Ασθένειες Ληθαργικά και φουσκωμένα budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με τον όρο "καρίνα" εννοούμε το κεντρικό οστό του στήθους του πτηνού. Αν το πουλί έχει καρίνα, έχει πετάξει καρίνα κλπ, σημαίνει ότι το οστό αυτό είναι πιο εμφανές, πετάγεται δλδ ή πιο έντονα ψηλαφητό, το οποίο με τη σειρά του σημαίνει ότι οι εκατέρωθεν πλευρές του (κρέας) έχουν μπει πιο μέσα (έχουν μπάσει), δλδ το πουλί είναι αδύνατο ή έχει αδυνατίσει.

Βάσια ποια η εξέλιξη; Όλα καλά;
 
Χθες εφαγα και τη πρωτη μου γερη δαγκωνια!

Και κάπου εδώ πρέπει να σου πούνε το "Δεν τραβιέσαι απότομα, δεν φωνάζεις, δεν κάνεις τίποτα. Αντιθέτως πρέπει να δείξεις άνετη ώστε να μην το δει ως παιχνίδι" για να μάθεις να μην τα λες μόνο σε εμένα χα χα.

Τα καλά νέα είναι ότι πάνε από το καλό στο καλύτερο. Ελπίζω μέχρι το απόγευμα να είναι και ο Ντριμ καλά.
 
Διαβάζω αυτό το θέμα αγχωμένος κάθε μέρα. Ελπίζω σύντομα να είναι όλα μια κακή ανάμνηση. Οι σκέψεις μου είναι με τα ζουζουνάκια σου. Αντε να γίνουν περισσότερες οι γερές δαγκωνιές :)
 
Διαβάζω αυτό το θέμα αγχωμένος κάθε μέρα. Ελπίζω σύντομα να είναι όλα μια κακή ανάμνηση. Οι σκέψεις μου είναι με τα ζουζουνάκια σου. Αντε να γίνουν περισσότερες οι γερές δαγκωνιές :)
αγχωμένος γιατί;
 
ναι αυτό ισχύει, γι αυτό άλλωστε προσπαθούμε να διαμορφώνουμε το κατάλληλο περιβάλλον και προϋποθέσεις γι αυτά.

Το άγχος υπάρχει αλλά αν υπάρχει μικρή εμπειρία και γνώση σε ερασιτεχνικό επίπεδο για τις πρώτες κινήσεις που πρέπει να γίνουν όταν στραβωνουν τα πράγματα οι πιθανότητες,όχι πάντα, είναι υπέρ μας
 
CarduelisAthens , όπως φαντάζομαι θα έχεις αντιληφθεί ότι και η μικρή εμπειρία υπάρχει και η γνώση σε ερασιτεχνικό επίπεδο και οι πρώτες κινήσεις (αλλά και οι δεύτερες) έχουν ήδη γίνει, αλλά οι πιθανότητες δεν ξεστραβώνουν πάντοτε, και το ότι εμείς (συμπεριλαμβανομένου και εσού) σχολιάζουμε με γενικόλογα και μια ελαφρά διάθεση κριτικής, καθόλου δεν βοηθά, σε διαβεβαιώ. Ούτε επί του πρακτέου ούτε και ψυχολογικά τη θεματοθέτη, και φυσικά όχι τα πουλάκια που μπορεί να είναι καλά, φαίνεται όμως να μην έχουν αναλάβει πλήρως.
Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι αν θέλεις να εξακολουθήσεις τις γενικότητες, ξεκίνα τις ευχές, οι οποίες μπορεί και να βοηθούν σε ψυχολογικό, άντε και σε ενεργειακό ίσως επίπεδο, αν δεν έχεις τις γνώσεις (όπως εμείς οι υπόλοιποι) να υποστηρίξεις πιο πρακτικά.
 
Μπορείς εσύ ή κάποιος άλλος να μιλήσει με τον κτηνίατρο; Είχε πάρει τις δύο ημέρες το φάρμακο που σας είχαν συστήσει;
Sorry, αλλά αν δεν βρεις τον γιατρό, πάρε μια αβιομυσιν και ξεκίνα την στο στόμα του Ψιτ, και ευχήσου να μην είναι μύκητες.

Πολύ λυπάμαι.
 
CarduelisAthens , όπως φαντάζομαι θα έχεις αντιληφθεί ότι και η μικρή εμπειρία υπάρχει και η γνώση σε ερασιτεχνικό επίπεδο και οι πρώτες κινήσεις (αλλά και οι δεύτερες) έχουν ήδη γίνει, αλλά οι πιθανότητες δεν ξεστραβώνουν πάντοτε, και το ότι εμείς (συμπεριλαμβανομένου και εσού) σχολιάζουμε με γενικόλογα και μια ελαφρά διάθεση κριτικής, καθόλου δεν βοηθά, σε διαβεβαιώ. Ούτε επί του πρακτέου ούτε και ψυχολογικά τη θεματοθέτη, και φυσικά όχι τα πουλάκια που μπορεί να είναι καλά, φαίνεται όμως να μην έχουν αναλάβει πλήρως.
Προσωπικά λοιπόν πιστεύω ότι αν θέλεις να εξακολουθήσεις τις γενικότητες, ξεκίνα τις ευχές, οι οποίες μπορεί και να βοηθούν σε ψυχολογικό, άντε και σε ενεργειακό ίσως επίπεδο, αν δεν έχεις τις γνώσεις (όπως εμείς οι υπόλοιποι) να υποστηρίξεις πιο πρακτικά.

Το προηγουμενο σχολιο μου ηταν γενικοτερο και οχι για τον θεματοδετη Γιαννη, ουτως η αλλως σε αλλον φιλο απαντησα.

Οπως ειδες ομως οι ελελιξεις μας προλαβαν, χωρις να θελω να γινω μετα Χριστον προφητης απο την μικρη γνωση που εχω μιλησα για αντιβιωση ευρεου φασματος απο την πρωτη στιγμη και αφου υπηρχε υποψια εντερικων εξεταση επι μικροσκοπιου...

Ειδαμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ οτι το "Ο χειρότερος γιατρός είναι πολύ καλύτερος από τον καλύτερο γνώστη από εμάς." δεν ισχυει... (οχι παντα τουλαχιστον)
Λυπαμαι για την απωλεια...
 
Ο μικρος ειναι απο χθες παρα πολυ καλυτερα.
Για το Ντριμ περιμενα οτι θα ειχε αυτη την καταληξη. Το πρωι δεν αντιδρουσε που τον χαιδευα...

θα πληγωθούν και τα παιδάκια χρονιάρες μέρες.
Τον ειδε ο μικρος μου γιος και ειπε στη μαμα μου να μη κανει φασαρια γιατι ο Ντριμ κοιμαται.
 
Ο μικρος ειναι απο χθες παρα πολυ καλυτερα.
Για το Ντριμ περιμενα οτι θα ειχε αυτη την καταληξη. Το πρωι δεν αντιδρουσε που τον χαιδευα...


Τον ειδε ο μικρος μου γιος και ειπε στη μαμα μου να μη κανει φασαρια γιατι ο Ντριμ κοιμαται.

Εννοειται πως ολοι ευχομαστε να μην εχεις και δευτερη απωλεια αλλα θα ημουν σε συναγερμο στην θεση σου απο την στιγμη που τα πουλακια ηταν μαζι μεχρι την τελευταια στιγμη και δεν υπαρχει ξεκαθαρη εικονα για την αιτια θανατου.

Επικοινωνησες το πρωι που τον ειδες ετσι με το γιατρο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Ειδαμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ οτι το "Ο χειρότερος γιατρός είναι πολύ καλύτερος από τον καλύτερο γνώστη από εμάς." δεν ισχυει... (οχι παντα τουλαχιστον)
Ε, τότε άλλη φορά στείλε μας το τηλέφωνό σου, να ρωτάμε εσένα... Πω, πω, πως μου τη δίνουν πραγματικά οι άνθρωποι που ό,τι και να γίνει, και το χειρότερο δηλαδή, δεν σκαμπάζουν τίποτα, δεν έχουν ουδεμία ευαισθησία κι ενσυναίσθηση για τους άλλους πέραν του να ευλογάνε τα γένια τους, δεν έχω άλλα λόγια...
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από όλους εσάς, και ειδικά από εσένα Βάσια, που προσπαθώντας να ανακόψω την άσκοπη επέλαση του ναρκισσισμού, της έδωσα τροφή.
Όσο για εσένα CarduelisAthens , δεν καταλαβαίνεις ότι με όσα λες πληγώνεις τους άλλους στην έσχατη στιγμή της ευαισθησίας τους;
 
Ε, τότε άλλη φορά στείλε μας το τηλέφωνό σου, να ρωτάμε εσένα... Πω, πω, πως μου τη δίνουν πραγματικά οι άνθρωποι που ό,τι και να γίνει, και το χειρότερο δηλαδή, δεν σκαμπάζουν τίποτα, δεν έχουν ουδεμία ευαισθησία κι ενσυναίσθηση για τους άλλους πέραν του να ευλογάνε τα γένια τους, δεν έχω άλλα λόγια...
Ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη από όλους εσάς, και ειδικά από εσένα Βάσια, που προσπαθώντας να ανακόψω την άσκοπη επέλαση του ναρκισσισμού, της έδωσα τροφή.
Όσο για εσένα CarduelisAthens , δεν καταλαβαίνεις ότι με όσα λες πληγώνεις τους άλλους στην έσχατη στιγμή της ευαισθησίας τους;

Καταρχην Γιαννη μου η παροτρυνση μου ηταν να επειμεινει στο θεμα της αντιβιωσης ΜΕ τον γιατρο και τις κουτσουλιες στο μικροσκοπιο ΜΕ το γιατρο και σε συνεργασια ΜΕ το γιατρο, αυτο προς αποφυγην παρεξηγησεων.

Εσυ που σκαμπαζεις φαινεται περισσοτερα προτεινεις Αviomycine στηριζομενος που ακριβως;
Σε αποτελεσματα καποιων εξετασεων;

Ευαισθησια ειναι να σωθει το δευτερο πουλακι, οχι να "κλαιμε" για κατι που δεν αλλαζει πλεον και που κατα την ταπεινη ναρκισσιστικη γνωμη μου φερει ευθυνη ο γιατρος που ειδε το πουλι(και δεν ακολουθησε την διαδικασια οπως οριζεται) και σε καμια περιπτωση η Βασια.

*αν χρειαστεις το τηλεφωνο μου,το θετω στην διαθεση του Σταυρου ανα πασα στιγμη
 
Υπάρχει μια ιεράρχηση, μια κλιμάκωση των αναγκών.
Πιο πολύ και από την αυτονόητη θλίψη, κυρίως της Βάσιας που δικά της είναι τα πουλιά, το πιο ουσιώδες είναι να συζητηθεί αν και πως γίνεται να σωθεί το δεύτερο παπαγαλάκι.
Σημειωτέον το νεαρό της ηλικίας των πουλιών, κάνει τα πράγματα πιο δύσκολα.
Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι, βοηθάει πολύ. Τώρα, σήμερα.
Κατόπιν, ό,τι συζητείται, μπορεί να γίνεται μόνο συμπερασματικά για να έχει κάποια αξία.
Εδώ προσφέρουμε τις όποιες λίγες ή περισσότερες γνώσεις μας, απλά και όμορφα.
Όλα τ' άλλα είναι άνευ σημασίας.
Εγώ προς το παρόν δεν έχω κάτι να πω, δεν ξέρω δηλαδή. Θα ήθελα να ακούσω τι θα πει ο γιατρός για την εξέλιξη.
 
Back
Top