Αναπαραγωγή Κατασκευή φωλιάς από Παραδείσια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης pantazo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

pantazo

PB Member
Εγγραφή
19 Αυγ 2008
Μηνύματα
213
Πόλη
Καλλιθέα
Όλοι γνωρίζουμε ότι τα παραδείσια φτιάχνουν όμορφες φωλίες. Προτείνω να δούμε πόσο καλοί τεχνίτες είναι τα δικά μας πουλάκια (ίσως αυτό να ήταν και θέμα για τη φωτογραφία του μήνα). Ας ανεβάσουμε λοιπόν φωτογραφίες από τις φωλιές που έχουν φτιάξει τα δικά μας πουλάκια (παραδείσια και μη). Αντώνης
 
Όλοι γνωρίζουμε ότι τα παραδείσια φτιάχνουν όμορφες φωλίες. Προτείνω να δούμε πόσο καλοί τεχνίτες είναι τα δικά μας πουλάκια (ίσως αυτό να ήταν και θέμα για τη φωτογραφία του μήνα).
Αντώνη θα ήταν ίσως από τους πιο όμορφους διαγωνισμούς αν κρίνω βλέποντας τη φωλιά των bengalese σου. Θα υπάρξει όμως αρκετό υλικό; Τέλος πάντων, για να μη βγαίνω από το θέμα του thread σου, μακάρι να γίνεστε όλο και περισσότεροι όσοι ασχολείστε με αυτά τα όμορφα πουλιά και θα τους αφιερωθεί σίγουρα κάποια στιγμή ένας διαγωνισμός. :)
 
Τέλεια η φωλιά σου Αντώνη. Η μόνη ανοιχτή που έβαλα φέτος είναι αυτή (δεν μπορώ να την βάλω συννημένη επειδή την έχω ξαναβάλει στο άλλο post). Όχι τόσο καλοφτιαγμένη αλλά χαρακτηριστική της πληθωρικότητας των zebra finches στη δόμηση.
 

Συνημμένα

  • nest001.webp
    nest001.webp
    36,3 KB · Προβολές: 392
Σταύρο, καλησπέρα. Προτείνω να σταματήσεις/διαγράψεις το post και το αντικείμενο του να γίνει θέμα ενός μελλοντικού διαγωνισμού φωτογραφίας. Αντώνης
 
Δεν υπάρχει κάποιος λόγος να γίνει αυτό Αντώνη, δεδομένου ότι οι ίδιες φωτογραφίες θα μπορούν ούτως ή άλλως να συμμετέχουν σε κάποιο μελλοντικό διαγωνισμό με αυτό το θέμα. Το thread μπορεί να "τρέχει" μέχρι τότε και η δραστηριότητα που θα υπάρχει σε αυτό να μας δίνει και μια ένδειξη για το αν θα μπορέσει να "σταθεί" ένας διαγωνισμός με αυτό το θέμα. :)
 
ναι αλλα θα ειναι δικαιο για τους αλλους που εχουν φωλιες απο παπαγαλους. Αυτα τα ειδη γεννανε σε ξυλινα κουτια δεν τα κατασκευαζουν οπως τα παραδεισια...
 
Marilenaki, προφανώς ένα τέτοιο thread έχει σαν σκοπό (τουλάχιστον από τη μεριά μου) τη σύγκριση των δεξιοτεχνίτων των πουλιών. Προφανώς και ένα παπαγαλάκι το οποίο γεννάει μέσα σε ένα κουτί δημιουργεί τη δική του νότα στην όλη διαδικασία. Τα δικά μου στην αρχή γέννησαν σε φωλιά όπως τα καναρίνια με ανάλογο υλικό (κλωστές). Στη συνέχεια απλά πήρα τη πρωτοβουλία να τους βάλω τον κοκοφοίνικα που είναι εντελώς διαφορετικό υλικό δύνοντάς τους τον χρόνο να φτιάξουν μια φωλιά όπως ενδεχομένως προστάζει η φύση. Ανάλογο αποτέλεσμα μπορεί να γίνει και στα παπαγαλάκια ή και σε άλλα είδη. Αντώνης
 
στα δικα μου παπαγαλακια κυριως στα κοκατιλ οπου αναπαραγω τους εχω ξυλινα κουτια με ροκανιδι μεσα οπου ειναι πολυ μονοτικο και ζεστο. Δεν σκοπευω στα κοκατιλ μου να το αλλαξω σε κλωστες γιατι θα φοβαμαι μην μπλεχτουν και στα ποδια τους και εχω αλλα.. Οπως καταλαβαινεις τη φωλια τους την δινω ετοιμη και αυτα συνηθως την τελειωποιουν φτιαχνοντας το ροκανιδι απο μεσα. Οπως καταλαβαινεις δεν κανουν και σπουδαια πραγματα για να φτιαξουν μια ωραια φωλια και δεν νομιζω οτι χρειαζεται να κανουν κατι τετοιο μιας που και στην φυση τα αυγα τους τα φτιαχνουν σε κουφαλες δεντρων και τρυπες οι περισσοτεροι παπαγαλοι. Ακομα και τα μικρα που εχω σε κουτια γεννανε.
 
Για τα παπαγαλάκια είναι σπουδαία! Βγάλε μια φωτογραφία να ανέβασέ την. Μη κρίνεις με τα δικά μας κριτήρια...
 
ναι αλλα θα ειναι δικαιο για τους αλλους που εχουν φωλιες απο παπαγαλους. Αυτα τα ειδη γεννανε σε ξυλινα κουτια δεν τα κατασκευαζουν οπως τα παραδεισια...
Το συγκεκριμένο thread έχει τον τίτλο Κατασκευή φωλιάς από Παραδείσια και προορίζεται ακριβώς για αυτό:
Marilenaki, προφανώς ένα τέτοιο thread έχει σαν σκοπό (τουλάχιστον από τη μεριά μου) τη σύγκριση των δεξιοτεχνίτων των πουλιών.
Δεν είναι δηλαδή ένα thread που αφορά στο διαγωνισμό φωτογραφίας, έστω και αν ξεφύγαμε στιγμιαία από το θέμα λόγω της πρότασης του Αντώνη. Το θέμα του κάθε διαγωνισμού ανακοινώνεται την ημέρα έναρξής του στο αντίστοιχο thread. Παρόλα αυτά, θα ήθελα να σας πω μόνο (επειδή βρισκόμαστε ήδη μακράν εκτός θέματος) ότι μπορείτε να καταθέτετε τις προτάσεις σας για τα θέματα των διαγωνισμών στην ομάδα των φίλων της φωτογραφίας και στη συνέχεια εφόσον καταλήγετε σε κάποια συγκεκριμένη πρόταση, να μας ενημερώνετε για να την εξετάσουμε.

Συγνώμη για την εκτροπή, μπορείτε να συνεχίσετε τη συζήτηση στο θέμα της. :)
 
Σταύρο καλημέρα. Από εμένα αυτό είναι κατανοητό. Μου φαίνεται ότι τελικά του δώσαμε μεγαλύτερη έκταση από ότι έπρεπε.
 
φυσικα και δεν υπαρχει λογος να δωθει εκταση εγω ελεγα την γνωμη μου για το αν μπορει να"σταθει" ενα τετοιο θεμα στο διαγωνισμο οπως ειπες
 
Φωλιά Gouldian. Ξύλινο κουτί, υλικό κοκοφοίνικας.
 

Συνημμένα

  • FL_02.webp
    FL_02.webp
    31,7 KB · Προβολές: 220
Αντώνη βλέπω σε έχει βολέψει ο κοκοφοινικας έτσι; Απο που μπορείς να το προμηθευτεις αυτο το υλικό?
 
Από το Culpret.gr όπου πήγα κατευθείαν στο μαγαζί/αποθήκη που βρίσκεται στο Ν. Ηράκλειο. Εκεί είδα το ματσάκι πάνω σε ένα πάγκο, ρώτησα τι είναι και μου απάντησαν ότι δεν κάνει για gouldian(!) αλλά μόνο για πυρούλες. Αγνόησα την απάντηση το αγόρασα και να τα αποτελέσματα.
 
Back
Top