Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σίσσυ μου αυτά είναι από το 2008, σήμερα οι περισσότεροι γράφουν να τ' αποφεύγουμε. Το δε δεύτερο γράφει για άμμο και όχι γκριτ.
Φυσικά δεν λέω 100% ότι φταίει αυτό αλλά στην φάση αυτή πιστεύω πρέπει να το αφαιρέσει.

Μήπως έκανα καμία βλακεια με την κρεμα που έδινα;
Δεν ξέρω τι να σκεφτώ.
Τι είδους βλακεία; Τι κρέμα κουάκερ δεν έδινες;
 
Ναι κουακερ του έδινα.
Θα πάω να πάρω ενεργό άνθρακα, ίσως κάτι έφαγε και δεν τον είδα.
Προσπαθώ να σκεφτώ τι ρε γαμωτο.
 
Αυτό με ρώτησε και ο εκτροφεας αλλά όχι.

Έφαγε και ελάχιστο γιαούρτι.
Πολύ λίγο όμως μια γλυψια από το δαχτυλο μου.
 
Σίσσυ μου αυτά είναι από το 2008, σήμερα οι περισσότεροι γράφουν να τ' αποφεύγουμε...
Άλλοι κι άλλοι Μαρία μου, το 2015 ο Μάκης γράφει για καναρίνια (πολύ πιο ευαίσθητα)

Το γκριτ (χαλίκι με κάρβουνο) το έχω σε όλα τα πουλιά όλο τον χρόνο.Ακόμα και στην αναπαραγωγή. Εδώ και πολλά χρόνια δεν έχω διακρίνει κάποιες κακές επιπτώσεις επάνω τους (θα έλεγα το αντίθετο μάλλον). Μάλιστα παρατηρώ οτι κάθε αλλαγή που κάνω (μια φορά τον μήνα) γίνεται δεκτή σαν να πρόκειται για αυγοτροφή. Πράγμα που σημαίνει οτι έχουν κάνει κάποιου είδους επιλογή στο ταιστράκι και με την τοποθέτηση του νέου ψάχνουν τα στοιχεία που τους έχουν λείψει...

Για όσους έχουν διαφορετική άποψη, σωστή η παρατήρηση του Νίκου...

Καλά είναι τα ''θεωρητικά'' κείμενα, αλλά ότι έχει δοκιμαστεί στην πράξη, δεν αλλάζει 😉

Ετσι είναι! Ξέρεις πόσο δυσκολεύεσαι να αλλάξεις κάτι που βλέπεις οτι "πάει" στα πουλιά. Καμιά φορά όμως αυτή η εμμονή είναι λανθασμένη, γι' αυτό και χρειάζεται πάντα, παρατήρηση, σωστή κρίση και όχι κολλήματα. :D😉/QUOTE]
πηγή
Χρειάζονται το grit τα καναρίνια και γιατί;
 
Εν τω μεταξύ οι κουτσουλιές είναι καφέ και όχι μαύρες νομίζω και το καφέ παραπέμπει σε τοξική δηλητηρίαση από μέταλλα ή μόλυβδο ή ψευδάργυρο.
Πάει κάπου το μυαλό σου @ilie mp ;
Άλλοι κι άλλοι Μαρία μου, το 2015 ο Μάκης γράφει για καναρίνια (πολύ πιο ευαίσθητα)
Σίσσυ μου, ανοίγουμε κάποια άλλη στιγμή ένα θέμα και το συζητάμε :)
 
Μαρία αν είναι δηκητηριαση τουλάχιστον θα ξέρω πως να το αντιμετωπισω.

Πήγα και πήρα ενεργό άνθρακα από το φαρμακείο και μια σύριγγα των 5ml.

Θα πάω τώρα σπιτι να του δώσω ελπίζω να είναι καλά το νινι.
 
Μαρία αν είναι δηκητηριαση τουλάχιστον θα ξέρω πως να το αντιμετωπισω.
Υπάρχει περίπτωση να μασούλησε αυτό; Το καλαθάκι εννοώ.
picsart_08-06-12-22-19-jpg.43765
 
Δεν νομίζω γιατί δεν κάθεται ποτέ ώρα μόνος του για να προλάβει να φαει.
Αλλά ποτέ μην λες ποτέ τι να πω...

Τώρα προσπαθώ να λιώσω τις κάψουλες στο νερό αν και το βλέπω απίθανο.

Το μικρούλι καλά φαίνεται έκανε και πιο φυσιολογική κουτσουλιά (Σορρυ για την αναλυση)

Θα λιώσουν άραγε οι κάψουλες ή να δοκιμάσω με άλλο τρόπο πχ αυτό που χτυπάμε τον καφέ?
 

Συνημμένα

  • PicsArt_08-09-11.33.36.webp
    PicsArt_08-09-11.33.36.webp
    4,3 KB · Προβολές: 32
Πρέπει να χρησιμοποιήσεις χλιαρό νερό (λίγο) και μ΄ένα κουταλάκι του γλυκού να προσπαθήσεις να διαλύσεις την σκόνη από τις κάψουλες, είναι δύσκολο... Πίεζε με το κουταλάκι στις άκρες του φλιτζανιού την σκόνη ώστε να καταφέρεις να υγρανθεί και να ανακατευτεί
 
Του έδωσα να πιει λίγες σταγόνες από αυτό.
Ελπίζω να το έδωσα σωστά γιατί μου φαινόταν σαν να έχει μέσα νερό ή σύριγγα.
Τώρα ποτέ θα ξέρω;
Αν συνεχίσουν να ξαναδωσω;
 
Ελπίζω να το έδωσα σωστά γιατί μου φαινόταν σαν να έχει μέσα νερό ή σύριγγα.
Δεν θα έπρεπε να έχει νερό; Μάλλον δεν το κατάλαβα...
Μην το ξαγρυπνάς τώρα αν το βλέπεις γενικά καλά.
Αν ήταν κάτι σοβαρό θα ήταν φουσκωμένο και σε κακή διάθεση.
Άφησέ το να κοιμηθεί και το πρωί-πρωί βλέπουμε.
 
Ναι πρέπει να έχει νερό απλάκα περίμενα ότι θα μαυριζει περισσότερο 😛
 
Είναι πολύ δύσκολο ν΄αναμιχθεί... Ελπίζω κι εύχομαι πως αύριο θα είναι μια χαρά ο μικρούλης!
 
Αν δω αύριο πάλι κάνει να του ξαναδωσω;

Εννοείται και θα σας ενημερώσω.
 
Το εύχομαι γιατί αγχωνομαι πάρα πολύ.
Η ψυχραιμία κι εγώ δεν τα πάμε καλά (δυστυχως) ☹
 
Το εύχομαι γιατί αγχωνομαι πάρα πολύ.
Η ψυχραιμία κι εγώ δεν τα πάμε καλά (δυστυχως) ☹
Κι εγώ το εύχομαι και το πιστεύω!
Όσο για το δεύτερο το καταλάβαμε :)
Εγώ πάλι είμαι πάρα πολύ ψύχραιμη και όταν τελειώσει ένα περιστατικό καταρρέω και τα αναμοχλεύω συνέχεια στο μυαλό μου, τι και πως θα μπορούσε να συμβεί :)
 
Όταν είσαι αναγκασμένη να βοηθήσεις ένα πλάσμα (ειδικά κάποιο που σ΄ενδιαφέρει και αγαπάς) αναγκάζεσαι ν΄αποκτάς και ψυχραιμία:). Γίνομαι τέρας ψυχραιμίας όταν υπάρχει ανάγκη υγείας:Dδεν αφήνω περιθώρια στις ανάγκες μου την ώρα που ''προηγούνται'' άλλοι. 😉
Καλό σας ξημέρωμα! Περαστικά κι αγύριστα!👍
 
Back
Top