Γενικά Κλουβί από μπετόνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης nikosk1
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Διαφορετικά αύριο ξεκινάμε ζευγαρώστρες από βαρέλι και κλούβες από κοντέινερ
Γιαννη αν θες βαρελάκια εχω μπολικα να σου στειλω από το μαγαζι :D
 
Τα κλουβιά είναι καλύτερα γιατί επιτρέπουν το πουλί να πατά πάνω σε σχάρα και κυρίως να μην αισθάνεται σαν κοτόπουλο στο φούρνο...
Το οτι είναι μεγάλο σε μέγεθος δε σημαίνει πως είναι και αποδεκτό...
Διαφορετικά αύριο ξεκινάμε ζευγαρώστρες από βαρέλι και κλούβες από κοντέινερ...
Γιατί να πατά πάνω σε σχάρα; Το βοηθάει σε κάτι;
Και γιατί να αισθάνεται σαν κοτόπουλο στον φούρνο; Το "κλουβί" αυτό έχει τρύπες γύρω γύρω...
Άμα το πάμε έτσι, τα πουλιά στις ιταλικές ζευγαρώστρες μπορούμε να τα αποκαλούμαι και ψητές γαλοπούλες.
Κανένας δεν είπε πως είναι αποδεκτά ή ότι είναι πολύ χρήσιμα, καλά κτλ. κλουβιά. Απλά τα συγκρίναμε σε σχέση με το προηγούμενο και είπαμε πως είναι λιγάκι καλύτερα από ότι ένα μπετόνι με σύρμα.
 
Κάτι τέτοιο δηλαδή γιατί το θεωρούμε καλύτερο;
Αυτό έχει κατασκευαστεί να χρησιμοποιηθεί σε ελεγχόμενο χώρο σε ότι αφορά τη ροή αέρα, τη θερμοκρασία, την υγρασία κλπ...
Αν οι συνθήκες στο χώρο είναι αυτές που πρέπει (συνήθως είναι) το κλουβί γίνεται εργαλείο.
 
Λοιπόν... αρχικά :
α κλουβιά είναι καλύτερα γιατί επιτρέπουν το πουλί να πατά πάνω σε σχάρα
δεν ισχεύει για όλα τα κλουβιά, υπάρχουν αρκετά χωρις σχαρα, και το να μπεί σχαρα σε αυτη την κατασευή είναι παραπάνω απο ευκολο.
κυρίως να μην αισθάνεται σαν κοτόπουλο στο φούρνο...
το οτι τα πλαϊνά κάγκελα είναι πλαστικά και όχι μεταλλικά το κάνουν να μοιάζει με φούρνο; δηλαδή είναι καλύτερα τα ιταλικά κλουβιά που έχουμε προτείνει εδω μέσα που οι 5 πλευρές είναι απο μελαμίνη και μονο η πρόσοψη είχα σύρμα;
 
δηλαδή είναι καλύτερα τα ιταλικά κλουβιά που έχουμε προτείνει εδω μέσα που οι 5 πλευρές είναι απο μελαμίνη και μονο η πρόσοψη είχα σύρμα;
Αυτό Γιώργη μήπως σε καλύπτει;
Αυτό έχει κατασκευαστεί να χρησιμοποιηθεί σε ελεγχόμενο χώρο σε ότι αφορά τη ροή αέρα, τη θερμοκρασία, την υγρασία κλπ...
Αν οι συνθήκες στο χώρο είναι αυτές που πρέπει (συνήθως είναι) το κλουβί γίνεται εργαλείο.
 
Αυτό έχει κατασκευαστεί να χρησιμοποιηθεί σε ελεγχόμενο χώρο σε ότι αφορά τη ροή αέρα, τη θερμοκρασία, την υγρασία κλπ...
Αν οι συνθήκες στο χώρο είναι αυτές που πρέπει (συνήθως είναι) το κλουβί γίνεται εργαλείο.
Ωραία, συνεχίζω όμως να μην καταλαβαίνω το τι το κάνει καλύτερο από αυτά με το καφάσι.
Υ. Γ. Ποιος ελέγχει την ροή του αέρα στο εκτροφείο του;
 
Αυτό Γιώργη μήπως σε καλύπτει;
αν περιμένουμε σε εσωτερικό χωρο να ελέγξουμε τον αέρα και την υγρασία απο τα πλαϊνά του κλουβιού... Τοτε καήκαμε...
δηλαδή τώρα αντικειμενικά, σε ποιο είναι σαν κοτόπουλο στο φούρνο;
εδω :https://culpret.gr/images/T/26046.PNG

ή εδω :
crazy-006-xristos-stef-01-jpg.48468
 
Από ότι καταλάβατε τελικά κύριε Γιάννη μόνο ως αστείο δεν κατατέθηκε...
Παναγιώτα ποια ακριβώς είναι η στάση σου στο θέμα;
Εάν θες απάντησε μας και πες μας γιατί υποστηρίζεις ότι υποστηρίζεις. Συζήτηση κάνουμε.:)
Εάν θες διάβασε και τα μηνύματα μου που γράφω πως δεν προτιμώ αυτά τα κλουβιά, απλά σε μια σύγκριση με το μπετόνι είναι καλύτερα (το ξαναείπα τώρα)
 
Από ότι καταλάβατε τελικά κύριε Γιάννη μόνο ως αστείο δεν κατατέθηκε...
Δίκιο έχεις Παναγιώτα... και λυπάμαι..
Σας παρακαλώ να μην ειρωνεύεστε και να παραθέσετε επιχειρήματα ώστε να στηρίξετε την άποψη σας...
Δεν είναι ότι καλύτερο αλλά επιμένω (μονο για τα συγκεκριμένα απο τα καφάσια) ειναι καλύτερο απο αλλα...
Το πιο σημαντικό είναι πως η ανάγκη γ' αυτή την πατέντα τους προέκυψε για να φιλοξενούν τα άγρια ιθαγενή που αιχμαλωτίζουν.
τελείως άλλο θέμα, αλλά έχει δίκιο...
 
Σας παρακαλώ να μην ειρωνεύεστε
Καμία τέτοια διάθεση Γιώργο...
Φυσικά εξήγησα για ποιους λόγους θεωρώ ακατάλληλο αυτό το "σκουπίδι" πέρα από την κακή αισθητική στο μάτι μου.
 
Καμία τέτοια διάθεση Γιώργο...
Φυσικά εξήγησα για ποιους λόγους θεωρώ ακατάλληλο αυτό το "σκουπίδι" πέρα από την κακή αισθητική στο μάτι μου.
Εγώ προσωπικά δεν διακρίνω λόγους. Μόνο κάτι για την σχάρα κατάλαβα, το οποίο δεν υποστηρίζει και πολύ την άποψη σας.
Η αισθητική του γιατί είναι κακή; Επειδή είναι καφάσι; Και γιατί να μην έχουν και άλλες χρησιμότητες τα καφάσια; Ανακύκλωση κάνουμε έτσι ίσα ίσα...
 
Εγώ προσωπικά δεν διακρίνω λόγους. Μόνο κάτι για την σχάρα κατάλαβα, το οποίο δεν υποστηρίζει και πολύ την άποψη σας.
Η αισθητική του γιατί είναι κακή; Επειδή είναι καφάσι; Και γιατί να μην έχουν και άλλες χρησιμότητες τα καφάσια; Ανακύκλωση κάνουμε έτσι ίσα ίσα...

Καμία τέτοια διάθεση Γιώργο...
Φυσικά εξήγησα για ποιους λόγους θεωρώ ακατάλληλο αυτό το "σκουπίδι" πέρα από την κακή αισθητική στο μάτι μου.
σίγουρα είναι άσχημο... και πρόχειρο, δεν θα το έκανα ποτέ προφανώς όπως και κάθε ένας που κάνει σοβαρή δουλειά οκ;
Αλλά θέλω να απαντήσετε αντικειμενικά, μπορεί να συγκριθεί με το μπιτόνι!?
και τι διαφορά πέραν της αισθητικής έχουν αυτά τα 2 κλουβιά;
https://culpret.gr/images/T/26046.PNG
crazy-006-xristos-stef-01-jpg.48468


και κάτι τελευταίο, στην πρώτη φώτο δεν μοιάζει σαν να είναι σε φούρνο;
 
το τελαρο! Αλλα το τελαρο ειναι για ντοματες και τα κλουβια για πουλια! Το καθε πραγμα εχει την χρηση του κατα την αποψη μου
αυτό είναι το μόνο σίγουρο που θα συμφωνήσουν όλοι :)
 
Back
Top