Ασθένειες Μαυρη κουτσουλια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ilie mp
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γενικότερα μην πανικοβάλεσαι με το παραμικρό (όπως κάνω κι εγώ 😛 ). Τα κακά ενός οποιουδήποτε ζώου δεν μπορεί να είναι πάντα ίδια σαν απο καλούπι. Να αφήνεις να περνούν μερικές κουτσουλιές απο την περίεργη/ες και μετά να ανησυχείς. Αν το πουλί δεν έχει κακή διάθεση επίσης σου δείχνει ότι μάλλον δεν χρειάζεται να ανησυχήσεις ιδιαίτερα.

Προσωπικά δεν θεωρώ τόσο πιθανή τη δηλητηρίαση απο μόλυβδο σε τόσο μικρό πουλάκι που έχει ζήσει μόνο λίγες ημέρες σε κλουβί (και καλής ποιότητας) όσο κάποια μικροενόχληση στο έντερό του απο τις καινούριες τροφές που δοκιμάζει. Ή ίσως να κατάπιε και κάποιο κομματάκι απο κάποιο αντικείμενο. Παρόλα αυτά ο άνθρακας δεν θα το βλάψει.
 
...*Προσωπικά δεν θεωρώ τόσο πιθανή τη δηλητηρίαση απο μόλυβδο σε τόσο μικρό πουλάκι που έχει ζήσει μόνο λίγες ημέρες σε κλουβί (και καλής ποιότητας) όσο κάποια μικροενόχληση στο έντερό του απο τις καινούριες τροφές που δοκιμάζει. Ή ίσως να κατάπιε και κάποιο κομματάκι απο κάποιο αντικείμενο.
**Παρόλα αυτά ο άνθρακας δεν θα το βλάψει.
*Για πουλιά που περνούν αρκετή ώρα εκτός κλουβιού δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για το τι μπορεί να έχει συμβεί, παρά μόνο ίσως αν πρόκειται για δικά του πουλιά. 😉
**Ο άνθρακας δεν δημιουργεί πρόβλημα ούτε έχει παρενέργειες (μόνο σκούρες και σφιχτές κουτσουλιές).
 
Προς το παρόν οι κουτσουλιες του σήμερα είναι κανονικές.
Υποθέτω ότι και δηλητηριαση να ήταν σημαίνει ότι πέρασε έτσι;

Πάντως σήμερα μου ζητάει πάλι κρέμα.
Μήπως σήμερα πρέπει να του δώσω μόνο σπορακια και τίποτα άλλο;
 
*Για πουλιά που περνούν αρκετή ώρα εκτός κλουβιού δεν μπορεί κανείς να είναι σίγουρος για το τι μπορεί να έχει συμβεί, παρά μόνο ίσως αν πρόκειται για δικά του πουλιά. 😉
...

Σίγουρα. Αλλά η δηλήτηρίαση απο μόλυβδο δεν συμβαίνει στιγμιαία. Είναι το αποτέλεσμα της αθροιστική έκθεσης σε αντικείμενα επικαλυμμένα με μόλυβδο (όπως κινέζικα επιχρυσωμένα κλουβιά). Στις περιπτώσεις απο πουλιά που το έχουν πάθει και είχα διαβάσει τη δημοσίευση στο ίντερνετ πήρε μήνες έως και χρόνια έκθεσής τους μέχρι να εμφανιστεί.
 
Ηλέκτρα θα ήθελα λίγο να αναλύσουμε τώρα εκ των υστέρων με ηρεμία το περιστατικό.
Πόσο συχνά του δίνεις σταφύλια; Δεν πρέπει πολύ συχνά λόγω σακχάρων. Είχαν κουκούτσια τα οποία έφαγε; Ήταν πιθανόν κρύα από το ψυγείο; Τα είχες πλύνει καλά;
Το ίδιο και για το πεπόνι. Πριν το κόψεις είχες πλύνει την φλούδα μήπως μέσω του μαχαιριού μεταφέρθηκε κάποιο βακτήριο; Ήταν παγωμένο; Έδωσες και σπόρια;
Τι ποσότητες έφαγε και από τα δύο;
Τους σπόρους της τροφής τους αλλάζεις καθημερινά;
Κοίταξες για πιθανές αλλοιώσεις στους σπόρους;
Το κουάκερ υποθέτω είναι απλό χωρίς προσθήκη κακάο ή κάτι άλλο έτσι;
 
Ηλέκτρα θα ήθελα λίγο να αναλύσουμε τώρα εκ των υστέρων με ηρεμία το περιστατικό.
Πόσο συχνά του δίνεις σταφύλια; Δεν πρέπει πολύ συχνά λόγω σακχάρων. Είχαν κουκούτσια τα οποία έφαγε; Ήταν πιθανόν κρύα από το ψυγείο; Τα είχες πλύνει καλά;
Το ίδιο και για το πεπόνι. Πριν το κόψεις είχες πλύνει την φλούδα μήπως μέσω του μαχαιριού μεταφέρθηκε κάποιο βακτήριο; Ήταν παγωμένο; Έδωσες και σπόρια;
Τι ποσότητες έφαγε και από τα δύο;
Τους σπόρους της τροφής τους αλλάζεις καθημερινά;
Κοίταξες για πιθανές αλλοιώσεις στους σπόρους;
Το κουάκερ υποθέτω είναι απλό χωρίς προσθήκη κακάο ή κάτι άλλο έτσι;

Πολύ σωστές οι ερωτήσεις σου.
Λοιπόν:

Σταφύλια του δίνω κάθε μέρα ένα σταφυλι κομμένο στη μέση (δεν είχαν κουκούτσια μέσα, αν και έχω διαβάσει ότι δεν πειράζουν τα κουκούτσια των σταφυλιων τα πουλιά παρόλα αυτά δεν θα του τα εδινα).
Τα είχα πλυνει πολύ καλά και τα είχα αφήσει και στο ξύδι γιατί δίνω και στο παιδί μου.
Αν και ο Μανγκο τρώει μόνο το από μέσα του σταφυλιου.

Το πεπόνι ήταν επίσης πλυμμενο αλλά χωρίς ξύδι μόνο με νερό και δεν του έδωσα κουκούτσια ούτε από αυτό γιατί το είχα καθαρισει.
Ναι ήταν από το ψυγείο αν και το κρατούσα με το χέρι μου για να το θερμανω οπότε το έτρωγε σε καλή θερμοκρασία.

Γενικά το ξέρω ότι δεν κάνει να τρώνε πολλά φρούτα γιατί έχουν φυσικη ζάχαρη και προτιμάμε τα λαχανικά.
Οπότε μπορεί να δώσω μια ρίγανη σταφυλι το πρωί και 1 2 μικρα κομματάκια πεπόνι το απόγευμα.

Τα σπορακια τα αλλάζω κάθε 3 μέρες και όχι επειδή τα έχει φάει αλλά για να του βάλω φρέσκα.
Σε εμφάνιση μια χαρά μου φαίνονται δεν βλέπω αλλοιωσεις.

Το κουακερ είναι απλό χωρίς κακάο ή κάτι άλλο.
Τι είχα πάρει για τον γιο μου όποτε δεν ήθελα να έχει τίποτα έξτρα μέσα :)
 
δεν είχαν κουκούτσια μέσα, αν και έχω διαβάσει ότι δεν πειράζουν τα κουκούτσια των σταφυλιων τα πουλιά παρόλα αυτά δεν θα του τα εδινα).
Δεν πειράζουν μπορούσες να δώσεις, απλά ήθελα να εντοπίσουμε πιθανή πηγή χρωματισμού των κενώσεων.
Σταφύλια του δίνω κάθε μέρα ένα σταφυλι κομμένο στη μέση

Ναι ήταν από το ψυγείο αν και το κρατούσα με το χέρι μου για να το θερμανω οπότε το έτρωγε σε καλή θερμοκρασία.

Τα σπορακια τα αλλάζω κάθε 3 μέρες και όχι επειδή τα έχει φάει αλλά για να του βάλω φρέσκα
Τίποτα από αυτά δεν είναι σοβαρό αλλά:
Καλύτερα 1-2 ρόγες την εβδομάδα.
Να έρχονται σε θερμοκρασία δωματίου πριν τα δώσεις από μόνα τους. Μπορείς να τα κόβεις για να ζεσταίνονται πιο γρήγορα.
Τους σπόρους κάθε μέρα καλύτερα σε πολύ μικρές ποσότητες. Ίσως πιτσιλώντας κάτι πέσει μέσα και αναπτυχθούν μύκητες.

Εν τω μεταξύ έχε το νου σου να εντοπίσεις κακές συνήθειες, αν παρατηρήσεις τσιμπημένα αντικείμενα του σπιτιού κτλ, να ξέρουμε να ησυχάσουμε.
Σήμερα εντάξει οι κουτσουλιές του;
 
Οκ μάλλον θα πάρω μπολάκι που μπαίνει μέσα στο κλουβι και θα του βάζω λίγη ποσότητα κάθε μέρα για να ξέρω και πόσο τρώει.

Θα τονα παρακολουθώ συνέχεια όταν είναι έξω μήπως μου δείξει τι έκανε χτες και είχε αυτό το αποτέλεσμα.

Οι κουτσουλιες σήμερα είναι φυσιολογικές από το πρωι.
 
Ευτυχώς! Μας τρόμαξε βραδιάτικα χθες ο παίδαρος :)
Προσωπικά είμαι ακόμα τρομαγμενη 😀.
Δεν έχω χαλαρώσει, τον κοιτάω συνέχεια να δω μήπως δω κάτι παράξενο αλλά έχει μια χαρά ενέργεια ευτυχώς το μωρακι μου.
 
Καλησπέρα.
Σήμερα έφαγε μόνο τα σπορια του και κρέμα (κουακερ με νερο).

Οι κουτσουλιες σας φαίνονται εντάξει;...

Από διάθεση είναι μια χαρά πάντως.
 

Συνημμένα

  • PicsArt_08-10-09.12.06.webp
    PicsArt_08-10-09.12.06.webp
    8,1 KB · Προβολές: 34
  • PicsArt_08-10-09.12.21.webp
    PicsArt_08-10-09.12.21.webp
    9,2 KB · Προβολές: 32
Όχι δεν είχε εδώ. Γενικά είναι πετ σοπ και πουλάει και κάτι φουσκωτα.
Τροφές έχει μόνο σε διάφανα σακουλάκια χωρίς μάρκα κλπ...
Την άλλη τροφή την είχα πάρει από ένα άλλο μέρος αλλά δεν μπορώ τώρα να πάω εκεί.
Θα δω αν καταφέρω αύριο.
Πφφ νιώθω ανυμπορη εδώ αυτό με τρελενει.
Αν ήμουν στην Αθήνα θα είχα πάει ήδη σε έναν πτηνατρο..
 
Back
Top