Ασθένειες Ληθαργικά και φουσκωμένα budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολυ καλυτερα Ζαχο μου. Ειναι πολυ ζωηρο και τρωει πολυ.
Να ρωτησω κατι βρε παιδια. Τοσες μερες του βαζω μονο σπορους. Δεν εχω δωσει πελετ γιατι κοιταζω τις κουτσουλιες. Μπορω τωρα σιγα σιγα να ξεκινησω να του δινω ανηθο και αυγο; Ή να περιμενω ακομα;
 
Πολυ καλυτερα Ζαχο μου. Ειναι πολυ ζωηρο και τρωει πολυ.
Να ρωτησω κατι βρε παιδια. Τοσες μερες του βαζω μονο σπορους. Δεν εχω δωσει πελετ γιατι κοιταζω τις κουτσουλιες. Μπορω τωρα σιγα σιγα να ξεκινησω να του δινω ανηθο και αυγο; Ή να περιμενω ακομα;

Εγω θα ελεγα να περιμενεις καποιες μερες ακομα! Αστο με τους σπορους για να μπορεις να ελεγχεις κατα πρωτον τις κουτσουλιες αλλα και για να βεβαιωθεις οτι ειναι ενταξει το στομαχακι του! Αν δε φαει κατι αλλο για καποιες μερες περα απο τους σπορους του δε παθαινει τιποτα!
 
Απο το πετ σοπ ε;
Δεν ξέρω τι μπορεί να βρεις εκεί. Εξαρτάται. Αλλιώς ή ανθρώπινο ultra levure των 50 (διαλύεται σε νερό) ή από pet shop μαγιά μπύρας για πουλιά, την βάζεις σε αυγοτροφή αν τρώει το δικό σου.
 
Αυτο θα παρω. Προτιμω να ειναι κατι που μπαινει στο νερο.
Υπάρχουν αρκετά προβιοτικά για πουλιά που μπαίνουν στο νερό...όπως το aviform prolyte c και αν ψωνίζεις απο το ίντερνετ πιστεύω πως θα το βρεις εύκολα.. Πχ στο bird market υπάρχει... αν και το ανθρώπινο αυτό το προβιοτικό που σου ανάφερε η Μαρία είναι το πιο οικονομικό και συμφέρει αν και εγώ που το έβαλα μια φορά στα δικά μου.. Με τη σωστή δοσολογία πάντα δεν το έπιναν ευχάριστα γιατί δεν έχει ωραία γεύση και έτσι είχα πάρει αυτό που σου είπα..
Περαστικά στα μικρά σου..
 
Πως είναι το παπαγαλάκι; Ολοκληρώθηκε η θεραπεία και με προβιοτικά; Πόσες μέρες έχει ολοκληρωθεί; Οι κουτσουλιές είναι σφιχτές; Έδωσες στη συνέχεια κάποιες βιταμίνες έστω και μέσω της διατροφής; Προσπάθησε όσα έχουν μεγάλα ποσοστά C.
Κατέληξες κάπου για την πιθανή προέλευση του περιστατικού;
 
Ο μικρος ειναι παρα πολυ καλα. Μενει να τον πιασω να δω πως ειναι απο καρινα.
Του εδωσα προβιοτηκα 3 μερες (πολλες λιγες δε ξερω) ακομα του δινω μονο σπορους. Η κουτσουλιες του ειναι φυσιολογικες.
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι συνεχιζει να τρωει παρα πολυ.
Τρωει μια σχεδον γεματη ταιστρα σε 2 μερες...
 
Ωραία!
Πόσες μέρες είναι καθαρός από οποιοδήποτε φάρμακο;
Αν πέρασε τουλάχιστον μια εβδομάδα, να ξεκινούσες κανένα τσαγάκι, μηλόξυδο (έχεις βιολογικό; ), σκορδόνερο.
 
Back
Top