Ασθένειες Καναρινι ανοιγοκλεινει το στομα του

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Γαβγιζε ο σκυλος και βγηκα εξω να δω τι συμβαινει. Περασα απο το σημειο που εχω τα καναρινια μου και ακουγα ενα περιεργο θορυβο..
Βρηκα στον πατο του κλουβιου θηλυκο καναρινι 2 χρονων να ανοιγοκλεινει το στομα του και να κανει ενα περιεργο θορυβο.. Ξερει κανενας τι επαθε; Τωρα που το εφερα σπιτι τρωει κανονικα
 
Μπορεις να περιγραψεις το θορυβο; Σαν συριγμο; Σαν να σπαει σπορους; Σαν βηχας;

Δυστυχως οι καιρικες συνθηκες δεν βοηθουν τα πουλια καθολου με τοση υγρασια..
 
Βαλε το μεσα σε εσωτερικο χωρο σε σχετικη ζεστη μονο νερο και σπορους.. αν αυριο συνεχισει ετσι πας κτηνιατρο φοβαμαι. Γενικα οταν ακουω ματια κλειστα εγω πανικοβαλλομαι.

Τι μπορεις να μας περιγραψεις αλλο για το πουλακι; Φωτογραφιες τετοια ωρα δε ζηταω, αλιμονο..
 
Δεν εχουμε πτηνιατρο.. Ο κτηνιατρος μου δεν ξερει απο πουλια.

Η κοιλια του μου φανικε μαυρη. Αλλα το ειδα ετσι στα γρηγορα. Ωρες ωρες ειναι φουσκωμενο αλλα δεν ξερω αν επειδη θελει να κοιμηθει. Δεν σταματα να ανοιγοκλεινει το στομα του και να κανει αυτο τον περιεργο θορυβο. Νομιζω θα το βρω νεκρο το πρωι..
 
Ειναι ακομα στον πατπ στην ιδια κατασταση ή καλυτερεψε αφοτου το εβαλες μεσα;

Αν δεν εχει κοιμηθει... Ισως τις βγαλεις τις φωτογραφιες. Δεν ειμαστε γιατροι αλλα ισως καποιος βοηθησει..
 
Ειναι πανω στο κλαδακι.. Δεν κοιμηθηκε ενω δεν του εχω φως.. ανοιγοκλεινει το στομα του.. αυτο με τις φωτο το σκεφτομαι λιγο. Θα πρεπει να το βρεξω απο κατω για να βγαλω και τωρα που ειναι βραδυ ειναι πιο χαμηλη η θερμοκρασια και αν ειναι κρυωμα θα τα κανω χειροτερα.
Λες να κρυωσε;
Ο καιρος ειναι μια ετσι, μια αλλιως. Εχω πουλμοσαν. Να βαλω;
 
Οχι οχι μην το βρεξεις. Ελεγα για μια γενικη φωτογραφια... αφησε το ησυχο ταπεινη μου γνωμη.. Οτι και να κανεις τωρα νομιζω θα το στρεσσαρει και θα το χειροτερεψει. Απλα ανοιγοκλεινει το στομα ή κανει θορυβο; Εχει ηρεμησεο καθολου; Για μενα αφησε το στη ζεστασια μηπως κοιμηθει λιγο και το πρωι βλεπεις..

Υπαρχει περιπτωση να δεχτηκε επιθεση και να εχει παθει σοκ?

Πουλμοσαν γιατι να βαλεις; Ασε μην το πιασεις τωρα, αυριο βλεπουμε σε τι κατασταση ειναι.. μη σε παιρνω βεβαια στο λαιμο μου, γιατρος δεν ειμαι..
 
Θα έλεγα ότι πρέπει να το αφήσεις να κοιμηθεί και αύριο το πρωί με το καλό βάζεις φωτογραφίες και video.
 
Χωρις καμια ενδειξη δεν ξερω για φαρμακα να σου πω... μετα ειναι δικη σου επιλογη τι θα κανεις. Δυστυχως το ανοιγοκλεισιμο του στοματος μπορει να γινεται για πολλους λογους οποτε κ ομοιοτητες να υπαρχουν ειναι επιφοβο να ταυτισουμε καταστασεις.

Για επιθεση και σοκ εννοω πχ κουκουβαγια κτλ.
 
Εχω φτιαξει δωματιο-κλουβι για να μην περναει τιποτα..
 
Εχω φτιαξει δωματιο-κλουβι για να μην περναει τιποτα..
Δεν είναι απαραίτητο να είναι υπαρκτός κίνδυνος... Του αρκεί και ιδεατός.
Μια πνοή του αέρα, μια κίνηση στο μισοσκόταδο και είναι παραπάνω από αρκετά για να φέρουν σε τρελή ένταση τα μικρά μας.
Αύριο το πρωί παρατηρείς και μας μεταφέρεις την κατάσταση.
 
Αν είναι από φόβο αύριο το πρωί θα έχει ηρεμήσει.. αλλιώς εμένα το μυαλό μου πάει σε κρύωμα.. και ο καιρός δεν βοηθάει όντως καθόλου... ☹ Οι ηλεκτρολύτες θα του κάνουν καλό για αρχή!
 
Αν είναι από φόβο αύριο το πρωί θα έχει ηρεμήσει.. αλλιώς εμένα το μυαλό μου πάει σε κρύωμα.. και ο καιρός δεν βοηθάει όντως καθόλου... ☹ Οι ηλεκτρολύτες θα του κάνουν καλό για αρχή!

Κρυωμα πιστευω και εγω.. Του εδωσα μολις το εβαλα σπιτι μελι στο νερο. Τωρα ειναι στο σαλονι.
 
Κρυωμα πιστευω και εγω.. Του εδωσα μολις το εβαλα σπιτι μελι στο νερο. Τωρα ειναι στο σαλονι.
Βιταμίνες στο νερό, ηρεμία, καλή διατροφή και καθαριότητα και πιστεύω σε λίγες μέρες θα ναι πολύ καλύτερα... Τώρα αν δε δεις βελτίωση ίσως χρησιμοποιήσεις antiasmatico ή asminine που είναι για το άσθμα και απ ότι ξέρω δεν είναι αντιβιώσεις...
 
Back
Top