Γενικά Κατέληξα στους παπαγάλους Αμαζονίου και συγκεκριμένα σε ένα θηλυκό yellow crown

Αναστάσιος P

PB New Member
Εγγραφή
20 Μαρ 2017
Μηνύματα
42
Πόλη
Πάτρα
Καλησπέρα σας κ πάλι!
Τις τελευταίες ημέρες παρόλο το φόρτο εργασίας, ειλικρινά με παίρνει το ξημέρωμα, διαβάζοντας για τους παπαγάλους!
Θέλω να είμαι 1000% σίγουρος για αυτό που θα πάρω κ να ξέρω ότι θα μπορέσω να ανταποκριθώ όσο μπορώ στις απαιτήσεις τους.
Έτσι έκανα ολόκληρο ταξιδάκι εχθές στην Αθήνα για να συναντήσω έναν πολύ έμπειρο εκτροφέα για να μου δώσει τις συμβουλές του κ να μου προτείνει τι μου ταιριάζει σε αυτά που θέλω κ παράλληλα να μπορέσω να ανταποκριθώ.

ΤΟ ΤΟΝΙΖΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΤΩΡΑ,
ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΔΙΑΦΗΜΙΣΗ,ΟΥΤΕ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΩΦΕΛΟΣ Ή ΚΕΡΔΟΣ!
ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ Κ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ,ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ ΜΟΥ. ΚΑΘΩΣ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΑΡΕΚΙΝΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!

Λοιπόν, πήγα στο Tropical bird farm διότι άκουγα διάφορα αρνητικά κ θετικά σχόλια κ μου τον πρότειναν από εδώ.
Προσωπικά όταν συναντώ ανθρώπους που αγαπούν κ σέβονται αυτό που κάνουν κ ότι κάνουν το κάνουν από πραγματική αγάπη κ όχι εμπόριο,
Τους θαυμάζω κ τους χαίρομαι!
Τον άνθρωπο τον πολιόρκησα στην κυριολεξία με ερωτήσεις!
Κάθησα 2 ώρες κ παραπάνω χωρίς να το καταλάβω...
Υπομονετικός,ήρεμος, με πολύ σεβασμό σε αυτό που κάνει, να μου δείξει κ να μου πει τα πάντα για όσους παπαγάλους τον ρωτούσα κ πάνω από όλα ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ !
Δεν μου έδειξε ίχνος Εμπορίου...
Έτσι μετά από όλα αυτά, κατέληξα στους παπαγάλους Αμαζονίου κ συγκεκριμένα σε ένα θηλυκό yellow crown.
Θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία κ αν υπάρχει ιδιοκτήτης τέτοιων παπαγάλων, αν θέλει να μου εμπειρίες.

Συγγνώμη αν σας κούρασα,
Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!
 
Τέλεια! Χαίρομαι πολύ για την απόφασή σου και την ικανοποίησή σου. Έχουμε μέλος, τον Ανέστη @Φοίβος δες ένα από τα θέματά του https://community.petbirds.gr/threads/Τα-yellow-crowned-αμαζονάκια-μου-μεγαλώνοντας-σε-βίντεο.24607/, το ζευγάρι του του γέννησε και έχει τώρα δύο πανέμορφα νεαρά αμαζονάκια.
Με το καλό να πάρεις την δική σου ή την πήρες; Δεν κατάλαβα.
 
Με το καλό να πάρεις την δική σου ή την πήρες; Δεν κατάλαβα.
Δεν φαίνεται να την πήρε.
Αλλά ο ίδιος θα ρωτήσω: η θηλυκιά αυτή παπαγαλίνα ήταν φαντάζομαι έτοιμη ή σχεδόν έτοιμη για μετεγκατάσταση. Υπήρχαν άλλα πουλιά αυτήν την περίοδο, επίσης στα είδη για τα οποία ενδιαφέρεσαι (π.χ. African Grey), που να ήταν επίσης άμεσα ή σε λίγο χρόνο "ετοιμοπαράδοτα". Αν ναι, εγώ, (επειδή γενικά είμαι υποψιασμένο άτομο, και συχνά πολύ περισσότερο από ό,τι πρέπει και θα έπρεπε), θα έβαζα αύριο κάποιον να τηλεφωνήσει από κινητό, (αν έχεις πατρινή προφορά, κάποιον χωρίς προφορά) και να πει ότι ζητάει το είδος τάδε, άμεσα για να το κάνει δώρο στην κορούλα του, την Ευαγγελία, που είναι 14 και να το φροντίζουν από κοινού, μια και εργάζεται ο πιθανός αγοράστής από το σπίτι. Αυτό γιατί αν έχει, μπορεί τα πουλιά να είναι ήδη "κλεισμένα", και να πει δεν έχω τώρα...Ιστορίες γι' αγρίους θα μου πεις, αλλά έτσι θα έκανα. Αν και για τον άνθρωπο αυτό, έχω ακούσει και εγώ τα καλύτερα λόγια.
Την είδες την παπαγαλίνα; Πώς σου φάνηκε; Νιώθεις ότι θα μπορούσατε να έχετε...χημεία μεταξύ σας; Ποια η ηλικία της και ποια η τιμή της;
 
Ιστορίες γι' αγρίους θα μου πεις
Ναι βρε Γιάννη γιατί να το κάνει αυτό; Όταν δεν έχεις δώσει προκαταβολή δεν θα κάνει ότι μπορεί να πουλήσει ο άνθρωπος; Εύκολα πουλάει τέτοιο παπαγάλο τέτοιους καιρούς; :)
 
Αν ναι, εγώ, (επειδή γενικά είμαι υποψιασμένο άτομο, και συχνά πολύ περισσότερο από ό,τι πρέπει και θα έπρεπε), θα έβαζα αύριο κάποιον να τηλεφωνήσει από κινητό, (αν έχεις πατρινή προφορά, κάποιον χωρίς προφορά) και να πει ότι ζητάει το είδος τάδε, άμεσα για να το κάνει δώρο στην κορούλα του, την Ευαγγελία, που είναι 14 και να το φροντίζουν από κοινού, μια και εργάζεται ο πιθανός αγοράστής από το σπίτι
Συγγνώμη αυτό με το τηλέφωνο δεν το κατάλαβα καλά, να βάλω κάποιον για να διαπιστώσω τι;
Δεν αμφιβάλλω για αυτό που λέτε αλλά οι άνθρωποι φαίνονται τι είναι από κάποιες λεπτομέρειες οι οποίες δεν αντιλαμβάνονται εύκολα από όλους, είναι τι βλέπει το μάτι του καθενός κ πόσο καθαρά θέλει να δει...
Ήταν το μοναδικό πουλί που ήρθε κοντά μου από την πρώτη στιγμή κ το μοναδικό που ερχόταν μαζί με ένα άλλο, αλλά αυτή μου έκανε κ κάτι ψιλό φιγούρες.
Τιμές θεωρώ ότι δεν είναι σωστό να δημοσιοποιησω...
Ο καθένας έχει τα δικά του κριτήρια για την διαμόρφωση των τιμών κ καλό είναι όποιος ενδιαφέρεται να πηγαίνει ο ίδιος κ να αποκομίζει δικά του κριτήρια γενικότερα.

Επίσης εκτός από όλα αυτά, υπάρχει καποιος να μου πει για αυτά τα πουλιά;
 
υπάρχει καποιος να μου πει για αυτά τα πουλιά;
Λίγη υπομονή :)
Μπορείς να διαβάσεις τα θέματα του Ανέστη που σου είπα, είναι τόσο αναλυτικά που λίγες απορίες θα έχεις.
Επίσης διάβασε το άρθρο https://community.petbirds.gr/threa...low-crowned-amazon-amazona-ochrocephala.5646/.
Είναι γενικά πανέξυπνα και με μεγάλη αλληλεπίδραση με τον φροντιστή τους αυτά τα πουλιά.
Για μένα είναι μια άριστη επιλογή και δεν θα το μετανοιώσεις, ιδιαίτερα που πήρες θηλυκό.
Θα δεις, του Ανέστη μιλάνε, τραγουδάνε παιδικά τραγούδια και πολλά άλλα. Ρίξε μια ματιά.
 
...
Έτσι μετά από όλα αυτά, κατέληξα στους παπαγάλους Αμαζονίου κ συγκεκριμένα σε ένα θηλυκό yellow crown.
Θα ήθελα οποιαδήποτε πληροφορία κ αν υπάρχει ιδιοκτήτης τέτοιων παπαγάλων, αν θέλει να μου εμπειρίες.

...

Τι είδους εμπειρίες; Ρώτα πιο συγκεκριμένα πράγματα Αναστάση να δούμε αν μπορούμε να σε καλύψουμε. Το πουλάκι που είδες ανέβηκε στο χέρι σου; Δοκίμασε να σε δαγκώσει καθόλου; Τι ηλικία έχει; Γενικότερα είναι μια καλή επιλογή οι αμαζόνες αλλά εμένα δεν με προβλημάτιζε τόσο το είδος που θα πάρεις όσο το ότι θα ζει μόνο του. Αν αντέχεις οικομοκά να πάρεις δύο τότε να πάρεις ασυζητητί. Αν περνούσες εσύ ή κάποιος άλλος αρκετή ώρα στο σπίτι ειλικρινά δεν θα είχε κανένα πρόβλημα μια αμαζόνα να ζει μόνη της. Παρόλα αυτά επειδή σε βλέπω παραπάνω απο αποφασισμένο να πάρεις παπαγάλο, είναι προτιμότερο να πάρεις μια αμαζόνα πάρα έναν γκρίζο με αυτά τα δεδομένα. Τα yellow crowned είναι επίσης εξαιρετική επιλογή και το φύλο σίγουρα θηλυκό μιας κι είσαι άντρας. Να είσαι πάντως έτοιμος για "αιματοχυσίες" αν αποφασίσεις αργότερα να της κουβαλήσεις δίποδο θηλυκό στο σπίτι. :D
 
Είναι ενός έτους. Το ράμφος όσες φορές της το έπιασα, δεν μου την έριξε.
Φαινόταν ήπια κ ήρεμη στις κινήσεις της. Έβαλα 2~3 φορές το χέρι μου μέσα κ πήγαινε πίσω. Όταν το έβγαζα, ερχόταν πάλι. Ο άνθρωπος μου είπε τα πάντα για την συγκεκριμένη.
 
Μετά από μία έρευνα αγοράς, κατέληξα σε αυτό το κλουβί για παπαγάλο Αμαζονίου [X] κ το έχει φθηνότερο από άλλους.Βέβαια έπαιρνα τηλέφωνο σήμερα για να το παραγγείλω κ δεν απάντησε κανείς, ούτε στο σταθερό, ούτε στο κινητό. Αν ξέρετε κάποιο άλλο καλύτερο να μου προτείνεται ή φθηνότερο, πείτε μου.
 
Προτιμώ αυτό που βρήκες αλλά αν δεν το βρεις δες κι αυτό. https://www.petsupermarket.gr/7622/προϊόντα/κλούβα-παπαγάλων-825χ775χ156cm.html
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Προτιμώ αυτό που βρήκες αλλά αν δεν το βρεις δες κι αυτό.
Ωραίο φαίνεται κ αυτό. Ελάχιστες διαφορές έχει με το άλλο, στο ύψος 20 πόντους κ στο πλάτος άλλο τόσο.Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά στο ύψος με το άλλο που έχει κ ράφι μήπως είναι τα ίδια. Πιο οικονομικό αυτό που μου έστειλες, σε ποιότητα ποια από τα δύο δεν ξέρω, αλλά το κυριότερο είναι, πιο είναι καταλληλότερο για την Αμαζόνα;
 
Ωραίο φαίνεται κ αυτό. Ελάχιστες διαφορές έχει με το άλλο, στο ύψος 20 πόντους κ στο πλάτος άλλο τόσο.Βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω την διαφορά στο ύψος με το άλλο που έχει κ ράφι μήπως είναι τα ίδια. Πιο οικονομικό αυτό που μου έστειλες, σε ποιότητα ποια από τα δύο δεν ξέρω, αλλά το κυριότερο είναι, πιο είναι καταλληλότερο για την Αμαζόνα;

Θα διάλεγα το πρώτο που βρήκες εσύ διότι όσα πουλιά είχα κι έχω έτειναν πάντα να αξιοπούν το μήκος ενός κλουβιού κι όχι το ύψος. Το μεγάλο ύψος το θεωρώ άχρηστο χώρο, γεμίζει το δικό σου μάτι αλλά το πουλί κάθεται πάντα στο πάνω μέρος.
 
Έχεις δίκιο, πολύ σωστό αυτό, δεν το γνώριζα. Θέλω να μου πεις κάποια πράγματα σαν ιδιοκτήτης Αμαζονίου για αυτά τα πουλιά διότι είμαι αρχάριος.

Αναστάση αν με ρωτήσεις συγκεκριμένα πράγματα και τα γνωρίζω, θα σου απαντήσω με μεγάλη μου χαρά. :)
 
Αναστάση αν με ρωτήσεις συγκεκριμένα πράγματα και τα γνωρίζω, θα σου απαντήσω με μεγάλη μου χαρά. :)
Ευχαριστώ πολύ για όλα φίλε μου!
Προσαρμόζεται στο καθημερινό δικό μας πρόγραμμα;
Αν φωνάζει κ ενοχλεί τις ώρες που θα λείπω,υπάρχει τρόπος να της το κόψεις;
 
Ευχαριστώ πολύ για όλα φίλε μου!
Προσαρμόζεται στο καθημερινό δικό μας πρόγραμμα;
Αν φωνάζει κ ενοχλεί τις ώρες που θα λείπω,υπάρχει τρόπος να της το κόψεις;

Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν φωνάζει. Και 2 να είναι πάλι φωνάζουν, η φωνή πάει πακέτο με τις αμαζόνες. Το ιδανικό θα ήταν να έχει άνθρωπο κοντά της, θα φώναζε λιγότερο απο κάθε άλλο ενδεχόμενο.

Αναστάση είναι πολύ ευπροσάρμοστα πλάσματα κι αυτό το "πληρώνουν" με την ελευθερία τους. Το μόνο που δεν συνηθίζουν και δεν αντέχουν για πολύ καιρό είναι η μοναξιά. Δεν ζουν ποτέ μόνα τους στη φύση και η μοναξιά στα κλουβιά τα κάνει να αυτοκαταστρέφονται.
 
Δεν μπορείς να κάνεις και πολλά αν φωνάζει. Και 2 να είναι πάλι φωνάζουν, η φωνή πάει πακέτο με τις αμαζόνες. Το ιδανικό θα ήταν να έχει άνθρωπο κοντά της, θα φώναζε λιγότερο απο κάθε άλλο ενδεχόμενο.

Αναστάση είναι πολύ ευπροσάρμοστα πλάσματα κι αυτό το "πληρώνουν" με την ελευθερία τους. Το μόνο που δεν συνηθίζουν και δεν αντέχουν για πολύ καιρό είναι η μοναξιά. Δεν ζουν ποτέ μόνα τους στη φύση και η μοναξιά στα κλουβιά τα κάνει να αυτοκαταστρέφονται.
Με προβληματίζει πολύ αυτό...
Τα ωράρια μου είναι τα εξής:
10:00 με 16:00 κ 22:00 με 02:30 το σπαστό κ 14:00 με 23:30 το συνεχόμενο.
Βέβαια έχω κ διημερα ρεπό.
Τις υπόλοιπες ώρες σπίτι.
Δεν θα προσαρμοστεί;
 
Back
Top