Φροντίδα Κοκατίλ και κονούρα στο ίδιο κλουβί

@giannisvlg ναι το κλουβί δν θα το αφήσω σε αυτή την θέση σκέφτομαι να το βάλω από την μια στο σαλόνι...από την άλλη δν θέλω... Επειδή στο.σαλονι έχει περισσότερη φασαρία σε σχέση με το δωμάτιο...
 
Το έχω το κλουβι αυτό, το μεγάλο και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλό, μην πλένεις τις σκαφες όμως, είναι ευαίσθητες στην σκουριά, είναι λεπτή η λαμαρίνα! Με ένα πανί με ξύδι τις σκουπιζω και αρκετό χαρτί πάνω τους! Άλλαξε κ τις πατηθρες με φυσικού ξύλου
 
Έκανες πολύ καλά που τα χώρισες. Ακόμα και όταν διαφορετικά είδη τα πηγαίνουν καλά μεταξύ τους, συστήνεται πάντα διαφορετικό κλουβί διαβίωσης. Η κονιούρα θα μπορούσε να προκαλέσει τραυματισμό στο κοκατίλ.

Το κλουβί για το ζακό, θαρρώ είναι οκ, για το κοκατίλ μάλλον περιορισμένο, αλλά εάν βγαίνουν αρκετές ώρες την μέρα έξω όπως ανέφερες, είναι οκ. Χρειάζεσαι πατήθρες διαφορετικού πλάτους από φυσικό ξύλο, είναι καλύτερες για τα ποδαράκια τους. Το σπιράλ στην κονιούρα είναι πολύ καλό. Η δικιά μου το λατρεύει και το προτιμάει από τα κλαδάκια της. Αν θα μπορούσες μόνο να αποσύρεις το παιχνίδι με τις κλωστές που κρέμονται. Εάν γίνει κατάποση, δημιουργείται θέμα στο στομαχάκι τους με πολύ άσχημα αποτελέσματα. Επίσης, από παιχνίδια, απέφυγε όσα εχουν καμπανάκια (ή αφαίρεσε το εσύ), πλαστικά που μπορούν να σπάσουν εύκολα (κίνδυνος τραυματισμού) και όσα έχουν κρεμάμενες κλωστούλες. Η δικιά μου προτιμάει παιχνίδια από ξυλαράκια που καταστρέφονται.

Μου αρέσουν πολύ οι προσπάθειές σου, φαίνεται ότι θέλεις να τα κάνεις όλα σωστά και προσωπικά χαίρομαι να βλέπω τέτοιες κινήσεις και τέτοιους ανθρώπους ♥️
 
@giannisvlg αυτά που μου λες τα σέβομαι και οποιαδήποτε συμβουλή μου λέτε την σέβομαι επειδή ξέρετε παραπάνω πράγματα από εμένα συγνώμη αν φάνηκε επιθετικός ο τρόπος που μιλάω ...
[automerge]1609004113[/automerge]
@takis1964 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για της συμβουλές σου τα ξύλα που λες που μπορώ να τα βρω εννοώ πως τα ζητάω ..?
[automerge]1609004309[/automerge]
@Helena5 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για τα καλά σου λόγια θα το βγάλω το παιχνιδάκι με της κλωστές και θα τους αγοράσω ξύλινα προσπαθώ να κάνω το καλύτερο για αυτά ..για αυτό το λόγο και έγινα μέλος στο φόρουμ για να μαθαίνω παραπάνω πράγματα όσο αφορά αυτά τα ζωντανά σε ευχαριστώ πάρα πολύ και για το χρόνο σου ♥️😁
 
@giannisvlg σε ευχαριστώ πάρα πολύ και να ξέρεις ότι μου λέτε το περνώ υπόψιν μου μου και ότι νομίζετε ότι είναι λάθος θα ήθελα να το λέτε για να βελτιώσω πράγματα και να μαθαίνω περισσότερα σε ευχαριστώ πάρα πολύ και.παλι😁♥️
 

Συνημμένα

  • Κλαδί-φυσικό2.webp
    Κλαδί-φυσικό2.webp
    1,2 KB · Προβολές: 0
  • Κλαδί-φυσικό2.webp
    Κλαδί-φυσικό2.webp
    1,2 KB · Προβολές: 0
@giannisvlg σε ευχαριστώ πάρα πολύ θα τα αλλάξω και στα άλλα τα κλουβιά τέτοια θα βάλω δν έχω βρεί πολύ μεγάλα στα περισσότερα βρίσκω μικρά μου μήπως ξέρεις που μπορώ να βρω ...? Πρέπει το ξύλο στο κλουβί να είναι όσο είναι το μήκος του κλουβιου η δν χρειάζεται ?
 
@Despina grigo123 όχι, αν είναι πολύ βαρύ το κλαδί, λυγίζουν και τα καγκελάκια του κλουβιού από το βάρος. Για μήκος όσο το κλουβί, μπορείς να έχεις το πολύχρωμο σπιράλ που έχεις και για την κονούρα
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι, ακριβώς, το πολύχρωμο σχοινί, που είναι στηριγμένο στα κάγκελα! Το λατρεύουν και είναι πολύ καλό για τα ποδαράκια τους
 
@Helena5 πολύ ωραία σε ευχαριστώ θα πάρω και για το κοκατιλ και για το ζακο και θα βάλω και ξύλα συγνώμη και πάλι για την χαζή ερώτηση 😂
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top