Κατασκευή στάντ για 60αρες ζευγαρώστρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

nikosk1

PB Member
Εγγραφή
6 Φεβ 2011
Μηνύματα
838
Πόλη
Κομοτηνή
Λόγω ότι το σπίτι πού μένω είναι με ενοίκιο και το να γέμιζα με τρύπες όλον τον τείχο δεν θα ειταν ότι καλύτερο κατασκεύασα ένα σταντ για να τοποθετηθούν 60αρες κινέζικες ζευγαρώστρες, δυστυχώς λόγο βιασύνης και του πιεσμενου χρόνου που είχα στην διάθεση μού μέσα στο διήμερο τον Χριστουγέννων δεν έβγαλα φωτογραφίες από όλη την διαδικασία κατασκευής παρά μόνο όταν τελείωσα.
Τα υλικά που χρησιμοποίησα είναι ορθογώνιος σωλήνας αλουμινίου 2χ4εκ. τέσσερις εξαμετρες.
Βίδες 8 χιλ. και 6 χιλ. και ροδέλες.
Από εργαλεία χρειάστηκα ένα σιδεροπριονο χεριού, ένα ηλεκτρικό τρυπάνι, μια ποντα, ένα μικρό σφυρακι, μια γωνιαστρα, ένα κονο τρυπανιου, ένα 13αρι και ενα 10αρακι καριδακι, μια καστανιά ενας περτιναδορος για βισματα πασου και ένα μέτρο.
Η διαστάσεις του σταντ είναι 3.00μ. Χ 1.80μ. Χ 60εκ.
Χωράνε 20 ζευγαρωστρες.
Το σταντ λύνεται σε 8 κομμάτια σε 10 με 15 λεπτά και είναι πολύ ελαφρύ.
Υπάρχουν κάποια πράγματα που θέλω να κάνω ακόμη και κάποια υλικά που δεν βρήκα εδώ Κομοτηνή και θα τα παραγγείλω όπως τάπες, προφίλ αλουμινίου για λεντοτενια, πλαστικό φίλο για να γίνουν τα χωρισματα στα κλουβιά και καλύτερα αγκιστρα για το κρέμασμα τον κλουβιων, όπως και νάιλον που θα το βάλω στο πίσω μέρος του στάντ για να μην λερωνεται ο τοίχος η 76αρες κλούβες δεν ειτανε προβλεπόμενες να μπούνε εκεί αλλά μίας και υπήρχε χώρος της κρεμασα μέχρι να φτιάξω κάτι και για αυτές, συνολικό κόστος υλικών μέχρι τώρα 65 ευρω
FB_IMG_1545930565402.webpFB_IMG_1545930575382.webp
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αισθητικά και πρακτικά δείχνει πολύ καλύτερη η κατασκευή σου από το να τοποθετούσες βίδες στην επιφάνεια του τοίχου. Πολλά μπράβο για τον κόπο και το μεράκι σου!👍
 
Αισθητικά και πρακτικά δείχνει πολύ καλύτερη η κατασκευή σου από το να τοποθετούσες βίδες στην επιφάνεια του τοίχου. Πολλά μπράβο για τον κόπο και το μεράκι σου!👍
Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο Αμβροσιε δουλεύω από τής 7:30 μέχρι της 17:00 (αν και σπάνια φεύγω στις 17:00 συνήθως 18:00+++) καθε μέρα και Σάββατο, αλλιός θα έκανα πολύ περισσότερα πράγματα, και η κλούβα που φαίνεται στο βίντεο δικιά μου κατασκευή είναι, μου αρέσει να φτιάχνω κατασκευές και να της φτιάχνω στα μέτρα μού και όταν δεν έχεις δικό σού σπίτι πρέπει και να μπορούν να διαλυθούν για να μεταφέρονται και εύκολα.
Ενα παρόμοιο στάντ στο εμπόριο θα κόστιζε από 150 ευρώ έως 600+ ευρω τα επώνυμα 2gr η italgabbie, την δουλειά τού την κάνει, αισθητικά είναι αρκετά καλό, βίδες δεν φενονται, είναι απο αλουμίνιο οπότε δεν σκουριαζει, η βίδες είναι ανοξειδωτες και δέχεται πολλές βελτιώσεις ακόμα και για να δεχθεί ρόλο χαρτί για να γίνεται ποιό εύκολα το καθαρισμα τον κλουβιων οπότε κερδισμένος νομιζω είμαι.
 
Για μένα αξία έχει το να σκεφτείς και να ξεκινήσεις να φτιάξεις κάτι... άσχετα από το πόσο πετυχημένο είναι το αρχικό αποτέλεσμα.
Στην πορεία πάντα υπάρχουν βελτιώσεις... και όλο αυτό θαρρώ πως είναι μια γλυκιά ευχαρίστηση και ένας όμορφος σκοπός για μας τους ανθρώπους.
Σε αντίθεση με τους άλλους που αράζουν στον καναπέ.. εμείς έχουμε πάντα να κάνουμε κάτι... έστω και όχι απόλυτα πετυχημένο!
 
Μπράβο Νίκο, εξαιρετικό!
Περιμένω πως με τον φωτισμό θα απογειωθεί!

ΥΓ:Το τσέρκι παρέλειψες
😀 έχεις μάτι σε παραδέχομαι! Το έβαλα για περισσότερη ασφάλεια γιατί δεν ήξερα την συμπεριφορά του αλουμινίου στο βάρος από τής ζευγαρωστρες θα βγάλω και άλλες φωτογραφίες ποιό καλές που θα φενονται καλύτερα η λεπτομέρειες οταν θα μπει ο φωτισμός.
 
😀 έχεις μάτι σε παραδέχομαι! Το έβαλα για περισσότερη ασφάλεια γιατί δεν ήξερα την συμπεριφορά του αλουμινίου στο βάρος από τής ζευγαρωστρες θα βγάλω και άλλες φωτογραφίες ποιό καλές που θα φενονται καλύτερα η λεπτομέρειες οταν θα μπει ο φωτισμός.
😀 μα ήξερα που να κοιτάξω, εχοντας μια παρόμοια με την δικη σου απορία.
Εγω δυο τρυπες θα τις εκανα στον τοιχο. Ερχονται φορες που και με τα ιδια μας τα χερια ασκουμε μεγαλη πιεση στα κλουβια.
Με ενδιαφέρει παντως αν εχει ταλαντωση η κατασκευη και θα ηθελα και μια φωτογραφια απο τους "αστραγαλους" στα ποδια.

Απο τοτε που ανεφερες και το ρολο του χαρτιου,το μυαλο μου ταξιδευει!
 
Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο Αμβροσιε δουλεύω από τής 7:30 μέχρι της 17:00 (αν και σπάνια φεύγω στις 17:00 συνήθως 18:00+++) καθε μέρα και Σάββατο, αλλιός θα έκανα πολύ περισσότερα πράγματα
Ναι μωρέ, είναι πολύωρα τα ωράρια σου και σε δυσχεραίνει στο έργο σου. Και αυτά που έχεις φτιάξει είναι πολύ καλά και αξιόλογα!

Μακάρι να είχα περισσότερο χρόνο Αμβροσιε δουλεύω από τής 7:30 μέχρι της 17:00 (αν και σπάνια φεύγω στις 17:00 συνήθως 18:00+++) καθε μέρα και Σάββατο, αλλιός θα έκανα πολύ περισσότερα πράγματα, και η κλούβα που φαίνεται στο βίντεο δικιά μου κατασκευή είναι, μου αρέσει να φτιάχνω κατασκευές και να της φτιάχνω στα μέτρα μού και όταν δεν έχεις δικό σού σπίτι πρέπει και να μπορούν να διαλυθούν για να μεταφέρονται και εύκολα.
Την θυμάμαι την κλούβα σου και είναι εξαιρετική και μεγάλη κατασκευή! Και μπράβο σου που καταπιάνεσαι, γιατί είσαι μερακλής και ενθουσιώδης! Και καλά κάνεις, διότι έτσι ευχαριστιέσαι πιο πολύ το χόμπι μας! Χαίρομαι που υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι! 🙂

Ενα παρόμοιο στάντ στο εμπόριο θα κόστιζε από 150 ευρώ έως 600+ ευρω τα επώνυμα 2gr η italgabbie, την δουλειά τού την κάνει, αισθητικά είναι αρκετά καλό, βίδες δεν φενονται, είναι απο αλουμίνιο οπότε δεν σκουριαζει, η βίδες είναι ανοξειδωτες και δέχεται πολλές βελτιώσεις ακόμα και για να δεχθεί ρόλο χαρτί για να γίνεται ποιό εύκολα το καθαρισμα τον κλουβιων οπότε κερδισμένος νομιζω είμαι.
Αποτρεπτικό το κόστος έτοιμου stand. Επομένως από όλες τις απόψεις συμφέρει και βολεύει ασυζητητί η κατασκευή σου. Έχει περισσότερα πλεονεκτήματα και σε ευχαριστούμε για την αναλυτική περιγραφή!👍
 
Όμορφη και πρακτική κατασκευή !
για περισσότερη ασφάλεια
θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν αυτό https://www.polisafety.gr/product/γωνία-στήριξης-ραφιού-σε-χρώμα-αλουμι-2/
για να ενισχύσεις τα πέδιλα.
Όμορφος χώρος, εύχομαι καλή επιτυχία στην εκτροφή σου.
 
θα ηθελα και μια φωτογραφια απο τους "αστραγαλους" στα ποδια.
Έχω βγάλει σήμερα το πρωί, θα της ανεβάσω το απόγευμα.
Όμορφη και πρακτική κατασκευή !

θα σου πρότεινα να χρησιμοποιήσεις κάτι σαν αυτό https://www.polisafety.gr/product/γωνία-στήριξης-ραφιού-σε-χρώμα-αλουμι-2/
για να ενισχύσεις τα πέδιλα.
Όμορφος χώρος, εύχομαι καλή επιτυχία στην εκτροφή σου.
Ευχαριστώ πολύ Ιωάννη! ταλάντωση στο κάτω μέρος δεν υπάρχει μόνο μία πολύ μικρή ταλάντωση στο τέρμα επάνω κλουβί οταν το κουνάω με το χέρι μου αλλά και αυτό εύκολα μπορεί να σταματήσει είτε με μια βάση στον τοίχο η με την προσθήκη αλουμινίου στο πίσω μέρος τον κάθετων σωλήνων.
Μπραβο Νικο, δυνατη κατασκευη!
Ευχαριστώ πολύ να σε καλά φίλε μου.
 
θα ηθελα και μια φωτογραφια απο τους "αστραγαλους" στα ποδια.
Τα ποδαρικά.
20181228_072358.webp20181228_072410.webp20181228_072449.webp
Στην τελευταία φωτογραφία υπάρχουν και άλλες 2 βίδες κρυφές σου βάζω φώτο με δύο κόκκινα σημάδια για να καταλάβεις που είναι.
20181228_0724492.webp
Όλες η βίδες είναι κρυφές στα οριζόντια κομμάτια.20181228_072645.webp
Και αυτό είναι το πίσω μέρος και τρόπος που μπήκαν η βίδες.
20181228_072306.webp
Τα περτσινια και το εργαλείο που τα βάζεις είναι αυτό.
20181227_213126.webp20181227_213330.webp
Στα πόδια εχω βάλει περτσινια για να μπούνε ροδάκια η θα τα αφήσω με βίδες για την ρύθμιση σε περίπτωση που δεν είναι ίσιο το πάτωμα.
20181228_072123.webp
images.webp
Εδω βλέπεις και τον τρόπο που κάθονται τα κλουβιά χωρίς να τα συνδέεις ωστε να μπορείς να πέρνεις οποίο κλουβί θέλεις χωρίς να μετακινήσεις το πάνω τού.
20181228_072824.webp
Παντού θα μπουν τάπες.
tapes.webp
Και αυτού του τύπου προφίλ αλουμινίου για τα led στο κάτω μέρος κάθε οριζόντιου σωλήνα.
images (1).webp
20181228_072858.webp
[automerge]1546020377[/automerge]
Απο τοτε που ανεφερες και το ρολο του χαρτιου,το μυαλο μου ταξιδευει!
Μια εντελώς πρόχειρη ιδέα είναι αυτή η κόκκινη γραμμή που βλέπεις στο οριζόντιο θα είναι η λαμαρίνα που θα κάθετε το χαρτί.20181226_101855[1].webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπραβο Νικολα, εχεις κανει σοβαρη δουλεια, με μερακι και πιστευω για το σκοπο που το αρχισες πολυ σωστη! Ευχομαι το νεο ετος να φερει χαρες και δημιουργιες, Χρονια πολλα!
 
Μπραβο Νικολα, εχεις κανει σοβαρη δουλεια, με μερακι και πιστευω για το σκοπο που το αρχισες πολυ σωστη! Ευχομαι το νεο ετος να φερει χαρες και δημιουργιες, Χρονια πολλα!
Ευχαριστώ πολύ να σε καλά! Καλή χρονιά με υγεία να έχουμε Βαγγέλη!
 
Κατασκευή γεμάτη με μεράκι και εφευρετικότητα! Εξαιρετική και σαν σκέψη και σαν υλοποίηση! Πολύ καλή η σκέψη σου για το αλουμίνιο λόγο πλαστικότητας, κόστους και βάρους! Ωστόσο το αλουμίνιο θέλει σωστά και καλά "δεσίματα" για τους ίδιους λογούς. Δεσίματα τα οποία από ότι βλέπω τα έχεις κάνει μια χαρά!

Μπραβο σου δεδομένης και της χρονικής στενότητας που υπάρχει!

Θα πρότεινα όμως, εάν μου επιτρέπεται, τουλάχιστον 4 σημεία στήριξης της όλης κατασκευής στον τοιχο (ασπρος είναι και από ότι βλέπω και όχι φρεσκοβαμμένος, οπότε εάν κάποτε φύγεις, λίγο στόκος ή λίγο λευκή δομική σιλικόνη θα κρύψει μια χαρά τις τρύπες).
Έτσι θα αποφύγεις της αναπόφευκτη ταλάντωση που έχει το αλουμίνιο. Εφόσον έχεις μήκος 3m θα πρότεινα τα στηρίγματα να μην μπουν στις άκρες άλλα περίπου σε μια απόσταση 2μετρων μεταξύ τους στο πλάτος και 1m στο ύψος.. Με 4 δεκάρια upat ή βύσματα και τα ανάλογα στριφωνια + 4 γωνιές που μπορείς να φτιάξεις εύκολα από ένα προφίλ 2mm x 5mm (η ότι βρεις εκεί κοντά) θα είναι μια χαρά.

Και πάλι, μπράβο σου και σε ευχαριστούμε για την εξαιρετική ανάλυση της όλης υλοποίησης-κατασκευής!
 
Κατασκευή γεμάτη με μεράκι και εφευρετικότητα! Εξαιρετική και σαν σκέψη και σαν υλοποίηση! Πολύ καλή η σκέψη σου για το αλουμίνιο λόγο πλαστικότητας, κόστους και βάρους! Ωστόσο το αλουμίνιο θέλει σωστά και καλά "δεσίματα" για τους ίδιους λογούς. Δεσίματα τα οποία από ότι βλέπω τα έχεις κάνει μια χαρά!

Μπραβο σου δεδομένης και της χρονικής στενότητας που υπάρχει!

Θα πρότεινα όμως, εάν μου επιτρέπεται, τουλάχιστον 4 σημεία στήριξης της όλης κατασκευής στον τοιχο (ασπρος είναι και από ότι βλέπω και όχι φρεσκοβαμμένος, οπότε εάν κάποτε φύγεις, λίγο στόκος ή λίγο λευκή δομική σιλικόνη θα κρύψει μια χαρά τις τρύπες).
Έτσι θα αποφύγεις της αναπόφευκτη ταλάντωση που έχει το αλουμίνιο. Εφόσον έχεις μήκος 3m θα πρότεινα τα στηρίγματα να μην μπουν στις άκρες άλλα περίπου σε μια απόσταση 2μετρων μεταξύ τους στο πλάτος και 1m στο ύψος.. Με 4 δεκάρια upat ή βύσματα και τα ανάλογα στριφωνια + 4 γωνιές που μπορείς να φτιάξεις εύκολα από ένα προφίλ 2mm x 5mm (η ότι βρεις εκεί κοντά) θα είναι μια χαρά.

Και πάλι, μπράβο σου και σε ευχαριστούμε για την εξαιρετική ανάλυση της όλης υλοποίησης-κατασκευής!
Ευχαριστώ για τα καλα σού λόγια για τής παρατηρήσεις και τής συμβουλές σού! Δεν θέλω να το κάνω σταθερό ώστε να μπορεί να μετακινηθεί για καλύτερο καθάρισμα του χώρου γι'αυτό θα μπουν και ροδάκια ώστε να μπορώ να το μετακινησω 15-20 εκατοστά και να μπορώ να καθαρίσω τα σημεία που δεν τα πιάνει η ηλεκτρική σκούπα, έχω σκεφτεί κάτι για την ελαφριά ταλάντωση που έχει και θα προσθέσω στα 3 ποδαρικά από ένα ακόμη σωλήνα αλουμινίου αλλά αντίθετα από αυτά που υπάρχουν τώρα ωστε να ενισχυθούν τα ποδαρικά, το δωμάτιο θα βάφει και στο σταντ θα μπει στο πίσω μέρος μουσαμάς ώστε να μην λερωνεται ο τοίχος και να μπορώ να το βγάζω και να το πλένω με χλωρίνη για απολύμανση.
 
Δεν θέλω να το κάνω σταθερό ώστε να μπορεί να μετακινηθεί για καλύτερο καθάρισμα του χώρου γι'αυτό θα μπουν και ροδάκια

Το ευχαριστώ πρέπει να στο πούμε εμείς Νίκο! Δίνεις ιδέες και ένα εξαιρετικό παράδειγμα δημιουργικότητας!

Μπορείς αντί για στριφωνια να χρησιμοποιήσεις τα παρακάτω βύσματα :
1546611982679.webp


.. Και αντί για την συγκεκριμένη βίδα που φαίνεται στην εικόνα να βάλεις ("ταιριάξεις") μια πεταλούδα ώστε όποτε θέλεις να την αφαιρείς εύκολα και να μετακινείς την κατασκευή σου.

1546612129956.webp

.. Ακόμη και νάιλον να μπει θα μπορείς να έχεις 4 τρυπούλες για να περνάνε οι πεταλούδες. Με βλέπεις να επιμένω όχι για να κάνω τον έξυπνο απλώς επειδή το αλουμίνιο και το όλο βάρος με τα κλουβιά με προβληματίζουν λιγάκι..
Αν μιλάγαμε για σιδερένια κατασκευή δεν θα το συζητούσα τοσο..
 
Back
Top