Κατασκευή τεράστιας υπαίθριας κινητής κλούβας για παραδείσια

Γιάννη όντως τα μερμήγκια είναι θέμα. Θα τοποθετήσω τα πήλινα σε πέτρες πάνω. ώστε τα μερμήγκια να τρώνε μόνο ότι πετούν με το ράμφος τα πουλιά.

Ε δε νομίζω να γίνει εστία φιδιών και ποντικιών... Καταρχας η γειτονιά έχει πάνω από 15 γάτες 😛 Έπειτα ούτε τα φίδια ούτε τα ποντίκια μπορούν να περάσουν μέσα
 
Tα Δύο από τα τρία ζευγάρια ήδη φτιάχνουν φωλιές παιδιά. Το τρίτο ζευγάρι νομίζω δεν έχει χημεία ακόμα. Κι όταν πλησιάζει τη φωλιά του άλλου ζευγαριού... Δέχεται κυνηγητό! Η κλούβα έχει δύο μέρη. Στο ένα έχω μόνο ένα ζευγάρι. Τα άλλα δύο στο άλλο, εκεί έχουμε και το κυνηγητό. Αλλά πιστεύω θα είναι κάτι παροδικό..ΑΝ και το τρίτο ζευγάρι φτιάξει φωλιά σε απόσταση ασφαλείας από τη φωλιά του άλλου ζεύγους..
 
Μετά λέμε για εμάς τους ανθρώπους... Βρε ολόκληρη κλούβα και κυνηγιούνται; Σα δεν ντρέπονται χα χα :D
 
Δεν τα χωρα ο τοπος... Οσο χωρο δινεις τοσο θελουν... Αλλα ειμαι σιγουρη οτι το απολαμβανουν!
 
μπραβο ευγε αριστα.👍 Νικο σιγουρα ανεβασες τον πυχη σε οσους σκεφτονται για κατασκευη κλουβας
99τοις100 μεγαλη βδομαδα θα ειμαι ΤΖΑΝΤΕ εαν θες στειλε τηλ. με πμ να ελθω για καφε.
ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΩΣ ΠΟΛΛΟΙ ΤΩΡΑ ΖΗΛΕΥΟΥΝ🙂
 
Εννοείται Σπυρέτο. Θα σου στείλω τον αριθμό μου σε μήνυμα και όταν έρθεις θα μου τηλ... Να σε ξεναγήσω και στη κατασκευή μου 😛
 
Eνώ χτες το ένα ζευγάρι έφτιαχνε τη μια φωλιά, σήμερα το αρσενικό άλλαξε γούστα και βάζει βαμβάκι και πευκοβελόνες σε άλλη φωλιά. Μάλλον επειδή το θηλυκό χτες έμπαινε περισσότερο σαυτή τη φωλιά...
 
Γιάννη όντως τα μερμήγκια είναι θέμα. Θα τοποθετήσω τα πήλινα σε πέτρες πάνω. ώστε τα μερμήγκια να τρώνε μόνο ότι πετούν με το ράμφος τα πουλιά.

Ε δε νομίζω να γίνει εστία φιδιών και ποντικιών... Καταρχας η γειτονιά έχει πάνω από 15 γάτες 😛 Έπειτα ούτε τα φίδια ούτε τα ποντίκια μπορούν να περάσουν μέσα

Για τα μυρμήγκια η μέθοδος που περιγράφεις εμένα δεν μου δούλεψε. Ένα να καταφέρει να ανέβει ρίχνει τους σπόρους έναν έναν κάτω, τα υπόλοιπα τους μεταφέρουν. Σε λίγες ώρες δεν υπάρχει τίποτα στην ταΐστρα. Έχω χάσει πουλιά έτσι, ☹ να έχεις το νου σου!

Για τα ποντίκια και τα λοιπά που ίσως συγκεντρωθούν κάτω από την κλούβα δεν είναι το θέμα ότι θα ενοχλούν μόνο τα πουλιά αλλά και εσένα. Έχω 10 γάτες στην γειτονιά (και σκύλο που κυνηγάει τα ποντίκια) αλλά ποντίκια υπάρχουν!

Η κλούβα σου έχει το μειονέκτημα να μην έχει διπλό σύρμα, αν κάποιο πουλί κοιμηθεί στην ανοιχτή πλευρά κολλημένο στο σύρμα πιθανότατα δεν θα βγάλει το βράδυ… Το καλό είναι ότι έχεις ζεμπράκια τα οποία προτιμούν τις φωλιές. Αν είχες π.χ. καρδερίνες θα είχες σοβαρό πρόβλημα. Οι εξωτερικές κλούβες έχουν μεγάλο μπελά για να γίνουν άτρωτες από τα αρπαχτικά...

Eνώ χτες το ένα ζευγάρι έφτιαχνε τη μια φωλιά, σήμερα το αρσενικό άλλαξε γούστα και βάζει βαμβάκι και πευκοβελόνες σε άλλη φωλιά. Μάλλον επειδή το θηλυκό χτες έμπαινε περισσότερο σαυτή τη φωλιά...

Έτσι είναι οι γυναίκες! 😉 Να βάλεις 50% περισσότερες φωλιές απ τα ζευγάρια σου. Τώρα που έχεις δύο ζευγάρια στην μία πλευρά να βάλεις 4 φωλιές. Οι φωλιές να είναι στο ίδιο ύψος, σε απόσταση μεταξύ τους, στην ίδια πλευρά με το βοριά από πίσω. Έτσι θα μειωθεί ο ανταγωνισμός! Βάλε και ξύλινες φωλιές να μάθουν και σε αυτές.
Η τροφή απέναντι απο τις φωλιές, το νερό σε κάποια απόσταση από την τροφή. Να παρατηρείς τα ζεμπράκια και την ιεραρχία τους και ότι όλα τρέφονται και πίνουν χωρίς να ενοχλούνται συστηματικά από κάποιο άλλο.
 
Γιάννη χτες βράδυ κοίταξα μέσα με τον φακό...όλα κοιμόντουσαν μέσα στις φωλιές. Αυτό είναι το καλό με τα ζεμπράκια, φτιάχνουν φωλιές ακόμα και για τον ύπνο! Τις χτίζουν με βαμβακι και πευκοβελόνες. Ειδικά πευκοβελόνες. Χρησιμοποιώ τις κλασικές ψάθινες φωλιές. Υπάρχουν σε δύο μεγέθη, από την εμπειρία μου οι μικρές είναι άχρηστες... Ούτε καν τις πλησιάζουν. Γιαυτό έβαλα μόνο μεγάλες. Εννοείται έχω προσέξει η είσοδος της κάθε φωλιάς να μην κοιτάζει τον βοριά.

Όσο για τα ποντίκια... Κάτι οι γάτεες, κάτι η άμμος που έχω βάλω πάνω από το πλέγμα, κάτι το ναιλον που καλύπτει 3 απ τις 4 κάθετες επιφανειες... Πιστεύω όλα θα πάνε καλά.

Έχω βάλει 8 φωλιές. 4 για το ένα ζευγάρι (χτίζει από χτες τις 2) και 4 για τα άλλα δύο ζευγάρια. Στο κομμάτι με τα δύο ζευγάρια χτίζεται μια φωλιά από το ένα ζεύγος. Το άλλο, δεν έχει διάθεση να χτίσει. Νομίζω δεν είναι ακόμα δεμένο ζευγάρι. Χτες βράδυ όμως κοιμήθηκε μέσα σε κάποια φωλιά. Γιατι δε το είδα πουθενά έξω.



Περιττό να σας πω ότι έχει 10 μποφορ αυτή τη στιγμή στη ζάκυνθο... Κι όμως η κατασκευή είναι απόλυτα προστατευμένη. Νιώθω καλά που τα κατάφερα γτ είχα πολύ μεγάλο άγχος τι θα γίνει με τον άνεμο
 
Γιάννη χτες βράδυ κοίταξα μέσα με τον φακό...όλα κοιμόντουσαν μέσα στις φωλιές. Αυτό είναι το καλό με τα ζεμπράκια, φτιάχνουν φωλιές ακόμα και για τον ύπνο! Τις χτίζουν με βαμβακι και πευκοβελόνες. Ειδικά πευκοβελόνες. Χρησιμοποιώ τις κλασικές ψάθινες φωλιές. Υπάρχουν σε δύο μεγέθη, από την εμπειρία μου οι μικρές είναι άχρηστες... Ούτε καν τις πλησιάζουν. Γιαυτό έβαλα μόνο μεγάλες. Εννοείται έχω προσέξει η είσοδος της κάθε φωλιάς να μην κοιτάζει τον βοριά.

Όσο για τα ποντίκια... Κάτι οι γάτεες, κάτι η άμμος που έχω βάλω πάνω από το πλέγμα, κάτι το ναιλον που καλύπτει 3 απ τις 4 κάθετες επιφανειες... Πιστεύω όλα θα πάνε καλά

Και τα ξερά χόρτα τους αρέσουν! 😉
 
Οι φωτογραφίες δείχνουν δενδρολίβανο, φασκόμηλο, ρίγανη, θυμάρι και δυόσμο που φύτεψα μέσα. Τον δυόσμο τον έβαλα σε πήλινο αγγείο και το φασκόμηλο σε στάμνα!

Έχω όμως μια ερώτηση που θα ήθελα τη γνώμη όσων ξέρουν από ζεμπράκια. ΠΟΙΑ ΘΕΩΡΕΊΤΕ ΤΗΝ ΚΑΛΎΤΕΡΗ ΤΡΟΦΉ; Παπαγαλίνη (βόρι); ή μήπως η καλύτερη είναι αυτη των καναρινιών; ή μήπως μίξη αυτών ή κάτι άλλο;
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    14,3 KB · Προβολές: 186
  • 2.webp
    2.webp
    28 KB · Προβολές: 188
  • 3.webp
    3.webp
    16,6 KB · Προβολές: 167
  • 4.webp
    4.webp
    25,4 KB · Προβολές: 190
  • 5.webp
    5.webp
    29,5 KB · Προβολές: 180
Back
Top