Ασθένειες Καναρινι αδιαθετο και εχει ασταθεια

Μαρία, όντως έτσι ειναι τα πραγματα. Μήπως αν επικοινωνούμε τηλεφωνικά με κάποιον πτηνίατρο, να της έδινε τουλάχιστον γενικές οδηγίες;
 
Μήπως αν επικοινωνούμε τηλεφωνικά με κάποιον πτηνίατρο, να της έδινε τουλάχιστον γενικές οδηγίες;
Σίγουρα αλλά χρειάζεται βιντεάκι για να δει την αστάθεια και την γενικότερη κινητικότητα του πουλιού.
 
Νίκη, μήπως να δοκιμάσεις;
οπωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσεις.. Τόσοι άνθρωποι εδώ μέσα ανησυχούν για το καναρίνι και προσπαθούν με κάθε τρόπο από την πλευρά τους να βοηθήσουν! Θα πρέπει επίσης να διορθώσεις το προφίλ σου(οτιδήποτε είναι αναληθές).. Δεν είναι ευγενικό να ''κρυβόμαστε'' από αυτούς που ζητούμε την βοήθειά τους!
(..ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση στην κουβέντα)
 
Θα δοκιμάσω αρχικα την αντιβίωση και ελπιζω ν πετυχει τωρα δεν νμζ καποιος να μπορεσει ν διαγνωσει τ εχει τ καναρινι απο ενα βιντεο..

οπωσδήποτε πρέπει να δοκιμάσεις.. Τόσοι άνθρωποι εδώ μέσα ανησυχούν για το καναρίνι και προσπαθούν με κάθε τρόπο από την πλευρά τους να βοηθήσουν! Θα πρέπει επίσης να διορθώσεις το προφίλ σου(οτιδήποτε είναι αναληθές).. Δεν είναι ευγενικό να ''κρυβόμαστε'' από αυτούς που ζητούμε την βοήθειά τους!
(..ζητώ συγνώμη για την παρέμβαση στην κουβέντα)
Δεν μου αρεσει να εκθέτω προσωπικα στοιχεια στο διαδίκτυο γιατι ακομα και στην προκειμένη περίπτωση δεν αφορα κανεναν
 
Νίκη μου είχα καναρίνι πολλά χρόνια με αστάθεια. Πιθανότατα είναι κάτι νευρολογικό. Για τα νεύρα βοηθάει βιταμίνη συμπλέγματος Β. Αν μπορέσεις να βρεις βιταμίνες που να έχουν την Β θα του κάνει καλό.

Πέρα από αστάθεια τι άλλο έχει; Δεν μπορεί να στηριχτεί στο κλαδάκι; Τρώει πίνει; Γιατί αστάθεια και νευρολογικά προβλήματα προκαλεί και η σαλμονέλα...
 
Νίκη μου είχα καναρίνι πολλά χρόνια με αστάθεια. Πιθανότατα είναι κάτι νευρολογικό. Για τα νεύρα βοηθάει βιταμίνη συμπλέγματος Β. Αν μπορέσεις να βρεις βιταμίνες που να έχουν την Β θα του κάνει καλό.

Πέρα από αστάθεια τι άλλο έχει; Δεν μπορεί να στηριχτεί στο κλαδάκι; Τρώει πίνει; Γιατί αστάθεια και νευρολογικά προβλήματα προκαλεί και η σαλμονέλα...
Απο ο. Τι βλεπω προσπαθει να τρωει και πινει κ νερό αλλα δυσκολευεται και για αυτο εχει αδυνατίσει... Τωρα για σαλμονέλα δεν ξερω γιατι αμα συνέβαινε κατι τετοιο δεν θ ειχε αρρωστησει κ τ αλλο;
 
Απο ο. Τι βλεπω προσπαθει να τρωει και πινει κ νερό αλλα δυσκολευεται και για αυτο εχει αδυνατίσει...
Δε ξέρω τι κλουβί έχεις.. αν έχει αποσπώμενο πάτο (τα κάγκελα εννοώ) βγάλτο και άσε μόνο το συρτάρι να πατάει κάτω. Αν τα κάγκελα δεν βγαίνουν και είναι σταθερά βάλε μέσα ε΄να χαρτόνι να κάνει τον πάτο επίπεδο. Βάλτου κάτω κάποια εσωτερική ταίστρα και την ποτίστρα μέσα στο κλουβί ακούμπησε την στον πάτο να του κάνεις τη ζωή λίγο πιο εύκολη.

αμα συνέβαινε κατι τετοιο δεν θ ειχε αρρωστησει κ τ αλλο;
Το έχεις μαζί με άλλο ή μόνο του; Ναι αν συγκατοικούν μπορεί να κολλήσει ή να κόλλησε και το άλλο.. ό,τι ασθένεια (γιατί για ασθένεια πρόκειται σίγουρα) και να έχει μπορεί να κολλήσει και το άλλο. Γι αυτό μόλις δούμε συμπτώματα το άρρωστο πουλί μπαίνει μόνο του σε ένα κλουβί σε ζεστό μέρος (πάνω από 30 βαθμούς) μέχρι να δούμε τι έχει.
 
Του εχω βαλει χαρτακι κατω κ τ ριχνω κ σπορους τους οποιους κ τρωει... Νταξει τρωει καο απο τις ταιστρες αλλα θυμίζει λιγο τιραμολα... Τα χωρισα απο την πρωτη μερα που παρατηρησα τα συμπτώματα
 
τ ριχνω κ σπορους
Βάλτου μια αυγοθηκή ή μια ταίστρα ανοιχτή κάτω.. Να μην παιδεύεται το καημένο!

τα χωρισα απο την πρωτη μερα που παρατηρησα τα συμπτώματα
Πολύ καλά έκανες!

Μήπως μπορείς να τραβήξεις ένα βίντεο και να το ανεβάσεις εδώ; Γιατί σου λέω είχα και εγώ περιστατικό με αστάθεια αλλά πολύ όρεξη για φαί και νερό κτλ.. Μπορεί να μπορώ να βοηθήσω.. αλλά χωρίς βίντεο δεν μπορώ να σου πω τίποτα..
 
Βάλτου μια αυγοθηκή ή μια ταίστρα ανοιχτή κάτω.. Να μην παιδεύεται το καημένο!

Πολύ καλά έκανες!

Μήπως μπορείς να τραβήξεις ένα βίντεο και να το ανεβάσεις εδώ; Γιατί σου λέω είχα και εγώ περιστατικό με αστάθεια αλλά πολύ όρεξη για φαί και νερό κτλ.. Μπορεί να μπορώ να βοηθήσω.. αλλά χωρίς βίντεο δεν μπορώ να σου πω τίποτα..
Ωραια στελνω.. Ευχαριστώ πολυ παντως!
 
Βάλτου μια αυγοθηκή ή μια ταίστρα ανοιχτή κάτω.. Να μην παιδεύεται το καημένο!


Πολύ καλά έκανες!

Μήπως μπορείς να τραβήξεις ένα βίντεο και να το ανεβάσεις εδώ; Γιατί σου λέω είχα και εγώ περιστατικό με αστάθεια αλλά πολύ όρεξη για φαί και νερό κτλ.. Μπορεί να μπορώ να βοηθήσω.. αλλά χωρίς βίντεο δεν μπορώ να σου πω τίποτα..
Προσπαθω ν ανεβασω καποιο αλλα δεν γίνεται τίποτα... Κοιταω την αναλυση κ ειναι στα ορια ωστόσο η σελιδα δν τ ανεβαζει...
 
ναι, αλλα πλεον δεν μπορει να σταθει στο κλαρακι και καθεται κατω... Το ακουω κ σαν να φτερνιζεται και ειδα κατι πολυ μικροσκοπικα ζωυφια στα φτερα του...

το φαρμακο δεν φαινεται να εχει αποτελεσματα...
 
ναι, αλλα πλεον δεν μπορει να σταθει στο κλαρακι και καθεται κατω... Το ακουω κ σαν να φτερνιζεται και ειδα κατι πολυ μικροσκοπικα ζωυφια στα φτερα του...
Αυτό που περιγράφεις δείχνει την εξαιρετικά άσχημη πορεία που έχει πάρει η ζωή του...
Αυτά τα μαμουνάκια, τι χρώμα έχουν;
το φαρμακο δεν φαινεται να εχει αποτελεσματα...
Για τι φάρμακο μιλάς;
 
  • Like
Αντιδράσεις: theodr
Vitamix plus solution λεει ειναι βιταμινες για λοιμωξεις σκουλικια ψωρα μικροβιοκτονο ασθμα... Και αλλα

ειναι ασπρα σκουλικακια...
 
Θέλω να μάθω ποια είναι η αντιβίωση '' όνομα '' που δίνει ο φίλος και κάνει καλά τα πουλιά.

Δεν μου την εδωσε μου ειπε να παω την Πέμπτη

το φαρμακο δεν φαινεται να εχει αποτελεσματα...

Δυστυχώς είχες αρκετό χρόνο που θα μπορούσες να έχεις μιλήσει με γιατρό και να έχει βοηθήσει πραγματικά το καναρίνι σου.
 
Back
Top