Κατασκευή στάντ για 60αρες ζευγαρώστρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@GreekMan72, Το αλουμίνιο είναι σίγουρα μαλακό μέταλλο και ήταν και δικός μου προβληματισμός για το αν θα αντέξει το βάρος αλλά τελικά έδεσε πολύ καλά και μόνο αν το δεις από κοντά θα συμφωνουσες σίγουρα μαζί μου η ταλάντωση που αναφέρομαι είναι ελάχιστη μόνο στο άνω σημείο του στάντ και μόνο αν το ταρακουνήσεις σε αλλαγή νερού ταιστρες η το να πιάσεις ένα πουλάκι δεν κουνιέται καθόλου, σκέφτομαι πρώτα να κάνω την ενίσχυση και αν δεν είμαι 100% σίγουρος τότε σίγουρα θα κάνω κάτι που να στηρίζεται και στο τοίχο αλλά ακόμα και έτσι που είναι τώρα δεν μπορεί να δημιουργήσει τζόγο στο κάτω μέρος που είναι και το βασικότερο, σύντομα θα το προχωρήσω και θα ανεβάσω Φωτογραφίες.
 
Κι αν αναλογιστης οτι η μετακινηση για τα δυσκολα σημεια καθαριοτητας θα ειναι καθε 20-30 μερες περιπου γιατι απο την ηλεκτρικη σκουπα δε ξεφευγει τιποτα, τοτε αξιζει να σκεφτεις ενα τροπο να την στηριξεις, πιο πρακτικο με την πεταλουδα οπως εδωσε την ιδεα ο Δημητρης. Κι ακομα θα εισαι εσυ ησυχος οτι ειναι ασφαλισμενα τα κλουβια και δεν θα τρομαζεις με καθε ταλαντωση. Το καλο ειναι οτι εχεις το χρονο να γινει στηριξη κι αργοτερα. Οσο για 4 τρυπες σε ασπρο τοιχο ειναι πολυ ευκολο να τις μπαλωσεις, εδω εκανες ωραια δουλεια με τα αλουμινια στον ακρυλικο στοκο θα κολησεις!
 
Σήμερα προχώρησα το στάντ με την τοποθέτηση τον αλουμίνιον στα ποδαρικά για την ταλάντωση πού είχα, το πρόβλημα εξαφανίστηκε εντελώς και είναι πολύ σταθερό όσο και να το κουνάω, ακόμη τοποθέτησα ροδάκια, τάπες παντού και ταινίες led σε φυσικό λευκό 4000k, δεν πρόλαβα να βάλω το νάιλον στο πίσω μέρος του στάντ γιατί άργησα και έπρεπε να τα βάλω για ύπνο, τής φωτογραφίες της έβγαλα αργά και είχε σκοτεινιάσει γι'αυτό δεν βγήκαν καλές.
20190113_165146[1].webp20190113_165339[1].webp
20190113_165237[1].webp20190113_165304[1].webp20190113_165137[1].webp20190113_165134[1].webp20190113_173639[1].webp
 
Συγχαρητήρια φιλε, πολύ καλή κατασκευή. Όταν την ολοκληρώσεις θα θέλαμε να μάθουμε το τελικό κόστος.
Καλή συνέχεια και καλή αναπαραγωγή. Να έχεις υγεία να τις χαίρεσαι.
 
Υπάρχει φυσικός φωτισμός όλη την ημέρα απο το παράθυρό και μίας λάμπας στο κέντρο του δωματίου τα led τα έβαλα ποιό πολύ για της συνεφιασμένες ημέρες και για οταν θα μπουν τα διαχωριστικά στην αναπαραγωγή το 4000k είναι η απόχρωση θερμό 2700k φυσικό 4000k ψυχρό 6500k τα watt είναι 4,8 ανά μέτρο.
FB_IMG_1547458082939.webpFB_IMG_1547458070759.webpFB_IMG_1547458061357.webp
[automerge]1547458674[/automerge]
Εδώ είναι χωρίς κανένα τεχνικό φωτισμό μόνο απο το παράθυρο 8:30 το πρωί
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Έχει γίνει ανάρπαστο! Η αισθητική του είναι άψογη και υψηλή! Μπράβο σου και πάλι Νίκο για το άριστο κατασκεύασμα σου! 🙂👍
Ευχαριστώ πολύ Αμβρόσιε να σε καλά φίλε μού!
Συγχαρητήρια φιλε, πολύ καλή κατασκευή. Όταν την ολοκληρώσεις θα θέλαμε να μάθουμε το τελικό κόστος.
Καλή συνέχεια και καλή αναπαραγωγή. Να έχεις υγεία να τις χαίρεσαι.
Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μού! Το κόστος για όλα τα υλικά είναι στα 140 ευρώ με φωτισμό και το νάιλον που δεν πρόλαβα να βάλω, χωρίς φωτισμό είναι περίπου στα 90 ευρώ κομπλέ με ροδάκια νάιλον βίδες τάπες, το μόνο που δεν βρήκα είναι κάποιο πλαστικό φύλο που θέλω να πάρω για να το κόψω και να φτιάξω τα χωρισματα, θέλω να δω σε κάνα δύο μαγαζιά ακόμη και είναι το μόνο που δεν περιλαμβάνεται στο ποσό που σου γράφω.
Έχω και εγώ την απορία σχετικά με τον φωτισμό. Είναι αρκετή η ποσότητα φωτός
Σταύρο στης φωτογραφίες δυστυχώς δεν βγαίνει σωστά η ένταση ούτε η απόχρωση τον led μάλλον πρέπει να αλλάξω κάποια ρύθμιση στο κινητό, πάντως έχουν περισσότερο φώς απο ότι ήθελα, δεν ήθελα κατι έντονο ουτε το κίτρινο του θερμού ήθελα απλά κάτι το υποστηρικτικό, το μεσημέρι μέχρι και την δυση του ήλιου έχουν και ήλιο που χτυπάει τα κλουβιά και την κλουβιτσα.
Νικο τα 4000k δεν ειναι λιγα;
Βλεπω οτι εχεις γαλακτερο καλυμμα κιολας στα led

Υπαρχουν αλλες πηγες φωτος;
Νομίζω σε κάλυψα με τής παραπάνω απαντήσεις μού, το κάλυμμα το ήθελα για ευκολία στο καθάρισμα και να μην βρέχεται η ταινία led οταν κάνουν μπάνιο, το γαλακτερο το ήθελα για να μην τα χτυπάει το φώς τον led στα μάτια, εγώ πάντως που τα δοκίμαζα χωρίς το κάλυμμα βγάζουν πολύ δυνατό φώς και δεν αντέχεις να τα κοιτάς για πολύ.
 
χωρίς το κάλυμμα βγάζουν πολύ δυνατό φώς και δεν αντέχεις να τα κοιτάς για πολύ.

αυτο που λες Νικο ειναι σωστο, απλα δεν ξερω κατα ποσο τα ματια των πουλιων αντιλαμβανονται/προσλαμβανουν το φως με το ιδιο τροπο που το αντιλαμβανεται το ανθρωπινο ματι
 
αυτο που λες Νικο ειναι σωστο, απλα δεν ξερω κατα ποσο τα ματια των πουλιων αντιλαμβανονται/προσλαμβανουν το φως με το ιδιο τροπο που το αντιλαμβανεται το ανθρωπινο ματι
Επειδή είναι κάτι που ούτε και εγώ το γνωρίζω κρίνω από τα δικά μου μάτια, το κάλυμμα βγαίνει πάρα πολύ εύκολα και δεν είναι κάτι μόνιμο
 
Σταύρο στης φωτογραφίες δυστυχώς δεν βγαίνει σωστά η ένταση ούτε η απόχρωση τον led
Το φαντάστηκα. Στις αρχές είχα την ίδια απορία παρατηρώντας φωτό από το εκτροφείο του Γιάννη αλλά στη συνέχεια σκέφτηκα ότι ήταν απίθανο να είναι στην πραγματικότητα λίγος ο φωτισμός και να μην το πρόσεξε ο Γιάννης, οπότε κατέληξα στο συμπέρασμα ότι κάτι πρέπει να παίζει με τη φωτογραφία όταν πρέπει να αποδώσει υποκείμενο πίσω από εστία τεχνητού φωτισμού.

Έχει γίνει πανέμορφη πάντως η κατασκευή σου!
 
Έχει γίνει πανέμορφη πάντως η κατασκευή σου!
Ευχαριστώ πολύ Σταύρο να σε καλά! Είμαι πολύ ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα βγηκε όμορφο και πρακτικό χωράει μέχρι 20 ζευγαρωστρες που είναι υπερ αρκετές για εμένα και το σημαντικότερο θα ευχαριστιέμαι το καφεδάκι μου όσο θα τα χαζεύω!
 
Νίκο άψογος σε όλα. Μπράβο σου.

θα ευχαριστιέμαι το καφεδάκι μου όσο θα τα χαζεύω!
Είμαι σίγουρος ότι μετά από τέτοιο αποτέλεσμα ο καφές σου θα έχει υπέροχο άρωμα. Μερακλίδικος 100%.
 
Νίκο άψογος σε όλα. Μπράβο σου
Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη! Κάνω μια προσπάθεια να βελτιωθεί λίγο το μίνι εκτροφείο μού, ένας ευχάριστος χώρος είναι το Α και το Ω για την διάθεση μας στο να εργαστούμε εκεί και να προσφέρουμε περισσότερα σε ότι και αν κάνουμε.
 
το μόνο που δεν βρήκα είναι κάποιο πλαστικό φύλο που θέλω να πάρω για να το κόψω και να φτιάξω τα χωρισματα

Νίκο, δες και την λύση των πολυκαρβονικων. Με ένα αδιαφανές νομίζω ότι θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Βγαίνουν και έτοιμα κομμένα σε διάφορες διαστάσεις όποτε εαν "πετύχεις" την διάσταση που θέλεις η κάτι κοντά σε αυτήν, μπορεί να γλυτώσεις και τα πολλά κοψίματα.

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/epikalupsi-stegis-ulika/polukarvonika-panel/
 
Νίκο, δες και την λύση των πολυκαρβονικων. Με ένα αδιαφανές νομίζω ότι θα κάνεις μια χαρά την δουλειά σου. Βγαίνουν και έτοιμα κομμένα σε διάφορες διαστάσεις όποτε εαν "πετύχεις" την διάσταση που θέλεις η κάτι κοντά σε αυτήν, μπορεί να γλυτώσεις και τα πολλά κοψίματα.

https://www.leroymerlin.gr/gr/domika-ulika/epikalupsi-stegis-ulika/polukarvonika-panel/
Πολυκαρμπονικο έχω και στην πλάτη της κλουβας και σε αυτό θα καταλήξω εάν δεν βρώ αυτό που ψάχνω, το κόψιμο είναι πολύ εύκολο με την σεγα και δεν με προβληματίζει καθόλου, ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον και για τής ιδέες σου!
Ψάχνω κάτι σαν αυτό στα 2mm η και πιο λεπτό
PVC-SHEETS-1z.webp
 
Back
Top