Ασθένειες Ληθαργικά και φουσκωμένα budgie

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Vasia24
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Υπάρχει μια ιεράρχηση, μια κλιμάκωση των αναγκών.
Πιο πολύ και από την αυτονόητη θλίψη, κυρίως της Βάσιας που δικά της είναι τα πουλιά, το πιο ουσιώδες είναι να συζητηθεί αν και πως γίνεται να σωθεί το δεύτερο παπαγαλάκι.
Σημειωτέον το νεαρό της ηλικίας των πουλιών, κάνει τα πράγματα πιο δύσκολα.
Αν έχει κάποιος να προτείνει κάτι, βοηθάει πολύ. Τώρα, σήμερα.
Κατόπιν, ό,τι συζητείται, μπορεί να γίνεται μόνο συμπερασματικά για να έχει κάποια αξία.
Εδώ προσφέρουμε τις όποιες λίγες ή περισσότερες γνώσεις μας, απλά και όμορφα.
Όλα τ' άλλα είναι άνευ σημασίας.
Εγώ προς το παρόν δεν έχω κάτι να πω, δεν ξέρω δηλαδή. Θα ήθελα να ακούσω τι θα πει ο γιατρός για την εξέλιξη.

Πολυ σωστα Μαρια

Κατω υπο αυτο το πρισμα ανεφερα και σε πρωτο βαθμο την αντιβιωση αλλα και την αναγκη μικροσκοπικης εξετασης των περιτωματων.

Η λογικη που κυριαρχησε και η οποια ηταν δινουμε σταγονες για εντερικα απο την στιγμη που κακο δεν θα κανουν, πρωσοπικα και με την ταπεινη μου αποψη ηταν λανθασμενη γιατι στην παρουσα φαση αυτο που επρεπε να αναζειτηται ηταν αυτο που θα εκανε καλο στα πουλια και οχι αυτο που δεν θα τους εκανε κακο.

Οταν μιλαμε πλεον για καρινα σημαινει οτι η κατασταση εχει φτασει σε προχωρημενο σταδιο και οι δρασεις οφειλουν να ειναι στοχευμενες και συγκεκριμενες

Αυτα παντα κατα την ταπεινη μου (ξαναλεω) αποψη και εμπειρια απο τα δικα μου πουλια.
Γιατρος δεν ειμαι αλλα και οι γιατροι δεν ειναι αλανθαστοι, ειδικοτερα στην χωρα μας που οι "πραγματικοι" πτηνιατροι ειναι λιγοι.
 
Μολις μιλησα με το γιατρο και μου ειπε οτι σε καμια περιπτωση δε περιμενε τετοια εξεληξη απο τη κατασταση που τα ειδε αυτος...
Οσο για το μικρο μου ειπε οτι απο τη στιγμη που τον βλεπω καλυτερα να μη δωσω ακομα αντιβιωση, να περιμενω 1-2 μερες και αν τον δω να "πεφτει" να του ξεκινησω. Μετα μου ειπε να του ξεκινησω απο τωρα για 5-6 μερες.
Εγω τι να κάνω;

Δεν έχεις το παλιό κλουβί να τον αλλάξεις αυτόν;
Τα ειχα στο κλουβι που ειχα παρει μικρο.
Εχω ενα μικρο μεταφορας και το κανονικο τους. Αλλα μηπως δε πρεπει να το βαλω στο μεγαλο για να μη κουραζεται;
 
Βάσια, αν μπορεις πλύνε το άλλο κλουβί ή αυτό που έχεις ήδη με τον Ψιτ, με ζεστό νερό και πίεση, σαπουνάδα και ξέβγαλμα, χλωρίνη σε νερό και ξέπλυμα, ξύδι και ξέπλυμα, στέγνωμα και βάλε το μικρό εκεί μέσα, με νέες πατηθρες, ποτίστρες, ταΐστρες και ό,τι άλλο υλικό χρειάζεται νέο. Άλλαξέ του δωματιο.
Δώσε του αντιβίωση άμεσα στο στομα, κι ας ελπίσουμε να μην έχει μύκητες, εκτος κι αν ο γιατρός μπορει να προσδιορίσει αν εχει μύκητες, βακτήρια ή ό,τι τελος πάντων.
Αν δεν προλαβαίνεις λόγω δουλειάς, αγόρασε ενα νέο κλουβί και μια νέα συσκευασμένη τροφή ή στείλε κάποιον να τα πάρει.
 
Αλλα μηπως δε πρεπει να το βαλω στο μεγαλο για να μη κουραζεται;
Σε μεγάλο θα έλεγα όχι. Συνέχισε την υψηλή θερμοκρασία. Αφού σου είπε αντιβίωση, να ξεκινήσεις άμεσα κατά τη γνώμη μου. Ποιο φάρμακο σου είπε;
 
Το καθαρό κλουβί και εξοπλισμό σε κάθε περίπτωση θα βοηθήσει...
Το ζεστό περιβάλλον, η ησυχία και οι ιατρικές συμβουλές επίσης.
Οσο για το μικρο μου ειπε οτι απο τη στιγμη που τον βλεπω καλυτερα να μη δωσω ακομα αντιβιωση, να περιμενω 1-2 μερες και αν τον δω να "πεφτει" να του ξεκινησω. Μετα μου ειπε να του ξεκινησω απο τωρα για 5-6 μερες.
Εγω τι να κάνω;
Αυτό που σου είπε ο γιατρός.
Η απώλεια του παπαγάλου δεν έχει να κάνει με το τι δώσαμε και τι όχι το τελευταίο κρίσιμο εικοσιτετράωρο πριν φύγει απ' τη ζωή αλλά πολλά εικοσιτετράωρα νωρίτερα που νοσούσε αδυνάτιζε και μας το έκρυβε.
Στην έγκαιρη ανάγνωση των συμπτωμάτων κρίνεται η ζωή ή ο θάνατος στα πουλιά.
Και δυστυχώς αυτή τη δυνατότητα λίγοι από μας τη διαθέτουν.
Έκανες όσα μπορούσες. ζήτησες βοήθεια απ όπου μπορούσες.
 
Αχ βρε Βασια! Και ολοι πιστευαμε οτι θα ανακαμψει! Ας ειναι καλα εκει που πηγε το μικρουλη! Ευχομαι τουλαχστον να εχουμε καλα νεα για το αλλο!
 
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για ολα! Ζαχαρια μου σε τρελανα...
Ο μικρος μια κανει κολοτουμπες στο κλουβι μια καθετε μαζεμενος αλλα οχι φουσκωμενος...
Ξαναμιλησα με το γιατρο και μου ειπε την αντιβιωση να τη βαλω στο νερο και οχι απο το στομα.
Τι να κανω τελικα;
 
Αν πινει νερο θα μπορουσες να βαλεις την αντιβιωση στο νερο! Αν θες να εισια 100% σιγουρη μπορεις να τη δωσεις απο το στομα! Ο γιατρος σου ειπε βεβαια στο νερο!
 
Τώρα διαβάζω το θέμα και στεναχωρηθηκα πολύ για το πουλάκι που έφυγε...
Ελπίζω και ευχομαι να πάνε όλα προς το καλύτερο για το άλλο πουλάκι Βάσια..
Από τη στιγμή που βρήκες γιατρό εκεί και σου έδωσε αγωγή και οδηγίες καλό είναι να ακολουθήσεις αυτές,είναι η γνώμη μου.
Περαστικά σας!
 
Εχω ηδη βαλει στο νερο! Το θεμα ειναι τι ειναι σωστο και τι πρεπει να γινει.
 
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Αν το πουλάκι πίνει ικανοποιητική ποσότητα νερού ημερησίως (κάτι που συνήθως δεν γνωρίζουμε), είναι εντάξει και στην ποτίστρα
Το θέμα είναι πως τα μπάτζι κάνουν πολλές φορές και πάνω από τρεις μέρες να πιουν νερό και πίνουν πολύ λίγο.
Δεν είναι όπως άλλα πουλιά, η κοκατιλίνα μου πχ μόλις αλλάζω το νερό, πάει αμέσως να πιει από το φρέσκο.
Ίσως ο γιατρός επειδή δεν ειδικεύεται στα πουλιά δεν πήρε υπ' όψιν του αυτή τη λεπτομέρεια.
Θέλουμε να πάρει το φάρμακο το πουλί.
 
Back
Top