Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όπως το είπες Μαρία μου "βουτυρομπεμπεδακι".
Τρώει ελάχιστα σπορια μόνος του, περιμένει τη "μαμα" να τον ταισει στο στόμα.
Ζω για τη στιγμή που θα τον δω να αδειάζει ένα μπολάκι μόνος του.
 
Όταν του δίνεις το βραδινό φάρμακο κοιμάται το μωρό σου;
Για να το κρατούσες λίγο αγκαλιά να ηρεμεί πριν τον ύπνο. Αφού θέλει κρέμα, θα έχει ανάγκη και από χαδάκια. Στοργή και προδέρμ ξέρεις :)
 
Πολύ καλή η ιδέα αυτή αλλά το θέμα είναι ότι το βράδυ δεν του δίνω κρέμα με το φάρμακο αλλά πιο μετα.
Για να καταλάβω όμως του βάζω την ποσότητα του φαρμάκου μέσα στην κρέμα;

@maria p πάντα τον κάνω λίγα χαδακια μετά την κρεμα, κυρίως το βράδυ.
Πιστεύω όταν τελειώσει το φάρμακο θα φτιάξουν όλα.

Σπορακια να δω πότε θα φαει κανονικά.
 
Για να καταλάβω όμως του βάζω την ποσότητα του φαρμάκου μέσα στην κρέμα;
Αν καταλαβαίνω καλά, ο Ανέστης δεν λέει σε όλη την κρέμα, γιατί μπορεί να μην την φάει όλη, σε μια μικρή ποσότητα που θα δώσεις πρώτα-πρώτα.
 
Ξέχασα να βάλω τις κουτσουλιες.
Η φωτο είναι από το μεσημέρι και το χαρτί ηταν από χτες το μεσημέρι (ουσιαστικά μιας μερας).

*Είναι λίγο αηδαστικες γι αυτό δεν βάζω πληρης εικόνα.

*Από διάθεση είναι μια χαρά.
Αν και βλέπω ότι πλέον μόνο την μεσημεριανή κρέμα τρώει ευχάριστα, την πρωινή και τη βραδινή έτσι κι έτσι.
 

Συνημμένα

  • PicsArt_08-22-01.05.31.webp
    PicsArt_08-22-01.05.31.webp
    14,1 KB · Προβολές: 30
Καλές είναι, αρκετό υγρό έχουν, προφανώς λόγω της κρέμας.
Κάποια στιγμή πρέπει να πάρεις μαγιά μπύρας για πουλιά να του δώσεις. Θα έχει γίνει η χλωρίδα του εντέρου μαντάρα με την αντιβίωση.
 
Οκ μόλις τελειώσει η αντιβιωση θα πάρω.
Υπάρχει και κάποιο χορταρικο ή κάτι που να κάνει αυτή τη δουλειά;
 
Υπάρχει και κάποιο χορταρικο ή κάτι που να κάνει αυτή τη δουλειά;
Όχι χορταρικό, προβιοτικά βρίσκουμε στα γαλακτοκομικά που δεν δίνουμε στα πουλιά εκτός ίσως από μικρές ποσότητες πραγματικού γιαουρτιού.
Ρίξε μια ματιά https://community.petbirds.gr/threads/Προβιοτικά-και-πρεβιοτικά-τρόφιμα.17664/
https://community.petbirds.gr/threads/liviferm-chevita.42985/

https://petbirds.gr/product/oropharma-probi-zyme-versele-laga/
Όπως γράφει και στο άρθρο, χρησιμοποιούμε και το φθηνό ανθρώπινης χρήσης ultra levure αλλά από πολλούς αμφισβητείται η αποτελεσματικότητά του στα πτηνά.
Μέχρι να βρεις μαγιά ή ένα από τα άλλα σκευάσματα, μπορείς να πάρεις αυτό από το φαρμακείο και να το βάζεις στο νερό του που φτιάχνεις την κρέμα και το φάρμακο και σε αυτό που του δίνεις.
Μην το βάζεις στην ποτίστρα γιατί θα γλιτσιάσει αμέσως με την ζέστη.
 
Καλησπέρα παιδιά.
Είπα να κάνω ένα update.
Το μικρό μου φαίνεται καλά, τρώει ακόμα κρέμα και φαρμακο πρωί βράδυ και πλέον τσιμπολογαει και σπορακια.
Πλέον πιάνω τν κοιλίτσα του από κατω και δεν νιώθω την καρινα (όχι έντονα τουλάχιστον) μόνο σε ένα σημείο λίγο, αλλά όσο προχωραω προς τα πίσω δεν πιάνω κάτι.
Από όρεξη είναι μια χαρά και πλέον ξεχάσαμε τι σημαίνει ο πάτος του κλουβιου γιατί κατεβαίνει ελάχιστα αλλά όχι για να κοιμηθεί κλπ απλά σαν..."βολτα" ας πούμε 😛
Ελπίζω αυτά τα ευχάριστα νέα να παραμείνουν για πολλα πολλά χρόνια.
Εδώ θα είμαστε και θα σας ενημερώνω :)
 
... Ελπίζω αυτά τα ευχάριστα νέα να παραμείνουν για πολλα πολλά χρόνια.
Εδώ θα είμαστε και θα σας ενημερώνω :)
Περαστικά κι αγύριστα! Πάντα τα καλά νέα σας να μαθαίνουμε Ηλέκτρα!👍
 
Ο μικρουλης μου πλεον φαινεται οτι ειναι καλα.
Ελπιζω να μην ισχυει εδω η φραση "τα φαινομενα απατουν".
Τρωει ακομα κρεμα αν και μου τελειωσε σχεδον η ειδικη κρεμα και πηρα την κρεμα της exact για παπαγλους 510γρ (πηγα σε ενα πετ σε αλλο μερος και μου ειπε θα φερει απο εβδομαδα και θα με παρει τηλεφωνο να παω να την παρω).
Οποτε αν τελειωσει η αλλη θα του δωσω λιγο ρυζαλευρο μεχρι να ερθει.
Το θεμα μου ειναι οτι δεν τρωει σπορια, ακομα και αν τον αφησω μεχρι το μεσημερι χωρις κρεμα με την ελπιδα οτι θα φαει σπορακια επειδη θα πειναει.
Αυτος ομως περιμενει να τον ταισω οποτε σημερα του εδωσα παλι το πρωι την κρεμα γιατι παιρνει ακομα αντιβιωση και δεν θελω να εχει αδειο στομαχι (μεχρι τις 29 θα παιρνει).
Επισης τρωει λιγα σπορακια μονο εκτος κλουβιου.
Πχ μετα την κρεμα ή οταν του ετοιμαζω την κρεμα ή μετα την αντιβιωση του βαζω σε ενα μπολακι λογα σπορακια και τσιμπαει λιγα.
Ομως πως θα γινει;
Μια ζωη θα περιμενει να τον βγαζω εξω για να φαει ή θα θελει κρεμουλα;
Εχω ψιλοαγχωθει.
Καποια στιγμη θα βρω δουλεια παλι και τι θα κανει;
Θα μενει νηστικος οσο λειπω;
 
Ευτυχώς, τι αγωνία περάσαμε μ' αυτό το ζουζούνι!
Κάτσε να τελειώσει η αντιβίωση και θα στρώσε σιγά-σιγά. Έχει τα ψυχολογικά του αυτό, δεν απογαλακτίστηκε κανονικά και τώρα ταλαιπωρείται κιόλας.
Μαλακά μετά τα φάρμακα θ' αρχίσεις τις προσπάθειες.
 
Όταν μπορέσεις πάρε του πέλετς, μπορεί να του αρέσουν μουσκεμένα σε χυμό πορτοκαλιού. Θα έχεις μια εναλλακτική μαλακής τροφής.

Εχω πελλετς.
Μου ειχε δωσει ο εκτροφεας.
Απλα δεν ειναι σε μορφη κροκετας σκυλου αλλα σε αλλη μορφη.
Αυτα εχω
WoodPellets_Silh.webp
 
Το καλό είναι ότι άρχισε να τρώει έστω και την κρέμα του, οπότε αποφύγαμε τα χειρότερα! Συνέχισε το έτσι, άλλωστε δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς, και μετά του το κόβεις το χούι! Και σ αυτό βοηθός σου θα είναι ο Μελούκος! 👍
 
Back
Top