Κατασκευή τεράστιας υπαίθριας κινητής κλούβας για παραδείσια

To θέμα μου είναι η συνύπαρξη. Θα είναι εχθρικά μεταξύ τους; Έχουν κοινές ασθένειες;
 
Επίσης, εκτός των κλασικών φωλιών για ζεμπρακια (οι κλασικές ψάθινες), μου περισσεύουν και δυο φωλιές για παπαγαλάκια... Οι γνωστές εξωτερικές. Θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω για τα ζεμπράκια μου;
 
δυο φωλιές για παπαγαλάκια... Οι γνωστές εξωτερικές. Θα μπορούσα να τις χρησιμοποιήσω για τα ζεμπράκια μου;
Όχι γιατί θα δυσκολεύονται οι νεοσσό να βγουν. Εκτός αν κάνεις κάποια μικρή μετατροπή.
 
Έχω μια ιδέα και θέλω την άποψη σας. Αν έβαζα μέσα και 2 ζευγάρια ορτύκια... Θεωρείτε ότι θα ήταν κακό για τα ζεμπράκια; ή τα ζεμπρακια θα είχαν για καποιους λόγους κακή παρουσία για τα ορτύκια;
Ο @kostantakis έκανε το λάθος να βάλει καναρίνια με ορτύκια και στην περίοδο αναπαραγωγής όσα μικρά.έβγαιναν από τη φωλιά για να αρχίσουν να πετάνε και καθοντουσαν κάτω τα σκότωσαν τα ορτύκια. Θεωρώ πως το ίδιο θα γίνει και με τα ζεμπράκια οπότε δε.στο προτείνω..
 
Αλίκη με σώζεις.

Αγόρασα φυτά πριν λίγο, αγιόκλημα, ριχόσπερμο και δεντρολίβανους. Αύριο τα φυτεύω.

Αργότερα ίσως βάλω φασκόμηλο και αρμπαρόριζα
 
ΈΤΟΙΜΗ Η ΚΛΟΎΒΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ! Σε κάποια από τις φωτογραφίες θα δείτε και τους μικρούς μας ένοικους. 3 ζευγάρια! 1 εκ των 3 ήδη άρχισε να φτιάχνει φωλιά!

Η Κλούβα είναι σκεπασμένη με νάιλον στις 3 απ τις 4 πλευρές. υπάρχουν άπειρα σημεία προστασίας απ το ψύχος (που έτσι κι αλλιως στη ζακυνθο δεν είναι πολύ δριμύ). Έχω βάλει μέσα ξεράδια για ντεκορ... Είναι σαν να είναι στη φύση τα πουλιά! Και έχω κι εναν μεγάλο κορύτο (πέτρινη γούρνα) όπου έβαλα μέσα πέτρες μικρές ώστε να κάνουν μπάνια χωρίς να πνίγονται. Επ΄'ισης μέσα φύτεψα δενδρολίβανους (ήδη τους τσιμπάνε!) και εξωτερικά της κλούβας 2 αναρριχώμενα...ριχόσπερμο και αγιόκλιμα

Η μια από τις 2 πόρτες... Ντυμένη με ναιλον

Να πω κάτι... Επειδή τα σχέδια επι χάρτου στη πράξη μεταβάλλονται (άλλωστε τι νόημα έχει τονειρο χωρίς μικρές νοθείες που λέει κι ο ποιητής)...η κλούβα τελικά δεν είναι κινητή. Ούτε καν έβαλα ρόδες. Θεωρώ ότι το σημείο της, το είδος των πουλιών, το ναιλον, και το μέγεθος (πολλά σημεία χωρίς ρεύματα αέρα) κάνουν ασφαλή τη κατασκευή από άποψη κρύου



ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΣΧΌΛΙΑ, ΑΠΌΨΕΙΣ, ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΌΣΜΗΣΗ
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    20,9 KB · Προβολές: 202
  • 2.webp
    2.webp
    11,2 KB · Προβολές: 185
  • 3.webp
    3.webp
    20,8 KB · Προβολές: 199
  • 4.webp
    4.webp
    20,9 KB · Προβολές: 191
  • 5.webp
    5.webp
    17,3 KB · Προβολές: 200
  • 6.webp
    6.webp
    12,4 KB · Προβολές: 197
  • 7.webp
    7.webp
    15 KB · Προβολές: 197
  • 8.webp
    8.webp
    21 KB · Προβολές: 186
  • 9.webp
    9.webp
    4,3 KB · Προβολές: 184
Εξαιρετικη η δουλεια σου Νικο!👍 Τυχερα τα πουλια που μπηκαν αλλα κι αυτα που θα μπουν για να ζησουν σε αυτον τον τεραστιο χωρο κι ευχομαι να τα χαρεις!
 
Πραγματικά σαν να είναι στη φύση! Σαν κατασκευή δεν έχω να πω κάτι...άψογη!

Απλά τώρα που θα τα έχεις στην κλούβα να είσαι πιο προσεκτικός και παρατηρητικος και μόλις δεις σημάδι ασθένειας να δράσεις άμεσα!
 
Αλίκη η κλουβα είναι χωρισμένη στα δύο (3,5 μέτρα το κάθε τμήμα). Στο ένα τμήμα έβαλα ένα κατάλευκο θηλυκό και έναν αρσενικό με μαύρα μάγουλα... Θέλώ να δω τι απογόνους θα πάρω! Στο άλλο έχω ενα κανονικό ζευγάρι που ήδη φτιάχνει φωλιά και άλλο ένα ζευγάρι όπου το αρσενικό έχει απαλό πορτοκαλί στα μάγουλα. Το καλό είναι ότι είναι 3 δομημένα ζευγάρια..
 
Γιάννη είσαι ευπρόσδεκτος εδώ όποια στιγμή σε βολέψει :)

Παιδιά έχω βρει έναν κορύττο. Ξέρετε τι είναι ο κορρύτος; Είναι πέτρα λαξευμένη που παλιά οι βοσκοί γέμιζαν τη κοιλότητα της νερό και έπιναν τα πρόβατα. Θα τη βάλω μέσα στη κλούβα... Είναι πανέμορφη. αύριο θα σας τη δείξω σε φωτογραφία. Είναι σχετικά μικρού βαθους. Και τα ζεμπράκια λατρεύουν να κάνουν μπάνιο...χειμώνα καλοκαίρι!
Αλίκη με σώζεις.

Αγόρασα φυτά πριν λίγο, αγιόκλημα, ριχόσπερμο και δεντρολίβανους. Αύριο τα φυτεύω.

Αργότερα ίσως βάλω φασκόμηλο και αρμπαρόριζα

Αλίκη η κλουβα είναι χωρισμένη στα δύο (3,5 μέτρα το κάθε τμήμα). Στο ένα τμήμα έβαλα ένα κατάλευκο θηλυκό και έναν αρσενικό με μαύρα μάγουλα... Θέλώ να δω τι απογόνους θα πάρω! Στο άλλο έχω ενα κανονικό ζευγάρι που ήδη φτιάχνει φωλιά και άλλο ένα ζευγάρι όπου το αρσενικό έχει απαλό πορτοκαλί στα μάγουλα. Το καλό είναι ότι είναι 3 δομημένα ζευγάρια..
σκουρα πουλια θα σου δωσει τα γονιδια ξεκινουν απο τους παπουδες σαυτα αρσενικο λευκο χρειαζεσαι αν θες πολυχρωμια...υπεροχη δουλεια εχεις φτιαξει εκει ριγανη εβαλες
 
Δεν έχω λόγια, ένα θαύμα, να την χαίρεσαι κι εσύ και οι ένοικοί της!
 
Μα παλιότερα είχα πάρει λευκό αρσενικό από κανονικό πατέρα και λευκή μάνα. Ρίγανη θα μπει..
 
Να πω κάτι... Επειδή τα σχέδια επι χάρτου στη πράξη μεταβάλλονται (άλλωστε τι νόημα έχει τονειρο χωρίς μικρές νοθείες που λέει κι ο ποιητής)...η κλούβα τελικά δεν είναι κινητή. Ούτε καν έβαλα ρόδες. Θεωρώ ότι το σημείο της, το είδος των πουλιών, το ναιλον, και το μέγεθος (πολλά σημεία χωρίς ρεύματα αέρα) κάνουν ασφαλή τη κατασκευή από άποψη κρύου



ΠΕΡΙΜΈΝΩ ΣΧΌΛΙΑ, ΑΠΌΨΕΙΣ, ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΕΣ ΙΔΕΕΣ ΓΙΑ ΔΙΑΚΌΣΜΗΣΗ

Συγχαρητήρια και πάλι για την κατασκευή, έγινε πολύ όμορφη και είμαι σίγουρος ότι θα γεμίσει με χαρούμενα ζεμπράκια.
Σχετικά με τις ρόδες καλά έκανες και δεν τις τοποθέτησες, δεν θα ήταν και τόσο πρακτικές όσο ακούγεται, επιπλέον το βάρος και μήκος της κατασκευής θα απαιτούσε ρόδες βαρέου τύπου, τα ανάλογα στηρίγματα, κόστος και ένα τζιπ :D

Με την επένδυση που έκανες δεν θα έχεις πρόβλημα με το κρύο, αλλά ίσως χρειαστεί το χειμώνα να κλείσεις όλες τις πλευρές.
Τα ρεύματα αέρα όμως πρέπει να τα αποφύγεις αν δεν θες απώλειες.

Απο φυτά να ψάξεις για αρωματικά όπως ρίγανη, δυόσμο, θυμάρι κτλπ.

Θα πρέπει να σε αποσχολήσει η παροχή τροφής. Μόλις τα μυρμήγκια ανακαλήψουν τους σπόρους θα κάνουν επιδρομή. Φυσικά τα εντομοκτόνα δεν είναι αποδεκτή μέθοδος καταπολέμησης τους, αλλά υπάρχουν λύσεις.

Αυτό που δεν μου αρέσει στην κλούβα είναι το κενό απο κάτω, το οποίο θα γίνει φωλιά γα τρωκτικά, έντομα και φίδια.
Εγώ θα τοποθετούσα την κλούβα στο έδαφος με επένδυση τσιμέντου και πάνω στο τσιμέντο την άμμο.
 
Εγώ θα τοποθετούσα την κλούβα στο έδαφος με επένδυση τσιμέντου και πάνω στο τσιμέντο την άμμο.
Καλή ιδέα μου φαίνεται αφού απομακρύνεσαι και από την ιδέα της μετακίνησης 👍
 
Μα παλιότερα είχα πάρει λευκό αρσενικό από κανονικό πατέρα και λευκή μάνα. Ρίγανη θα μπει..
εγω δε πηρα ποτε λευκο αρσενικο απο σκουρο πατερα... μακαρι

συμφωνω με το γιαννη εκτος οτι το τσιμεντο πλενεται με λαστιχο ενω οι παλετες που εβαλες απο κατω ισως χαλασουν στο χρονο απο υγρασια και αποτελεσουν και εστια μολυνσης και συγκεντρωσης εντομων κ τροκτικων λεω εγω τωρα προφανως το εψαξες
 
Back
Top