Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απλά πιστεύω πως όταν δυναμώσει θα πρέπει να πιεστεί προς τους σπόρους.

Συμφωνώ απόλυτα! Πρέπει να καταλάβει ότι αυτή είναι η τροφή του και όχι η κρέμα!

Παντως θα δοκιμασω και αυτο που λεει ο @misalouris

Εννοείται! Στην παρούσα φάση δοκίμασε κάθε τρόπο! Οτιδήποτε έχει αποτέλεσμα!
 
Αυτο που σου λέει ο Ανεστης:
Η καραντίνα πρέπει να ξεκινήσει μετά το τέλος της θεραπείας. Όταν γνωριστούν θα πάρει βέβαια και παράδειγμα πως να τρώει από τον αλλο.
είναι εξαιρετικά σημαντικό και για τους δύο!
 
Καλησπερα παιδια ειπα να κανω ενα update γιατι ισως καποτε φανει χρησιμο σε καποιον αυτο το θεμα.

Τρωει ακομα κρεμα το μικρουλι μου αλλα πλεον τσιμπαει και λιγα σπορακια και νομιζω ειμαστε σε καλο δρομο.
Απο διαθεση παντως ειναι μια χαρα.

Εβγαλα και μια φωτο με την κοιλια οσο μπορεσα για να δειτε ποσο εχει βελτιωθει η καρινα του.
Αν θυμαστε πως ηταν εδω (τριτο ποστ).

Η φωτο ειναι μετα απο ταισμα γι αυτο εχει χοντρουλι προλοβο.
Αλλα η κοιλιτσα εχει γεμισει αρκετα δεξια κι αριστερα και πιανω πολυ λιγοτερο πλεον την καρινα του.PicsArt_09-06-05.31.28.webp
 
Προσπαθησα να τα κανω στην ακρη τα φτερακια αλλα δεν πανε.
Θα προσπαθησω παλι αυριο το πρωι γιατι τωρα ειναι αργα για να τον βρεξω :)
Παντως φαινεται πιο γενατη η κοιλιτσα σε σχεση με αυτο που ηταν τοτε.
Βεβαια θελει ακομα χρονο.
 
Προσπαθησα να τα κανω στην ακρη τα φτερακια αλλα δεν πανε.
Αν τα βρέξεις με νεράκι θα πάνε στην άκρη και θα παραμείνουν κενά τα σημεία που μας ενδιαφέρουν.
Βρέξιμο στα δάχτυλά μας και στρώσιμο του φτερώματος αριστερά και δεξιά.
 
Είναι αδύνατος ακόμη αλλά μην τρομάξεις πολύ. Στον απογαλακτισμό και στα δικά μου όπως και σε άλλα πουλιά που έχω δει σε αυτό το στάδιο έπιανες την καρίνα τους. Όσο ζητάει κρέμα δίνε του, κι αυγοτροφή και φτιάξε και το κέικ της Sissy. Την αντιβίωση την τελειώσατε; Μπορείς να πας στον κτηνίατρο δείγματα απο κουτσουλιές να δει στο μικροσκόπιο για ενδοπαράσιτα;
 
Ειναι αδυνατος αλλα καλυτερος απο οτι ηταν.
Αναρωτιεμαι ποτε θα γινει κανονικος παλι...
Οταν επιστρεψω αθηνα θα βρω καποιον πτηνιατρο να του παω κουτσουλιες.
Την αντιβιωση την τελειωσε 29 Αυγουστου.
Αυγοτροφη δεν θελει καθολου.
Του δινω και σκετο αυγο.. Τιποτα δεν το θελει.
Θα του παρω ετοιμη του εμποριου οταν γυρισω μηπως την τρωει εκεινη.
 
..
Του δεινω και σκετο αυγο.. Τιποτα δεν το θελει.
Θα του παρω ετοιμη του εμποριου οταν γυρισω μηπως την τρωει εκεινη.

Δοκίμασε το κεικ της Σίσσυ και βάλε κανένα αυγό παραπάνω μέσα στο μίγμα. 😉
 
Ηλέκτρα μου, θα σε πω πως κάνω εγώ την αυγοτροφή και την τσακίζουν: 1 σφιχτό αυγό, 4 κουταλιές της σούπας τριμμένη φρυγανιά, 4 κουταλιές της σούπας κουάκερ, λίγα μαύρα και λίγα άσπρα σπόρια ξεφλουδισμένα, μια πρέζα ρίγανη ξερή ή δυόσμοκαι μια κουταλιά μέλι! Όλα μαζί στο μπλέντερ και τέλος! Ούτε πολύ νερουλό να είναι ούτε πολύ σκόνη! Χωρίζεις μερίδες και στην κατάψυξη! Η συνταγή της Αλίκης είναι με μικρές αλλαγές! Δεν μένει μπουκιά! 👍
 
Ας φτιάξει τα υπόλοιπα εκτός του κουάκερ, εκτός αν το κάνει σκόνη στο μούλτι. Βρήκαμε μπελά απ' αυτό νομίζω.

Σ αυτή την περίπτωση μπορεί να χτυπήσει πρώτα όλα τα στερεά, να τα κάνει σκόνη και μετά να βάλει το αυγό και το μέλι! Ή να αντικαταστήσει το κουάκερ με σπόρους βρώμης! Αν δεν βάλει κουάκερ, θα πρέπει να βάλει πιο πολύ φρυγανιά για να πιεί τα υγρά!
 
Την αυγοτροφη της αλικης εφτιαχνα αλλα δεν την ηθελε καθολου.
Γι αυτο πλεον του εδινα σκετο αυγουλακι πατημενο με πιρουνι.

Μελι κανει;
Το κουακερ το εχω φοβηθει κι εγω πλεον 😛
 
Μελι κανει;
Το κουακερ το εχω φοβηθει κι εγω πλεον 😛

Το μέλι έχει συντηρητικές και αντιοξειδωτικές ιδιότητες! Θεωρώ ότι και συντηρεί την αυγοτροφή από το να χαλάσει, και καλό κάνει στην υγεία τους, και την κάνει πιο νόστιμη! Εγώ βάζω πάντως και δεν έχω κανένα πρόβλημα! Αν δεν βάλεις κουάκερ πάντως βάλε περισσότερους σπόρους από σπόρια και περισσότερη φρυγανιά!

Μέλι πολύ λίγο και το κουάκερ όπως σου είπε ο Νίκος.

Ένα κουταλάκι του γλυκού! 👍
 
Back
Top