Αναπαραγωγή Αναπαραγωγή Ροξ και Λάκης

Αν δω πως το ένα αυγό έχει πουλακι το επιστρέφω μέσα μέχρι να σπάσει η να σπάσω εγώ το αυγό προσεκτικά και να βάλω μέσα στην φωλιά μόνο το μικρό?
ΔΕΝ σπάς ποτέ ένα αυγό που έχει νεοσσό για να τον τοποθετήσεις στην φωλιά.
Τώρα να τα χωρίσω το αρσενικό με το θυληκο;
ΟΧΙ, δώσε πολυβιταμίνες στο νερό και πλούσια διατροφή, αυγό αυγοτροφή σπόρους.
να της ξαναπαρέχω στο κλουβί την άδεια φωλιά και νήμα ξεχωριστά ώστε να την ξανά γεμίσει;
Εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου.
Υπάρχει περίπτωση όλες η προσπάθειες αναπαραγωγης να βγαίνουν τσουφιες;
Αν συμβεί αυτό θα υπάρχει κάποιος λόγος όπως πχ υπερβολικά παχύ θηλυκό ή κάτι άλλο.
 
Αυτή είναι καλύτερη λύση, καλό είναι να αφαιρεθεί η φωλιά για λίγες ημέρες.
Nαι αυτό έκανα.. Την αφαίρεσα και τώρα πάω να πάρω βιταμίνες.. Πρέπει να δίνω κάθε μέρα ή 2 φορές την εβδομάδα; Ευχαριστώ
 
Θα δώσεις σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος που θα πάρεις.
Λοιπόν. Αγόρασα ασβέστιο το οποίο μου λέει πόσες φορές να βάζω και αγόρασα και κάτι άλλο.. Θα το έχω από κάτω φωτογραφία. Το οποίο δεν μου λέει δοσολογία.. Από πότε να αρχίσω να τα βάζω; Από όταν αρχίσει η θυληκια να φτιάχνει καινούργια φωλιά;
 

Συνημμένα

  • received_706172593534611.webp
    received_706172593534611.webp
    16,7 KB · Προβολές: 12
  • received_660953491390216.webp
    received_660953491390216.webp
    16,8 KB · Προβολές: 12
Λεει δοσολογια απο οτι βλεπω.
Βεβαια τα πουλακια δειχνουν πυρωμενα, οποτε δεν ξερω σε τι θα σε βοηθησει.
Έλεγε από έξω για την γονιμότητα-εκκολαπτικοτητα. Γιαυτό το πήρα. Μήπως ξέρετε να μου πείτε εσείς πότε να αρχίσω να βάζω στα καναρινακια αυτήν την βιταμίνη κια το ασβέστιο; Ευχαριστώ
 
Kαλησπερα. Σήμερα θα ξεκινήσω την προσπάθεια για δεύτερη αναπαραγωγή. Είδα τον αρσενικό να την καβαλάει και την Ροξ να προσπαθεί να βολευτεί στην αυγοθήκη φάση σαν φωλιά οπότε θα βάλω φωλιά και νήμα. Αχ Παναγία μου ας πάνε όλα καλά και να βγουν νεωσοι αυτήν την φορά.. Τους έχω βάλει στις ποτίστρες μια φορά ασβέστιο και άλλη μια βιταμίνη κανονική ας δούμε πως θα πάει. Φοβάμαι να κάνω ωοσκοπηση οπότε καλού κακού θα το αφήσω και θα περιμένω να δω πως θα λειτουργήσει η φύση..
 
Καλησπέρα. Επιτρέπεται να βάλω σε μια ποτίστρα ΜΑΖΊ την βιταμίνη που έχω πάρει αλλά και το ασβέστιο; Δηλαδή στην ίδια ποτίστρα δύο πράγματα (βιταμίνη και ασβέστιο). Ευχαριστώ
 
Καλησπερα, ναι μπορεις.
Αχ τέλεια ευχαριστώ. Θέλω αυτή η αναπαραγωγή να είναι επιτυχημένοι και να μην έχουμε πάλι κλουβιά αυγά γιατί φοβάμαι πως ίσως φταίει ο αρσενικός. Λέτε να μου είπαν ψέματα ότι είχε κάνει είδη γέννα και απλά να είναι τσουφιος;
 
Καλημέρα σε όλους. 2η αναπαραγωγή και σήμερα είχαμε το πρώτο αυγό. Το χρώμα μου φαίνεται φυσιολογικό. Δεν κάθεται πολύ μέσα στην φωλιά ακόμα. Μπορεί κάποιος να μου πει ποτέ θα περάσουν 14 μέρες; Ακριβείς ημερομηνία; Μην κάνω κανένα λάθος γιατί δεν ξέρω αν θα μετρήσω και αυτήν κτλπ

Ευχαριστώ
 
Καλημέρα σε όλους. 2η αναπαραγωγή και σήμερα είχαμε το πρώτο αυγό. Το χρώμα μου φαίνεται φυσιολογικό. Δεν κάθεται πολύ μέσα στην φωλιά ακόμα. Μπορεί κάποιος να μου πει ποτέ θα περάσουν 14 μέρες; Ακριβείς ημερομηνία; Μην κάνω κανένα λάθος γιατί δεν ξέρω αν θα μετρήσω και αυτήν κτλπ

Ευχαριστώ
Πιθανότατα θα κάνει κ αύριο κ ίσως μεθαύριο ένα ακόμη αυγο-λογικά από αύριο θα στρωθεί για τα καλά στη φωλιά οποτε με το που τη δεις βιδωμένα μέσα μετρασ 14 μέρες! Με το καλό!
 
Πιθανότατα θα κάνει κ αύριο κ ίσως μεθαύριο ένα ακόμη αυγο-λογικά από αύριο θα στρωθεί για τα καλά στη φωλιά οποτε με το που τη δεις βιδωμένα μέσα μετρασ 14 μέρες! Με το καλό!
Οκ ευχαριστώ. Στην προηγούμενη αναπαραγωγή έκανε 5 αλλά τα 3 μόνο έμειναν άθικτα (τα δύο τα έσπασε)
 
Back
Top