Φροντίδα Κλούβα για 4 κανάρες

η διατροφή τους ήταν ήδη πλούσια
Μπορείς να γίνεις ακριβής σε αυτό;και για ποιά διαστήματα;
Πότε έβγαλες και πότε έβαλες τις φωλιές;

Έχω ένα κλουβί διαστάσεων περίπου 1,20x40x40 Θέλω μέσα να βάλω τις 4 κανάρες μου για την πτερόροια και τον χειμώνα αλλά φοβάμαι μήπως μαλώνουν. Τα κυνηγητά και τα τσιμπήματα μέχρι πιο βαθμό είναι φυσιολογικά σε κλουβιά με πολλά πουλιά; Πότε πρέπει δηλαδή να ανησυχήσω και να τα χωρίσω;
Το άν η κλούβα είχε φωλιές δεν είναι λεπτομέρεια.Αν έβαλες τις κανάρες και τις φωλιές για να ξεπυρώσουν εκεί, να ξέρεις οτι είναι σχεδόν αναμενόμενο αυτό που συνέβη.
 
Φωλιές είχανε στα κλουβιά όταν ήτανε μόνες τους, όχι στην κλούβα. Είχανε φωλιές το περασμένο δίμηνο, κλωσήσανε άσπορα. Οι δύο δεν είχανε φωλιά για τουλάχιστον ένα μήνα, η τρίτη είχε μέχρι την περασμένη βδομάδα, αλλά είναι η μόνη που δεν νομίζω ότι συμμετείχε στον καυγά.
 
Χοντρικά είχες στη κλούβα για 20 ημέρες 3 κανάρες, μια μάνα με τις δύο ενήλικες κόρες, οι οποίες τρείς είχαν να δούν φωλιά κανά μήνα και πρίν μια εβδομάδα έβαλες και μιά τέταρτη.
Να προσέχεις του χρόνου με αυτά τα πουλιά.
Τι διατροφή κάνεις;
 
αλλά είναι η μόνη που δεν νομίζω ότι συμμετείχε στον καυγά.
Όπως τα περιγράφεις μοιάζει πως έχεις κατασταλάξει ή τουλάχιστο μισοεντοπίσει τον/τους ενόχους.
Ξέρεις κάτι παραπάνω να μας πεις;
Αίμα από επίθεση καναρινιού εγώ δεν έχω δει, ούτε σε μένα, αλλά ούτε και σε φίλους εκτροφείς πολλών πουλιών...
Και είμαι πάρα πολλά χρόνια σε "κοντινή" επαφή με τα καναρίνια.
 
Αίμα από επίθεση καναρινιού εγώ δεν έχω δει, ούτε σε μένα, αλλά ούτε και σε φίλους εκτροφείς πολλών πουλιών...
Και είμαι πάρα πολλά χρόνια σε "κοντινή" επαφή με τα καναρίνια.
2016-05-19-09-42-02-jpg.41505
απο θέμα
Γιάννη τί εννοείς;
 
Γιάννη τί εννοείς;
Σε νεοσσούς (επιθέσεις) από τον πατέρα όταν ενοχλούν το έργο του... είναι εντελώς διαφορετικό και καλό είναι να μην το μπερδεύουμε με συνύπαρξη και εκτός οίστρου επιθέσεις.
 
είναι εντελώς διαφορετικό και καλό είναι να μην το μπερδεύουμε με συνύπαρξη και εκτός οίστρου επιθέσεις.
Εμένα δεν μου είναι σαφές οτι πρόκειται για εκτός οίστρου επιθέσεις.
Καλό θα είναι να πείτε και εσείς όλοι οι οποίοι έχετε σε κλούβες θηλυκά απο τέλη ιουνίου και παρατηρήτε απρόοπτες γέννες σε ταίστρες και πάτους αν υπάρχει και μια ταυτόχρονη αύξηση των εντάσεων και διεκδικήσεων.
 
Χοντρικά είχες στη κλούβα για 20 ημέρες 3 κανάρες, μια μάνα με τις δύο ενήλικες κόρες, οι οποίες τρείς είχαν να δούν φωλιά κανά μήνα και πρίν μια εβδομάδα έβαλες και μιά τέταρτη.
Να προσέχεις του χρόνου με αυτά τα πουλιά.
Τι διατροφή κάνεις;

Δε ξέρω πως κατέληξες εκεί. Έχω μια κανάρα του 2013 (η οποία χτυπήθηκε), τις δύο κόρες της από το 2014 και μια άλλη του 2015. Τα πουλιά ήτανε όλα σε ξεχωριστά κλουβιά και κλωσήσανε τα άσπορα τους μέχρι να βαρεθούνε, και μετά μπήκανε όλα μαζί ταυτόχρονα στην κλούβα.

Εν πάση περιπτώση αφού αναγκάστηκα να βγάλω την χτυπημένη από το μεγάλο κλουβί, μετά έβαλα τα χωρίσματα τις κλούβας και είναι όλα μόνα τους. Πάντως και πέρσι που προσπάθησα να βάλω τα ίδια πουλιά μαζί, πάλι τσακωμούς είχα.
 
Είχες τρεις ταΐστρες, τρεις ποτίστρες και ισάριθμες πατήθρες στα ψηλά;
 
Εμένα δεν μου είναι σαφές οτι πρόκειται για εκτός οίστρου επιθέσεις.
Καλό θα είναι να πείτε και εσείς όλοι οι οποίοι έχετε σε κλούβες θηλυκά απο τέλη ιουνίου και παρατηρήτε απρόοπτες γέννες σε ταίστρες και πάτους αν υπάρχει και μια ταυτόχρονη αύξηση των εντάσεων και διεκδικήσεων.
Εγώ κατέθεσα την όποια εμπειρία μου... έχω τα θηλυκά μαζί με τα μικρά σε κλούβες πτήσεις μαζί με μικρά από τα τέλη Μαΐου... κάποιες θηλυκές ήταν σε οίστρο, σχεδόν πάντα υπάρχουν ένα δυο με "καθυστερημένα" αντανακλαστικά όπως παρουσιάζονται και στις φωτογραφίες...
02.webp 01.webp
Ποτέ όμως δεν έπεσα σε αιματηρή επίθεση.
Σε καμιά κλούβα πτήσης...
Την τελευταία δεκαετία έχω έχω 5-6 πολύ μεγάλες κλούβες... με μεγάλο αριθμό μικρών και θηλυκών να συμβιώνουν μέσα σ' αυτές... Ποτέ δεν είδα κάτι που να μου δείχνει πως υπήρχε αίμα σε κάποια μάχη.
Σε καμία από τις συζητήσεις με φίλους εκτροφείς πάλι δεν κατατέθηκε κάτι ανάλογο...
Δεν είμαι απόλυτος... αλλά το σύνηθες είναι αυτό που περιγράφω...
Για τα υπόλοιπα επιφυλάσσομαι... και μαθαίνω.
 
4 ποτίστρες 4 ταΐστρες 4 ατομικές πατήθρες στις οποίες όμως δεν ανέβηκαν καθόλου. Ο κτηνίατρος λέει το betadine αρκεί προς το παρών, αν την δω να φουσκώνει θα μιλήσουμε για αντιβίωση.
 
Και μένα μου κάνει εντύπωση... Δεν λέω πως δεν παίζει σαν ενδεχόμενο. Εξαρχής δεν ήμουν απόλυτη προσωπικά.. Απλά και εγώ έχω τώρα σε κλούβα 7 ενήλικα καναρίνια, οι 4 - 5 είναι πυρωμένες ακόμα.. Σπάνια ακούω κκχχχ κκκχχχ... Πιο πολλά κκχχ φανταστείτε κάνουν τα φετινά μικρά μεταξύ τους, παρά το κλουβί με τα ενήλικα θηλυκά.. Τι να πω.. Τώρα σημασία έχει να σωθεί το πουλάκι.. Είπαμε κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός. Ίσως οι αδελφές έκαναν κάποιου είδους "συμμαχία" και την έπεσαν στην μάνα.. Τι να πω..
 
Αλίκη έκατσα και παρατήρησα το κλουβί όλο το μεσημέρι. Αφού "βγήκε από τη μέση" η μάνα, η μια από τις αδερφές μαζί με την μικρότερη την πέσανε μαζί στην άλλη. Ίσως πουλιά που μείνανε τόσο καιρό μόνα τους να μην ανέχονται συνύπαρξη πλέον. Πάντως το περιστατικό με έχει απογοητεύσει αρκετά, η έλλειψη χώρου είναι πλέον γεγονός.
 
αν την βγάλει καθαρή το πουλάκι, μάλλον θα φύγει διακοπές διαρκείας στους γονείς μου. Δε τη σηκώνει άλλο το κλίμα.
 
Το ένα φρύδι ήταν αρκετά άσχημα αλλά οι πληγές είχανε ήδη κλείσει όταν πήγα σπίτι. Το θέμα είναι ότι πληγή στο μάτι είναι πολύ επίφοβη. Όσο την είδα και τρώει και κινείται, πάντως ήτανε λίγο κάπως από το stress. Λίγο πριν φύγω την είδα να περιποιείται το φτέρωμα, οπότε μάλλον σε καλό δρόμο είμαστε. Είναι σκληρό, καρύδι, έχει περάσει περισσότερες ασθένειες από όλα τα άλλα που έχω μαζί (και είναι το μόνο αγορασμένο, τα συμπεράσματα δικά σας).
 
Το θέμα είναι ότι πληγή στο μάτι είναι πολύ επίφοβη.
Μπορείς να φτιάξεις και χαμομήλι να κάνεις κομπρέσες στο σημείο αυτό.

Αλίκη έκατσα και παρατήρησα το κλουβί όλο το μεσημέρι. Αφού "βγήκε από τη μέση" η μάνα, η μια από τις αδερφές μαζί με την μικρότερη την πέσανε μαζί στην άλλη.
Άρα όπως το φαντάστηκα. Οι αδελφές έχουν ένα δυνατό δεσμό και έχουν κάνει μια συμμορία. Αν έχεις χρόνο να παρακολουθήσεις χώρισε τις αδελφές και άσε την μία θηλυκιά με την μια απ τις 2 αδελφές. Να δεις θα της την πέσει πάλι; Ή όταν είναι μαζί κάνουν την ζημιά; Επίσης αυτές οι 2 αδελφές έχουν βγάλει ποτέ μικρά; Αν ναι, πως ήταν με τον αρσενικό και τα μικρά; Είχαν εκδηλώσει επιθετικότητα;
 
Ίσως σε μπέρδεψα, η μια από τις αδερφές του 14 μαζί με το πουλί του 15 την πέσανε στην άλλη αδερφή του 14. Το μόνο κοινό που είχανε τα πουλιά που δέχτηκαν επίθεση είναι ότι ήταν λευκά. Από τις 4 οι μόνες που βγάλανε πουλιά είναι αυτή του 13 και αυτή του 15. Τα του 14 δε τα έβαλα ζευγάρια, τα άφησα να κάνουν φωλιές μόνα τους.
 
Back
Top