Ασθένειες Κουτσουλιά κολλημένη σε κοκατίλ

Μαίρη 2420

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2014
Μηνύματα
223
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρααα!Η κουτσουλιά κολλημένη στον πρωκτό ή στα φτερά του κοκατίλ μου είναι απαραίτητα κακός οιωνός; Να τονίσω ότι δε βλέπω σημάδια δυσκοιλιότητας ή περίεργων κουτσουλιών στον πάτο του κλουβιού και η διατροφή μας περιλαμβάνει κυρίως φρούτα, λαχανικά και αυγοτροφή...
 
Ενδεχεται να μην ειναι και τιποτα, ας μην καταστροφολογουμε χωρις λογο. Μπορεις να ανεβασεις μια φωτογραφια για να εχουμε εικονα; Μπορεις να το καθαρισεις και εσυ με ενα βρεγμενο πανακι με λιγο λαδακι!
 
Καλησπέρααα!Η κουτσουλιά κολλημένη στον πρωκτό ή στα φτερά του κοκατίλ μου είναι απαραίτητα κακός οιωνός; Να τονίσω ότι δε βλέπω σημάδια δυσκοιλιότητας ή περίεργων κουτσουλιών στον πάτο του κλουβιού και η διατροφή μας περιλαμβάνει κυρίως φρούτα, λαχανικά και αυγοτροφή...
Για λίγες μέρες να τραφεί μόνο με τους σπόρους...
Καθάρισε την περιοχή της αμάρας καλά
Βάλε λίγο λάδι στα φτερά εκεί γύρο.
Και μας ενημερώνεις για την εξέλιξη.
 
Οκ,θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και σε περίπτωση που ξανασυμβεί θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία να τη δείτε... Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι έχει μάθει να τρέφεται σε μεγαλύτερο ποσοστό από ηλιόσπορους που ναι μεν είναι παχυντικοί και λιπαροί αλλά ο εκτροφέας της μου είπε να συνεχίσω να της δίνω γιατί είναι μικρή και δε πειράζει..👎
 
Βαλε εσυ μια φωτογραφια αν δεν σου κανει κοπο και δεν σε επιασαν οι ντροπες να δουμε εναν πισινουλη!

Απο θεμα διατροφης δεν μπορω να σε βοηθησω ιδιαιτερα, αλλα ειμαι σιγουρη οτι τα παιδια που εχουν παπαγαλους θα ξερουν τελεια :)
 
Οκ,θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας και σε περίπτωση που ξανασυμβεί θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία να τη δείτε... Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο το ότι έχει μάθει να τρέφεται σε μεγαλύτερο ποσοστό από ηλιόσπορους που ναι μεν είναι παχυντικοί και λιπαροί αλλά ο εκτροφέας της μου είπε να συνεχίσω να της δίνω γιατί είναι μικρή και δε πειράζει..👎
Όταν λες μικρή... Πόσο είναι;
 
Η κολλημένη κουτσουλιά μας κάνει αμέσως να σκεφτούμε διάρροια. Αν ήταν μεγαλύτερη ίσως και ωοτοκία, που απορρίπτεται όμως λόγω μικρής της ηλικίας.
Εγώ θα την καθάριζα με σκέτο νερό γιατί το λάδι απαιτεί μεγάλη προσοχή διαφορετικά θα μείνει στα φτερά και θα τα χαλάσει.
Εκτός αν είναι ερεθισμένη η αμάρα της.
Πες μας τι έφαγε τις προηγούμενες μέρες.
Ακολούθησε την συμβουλή του Γιάννη για διατροφή μόνο με σπόρους τις επόμενες 4-5 μέρες και στενή παρακολούθηση σε κάθε αλλαγή στις κουτσουλιές και στην στάση σώματος και συμπεριφοράς του πουλιού.
Δεν νομίζω πως είναι κάτι ανησυχητικό πάντως.
 
Γιάννη, είναι 3 μηνών κατά τα λεγόμενα του εκτροφέα.. Σε 10' Ανεβάζω σημερινές φωτογραφίες και θα σας πω και τι έφαγε μήπως βγάλουμε κάποιο συμπέρασμα...
 
Ιδού οι φωτογραφίες από τη μικρούλα... Όταν την γύρισα να τη δω δεν κρεμόντουσαν απλά κουτσουλιές αλλά ήταν γεμάτο και την καθάρισα όσο μπορούσα με λίγο λαδάκι(Μαρία δεν πρόλαβα να δω το σχόλιό σου για το σκέτο νερό).Αυτό που βλέπετε είναι όσο μπόρεσα να καθαρίσω... Δεν ξέρω αν το πωπουδάκι της έχει φυσιολογική όψη που είναι έτσι γυμνούλι ή κόκκινο. Τις τελευταίες μέρες της έδωσα λαχανικά, αυγοτροφή και μίγμα σπόρων με ηλιόσπορους πιο πολύ. Παρατήρησα πως οι κουτσουλιές στον πάτο του κλουβιού έχουν φυσιολογική όψη και σύσταση προστοπαρών και η συμπεριφορά της πέρα από υποτονική που είναι από τη μέρα που της αλλάξαμε περιβάλλον και τη φέραμε σπίτι είναι φυσιολογική(Τρώει πολύ, κοιμάται στο ένα πόδι,ζωηρεύει όταν της έρθει αλλά εξακολουθεί να κοιμάται αρκετά.. Να τονίσω πως βολεύεται πιο πολύ να κάθεται ή να σουλατσάρει στον πάτο του κλουβιού ίσως λόγο του μικρού του μεγέθους που την έχουμε βάλει προσωρινά. Το λέω γιατί δεν ξέρω αν παίζει ρόλο στο ότι οι κουτσουλιές δεν έχουν χώρο να πέσουν κάτω και μένουν εκεί και δεν "εκτοξεύονται''από ύψος όπως όταν κάθεται στην πατήθρα, αυτά...☹
 

Συνημμένα

  • giona 1.webp
    giona 1.webp
    55,2 KB · Προβολές: 98
  • giona 2.webp
    giona 2.webp
    49,7 KB · Προβολές: 94
  • giona 3.webp
    giona 3.webp
    46 KB · Προβολές: 97
  • giona 4.webp
    giona 4.webp
    60,2 KB · Προβολές: 98
Είναι ερεθισμένη και δεν την έχεις καθαρίσει εντελώς. Επίσης μου φαίνεται ότι είναι λερωμένα και τα πόδια της. Δεν κινείται το πουλί και κάθεται πάνω στις κουτσουλιές του;
 
Δεν μπορεσα να την καθαρίσω τελείως! Εβγαιναν αρκετά δύσκολα και φοβόμουν μήπως την πονάω. Κινείται ελάχιστα όπως είπα και πριν. Είναι γενικά υποτονική και χωρίς διάθεση.. Δεν παίζει συχνά λες και είναι καταθλιπτική. Και έξω που τη βγάζω θα κινηθεί λίγο και μετά θα κάτσει σε ένα σημείο και θα κοιμηθεί!
 
Βάλε αύριο σε ένα μπωλάκι χλιαρό προς κρύο σε θερμοκρασία δωματίου νερό που θα έχεις βάλει λίγο μηλόξυδο ή και ξύδι και βάλε την να μαλακώσει. Να κάτσει με τον πωπώ της κάτω για λίγο. Καθάρισέ την με ένα μαλακό πανάκι και μετά σκούπισέ την πάλι με ένα μαλακό πανάκι και κάνε της λίγο μασάζ με ελάχιστη ποσότητα βαζελίνης και κράτησέ την ζεστή μέχρι να στεγνώσει.
Καλό θα ήταν να την πήγαινες σε γιατρό. Γιατί να έχει τόση ατονία το πουλί; Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι παρά κάποιο πρόβλημα υγείας.

Δεν μας βάζεις φωτογραφία από τις κουτσουλιές της; Από χόρτα λαχανικά φρούτα τι της έχεις δώσει;
 
Θα απέδιδα από καιρό τη συμπεριφορά της σε πρόβλημα υγείας και θα την είχα πάει σε γιατρό αν δεν έτρωγε, αλλά δεν συμπληρώνονται όλα τα κομμάτια του παζλ για να καταλάβω... Είναι απόμακρη από την 1τη μέρα αλλά λέγαμε ότι είναι λόγω στρες και αλλαγής περιβάλλοντος. Τωρα όμως τι έχει; Της έχω δώσει μήλο και από λαχανικά, μαρούλι, αγγούρι, πιπεριά.. Τα φτερά που είναι αραιωμένα σε εκείνο το σημείο είναι φυσιολογικό?Θα της κάνω αύριο αυτό που μου λες να δουμε..

Και θα βάλω αύριο φωτογραφία από κουτσουλιές..
 
, αλλά ο εκτροφέας της μου είπε να συνεχίσω να της δίνω γιατί είναι μικρή και δε πειράζει..👎
Σε αγγελία βρήκες τον εκτροφέα, σε ποια περιοχή είναι, πότε το πήρες; Το πουλάκι είναι χάλια από την διάρροια δεν θα έπρεπε να σου το δώσει.
 
Το πουλάκι είναι χάλια από την διάρροια δεν θα έπρεπε να σου το δώσει.
Όντως, δώσε 4-5 μέρες μόνο σπόρους και αντί νερού ρυζόνερο, δηλαδή το νερό που θα προκύψει από τον βρασμό ρυζιού και εφόσον έρθει σε θερμοκρασία δωματίου.
 
Την έχω περίπου 25 μέρες.. Δεν θυμάμαι όμως να ήταν έτσι όταν την πρωτοέφερα σπίτι! Τον εκτροφέα τον βρήκα από ένα γνωστό που είχε πάρει και εκείνος το δικό του από εκεί αλλά έχει και αγγελία στη χε. Γενικότερα είναι πολύ εξυπηρετικός και διαθέσιμος όποτε τον χρειαστώ. Με παίρνει συχνά να μάθει τι κάνει η μικρή και με έχει βοηθήσει αρκετά..Αν όμως το πουλάκι ήταν εξ αρχής άρρωστο τότε αλλάζουν τα πράγματα...
 
Μια διευκρίνηση:Στους σπόρους συμπεριλαμβάνονται και οι ηλιόσποροι;Γιατί δείχνει να μη χορταίνει χωρίς αυτους!
 
Την έχω περίπου 25 μέρες.. Δεν θυμάμαι όμως να ήταν έτσι όταν την πρωτοέφερα σπίτι! Τον εκτροφέα τον βρήκα από ένα γνωστό που είχε πάρει και εκείνος το δικό του από εκεί αλλά έχει και αγγελία στη χε. Γενικότερα είναι πολύ εξυπηρετικός και διαθέσιμος όποτε τον χρειαστώ. Με παίρνει συχνά να μάθει τι κάνει η μικρή και με έχει βοηθήσει αρκετά..Αν όμως το πουλάκι ήταν εξ αρχής άρρωστο τότε αλλάζουν τα πράγματα...

Πολύ φοβάμαι ότι αυτός δεν είναι εκτροφέας αλλά απλά διακινεί πουλιά. Ηλιόσπορους να μάθει να τρώει όσους έχει το μείγμα.
Τι σπόρους το ταΐζεις τώρα;
 
Back
Top