Φροντίδα Κλούβα για 4 κανάρες

Δεν ανέφερα εχθές ότι μέσα στο κλουβί αίμα βρήκα μόνο χαμηλά ανάμεσα σε 2-3 κάγκελα του κλουβιού. Λίγο τραβηγμένο αλλά, πως σας φαίνεται το σενάριο το πουλί πάνω στο κυνηγητό να σφήνωσε το κεφάλι του ανάμεσα στα κάγκελα και να μάτωσε στην προσπάθεια του να ξεφύγει; Η ευλογιά δε μου κάθεται, καταρχάς γιατί δεν είδα τα πρώιμα συμπτώματα και κατά δεύτερο η ξηρή ευλογιά δεν ματώνει. Εδώ μιλάμε ότι είχαμε αίμα στα μάτια, στα βλέφαρα και πιτσιλιές στο κεφάλι και στα πούπουλα της πλάτης.

edit : αφού μίλησα πάλι με τον κτηνίατρο μου λέει ότι ευλογιά θα ήταν στο ένα μάτι, θα ήταν πρησμένο και κόκκινο, και χωρίς αίμα. Εδώ στις φώτο βλέπουμε καθαρά τα μάτια και τραυματισμένα τα φρύδια. Επίσης το γεγονός ότι είχε πιτσιλιές από αίμα τον κάνει να πιστεύει ότι είναι τραυματισμός από το κυνηγητό. Δυστυχώς πριν την παρασκευή δε μπορώ να το πάω να το δει.
 
κατά δεύτερο η ξηρή ευλογιά δεν ματώνει.
Δεν ισχύει αυτό.. Η ξηρή ευλογιά δημιουργεί "καρούμπαλα" ή "σπυράκια" στα πόδια, δίπλα στο ράμφος ή δίπλα στα μάτια, τα οποία μεγαλώνουν ξεραίνονται και μπορεί να ανοίξουν και να βγάλουν αίμα. Εγκυκλοπαιδικά το αναφέρω..

πως σας φαίνεται το σενάριο το πουλί πάνω στο κυνηγητό να σφήνωσε το κεφάλι του ανάμεσα στα κάγκελα και να μάτωσε στην προσπάθεια του να ξεφύγει;
Κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι έγινε.. Αφού δεν ήταν κανείς παρόν! Πολλά σενάρια παίζουν...

Το σενάριο να είναι και ευλογιά και μάχη είναι παρατραβηγμένο εεε; 😛

Δυστυχώς πριν την παρασκευή δε μπορώ να το πάω να το δει.
Δεν νομίζω ότι κινδυνεύει άμεσα. ΑΠ την φώτο τουλάχιστον δείχνει να το αντέχει και πως θα το ξεπεράσει η κούκλα.. Αλλά φυσικά και να την πας για σιγουριά!
 
Δεν είναι ευλογιά κατά 99%, χθες έκανα έλεγχο με φακό στην περιοχή γύρο από τα μάτια, πέρα από τα τραύματα δεν υπάρχει το παραμικρό ίχνος μόλυνσης.
 
Δεν είναι ευλογιά κατά 99%, χθες έκανα έλεγχο με φακό στην περιοχή γύρο από τα μάτια, πέρα από τα τραύματα δεν υπάρχει το παραμικρό ίχνος μόλυνσης.
Οκ ! Εσύ ξέρεις καλύτερα! Και ο γιατρός φυσικά καλύτερα από όλους μας οπότε ενημέρωσε μας για το τι θα πει και ο ντόκτορ!
 
Εμένα δεν μου είναι σαφές οτι πρόκειται για εκτός οίστρου επιθέσεις.
Καλό θα είναι να πείτε και εσείς όλοι οι οποίοι έχετε σε κλούβες θηλυκά απο τέλη ιουνίου και παρατηρήτε απρόοπτες γέννες σε ταίστρες και πάτους αν υπάρχει και μια ταυτόχρονη αύξηση των εντάσεων και διεκδικήσεων.
Εχω τις δυο θυληκες αφου τελειωσαν τις γεννες τους σε μια κλουβα ιδιοκατασκευης μου Μ100 Υ60 Π50

Εχω τις δυο θυληκες αφου τελειωσαν τις γεννες τους σε μια κλουβα ιδιοκατασκευης μου Μ100 Υ60 Π50
Η μια απο αυτες καθε τοσο αφηνει κι απο κανενα αυγο σε ταιστρα η στο πατωμα προφανως ειναι πυρωμενη κανει συνεχεια φασαρια και καβγα με την αλλη θυληκια αλλα οχι επικυνδινα κρουσματα παντως διεκδικει τα παντα

Η μια απο αυτες καθε τοσο αφηνει κι απο κανενα αυγο σε ταιστρα η στο πατωμα προφανως ειναι πυρωμενη κανει συνεχεια φασαρια και καβγα με την αλλη θυληκια αλλα οχι επικυνδινα κρουσματα παντως διεκδικει τα παντα
Παρολα αυτα τωρα που θα βαλω αλλα 3 η 4 θυληκα κορες αυτων θα δουμε για συμμοριες η σφαγες!
 
Back
Top