Φροντίδα Κλούβα για 4 κανάρες

Εγώ σκεφτόμουν να βάλω τη μικρή Fina με τη Gemma και την Ornella το Σεπτέμβριο που θα είναι 6 μηνών περίπου ή μήπως το καθυστερώ αρκετά;
Αν υπάρχει η δυνατότητα της χωριστής διαμονής ας μείνουν έτσι.
Αν οι καταστάσεις πιέζουν... ας συγκατοικήσουν.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Εγώ σκεφτόμουν να βάλω τη μικρή Fina με τη Gemma και την Ornella
Νομίζω πως θα είναι καλύτερα σε μία ζευγαρώστρα με 2 θηλυκά παρά σε μία ζευγαρώστρα με 3 αρσενικά. Απ την άλλη με τα αδέλφια της έχει την ίδια ηλικία. Αλλά μόλις φτάσει 3-4 μηνών δοκίμασε να την βάλεις με τις θηλυκές. Θεωρώ πως θα επικρατεί πιο ηρεμία, θα είναι πιο άνετα και δε θα υπάρχει τόσος ανταγωνισμός και φωνές. Γνώμη μου!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Σήμερα γύρισα και βρήκα την μία από τις 4 χτυπημένη με ματωμένες πληγές γύρω από τα μάτια. Την χώρισα και θα μιλήσω το απόγευμα με τον γιατρό μου, το θέμα είναι τι να κάνω με τις άλλες. Να τις ξαναχωρίσω μπας και προλάβω χειρότερα;
 
Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Σήμερα γύρισα και βρήκα την μία από τις 4 χτυπημένη με ματωμένες πληγές γύρω από τα μάτια.
Υπάρχει πιθανότητα να προέρχονται οι πληγές από κάποιο αρπακτικό π.χ καρακάξα;
Αυτό που περιγράφεις δεν με παραπέμπει σε μάχες μεταξύ καναρινιών... Ούτε κι ως αποτέλεσμα τραυματισμού από τέτοια μάχη.
 
Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Σήμερα γύρισα και βρήκα την μία από τις 4 χτυπημένη με ματωμένες πληγές γύρω από τα μάτια.
Αν είναι δυνατόν! Μεταξύ θηλυκών τόσο έντονες μάχες; Εντύπωση μου κάνει και στεναχωριέμαι που και εγώ σε καθησύχασα πως δε θα υπάρχει κανένα θέμα.. Είναι μήπως ακόμα πυρωμένες; Αυτός θα ήταν ένας λόγος για τέτοιες αιμοβόρικες μάχες..

το θέμα είναι τι να κάνω με τις άλλες. Να τις ξαναχωρίσω μπας και προλάβω χειρότερα;
Οι υπόλοιπες δεν έχουν κάποιο τραύμα; Πως τις βλέπεις μεταξύ τους;

Την χώρισα και θα μιλήσω το απόγευμα με τον γιατρό μου,
Από διάθεση πως είναι η καημένη; Τρώει πίνει νερό; ☹
 
Δυστυχώς τα πράγματα δεν πήγαν καλά. Σήμερα γύρισα και βρήκα την μία από τις 4 χτυπημένη με ματωμένες πληγές γύρω από τα μάτια. Την χώρισα και θα μιλήσω το απόγευμα με τον γιατρό μου, το θέμα είναι τι να κάνω με τις άλλες. Να τις ξαναχωρίσω μπας και προλάβω χειρότερα;
Όπως σου είπαν και παραπάνω τα παιδιά, δύσκολα παρατηρούνται μάχες μεταξύ θηλυκών καναρινιών. Ασφαλώς χρειάζεται παρατήρηση τις πρώτες ημέρες της συγκατοίκησης. Θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις ποια από όλες δημιουργεί το πρόβλημα και να βάλεις αυτή σε χωριστό κλουβί. Αν θέλεις ενημέρωσε μας για την κατάσταση της κανάρας σου, μετά την επικοινωνία σου με το γιατρό.
 
Θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις ποια από όλες δημιουργεί το πρόβλημα και να βάλεις αυτή σε χωριστό κλουβί.
Το θεωρώ απίθανο...
Δεν βάζω το "απόλυτα" γιατί ποτέ δεν ξέρεις...
Αλλά όσο μπορώ να θυμηθώ δεν υπάρχει τέτοια "μάχη" μεταξύ καναρινιών. Όχι μόνο σε μένα αλλά και σε κανέναν γνωστό εκτροφέα.
Αντίθετα επιθέσεις προς τα μάτια των πουλιών κάνουν οι καρακάξες ώστε αν τυφλωθεί το πουλί να είναι πιο εύκολο ως θήραμα.
 
Αλλά όσο μπορώ να θυμηθώ δεν υπάρχει τέτοια "μάχη" μεταξύ καναρινιών. Όχι μόνο σε μένα αλλά και σε κανέναν γνωστό εκτροφέα.
Αντίθετα επιθέσεις προς τα μάτια των πουλιών κάνουν οι καρακάξες ώστε αν τυφλωθεί το πουλί να είναι πιο εύκολο ως θήραμα.
Κύριε Γιάννη ούτε εμένα μου έχει τύχει να δω τόσο έντονες μάχες μεταξύ των καναρινιών μου. Μόνο ξεπουπουλιάσματα έχω παρατηρήσει. Βέβαια ποτέ δε ξέρεις. Αυτό με την καρακάξα δε το σκέφτηκα καν. Διόλου απίθανο.
 
Παιδιά το κλουβί είναι σε εσωτερικό χώρο μέσα σε άλλο κλουβί από κουνελόσυρμα και και μεταλλική σήτα. Είναι αδύνατων να μπήκε κάτι άλλο μέσα στα κλουβιά μου, συν του ότι όταν έβαλα το χώρισμα για να την πιάσω, δύο άλλες προσπαθούσαν να της ορμήξουν μέσα από τα κάγκελα. Από τις άλλες καμία δεν είχε τραύματα. Από ότι κατάλαβα δηλαδή, δύο μαζί (οι κόρες της μάλιστα) την κάνανε την δουλειά. Το πουλάκι είναι προφανώς σαστισμένο αλλά τρώει. Έβαλα λίγο betadine στις πληγές.
 
Παιδιά το κλουβί είναι σε εσωτερικό χώρο μέσα σε άλλο κλουβί από κουνελόσυρμα και και μεταλλική σήτα. Είναι αδύνατων να μπήκε κάτι άλλο μέσα στα κλουβιά μου.
Ποντίκι μήπως;
 
Ούτε ποντίκι χωράει, αυτός είναι ο λόγος της κατασκευής του κλουβιού. Η επίθεση έγινε από τα πουλιά 100%.
 
Το θεωρώ απίθανο...
Η αλήθεια είναι πως και εγώ που είχα θηλυκά σε κλούβα πυρωμένα, ποτέ δεν είδα πληγή, ή τόσο επιθετικούς καβγάδες... Και μιλάμε για θηλυκά πυρωμένα που ήθελαν την ίδια φωλιά ας πούμε...
Ξαναρωτώ μήπως είναι πυρωμένες; Μόνο έτσι θα εξηγούσα τόσο επική μάχη...
 
Αλίκη ίσως να είναι, να μη παρατήρησα σωστά τις συμπεριφορές τους. Όλες τις είχα βάλει φωλιές και τις είχα αφήσει να κλωσήσουν άσπορα μέχρι να βαρεθούνε.
 
Τότε μένουμε στη λύση της @Panagiota.
Θα σου πρότεινα να παρακολουθήσεις ποια από όλες δημιουργεί το πρόβλημα και να βάλεις αυτή σε χωριστό κλουβί.
ακριβώς ως πιστοποίηση του "κανένας κανόνας στους ζωντανούς οργανισμούς".
 
Παιδιά είστε όλοι απόλυτοι και το καταλαβαίνω αφού αυτή είναι η εμπειρία σας αλλά έχουμε 2-3 παρόμοια περιστατικά φέτος και όλοι "κοπανιούνται" ότι οφείλεται σε μεταξύ τους διαμάχες.
 
Την έφερα μέσα στο σπίτι, η διατροφή τους ήταν ήδη πλούσια. Φοβάμαι μήπως έγινε καμία ζημιά στο μάτι, αν και μάλλον μόνο πούπουλα της βγάλανε.
 
Παιδιά είστε όλοι απόλυτοι και το καταλαβαίνω αφού αυτή είναι η εμπειρία σας αλλά έχουμε 2-3 παρόμοια περιστατικά φέτος και όλοι "κοπανιούνται" ότι οφείλεται σε μεταξύ τους διαμάχες.
Μαρία, είναι γνωστό ότι έντονοι καβγάδες μεταξύ καναρινιών δύσκολα υπάρχουν. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για θηλυκά καναρίνια. Κρατάμε μια επιφύλαξη, διότι πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις. Εγώ προσωπικά, τις πρώτες ημέρες τις συγκατοίκησης παρατηρώ αν θα υπάρξουν καβγάδες. Δεν μου έχει τύχει ποτέ, εκτός από απλά ξεπουπουλιάσματα. Έπειτα υπάρχει και το άλλο, αν αφήσεις σε μια κλούβα πυρωμένες κανάρες με φωλιές μπορεί να δημιουργηθούν προβλήματα και να τσακώνονται για την ίδια φωλιά, αλλά και πάλι δε νομίζω να φτάσουν σε σημείο να βγάλουν τα μάτια τους.
 
Στα αρσενικά σε οίστρο νόμιζα πως υπάρχουν. όχι;
Ναι βέβαια υπάρχουν στα αρσενικά. Μάλλον δεν το διατύπωσα σωστά. Ειδικά όταν βρίσκονται σε οίστρο. Γι αυτό θα χεις παρατηρήσει ότι οι περισσότεροι προτείνουν τα αρσενικά να είναι σε χωριστά κλουβιά και τα θηλυκά όλα μαζί. Ποτέ δεν αφήνω δύο αρσενικά στο ίδιο κλουβί. Μετά τους έξι μήνες ζωής τους, αφού έχω σιγουρευτεί για το φύλο τους, περνούν και στο κατάλληλο διαμέρισμα τους.
 
Back
Top