Ασθένειες Κύστες στα φτερά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Ariadnh
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ουφου.. Οποτε η λυση ειναι μονοδρομος. Μονο η χειρουργικη επεμβαση.. η οποια ισως σκοτωσει το πουλι απο αιμορραγια.
Μολονότι η εγχείρηση/επέμβαση αφήνει περιθώρια θανάτου, το να αφήσεις το πτηνό "ήσυχο" δεν το σωζει. Αντιθέτως μάλιστα το οδηγείς σε έναν μακροχρόνιο μαρτυρικό θάνατο.
Είχα παρόμοιο περιστατικό στο οποίο θα προχωρούσα σε επέμβαση αλλά ο κτηνίατρος πέραν του υψηλού κόστους της επέμβασης μου είπε ότι το καναρίνι μου εγχειρισμένο απλά θα ψωφούσε αργότερα...
Με αποθάρρυνε και μου είπε ότι η επέμβαση θα ταλαιπωρούσε το πτηνό στη συνέχεια ή θα το καταδίκαζε σε ακαριαίο θάνατο με τη νάρκωση...
Άμα είναι να ψηφήσει θα ψωφήσει αλλά θεωρώ προτιμότερο να προσπαθήσεις.
 
Μολονότι η εγχείρηση/επέμβαση αφήνει περιθώρια θανάτου, το να αφήσεις το πτηνό "ήσυχο" δεν το σωζει. Αντιθέτως μάλιστα το οδηγείς σε έναν μακροχρόνιο μαρτυρικό θάνατο.
Είχα παρόμοιο περιστατικό στο οποίο θα προχωρούσα σε επέμβαση αλλά ο κτηνίατρος πέραν του υψηλού κόστους της επέμβασης μου είπε ότι το καναρίνι μου εγχειρισμένο απλά θα ψωφούσε αργότερα...
Με αποθάρρυνε και μου είπε ότι η επέμβαση θα ταλαιπωρούσε το πτηνό στη συνέχεια ή θα το καταδίκαζε σε ακαριαίο θάνατο με τη νάρκωση...
Άμα είναι να ψηφήσει θα ψωφήσει αλλά θεωρώ προτιμότερο να προσπαθήσεις.
Ναι αλλα ειναι ζωηρο και χωρις καποιο προβλημα υγειας. Σκεψου να εχεις στα χερια σου ενα τετοιο πουλι και κατι να παει λαθος και πεθανει. Θα πεις "προσπαθησα". Προσπαθησα σε τι; Να το σκοτωσω πιο νωρις; Ειναι μια δυσκολη κατασταση και αποφαση. Ή θα το αφησω στην μοιρα του ή θα ρισκαρω. Που και στην μοιρα του να το αφησω παλι και αυτο ρισκο ειναι. Δεν ειναι μια απλη υποθεση. Ειναι ενα λαθος που εκαναν αλλοι και το πληρωνω εγω και κυριως μια ψυχη που δεν εφταιξε σε τιποτα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Ναι αλλα ειναι ζωηρο και χωρις καποιο προβλημα υγειας.
Όπως ήταν και το δικό μου αρχικά. Έπειτα, έτρωγε με βουλιμία και γινόταν επιθετικό. Ήταν σαν να είχε επίγνωση της κατάστασης.
Σκεψου να εχεις στα χερια σου ενα τετοιο πουλι και κατι να παει λαθος και πεθανει.
Αν το αφήσεις θα ψοφήσει ούτος ή άλλως.
Προσπαθησα σε τι;
Προσπάθησες να το σώσεις. Η ζωή του δικού μου με αυτό το πρόβλημα στη συνέχεια ήταν μαρτυρική.
Να το σκοτωσω πιο νωρις;
Απλά θα φύγει(που δε το νομίζω) χωρίς να υποφέρει. Είμαι κατά της ευθανασίας αλλά υπέρ της προσπάθειας να ζήσει χωρίς τι κύστες.
Ειναι μια δυσκολη κατασταση και αποφαση.
Είναι ένα μονόδρομος. Είτε το καταδικάζεις είτε προσπαθείς!
Που και στην μοιρα του να το αφησω παλι και αυτο ρισκο ειναι.
Ακριβώς!
Δεν ειναι μια απλη υποθεση.
Σίγουρα δεν είναι αλλά αξίζει να προσπαθήσεις.
Ειναι ενα λαθος που εκαναν αλλοι και το πληρωνω εγω και κυριως μια ψυχη που δεν εφταιξε σε τιποτα.
Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.
 
Αλίκηηη! Ντροπηηηή! 😱😳!
Έλα βρε Νίκο λάθος του κινητού (το τ9 φταιει) το οποίο κι διορθώθηκε. *παρτην απόφαση ήθελα να γράψω..

Γούστα είναι αυτά Αριάδνη μου, ο καθένας κάνει ότι του αρέσει και μέχρι εκεί που μπορεί.
Εσύ σταμάτα το δούλεμα...

Ειναι μια δυσκολη κατασταση και αποφαση. Ή θα το αφησω στην μοιρα του ή θα ρισκαρω. Που και στην μοιρα του να το αφησω παλι και αυτο ρισκο ειναι. Δεν ειναι μια απλη υποθεση.
Όντως είναι μια δύσκολη απόφαση και λογικό να αμφιταλαντευεσαι. Αλλά σε πιέζει ο χρόνος όταν ξέρεις πως όσο το καθυστερείς τόσο το χειρότερο είναι γιατί μετά θα είναι πιο δύσκολη η επέμβαση. Για μένα πριν πάρεις την απόφαση μιλά με κτηνιατρους στην Κύπρο και μιλά και με μερικούς στην Ελλάδα. Εξήγησε την κατάσταση και στείλε μερικές φωτογραφίες να σου πουν και εκείνοι τη γνώμη τους. Υπάρχουν κάποιοι που είναι διατεθημενοι να βοηθήσουν ακόμα και αν δεν πάρουν χρήματα. Αυτό ήθελα να πω.. :)
 
Συγνωμη κι ολας.. αλλα το κινητο σου εχει αυτοματη διορθωση και βγαζει τετοιες λεξεις; 😀..


Αλικη γιατρο που να κανει το οτιδηποτε χωρις να παρει λεφτα εγω δεν γνωρισα. Εδω περνεις το γατακι γιατι κανει διαρροια, σε χρεωνει, σου δινει μια θεραπεια η οποια δεν θεραπευει και το ξαναπας και αντι να μην σε χρεωσει τσουπ περνει κιαλλα λεφτα. Θα μιλησω και με αλλους εκτροφεις και να μαθω τι κανουν σε αναλογες περιπτωσεις. Αν και οι παραπανω τα αφηνουν στην μοιρα τους.


Εντομεταξυ βρηκα ενα φτερο τωρα στο κλουβι. Αυτα τα σκληρα και η ακρη ειχε παλιο αιμα. Προφανος προσπαθει και το ιδιο να φτιαξει τα φτερα του και βγαζει τα "προβληματικα". Δεν κανει μπανιο ομως. Οχι τοσο συχνα οσο τα αλλα. Οποτε το βουταω εγω μεσα.
 
Συγνωμη κι ολας.. αλλα το κινητο σου εχει αυτοματη διορθωση και βγαζει τετοιες λεξεις; 😀
Samsung παιδί μου Samsung 😛

Αλικη γιατρο που να κανει το οτιδηποτε χωρις να παρει λεφτα εγω δεν γνωρισα.
Γλυκό μου κορίτσι δεν σου είπα να το πας και να ζητήσεις να μην πληρώσεις. Να μιλήσεις μέσω τηλεφώνου με πτηνιατρους στην Ελλάδα να τους πεις την κατάσταση ότι είσαι Κύπρο κτλ και να ζητήσεις να δουν φώτο μέσω μειλ να σου πουν μια γνώμη. Αυτό το έχω κάνει πολλές φορές και οι περισσότεροι ήταν διατεθημενοι να βοηθήσουν... Δεν χάνεις κάτι να κάνεις μια τέτοια προσπάθεια..

Οποτε το βουταω εγω μεσα.
Μην το βουτας μαρη το καημένο! Ίσως απλά να είναι βρωμιαρης... 😛
 
Αν εχεις ατομα που μπορω να μιλησω στειλε μου τα με μηνυμα σε παρακαλω.
 
Διαβάζοντας όλο το θέμα, τις απόψεις όσων απάντησαν και τους προβληματισμούς της Αριάδνης, θεωρώ οτι η κατάσταση ειναι μονόδρομος, εφόσον ισχύει οτι στην τελική κι αν το πουλακι μείνει αβοήθητο θα καταλήξει.
Έτσι λοιπόν Αριάδνη, εφόσον συζητήσεις με γιατρό που σου πιστοποιήσει το παραπάνω, θα πρεπει όπως και να εχει το πράγμα να αποφασίσεις οτι, ανεξάρτητα του αν για την πρώτη φορά θα επισκεφτείς γιατρό ή εκτροφέα για να κάνει τη δουλειά και εσύ να βλέπεις, εσύ στη συνέχεια θα αναλάβεις να προλαβαίνεις και να βγάζεις τα έγκλειστα φτερά όσο ειναι νωρίς, όπως σου είπε ο Μάκης, το οποίο ειμαι βέβαιος οτι θα συνηθίσεις στην πορεία. Θα παίρνεις βαθιά ανάσα και θα το κανεις και μάλιστα με τον καλύτερο δυνατό τροπο με τον οποίο θα μπορούσε να γίνει. Διαφορετικά το πουλι ειτε θα πεθανει όπως λένε και μάλιστα άσχημα ειτε εσύ θα πρεπει να διαθέτεις χρήματα εφόσον εχεις στο μέλλον και κάθε φορά να το αναλαμβάνει πτηνίατρος. Ειναι τόσο δύσκολο ( καταλαβαίνω) όσο και αναγκαίο, όπως και να το βλέπεις και θα τα καταφέρνεις κάθε φορά. Εγώ που στα λέω αυτά, βάραγα ενέσεις επι 5 ημερες στο στήθος ενός καναρινιού, δεν κοιμόμουν το βράδυ χωρίς εφιάλτες, πάθαινα ταχυπαλμία και δύσπνοια, το πουλί κόντεψε να τα τινάξει απο το σοκ, κι ο ίδιος το στήριζα πάνω στο κλαδάκι κάνοντας την προσευχή μου με φρίκη, και συνέχιζα γιατι έπρεπε να συνεχίσω.
Καλή δύναμη λοιπόν και καλή επιτυχία και ο,τι ειναι να γίνει, θα γίνει. Πάρε βαθιά ανάσα και προχώρα..
 
Το γνωριζα απο την αρχη οτι ειναι μονοδρομος. Απλα ειχα μια ελπιδα οτι υπαρχει καποιος αλλος τροπος. Οπως για παραδειγμα για τα σκαθαρια που βγαζουμε, βαζουμε σταγονες και φευγουν:D (οταν το ατομο ελπιζει για μια εναλλακτικη λυση οτι θυμαται χαιρεται).

Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι να δωσω στο πουλι ετσι ο πονος να μειωθει;
 
Θα ηθελα να μαθω αν υπαρχει κατι να δωσω στο πουλι ετσι ο πονος να μειωθει;
Άμεση αποκατάσταση της παθούσας περιοχής.. είναι η λύση του προβλήματος.
Με όποιο τρόπο μπορείς
 
Το γνωριζα απο την αρχη οτι ειναι μονοδρομος. Απλα ειχα μια ελπιδα οτι υπαρχει καποιος αλλος τροπος.
Η θεραπεία, που δεν είναι ακριβώς θεραπεία, είναι μονόδρομος. Οι επιλογές σου όχι. Κατα τα άλλα συμφωνώ απόλυτα με τον @ianos .Αν είναι να το συζητάμε τόσο όμως και να μπαίνεις σε λαβυρινθώδη σκέψη, να ξέρεις ενημερωτικά οτι υπάρχει και η ευθανασία. Η όλη αγωγή είναι κάτι που θα επηρεάσει άμεσα και την ζωή σου. Εσύ θα αποφασίσεις και θα είναι γελοίο να σε κρίνει ο οποιοσδήποτε έξω απο τον χορό.
 
Έτσι είναι @Deukalion , επίσης νομίζω πως η ερώτηση περί πόνου, αφορούσε την ώρα της επέμβασης, αν δεν κάνω λάθος. Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο τοπικό αναισθητικό, που δεν ξέρω αν γίνεται σε τόσο μικρά πουλιά.
 
Δηλαδή αν υπάρχει κάποιο τοπικό αναισθητικό, που δεν ξέρω αν γίνεται σε τόσο μικρά πουλιά.
Νομίζω έχει αναφερθεί πως σε κάποιες περιπτώσεις γίνεται ολική αναισθησία με ρίσκο να πεθάνει. Τοπική μου φαίνεται απίθανο. Η αναισθησία ίσως βέβαια να έχει να κάνει και με πρακτικά ζητήματα όχι τόσο για τον πόνο.
 
Ρωτησα αν υπαρχει κατι το οποιο να μειωσει τον πονο κατα την διαρκεια της επεμβασγς. Θα με ηρεμουσε αν γνωριζα οτι δεν θα πονει οτα θα αφαιρειται η κυστη.

Θα ενημερωσω για τις κινησεις μου.
 
Ρωτησα αν υπαρχει κατι το οποιο να μειωσει τον πονο κατα την διαρκεια της επεμβασγς. Θα με ηρεμουσε αν γνωριζα οτι δεν θα πονει οτα θα αφαιρειται η κυστη.

Θα ενημερωσω για τις κινησεις μου.

Ρώτα έναν κτηνίατρο αν μπορείς να του βάλεις ξυλοκαΐνη, την πουλάνε και τα φαρμακεία. Είναι αυτό το σπρέυ που σου βάζει ο οδοντίατρος πριν τη βελόνα, μουδιάζει αρκετά.
 
Υπάρχει μια αλοιφή, η οποία εφαρμόζεται τοπικά, δρα μετά από μισή ώρα και διαρκεί περίπου για 2 ώρες. Emla λέγεται και σίγουρα κάνει δουλειά γιατί την δοκίμασα ο ίδιος σε μένα! Δεν ξέρω αν κάνει για πουλιά όμως! Τιμή 2,5 € !
 
Αυτό το σπρέι που βάζουμε στους αθλητές όταν έχουν ενα μικρό χτύπημα και που προκαλεί ψύξη μηπως κάνει;
Αν νομίζεις, και παρεις γιατρό τηλ, ρώτα κι αυτό
Ρώτα έναν κτηνίατρο αν μπορείς να του βάλεις ξυλοκαΐνη, την πουλάνε και τα φαρμακεία. Είναι αυτό το σπρέυ που σου βάζει ο οδοντίατρος πριν τη βελόνα, μουδιάζει αρκετά.

Καλες ιδεες και οι δυο. Σας ευχαριστω πολυ.

Υπάρχει μια αλοιφή, η οποία εφαρμόζεται τοπικά, δρα μετά από μισή ώρα και διαρκεί περίπου για 2 ώρες. Emla λέγεται και σίγουρα κάνει δουλειά γιατί την δοκίμασα ο ίδιος σε μένα! Δεν ξέρω αν κάνει για πουλιά όμως! Τιμή 2,5 € !
Εμας σιγουρα θα ειναι πιο ακριβη. Γνωριζει καποιος αν κανει;


Οσο πιο πολλες πληροφοριες τοσο λιγοστευει και το αγχος μου.
 
Back
Top