Γενικά Μαδημένος παπαγάλος σε πετ σοπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Mpikis
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δυσκολα... Ο συγκεκρημενος είναι στο μαγαζί πολύ καιρό και πάντα αυτό κανει, μάλιστα την πρώτη φορα που είχα πάει συνεχιζε το ξεπουπούλιασμα όταν ήμουν ακριβώς δίπλα του και κοιτούσα τα Lovebirds (αυτο το τρίγωνο που καθεται πάνω είναι η οροφή του κλουβιου τους..) κα μου έκανε μεγάλη εντύπωση που δε σταματησε
 
Δυστηχος εινε συνηθες φαινομενο και συμβενει πιο συχνα στα πουλια που δεν μπορουνε να τα πουλησουνε. Δεν εινε το μονο καταστημα.



και οι δυο που αναρτησατε εινε σε τραγικη κατασταση τουλαχιστον απ την πρωτη ματια.
 
Σε πετ σοπ της Ξάνθης είδα cockatoo μαδημένο απο τον λαιμό κ κάτω!😱 Δεν ασχολούνται καθόλου οι περισσότεροι pet shop owners με αποτέλεσμα να την πληρώνουν τα αθώα πλάσματα. Τις τιμές πάντως δεν τις ξεχνούν-ξέρουν να τις ανεβάζουν. 😡
Φίλε mpikis, εάν κατάλαβα καλά στο ίδιο πετ σοπ της Θεσ/νίκης είδα στο κλουβί με τα σκιουράκια, ψόφιο σκίουρο που τον τρώγανε τα άλλα πριν καννά χρόνο!😱
Σε όλα πίσω είμαστε ρε γαμώτο...
 
παιδια ετσι και αλλιως αυτα τα ζωα ειναι ταλαιπωρημενα. Και τα πετ σοπ τι φτενε αμα το πηραν ετσι το πουλι, λογικο ειναι οτι οταν περνεις ενα πουλι απο την ζουγκλα και το πας στο κλουβι αφου το περασης απο 50 χερια ωσπου να καταληξει σε ενα ιδιοκτητη το πουλι καπου να ξεσπασει και να χασει την δυναμη του. Εγω εχω παει στο πετ σοπ αυτο αλλα ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα που τα κανουν καποιοι. Απλος ετυχε 1-2 ζωα να εχουν προβλημα, νομιζω ειναι λογικο αμα φανταστεις οτι φερνουν χιλιαδες.
 
Δεν το κάνουν μόνο οι "άγριοι" αλλά και οι εξηκοιωμένοι παπαγάλοι αν παραμεληθούν! Το κατάστημα, δεν τα παίρνει έτσι, εκεί ΓΙΝΟΝΤΑΙ!
 
Και παλι τα περισσοτερα απο αυτα τα πουλια τα εκτρεφουν και δεν τα πιανουν απο την ζουγκλα!
 
παιδια ετσι και αλλιως αυτα τα ζωα ειναι ταλαιπωρημενα. Και τα πετ σοπ τι φτενε αμα το πηραν ετσι το πουλι, λογικο ειναι οτι οταν περνεις ενα πουλι απο την ζουγκλα και το πας στο κλουβι αφου το περασης απο 50 χερια ωσπου να καταληξει σε ενα ιδιοκτητη το πουλι καπου να ξεσπασει και να χασει την δυναμη του. Εγω εχω παει στο πετ σοπ αυτο αλλα ενταξει δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα που τα κανουν καποιοι. Απλος ετυχε 1-2 ζωα να εχουν προβλημα, νομιζω ειναι λογικο αμα φανταστεις οτι φερνουν χιλιαδες.
ξερεις κατι;οχι δεν έτυχε, γιατι δεν ειναι ενα δυο ειναι πολλακαι μην περνεις το μέρος τους γιατι αν ήταν ενα δυο οπως λες θα μπορουσαν να τα πανε σε εναν πτηνιατρο και να ακολουθησουν αγωγη ωστε να γινουν καλα, αλλά ειναι εμποροι περισσοτερο απ'οσο ανθρωποι και δεν τους ενδιαφερουν τα πουλια αλλα η τσεπη τους (συγνωμη για τον τροπο μου αλλα ειναι απαραδεκτοι)
φιλικα, βας
 
Back
Top