Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Προς το παρον ουτε με τα κυαλια δεν εχουν ειδωθει με αυτη την ιστορια.
Αλλα θα δειξει αν θα βοηθησει η οχι.
Προς το παρον ο Μελουκος ειναι με την αδερφη μου μεχρι να ειναι τελειως καλα το μωρο.
Τον εφερε μονο το προηγουμενο σουκου που ηταν εδω αλλα τα ειχαμε σε αλλα δωματια.

Τα πελετς αυτα μου ειπε ο εκτροφεας που με βοηθαει οτι δεν ειναι καλα οποτε σε πρωτη ευκαιρια θα του αγορασω καλα και θα τους δοκιμασω και τους δυο.

Για να δουμε τι θα κανω με αυτο το μωρο.
Ας ειναι καλα κι ας με "παιδευει".
 
Στην φωτογραφία που έβαλες Ηλέκτρα τα πέλετς δείχνουν να είναι υποστρώματος... Είσαι σίγουρη πως ο εκτροφέας σου πρότεινε τα συγκεκριμένα για φαγητό;
πχ σαν αυτά να πάρεις
tinypic-no-longer-available.jpg
 
Αλλα θα δειξει αν θα βοηθησει η οχι.
.

Το απίστευτο δε όταν τον είδε να μασουλάει το φύλλο σπανάκι, έτρεξε και αυτή να μασουλήσει! Ποιά η Χαρούλα που ούτε σημασία τα έδινε. Θετική επιρροή ο μικρός!

Πιστεύω ότι όταν Μάνγκο συναντηθεί με τον Μέλον, θα επιρρεαστεί θετικά! Βλέποντας τον Μέλον να τρώει σπόρους, θα ζηλέψει και θα δοκιμάσει σίγουρα! Από τον Μέλον θα μάθει να τρώει, δοκιμασμένο! 👍😉!
 
Στην φωτογραφία που έβαλες Ηλέκτρα τα πέλετς δείχνουν να είναι υποστρώματος... Είσαι σίγουρη πως ο εκτροφέας σου πρότεινε τα συγκεκριμένα για φαγητό;
πχ σαν αυτά να πάρεις
tinypic-no-longer-available.jpg


Ναι ναι το εγραψα πιο πανω 😀.
Υποστρωματος ειναι.
Τετοια θα παρω ή της exact που μου ειπαν οτι ειναι καλα :)
Οταν παω αθηνα θα του παρω να τα μουλιαζω με πορτοκαλι.

Σημερα παλι κρεμα ηθελε.
Του εβαλα και τα σπορακια σε ενα χαρτι στον πατο του κλουβιου γιατι διαβασα οτι πολλοι μικροι σε ηλικια παπαγαλοι δεν τρωνε απο μπολ αλλα μονο απο το πατωμα.
Τιποτα ομως ενα σπορακι εφαγε οποτε του εδωσα κρεμα.

Αντε σε 2 μερες τελειωνουμε την αντιβιωση επιτελους.

@alicedros μολια τελειωσει την αντιβιωση υποσχομαι φωτιγραφιες
Βασικα μπορω να σας βαλω καποιες που ειχα στη μηχανη πριν αρρωστησει.
Φαινεται και το ωραιο χρωμα του :D

Πιστεύω ότι όταν Μάνγκο συναντηθεί με τον Μέλον, θα επιρρεαστεί θετικά! Βλέποντας τον Μέλον να τρώει σπόρους, θα ζηλέψει και θα δοκιμάσει σίγουρα! Από τον Μέλον θα μάθει να τρώει, δοκιμασμένο! 👍😉!

Ναι βεβαια εσενα απο οτι καταλαβαινω μενουν στο ιδιο κλουβι.
Εμενα πρεπει πρωτα να ειναι σε αποσταση λαι σιγα σιγα να ερθουν κοντα
Στο ιδιο κλουβι δεν νομιζω να τους βαλω.
Θελω να κοιμαμαι ησυχη τα βραδια 😛
Ο Μελον ειναι κυριαρχικος και ο Μανγκο ενω ειναι πολυ πιο ησυχος αν βαλεις καμια οδοντοβουρτσα στο κλουβι του να καθαρισεις της ορμαει με ανδρεια 😀 !
 
Πιστεύω ότι όταν Μάνγκο συναντηθεί με τον Μέλον, θα επιρρεαστεί θετικά! Βλέποντας τον Μέλον να τρώει σπόρους , θα ζηλέψει και θα δοκιμάσει σίγουρα! Από τον Μέλον θα μάθει να τρώει, δοκιμασμένο! 👍😉!

Ναι βεβαια εσενα απο οτι καταλαβαινω μενουν στο ιδιο κλουβι.
Εμενα πρεπει πρωτα να ειναι σε αποσταση λαι σιγα σιγα να ερθουν κοντα
Στο ιδιο κλουβι δεν νομιζω να τους βαλω.
Θελω να κοιμαμαι ησυχη τα βραδια 😛
Ο Μελον ειναι κυριαρχικος και ο Μανγκο ενω ειναι πολυ πιο ησυχος αν βαλεις καμια οδοντοβουρτσα στο κλουβι του να καθαρισεις της ορμαει με ανδρεια 😀 !

Δεν είναι απίθανο να μην καταφέρουν να συγκατοικήσουν ποτέ (χρειάζεται μεγάλη προσοχή και ''σωστή'' παρατήρηση για το πως θα γίνει η προσέγγιση τους)... Και από άλλο κλουβί όμως όταν τον βλέπει να τρώει θα τον επηρεάσει και θα τον μιμηθεί 😉
 
Ναι βεβαια εσενα απο οτι καταλαβαινω μενουν στο ιδιο κλουβι.
Εμενα πρεπει πρωτα να ειναι σε αποσταση λαι σιγα σιγα να ερθουν κοντα
Στο ιδιο κλουβι δεν νομιζω να τους βαλω.
Θελω να κοιμαμαι ησυχη τα βραδια!

Ναι, τα δικά μου είναι στο ίδιο κλουβί! Αλλά εγώ εννοούσα αυτό που είπε η Σίσσυ πιο πάνω! Κοντά κοντά τα κλουβιά τους, , και στις κοινές εξόδους τους που θα τους δίνεις σπόρους είτε με το χέρι σου ή σε μπολάκια! 👍! Το παν είναι να αντιγράψει τον Μέλον! Και φαντάζεσαι αντ αυτού να αντιγΡάψει ο Μέλον τον Μάνγκο και να ζητάει κρέμα; Ω ΜΟΝΤΙΕ που λένε κι οι φίλοι μας οι Άγγλοι! 👎😛
 
Ναι, τα δικά μου είναι στο ίδιο κλουβί! Αλλά εγώ εννοούσα αυτό που είπε η Σίσσυ πιο πάνω! Κοντά κοντά τα κλουβιά τους, , και στις κοινές εξόδους τους που θα τους δίνεις σπόρους είτε με το χέρι σου ή σε μπολάκια! 👍! Το παν είναι να αντιγράψει τον Μέλον! Και φαντάζεσαι αντ αυτού να αντιγΡάψει ο Μέλον τον Μάνγκο και να ζητάει κρέμα; Ω ΜΟΝΤΙΕ που λένε κι οι φίλοι μας οι Άγγλοι! 👎😛

😀 λες;
Καλα εκτος κλουβιου τρωει κι ο Μανγκο σπορους.
Το θεμα μου ειναι να τρωει μονος του εντος κλουβιου.

Αν μου τον δωσει η αδερφη μου τον Μελον.
Εχουν γινει αυτοκολλητοι 😀.
Τρωνε μαζι μετα τη δουλεια, βλεπουν τηλεοραση, παιζουν.
Καλυτερη νταντα δεν μπορουσα να βρω 😛

Αλλα ας μην βγαινω εκτος θεματος.

Πιστευω καποια στιγμη θα συαματησει ο Μανγκο την κρεμα και θα τρωει.
Με την βοηθεια ολων σας θα το καταφερω :)
 
Πιστευω καποια στιγμη θα συαματησει ο Μανγκο την κρεμα και θα τρωει.
Αν σπάσεις μερικούς σπόρους και τους προσφέρεις στο Μάνγκο δεν θα τους φάει, δε θα τους δοκιμάσει;
Για το σπάσιμο των σπόρων χρησιμοποίησε αντικολλητικό χαρτί πάνω στον πάγκο της κουζίνας και ένα μεγάλο μπουκάλι που θα κυλήσεις πιέζοντας πάνω τους.
Δεν έχεις να χάσεις και πολλά...
Ίσως μάλιστα δοκιμάζοντας να επισπεύσει την αλλαγή στο φαγητό του.
 
Αν σπάσεις μερικούς σπόρους και τους προσφέρεις στο Μάνγκο δεν θα τους φάει, δε θα τους δοκιμάσει;
Για το σπάσιμο των σπόρων χρησιμοποίησε αντικολλητικό χαρτί πάνω στον πάγκο της κουζίνας και ένα μεγάλο μπουκάλι που θα κυλήσεις πιέζοντας πάνω τους.
Δεν έχεις να χάσεις και πολλά...
Ίσως μάλιστα δοκιμάζοντας να επισπεύσει την αλλαγή στο φαγητό του.

Θα το δοκιμασω κι αυτο αν και δεν ειναι οτι δεν μπορει να σπασει τους σπορους του απλα δεν τους θελει.
Σημερα τους ανακατεψα με λιγη ριγανη και βρωμη και τσιμπησε λιγο.
Αυριο θα δοκιμασω και σπασμενους.
Ευχαριστω :)
 
Το κακό σ αυτή την υπόθεση είναι ότι ο Μάνγκο θεωρεί ως κύρια τροφή του την κρέμα, γιατί,έτσι έμαθε! Τους σπόρους τους έχει κάτι σαν επιδόρπιο ή σαν επιβράβευση! Γι αυτό πιστεύω ότι πρέπει να έρθει γρήγορα σε επαφή με τον Μέλον αμέσως μετά την λήξη της θεραπείας! Ηλέκτρα πότε τελειώνει η καραντίνα;
 
ο Μάνγκο θεωρεί ως κύρια τροφή του την κρέμα, γιατί,έτσι έμαθε!
Δεν έχει πεινάσει...
Όταν πεινάσει θα δεις την αλλαγή που πρέπει.
Θύμισέ μου σε παρακαλώ την ηλικία του.
 
Ναι είχε απογαλακτιστει, μου είχε πει ο εκτροφεας ότι είναι καλομαθημενο και θέλει κρεμουλα καμία φορά αλλά τρώει κανονικά..

Ηλέκτρα σου έγραψα κάτι σε κάποιο προηγούμενο μήνυμα και δεν ξέρω πόση σημασία έδωσες. Όσο ζητάει να ταιστεί σημαίνει ότι το χρειάζεται. Σημαίνει ότι θέλει κανονικό τάισμα με κρέμα για πουλιά. Σημαίνει ότι δεν νιώθει έτοιμο ακόμη να ανεξαρτητοποιηθεί πλήρως στο θέμα της τροφής. Σημαίνει επίσης, ότι αν ζήτησες να το πάρεις πλήρως απογαλακτισμένο κακώς σου το έδωσε.

Υ. Γ Το να γλείφει λίγη νερουλή βρώμη απο το δάχτυλό σου δεν είναι τάισμα.

Πάντως μου κάνει τρομερή εντύπωση.
Γιατί να μην θέλει τα σπορια του.
Είναι 75 ημερών σχεδόν.
Μπορεί να τα φαει γιατί του έχω δωσει λιοσπορο και τον έχει ανοίξει κανονικά.
Μόνος του όμως δεν πάει να φαει από αυτά.

Κι όμως Γιάννη όλα τα παραπάνω δείχνουν ότι το πουλί πείνασε σε βαθμό λιμοκτονιας, μέχρι καρίνα εμφάνισε, αλλά και πάλι σπόρους δεν... Θεωρώ ότι είναι αυτό που είπα πιο πάνω και αναφέρει και ο Φοίβος. Άσχετα από το τι είπε ο εκτροφέας, ο οποίος "περιέργως " σαν να κατάλαβε ότι κάτι δεν πάει καλά όπως μας είπε η Ηλέκτρα και την πήρε τηλ, το πουλί κρέμα ξέρει, κρέμα εμπιστεύεται!
 
Ειναι 3 μηνων ειναι το πουλι και ποστευω οτι αν δεν του δωσω κρεμα απλα δεν θα φαει τιποτα..
Σε 1 2 εβδομαδες τελειωνει η καραντινα οποτε σιγα σιγα θα γνωριστουνε.
Παντως θα δοκιμασω και αυτο που λεει ο @misalouris
 
Ειναι 3 μηνων ειναι το πουλι και ποστευω οτι αν δεν του δωσω κρεμα απλα δεν θα φαει τιποτα..
Σε 1 2 εβδομαδες τελειωνει η καραντινα οποτε σιγα σιγα θα γνωριστουνε.
Παντως θα δοκιμασω και αυτο που λεει ο @misalouris
Η καραντίνα πρέπει να ξεκινήσει μετά το τέλος της θεραπείας. Όταν γνωριστούν θα πάρει βέβαια και παράδειγμα πως να τρώει από τον αλλο.
 
Back
Top