Ασθένειες Καναρινι κλωτσαει με το ποδι το κεφαλι του. Εγκεφαλικο;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Ariadnh

PB Known Member
Εγγραφή
1 Απρ 2014
Μηνύματα
3.046
Πόλη
Κύπρος
Γεια σας. Βρηκα στο κλουβι μου το καναρινι να κλωτσαει με το ενα του ποδι και το κεφαλι του να το κανει δεξια και αριστερα.. σαν και εχει τικ. Του εδωσα ηλεκτρολυτες (με δυσκολια) και το εφερα στο σπιτι. Εβαλα στο πατο ασπρο χαρτι για να μπορει να περπατα και την τροφη στο πατωμα. Δεν τρωει καθολου απλα κλωτσα και κανει το κεφαλι του.

Βοηθηστε με γιατι δεν ξερω πως να το φροντισω. Ευχαριστω
 
Κάνε αντιγραφή και επικόλληση το σύνδεσμο από το video
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Αυτό εννοεί η Αριάδνη.
 
Σε ευχαριστω παναγιωτα.. Πειτε μου τι χρειαζεται να παω να το αγορασω αν δεν το εχω.. ειμαι απο χωριο απεχω 40 λεπτα απο την πολη αλλα δεν μπορω να το βλεπω ετσι. Βασανιζεται..
 
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ένασυμπλήρωμα με σύμπλεγμα των βιταμινών Β
 
Ευχαριστω. Ενημερωνω πως σταματησε να κλωτσαει και να κουναει το κεφαλι του. Το κανει ελαχιστα. Αλλα εχει κλειστα τα ματια και κοιμαται. Του εχω δωσει ηλεκτρολυτες. Ευχαριστω οσους βοηθησαν εδω και με προσωπικο μηνυμα. Μακαρι ολα να πανε καλα. Θα ενημερωσω..
 
Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι ένα συμπλήρωμα με σύμπλεγμα των βιταμινών Β
Αυτό ακριβώς είχε συστήσει ο κτηνίατρος και σε μας (όταν ο admiral παρουσίασε νευρολογικά προβλήματα).
Περαστικά!
 
Υπαρχει περιπτωση να φται η σκονη και η υπερβολικη ζεστη που εχουμε αυτες τις μερες; Δεν τα κτυπαει ο ηλιος αλλα οπως ειναι ο καιρος οπου και να πας καιγεσαι.
 
Υπαρχει περιπτωση να φται η σκονη και η υπερβολικη ζεστη που εχουμε αυτες τις μερες; Δεν τα κτυπαει ο ηλιος αλλα οπως ειναι ο καιρος οπου και να πας καιγεσαι.
Βάλε και την υγρασία (στο Βόλο σήμερα 68%)
 
Γιάννη εφόσον κανένα από τα δικά σου δεν παρουσίασε ίδιο σύμπτωμα δεν φταίνε τα αίτια που αναφέρεται
 
Γιάννη εφόσον κανένα από τα δικά σου δεν παρουσίασε ίδιο σύμπτωμα δεν φταίνε τα αίτια που αναφέρεται

Εγω φιλε μου ειμαι απο Κυπρο.. αν εχεις ενημερωθει τι γινεται θα καταλαβεις...
 
Καλησπερα. Το καναρινι δεν κλωτσαει τα ποδια ουτε κουναει το κεφαλι του.. εχει κλειστα τα ματια και κοιμαται. Του δινω νερο με ηλεκτολυτες και το πινει ενω χθες με δυσκολια του εδωσα. Τον ειδα να πεταει ελαχιστα ενω χθες καθολου.

Με προβληματιζουν δυο πραγματα:
1. Δεν εχει φαει καθολου. Δοκιμασα με χιλιους τροπους να το ταισω εγω αυγο αλλα τιποτα. Δεν το ανοιγει. Οι κουτσουλιες ειναι κιτρινο με ασπρο.
2. Εχει συνεχως τα ματια κλειστα. Κοιμαται. Δεν ειναι φουσκωμενο αλλα φαινεται κουρασμενο.
 
Καλησπερα. Το καναρινι δεν κλωτσαει τα ποδια ουτε κουναει το κεφαλι του.. εχει κλειστα τα ματια και κοιμαται.
Είναι εξαιρετικά δύσκολη η κατάστασή του..
Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος και πως... μπορεί να το βοηθήσει...
Γιατρός υπάρχει κάπου κοντά;
 
Οχι.. Πηρα τηλ τον κτηνιατρο του σκυλου μου και δεν ξερει απο πουλια (ειπα να δοκιμασω).
Χωρις φαγητο πως θα ζησει;
 
Δώσε νερό με μέλι. Βιταμίνες του έδωσες; Μάλλον θα έχουμε δράματα.
 
Του εχω δωσει νερο με μελι.. Το ειδα σε ενα αλλο θεμα.. Το πινει.. Θα πεθανει ε;
 
Αριάδνη, έτυχε να κοιτάξεις καθόλου την κοιλιά του αυτές τις ημέρες;
 
Back
Top