Γενικά Καταγγελία επειδή την ενοχλούσαν τα καναρίνια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης angelwho
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μήπως πράγματι φωνάζει πολύ δυνατά; Είχαμε εμείς έναν παπαγάλο στη γειτονιά, πολλές πολυκατοικίες μακρυά από το σπίτι μου, που πραγματικά σε ξεκούφαινε από απόσταση. Ο δικός σου φαντάζομαι δεν θα είναι τόσο φωνακλάς, έτσι δεν είναι;
Δεν φωνάζει, κάνει ενα κελάημα.
Το θεμα ειναι οτι μονο 2 μερες τωρα ξεκίνησε και την δευτερη μερα με πηρε αυτος. Απο εκει φαινεται οτι δεν παει καλα.
Σου βάζω βίντεο να ακούσεις πως κανουν. 😉
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ελεύθερο το έχεις το πουλί στο μπαλκόνι;
Επίσης το φυτό αριστερά είναι τοξικό, προσοχή.
Δεν ειναι δικο μου το βιντεο, ειναι you tube.
Eγω το δικο μου το εχω σε κλουβί, δυστυχως μικρό. Εαν γινοταν να το βγαζω πολυ ωρα στον κηπο θα του ειχα φτιαξει ενα μεγαλο να ευχαριστιέται. Δυστυχως ομως δεν γινεται.
Αυτα τα πουλιά όμως τους ανοιγεις την πόρτα κανουν βολτα (μέσα στο σπίτι!) και μετα πανε και ξαναμπαίνουν μέσα απο μονα τους.
 
Εαν το πουλι διαμενει μεσα στο σπιτι δεν μπορει να σου κανει απολυτως τιποτα! Αν το εχεις εξω μπορει
 
Τί ώρες το βγάζεις έξω;
To πουλί το εχω μέσα και τις ημερες που εχει ήλιο το βγάζω εξω. Τωρα τον χειμώνα το εβγαζα σπάνια. Αυτο το 10 ημερο που ειχε ήλιο το εβγαζα κάθε μερα και αμεσως αυτος πετάχτηκε και φώναζε. Συνήθως το βγάζω απο τις 12.00 μέχρι τις 14.00. Ποτέ μου δεν το εχω αφήσει εξω σε ωρες κοινής ησυχίας. Προσέχω πάρα πολυ. Απλα ο ανθρωπος είναι νευρικός και ξεσπάει επανω μου. ☹

Εαν το πουλι διαμενει μεσα στο σπιτι δεν μπορει να σου κανει απολυτως τιποτα! Αν το εχεις εξω μπορει
Το βγάζω μονο για τον ήλιο δεν το εχω μόνιμα.
 
Δυστυχως βαση νομου απαγορευονται τα ζωα σε ταρατσες και βεραντες
 
Δυστυχως βαση νομου απαγορευονται τα ζωα σε ταρατσες και βεραντες
Αυτό απ' όσο ξέρω, αφορά την προστασία των ίδιων των ζώων και δη των θηλαστικών από κακοποίηση στην περίπτωση που διαμένουν εκεί μόνιμα. Γιατί γι' αυτά δεν είναι καλή ποιότητα ζωής κάτι τέτοιο.
Δεν υπάρχει νόμος που ν' απαγορεύει στο ζώο σου να βγαίνει στο μπαλκόνι σου, ούτε να κρεμάς το κλουβί σου εκεί.
 
Αυτό απ' όσο ξέρω, αφορά την προστασία των ίδιων των ζώων και δη των θηλαστικών από κακοποίηση στην περίπτωση που διαμένουν εκεί μόνιμα. Γιατί γι' αυτά δεν είναι καλή ποιότητα ζωής κάτι τέτοιο.
Δεν υπάρχει νόμος που ν' απαγορεύει στο ζώο σου να βγαίνει στο μπαλκόνι σου, ούτε να κρεμάς το κλουβί σου εκεί.
Νομιζω ισχυει για ολα:/δλδ και για ενα καναρινακι στο κλουβι στο μπαλκονι:/
 
Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά στο βίντεο που είδα δεν άκουσα τέτοιο πουλί να κάνει έντονους και ενοχλητικούς θορύβους. Αν πράγματι είναι έτσι και σε αυτήν την περίπτωση, θα έλεγα στο γείτονα να κάνει κουμάντο σπίτι του και στο μπαλκόνι του και να πάψει να με ενοχλεί και να ανακατεύεται στο τι κάνω εγώ με το πουλί μου.
 
Είναι να μην σου τύχει και ο περίεργος γείτονας..
Είμαι κάτι ανάμεσα στο περίεργος και δύσκολος γείτονας και στο αδιάφορος και δύσκολος κάτοχος πετ...
 
Ευτυχώς...
Αυτό ήθελες να γράψεις ή κάνω λάθος;
Ωπ σορρυ! Για τα σκυλακια γατακια εννοειται πως δεν πρπει να ειναι σε ταρατσες και βεραντες! Για τα πουλακια πηγαινε το δυστυχως
 
παιζει να ειναι ενας απο εκεινους που βαζουν φολες στα περιστερια κα δεκαοχτουρες.
Ότι παίζει, παίζει αλλά τις φόλες τις βάζουν κυρίως για τις γάτες και περιστέρια - δεκαοχτούρες είναι παμφάγα και την "πατάνε" ☹
 
Ολοι ομως έχουν ζώσ σε μπαλκόνια.. Το πνεύμα του νόμου και όχι το γράμμά τόύ νόμου έχει σημασία.. Απλα προσπάθησε να μην ενοχλει..
Μα προσέχω ιδιαίτερα πάρα πολύ! Γιαυτο λεω οτι εχει πρόβλημα ο άνθρωπος. Δεν εχει δικιο την στιγμή που στις 14.00 παντα θα το βαλω μέσα.

Είναι να μην σου τύχει και ο περίεργος γείτονας..
Δυστυχως η κοινωνια μας εχει ΠΟΛΛΛΛΛΟΥΥΥΥΣΣ τέτοιους. ☹

Συγγνώμη βρε παιδιά, αλλά στο βίντεο που είδα δεν άκουσα τέτοιο πουλί να κάνει έντονους και ενοχλητικούς θορύβους. Αν πράγματι είναι έτσι και σε αυτήν την περίπτωση, θα έλεγα στο γείτονα να κάνει κουμάντο σπίτι του και στο μπαλκόνι του και να πάψει να με ενοχλεί και να ανακατεύεται στο τι κάνω εγώ με το πουλί μου.
Σφυρίζει δυνατα, αλλα δεν το κανει συνέχεια. Αντε στην μια ώρα να το κανει 2 φορες στο τέταρτο. Οι θόρυβοι της γειτονιάς δεν ενοχλούν τα αυτια τους τα οποια ειναι ειδικα ρανταρ μονο για τις φωνες των πουλιών!

παιζει να ειναι ενας απο εκεινους που βαζουν φολες στα περιστερια κα δεκαοχτουρες.
αα! Δεν το ξερω αυτό. Η γυναίκα του παντως ταϊζει τις γάτες. Ποιος ξερει!?
 
Back
Top