Ασθένειες Καναρίνι τρέμει και κάνει διάφανες κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λυπάμαι για την εξέλιξη αλλά από την ώρα που ήταν σ' αυτή την κατάσταση
απο χτες οπως γραφω και ποιο πανω εμεινε ακινητο δν εκανε τπτ... μετα συνηληθε και σημερα καθετε φουσκομενο σε ενα κλαδακι και δεν παταει στα ποδια του ακουμπαει ολοκληρο!
ήταν δύσκολη η επιστροφή του.
Όπως και να χει... ζωή συνεχίζεται.
 
ΤΟΣΟ ΜΑ ΤΟΣΟ ΓΡΗΓΟΡΑ δν ξερω καν τι εγινε εχω την εντυπωση οτι κατι τα τρομαζει το βραδυ ομως θα βαλω προβολεα εξω!
 
Η αιτία που έχασε τη ζωή του το καναρινάκι σου δεν είναι ο τρόμος αλλά κάποια σοβαρή ασθένεια.
Αν μάλιστα είχες κι άλλα πουλιά κοντά του θα πρέπει να είσαι σε συνεχή επιφυλακή γι αυτά... Τις επόμενες 1-2 βδομάδες.
 
Η αιτία που έχασε τη ζωή του το καναρινάκι σου δεν είναι ο τρόμος αλλά κάποια σοβαρή ασθένεια.
Αν μάλιστα είχες κι άλλα πουλιά κοντά του θα πρέπει να είσαι σε συνεχή επιφυλακή γι αυτά... Τις επόμενες 1-2 βδομάδες.
Τα καθαρισα ηδη ολα αλλα. Θα προσεχω
 
Λυπάμαι πολύ! Κρίμα! Σε καταλαβαίνω.. Έχει τύχει σε όλους μας γιατί τα καναρίνια είναι πολύ μικρά και ευαίσθητα και δείχνουν τα συμπτώματά τους λίγες ώρες πριν καταλήξουν. Γι αυτό όπως σου είπε και ο Γιάννης να παρακολουθείς στενά τα υπόλοιπα! Μόλις δεις το παραμικρό σύμπτωμα το βάζεις σε δικό του κλουβάκι και τρέχεις στον πτηνίατρο! Μην περιμένεις από εμάς. Ένας γιατρός ξέρει καλύτερα!
 
Λυπάμαι πολύ! Κρίμα! Σε καταλαβαίνω.. Έχει τύχει σε όλους μας γιατί τα καναρίνια είναι πολύ μικρά και ευαίσθητα και δείχνουν τα συμπτώματά τους λίγες ώρες πριν καταλήξουν. Γι αυτό όπως σου είπε και ο Γιάννης να παρακολουθείς στενά τα υπόλοιπα! Μόλις δεις το παραμικρό σύμπτωμα το βάζεις σε δικό του κλουβάκι και τρέχεις στον πτηνίατρο! Μην περιμένεις από εμάς. Ένας γιατρός ξέρει καλύτερα!
Μια γνωμη και απο εδω απο εμπειρα ατομα παντα καλο κανει! 😉
 
Μια γνωμη και απο εδω απο εμπειρα ατομα παντα καλο κανει! 😉
Κάνει καλό αλλά δεν σώνει και τα φιλαράκια μας. Εδώ μέσα όλοι έχουμε την καλή διάθεση και την θέληση να βοηθήσουμε ένα άρρωστο καναρίνι αλλά αυτό μπορεί να μην γίνει άμεσα και σίγουρα δεν θα είναι σωστή η διάγνωση μέσα από μερικές φώτο. Και δεν έχουμε και αυτό το χαρτί που οι κτηνίατροι σπούδασαν χρόνια για να το αποκτήσουν. Θέλω να πω πως σίγουρα σε βοηθάμε για προβλήματα ρουτίνας, φροντίδας ή διατροφής, αλλά όταν ξαφνικά το καναρινάκι σου είναι φουσκωμένο τότε η επιλογή σου θα πρέπει να είναι μία: να τρέξεις στον πτηνίατρο! 😉
 
Κάνει καλό αλλά δεν σώνει και τα φιλαράκια μας. Εδώ μέσα όλοι έχουμε την καλή διάθεση και την θέληση να βοηθήσουμε ένα άρρωστο καναρίνι αλλά αυτό μπορεί να μην γίνει άμεσα και σίγουρα δεν θα είναι σωστή η διάγνωση μέσα από μερικές φώτο. Και δεν έχουμε και αυτό το χαρτί που οι κτηνίατροι σπούδασαν χρόνια για να το αποκτήσουν. Θέλω να πω πως σίγουρα σε βοηθάμε για προβλήματα ρουτίνας, φροντίδας ή διατροφής, αλλά όταν ξαφνικά το καναρινάκι σου είναι φουσκωμένο τότε η επιλογή σου θα πρέπει να είναι μία: να τρέξεις στον πτηνίατρο! 😉
Χμ ναι καταλαβα ξερουμε περιπου τις χρεωσεις; Πανω κατω σε μια τετοια επισκεψη;
 
Χμ ναι καταλαβα ξερουμε περιπου τις χρεωσεις; Πανω κατω σε μια τετοια επισκεψη;
Αναλόγως που θα πας.. Αλλά γενικά οι τιμές κυμαίνονται από 15 - 50. Γιατροί είναι αυτοί.. Ο καθένας ζητάει ότι θεωρεί πως αξίζει.. Αλλά μπροστά στην υγεία του φίλου σου ρισκάρεις...;
 
Αναλόγως που θα πας.. Αλλά γενικά οι τιμές κυμαίνονται από 15 - 50. Γιατροί είναι αυτοί.. Ο καθένας ζητάει ότι θεωρεί πως αξίζει.. Αλλά μπροστά στην υγεία του φίλου σου ρισκάρεις...;
Δεν ρισκαρεις οχι εννοειτε αυτο ψυχη εχει και αυτο οπως εμεις...
 
καλμερα... εμαθα τι ηταν γτ το επαθε και αλλο ενα καναρινι αλλα το προλαβα πιστευω μου ειπαν τσιμπιματα απο πολλα κουνουπια ξερετε αν παιζει να υσχειι αυτο;
 
Πότε το έπαθε το άλλο καναρίνι σου Νίκο; Σήμερα; Ποιος σε βοήθησε στην διάγνωση και θεραπεία και το πρόλαβες; Τι συμπτώματα είχε το νέο περιστατικό;
 
Πότε το έπαθε το άλλο καναρίνι σου Νίκο; Σήμερα; Ποιος σε βοήθησε στην διάγνωση και θεραπεία και το πρόλαβες; Τι συμπτώματα είχε το νέο περιστατικό;
σμρ και το πηγα στο pet και μου ειπε κουνουπια πολλαπλα τσιμπιματα...
οτι ειχε και το αλλο ακριβως...
μου ειπε σταγωνες aidone και αυγο συνεχεια. Για να παρει τα πανω του και φυσικα μεσα
 
Μάλιστα, περαστικά του αλλά δεν μου φαίνεται πιθανή η διάγνωση δυστυχώς.
Περίμενε γνώμες από άτομα που ίσως ξέρουν να σε συμβουλεύσουν πιο θετικά.
Εύχομαι την καλύτερη εξέλιξη!
 
Καλά κρασιά.
το απογευμα εχω κλεισει ραντεβου στον γιατρο!

Μάλιστα, περαστικά του αλλά δεν μου φαίνεται πιθανή η διάγνωση δυστυχώς.
Περίμενε γνώμες από άτομα που ίσως ξέρουν να σε συμβουλεύσουν πιο θετικά.
Εύχομαι την καλύτερη εξέλιξη!
δεν παιζει δλδ κατι τετοιο;
 
δεν παιζει δλδ κατι τετοιο;
Πιο απίθανο και από απίθανο.
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες από κουτσουλιές και κοιλιάς -στήθους του πουλιού και αν προτίθεσαι να κάνεις μικροβιολογικές εξετάσεις στις κουτσουλιές, να σου πούμε που μπορείς να τις κάνεις οικονομικά.

 
Back
Top