Ασθένειες Καναρίνι τρέμει και κάνει διάφανες κουτσουλιές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nikfree
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν θέλεις ανέβασε φωτογραφίες από κουτσουλιές και κοιλιάς -στήθους του πουλιού και να προτίθεσαι να κάνεις μικροβιολογικές εξετάσεις στις κουτσουλιές, να σου πούμε που μπορείς να τις κάνεις οικονομικά.
το απογευμα εχω κλεισει ηδη ραντεβου! Θα παω για ολα τα σχετικα ανεξαρτιτου κοστους θα δειξει...
απλα τωρα δν θελω να το ζορισω γτ σμρ και στην κατασταση που ηταν εφαγε ζορισμα...

Νίκο, το ειρωνικό σχόλιο δεν απευθυνόταν σε σένα αλλά στη γνωμάτευση για τα πολλαπλά τσιμπήματα.
χμ αρα βλακειες μου ειπε!?
σιγα μην κανω κινηση με τον παπαγαλο απο κει αστο κλτερα θα βρω μονος μου κατι!
 
το απογευμα εχω κλεισει ραντεβου στον γιατρο!
Τέλεια! Ότι καλύτερο μπορούσες να κάνεις στην παρούσα φάση. Μόλις επιστρέψεις ενημέρωσέ μας αν θέλεις. Έτσι θα λυθούν οι απορίες μας και θα ξέρεις πως θα ενεργήσεις από δω και πέρα. Μη διστάσεις να ρωτήσεις το γιατρό κάθε λεπτομέρεια.
 
Φρόντισε να έχεις μαζέψει κουτσουλιές σε αποστειρωμένη λαδόκολα (όχι αλουμινόχαρτο), αν χρειαστεί να τις δώσεις επί τόπου στον γιατρό, να μην ξανάπηγαίνεις.
 
Τέλεια! Ότι καλύτερο μπορούσες να κάνεις στην παρούσα φάση. Μόλις επιστρέψεις ενημέρωσέ μας αν θέλεις. Έτσι θα λυθούν οι απορίες μας και θα ξέρεις πως θα ενεργήσεις από δω και πέρα. Μη διστάσεις να ρωτήσεις το γιατρό κάθε λεπτομέρεια.
αμεε!

Φρόντισε να έχεις μαζέψει κουτσουλιές σε αποστειρωμένη λαδόκολα (όχι αλουμινόχαρτο), αν χρειαστεί να τις δώσεις επί τόπου στον γιατρό, να μην ξανάπηγαίνεις.
χμ δν το ξερα καν αυτο
 
χμ δν το ξερα καν αυτο
Δεν είναι τίποτα, κόβεις ένα κομμάτι λαδόκολλα, το βάζεις για 2 λεπτά στον φούρνο μικροκυμάτων ή σε απλό φούρνο (θέλει περισσότερο χρόνο) και μετά την τοποθετείς στον πάτο του κλουβιού. Όταν μαζευτούν κάποιες κουτσουλιές, την διπλώνεις σαν φακελάκι και την παραδίδεις στον γιατρό.
 
Δεν είναι τίποτα, κόβεις ένα κομμάτι λαδόκολλα, το βάζεις για 2 λεπτά στον φούρνο μικροκυμάτων ή σε απλό φούρνο (θέλει περισσότερο χρόνο) και μετά την τοποθετείς στον πάτο του κλουβιού. Όταν μαζευτούν κάποιες κουτσουλιές, την διπλώνεις σαν φακελάκι και την παραδίδεις στον γιατρό.
ωραια

αντε να δουμε 😱👎
 
Λοιπον εντερικα προβληματα λογο τροφης αυτη η παπαρια (σορρυ για την εκφραση) που πηγα πηρα τα καταστρεψε μπηκαμε σε θεραπεια με baycox 2 μερουλες... και ελεχνωμενη διατροφη
 
Πήγατε σε γιατρό τελικά; Έκανε εξέταση;
Ναι μου εδωσε το baycox. Ειχε εντερικα απο οτι μου ειπε απο την κολοτροφη!

Αλλα... ελεος δλδ για την τροφη να χασω καναρινι... αμαν ποια ποσο ποιο φθηνα υλικα και σκαρτα... 🤬
 
Αλλα... ελεος δλδ για την τροφη να χασω καναρινι... αμαν ποια ποσο ποιο φθηνα υλικα και σκαρτα... 🤬
Γιατρός σου είπε τέτοια πράγματα; Δηλαδή πως κατέληξε σ' αυτό το συμπέρασμα; Τι τροφή χρησιμοποιούσες;
 
Γιατρός σου είπε τέτοια πράγματα; Δηλαδή πως κατέληξε σ' αυτό το συμπέρασμα; Τι τροφή χρησιμοποιούσες;
Οχι εγω τα βγαλα ο γιατρος μου ειπε κατι απο τροφη το πηραξε... και πηγε εμενα το μυαλο μου εκει... ηταν πρισμενο... και αυριο θα ξερω για τις κουτσουλιες..
Επειδη ελειπα βρηκα ετοιμη κιλου συσκευασμενη δν ειχα αλλη και αναγκαστικα πηρα αυτη αλλα δν εγραφε ουτε μαρκα ουτε τιποτα πανω...
Επισης ακουσε αναπνοη και ολα μου ειπε οτι δν εχει θεμα στο αναπνευστικο μονο εντερικα...
 
ελεος δλδ για την τροφη να χασω καναρινι...
Δεν είναι ξένο φαινόμενο προς τους εκτροφείς αυτό.
Πολλές φορές η συνύπαρξη της τροφής (χύμα) με διάφορα άλλα ζώα και ανθρώπους... Την κάνει ικανό φορέα διαφόρων ασθενειών.
Ναι μου εδωσε το baycox.
Από τα όσα ξέρω χρησιμοποιείται με όχι ιδιαίτερα μεγάλη "επιτυχία" στις περιπτώσεις κοκκινδίωσης των πουλιών.
Λοιπον εντερικα προβληματα λογο τροφης
Επισης ακουσε αναπνοη και ολα μου ειπε οτι δν εχει θεμα στο αναπνευστικο μονο εντερικα...
Η επίσημη διάγνωση του γιατρού ώστε να του χορηγήσει αυτό το φάρμακο είναι... εντερικά;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Δεν είναι ξένο φαινόμενο προς τους εκτροφείς αυτό.
Πολλές φορές η συνύπαρξη της τροφής (χύμα) με διάφορα άλλα ζώα και ανθρώπους... Την κάνει ικανό φορέα διαφόρων ασθενειών.

Από τα όσα ξέρω χρησιμοποιείται με όχι ιδιαίτερα μεγάλη "επιτυχία" στις περιπτώσεις κοκκινδίωσης των πουλιών.


Η επίσημη διάγνωση του γιατρού ώστε να του χορηγήσει αυτό το φάρμακο είναι... εντερικά;
Ναι ειδε ενα πριξιμο και μ ειπε. Για 2-3 μερες προσοχη στην τροφη την πεταξα ειδη θα ηθελα να μου προτεινετε μαρκα... Να παω να παρω αυριο και το φσρμακο αυτο στο νερο του για 2-3 μερες σας φανηκε λιγο χυμα; Η διαγνωση;
 
Με τα λίγα που ξέρω ήλπιζα πως θα χρειαζόταν εξετάσεις για να εντοπιστεί το μικρόβιο...
Βέβαια γιατρός δεν ήμουν ποτέ... Οπότε και η βαρύτητα των όσων γράφω είναι και ανάλογη.
Οπτικό έλεγχο μόνο έκανε;
 
Με τα λίγα που ξέρω ήλπιζα πως θα χρειαζόταν εξετάσεις για να εντοπιστεί το μικρόβιο...
Βέβαια γιατρός δεν ήμουν ποτέ... Οπότε και η βαρύτητα των όσων γράφω είναι και ανάλογη.
Οπτικό έλεγχο μόνο έκανε;
Ναι και περιμενω αποτελεσματα αυριο απο κουτσουλιες...
Μια μαρκα τροφη; Καλη;
 
Ναι και περιμενω αποτελεσματα αυριο απο κουτσουλιες...
Ελπίζω να μη μας ξεχάσεις και να μας ενημερώσεις.
Μια μαρκα τροφη; Καλη;
Απίθανα πολλές... κοίτα μόνο να είναι συσκευασμένες και σε ποσότητα που θα καταναλωθεί σε 4-6 βδομάδες.
 
Ελπίζω να μη μας ξεχάσεις και να μας ενημερώσεις.

Απίθανα πολλές... κοίτα μόνο να είναι συσκευασμένες και σε ποσότητα που θα καταναλωθεί σε 4-6 βδομάδες.
Ναι εννοειτε δεν σας ξεχναω με το που μιλησω θα μπω να γραψω...
Τα εχετε ξανα ακουσει αυτα τα συπτωματα;
 
Back
Top