Ασθένειες Μαύρες κουτσουλιές σε αρσενικό καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Doradim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Doradim

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιαν 2020
Μηνύματα
11
Πόλη
Πειραιάς
Καλησπέρα και πάλι. Εχω ενα αρσενικό καναρίνι περίπου 6 με 7 χρονών αν θυμάμαι καλά. Εδω και καιρό το πουλακι υποφέρει απο τα εντερικα του. Κανει συννεχια υγρές μαύρες κουτσουλιές.. Πως μπορώ να το βοηθήσω; Του εχω δωσει αντιβίωση. Τίποτα τα ίδια. Του εδωσα για τους μύκητες που βαζουν στο νερακι του. Τίποτα τα ίδια. Τι άλλο να κάνω;
 
Πόσο καιρό έχει που κάνει τέτοιες κουτσουλιες;
Πέρα από αυτό έχει κάποιο άλλο σύμπτωμα ή είναι οκ (τρώει, πίνει και κινείται κανονικά) ;
Οι κουτσουλιες του ειναι ετσι εδω και 5 μήνες. Και τρωει και πινει νερό κανονικα. Εχω κάνει ολα τα παραπάνω που σας αναφέρω αλλά δεν γίνετε τίποτα.
[automerge]1579775681[/automerge]
Πηγα σήμερα στο pet shop και μου ειπαν να του βαλω να φαΐ για ενα μηνα λίγο κία μαζι με καρβουνακι. Να του βαλω;
 
Κοίτα, αν μπορείς βάλε μια φώτο με τις κουτσουλιες για να είμαστε σίγουροι ότι μιλάμε για το ίδιο σύμπτωμα.
Επίσης, πες τι αντιβίωση έδωσες και τι φάρμακο για τους μύκητες και για πόσο καιρό.
 
Κεχρί και καναβουρι. Εχω βγαλει τελείως την βιταμίνη γιατι μου ειπαν οτι ειναι και παχουλος.
[automerge]1579776340[/automerge]
Κοίτα, αν μπορείς βάλε μια φώτο με τις κουτσουλιες για να είμαστε σίγουροι ότι μιλάμε για το ίδιο σύμπτωμα.
Επίσης, πες τι αντιβίωση έδωσες και τι φάρμακο για τους μύκητες και για πόσο καιρό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200123_124349.webp
    IMG_20200123_124349.webp
    79,6 KB · Προβολές: 46
Τελευταία επεξεργασία:
Αν είναι εφικτό επικοινώνησε με κάποιον πτηνίατρο ο οποίος θα κάνει έναν εργαστηριακό έλεγχο κοπράνων. Αν δεν μπορείς να επισκεφθείς κάποιον στην περιοχή σου, μπορείς να στείλεις δείγμα για εξέταση στην Κομοτηνή, όπως κάνουμε πολλοί εδώ μέσα
 
Κεχρί και καναβουρι. Εχω βγαλει τελείως την βιταμίνη γιατι μου ειπαν οτι ειναι και παχουλος.
[automerge]1579776340[/automerge]

Εάν θέλεις πες μας και ποια φάρμακα είχες δώσει είτε για μικρόβια είτε για μύκητες.
Επίσης φαίνονται και πουπουλα στην φώτο; Ρίχνει φτερά;
[automerge]1579778258[/automerge]
Αν είναι εφικτό επικοινώνησε με κάποιον πτηνίατρο ο οποίος θα κάνει έναν εργαστηριακό έλεγχο κοπράνων. Αν δεν μπορείς να επισκεφθείς κάποιον στην περιοχή σου, μπορείς να στείλεις δείγμα για εξέταση στην Κομοτηνή, όπως κάνουμε πολλοί εδώ μέσα

Κώστα, δεν είναι πανάκεια το να στέλνουμε τις κουτσουλιές για εξέταση. Εξαρτάται από την περίπτωση.
Εδώ έχουμε να κάνουμε με ένα πουλάκι που μάλλον δεν ακολουθεί την καλύτερη δυνατή διατροφή και δεύτερον δεν έχει κάτι άμεσα επικίνδυνο για τη ζωή του, μιας και κλινικά είναι οκ και τις προβληματικές κουτσουλιές τις έχει 5 ολόκληρους μήνες. Οπότε τουλάχιστον χρόνος υπάρχει να κάνει κάποια πράγματα που θα της πούμε. Εάν δε δει βελτίωση ή υπάρξει επιδείνωση τότε ίσως θα πρέπει να κάνει πιο εξειδικευμένες ενέργειες. Προς το παρόν δεν υπάρχει λόγος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Συμφωνώ ότι δεν είναι κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά απειλητικό για την ζωή του. Βέβαια το να δώσει κάποιος 10€ προκειμένου να έχει μια ιατρική γνωμάτευση περί της γενικότερης υγείας του πτηνού του, θεωρώ πως δεν είναι και υπερβολή. Για να μην πω ότι θα ήταν απαραίτητο όλοι μας να κάνουμε ένα ετήσιο check up στα πτηνά μας καθώς πολλές φορές σε φαινομενικά υγιή πτηνά υποβόσκουν διάφορες ασθένειες οι οποίες μπορεί να μην δημιουργήσουν ποτέ πρόβλημα στο προσβεβλημένο πτηνό αλλά μόλις το βάλουμε για αναπαραγωγή να αναρωτιόμαστε για ποιόν λόγο έχουμε ανεξήγητες απώλειες νεοσσών. Βέβαια ο κάθε ένας μας έχει το δικαίωμα να κρίνει τι είναι σωστότερο για τα πτηνά του. Εγώ εξέφρασα απλά την γνώμη μου.
 
Δώρα, πρέπει να κοιτάξεις λιγάκι την καθαριότητα του κλουβιού. Το συγκεκριμένο χρειάζεται σχολιαστική απολύμανση, αφού πρώτα μεταφερθεί το πουλάκι προσωρινά σε άλλο κλουβί. Η καθαριότητα είναι ο κυριότερους λόγος πρόκλησης ασθενειών. Φοβάμαι ότι, όσες θεραπείες και αν κάνει, δεν θα αλλάξει η κατάσταση της υγείας του αν δεν αλλάξει ή υγιεινή στο χώρο του.
 
Συμφωνώ ότι δεν είναι κάτι το οποίο είναι εξαιρετικά απειλητικό για την ζωή του. Βέβαια το να δώσει κάποιος 10€ προκειμένου να έχει μια ιατρική γνωμάτευση περί της γενικότερης υγείας του πτηνού του, θεωρώ πως δεν είναι και υπερβολή. Για να μην πω ότι θα ήταν απαραίτητο όλοι μας να κάνουμε ένα ετήσιο check up στα πτηνά μας καθώς πολλές φορές σε φαινομενικά υγιή πτηνά υποβόσκουν διάφορες ασθένειες οι οποίες μπορεί να μην δημιουργήσουν ποτέ πρόβλημα στο προσβεβλημένο πτηνό αλλά μόλις το βάλουμε για αναπαραγωγή να αναρωτιόμαστε για ποιόν λόγο έχουμε ανεξήγητες απώλειες νεοσσών. Βέβαια ο κάθε ένας μας έχει το δικαίωμα να κρίνει τι είναι σωστότερο για τα πτηνά του. Εγώ εξέφρασα απλά την γνώμη μου.

Καλά, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως τα λες και μπορώ να στο εξηγήσω από καθαρά ιατρική σκοπιά αλλά δεν είναι της παρούσης και θα είμαστε κι εκτός θέματος. Δεν αναφερόμουν πάντως καν στο κόστος, το οποίο σαφώς και είναι μικρό εάν έχουμε να κάνουμε με περίπτωση που δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί πιο απλά. Εξετάσεις στα κουτουρού μπας και βρούμε τίποτα και το προλάβουμε είναι σχεδόν ίδιο με το να δώσουμε κουτουρού 1-2 αντιβιώσεις μήπως έχει κάτι και το αντιμετωπίσουμε νωρίς. Όπως υπάρχουν ενδείξεις για κάθε θεραπεία, έτσι υπάρχουν ενδείξεις και για κάθε διαγνωστική εξέταση.

Για να είμαι σαφής, δεν λέω πως το πουλάκι δεν έχει τίποτα, κάτι το επηρεάζει προφανώς κι έχουν τέτοια εικόνα οι κουτσουλιές του. Απλά πιστεύω ότι αρχικά πρέπει να προσπαθήσει να βελτιώσει την κατάσταση με απλούς τρόπους όπως σωστή διατροφή και ίσως και κάποια φυσικά συμπληρώματα. Σίγουρα και κάποια μικρόβια ή μύκητες θα υπάρχουν αλλά όχι σε πληθυσμούς που να βάζουν σε κίνδυνο τη ζωή του πτηνού. Αν φτιάξει όλα τα υπόλοιπα θα υποχωρήσουν πιστεύω κι αυτά.
 
Για να είμαι σαφής, δεν λέω πως το πουλάκι δεν έχει τίποτα, κάτι το επηρεάζει προφανώς κι έχουν τέτοια εικόνα οι κουτσουλιές του. Απλά πιστεύω ότι αρχικά πρέπει να προσπαθήσει να βελτιώσει την κατάσταση με απλούς τρόπους όπως σωστή διατροφή και ίσως και κάποια φυσικά συμπληρώματα. Σίγουρα και κάποια μικρόβια ή μύκητες θα υπάρχουν αλλά όχι σε πληθυσμούς που να βάζουν σε κίνδυνο τη ζωή του πτηνού. Αν φτιάξει όλα τα υπόλοιπα θα υποχωρήσουν πιστεύω κι αυτά.
Δεν διαφωνώ σε κάτι από τα παραπάνω, απλά επί τη ευκαιρία θα μπορούσε να κάνει μια εξέταση κοπράνων έτσι ώστε να ξέρει με βεβαιότητα ότι με ορισμένες αλλαγές στις συνθήκες διαβίωσης και στη διατροφή του πτηνού θα είναι απόλυτα υγιές. Δηλαδή να ξέρει τι έχει να αντιμετωπίσει. Δεν θα επεκταθώ περαιτέρω. Θα περιμένω τις συμβουλές και άλλων ατόμων.
 
Κώστα, αυτό που λέει πάνω κάτω ο Πατρίκιος είναι ότι αν δώσουμε κουτσουλιές ενός υγιούς καναρινιού για εργαστηριακή εξέταση, θα βρεθούν ένα σωρό μικροοργανισμοί, ακόμη και παθογόνοι σε κάποιους αριθμούς. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρει φάρμακα. Η κλινική εικόνα είναι αυτή που μας λέει αν χρειάζεται θεραπεία ή όχι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχουμε ένα πουλάκι που δεν είναι σίγουρο αν ασθενεί καν. Επομένως, μήπως πρέπει να διορθωθούν άλλα πράγματα πριν ξεκινήσουμε μια διαδικασία που κατά πάσα πιθανότητα θα που μας στρέψει σε λάθος κατεύθυνση;
 
Κώστα, αυτό που λέει πάνω κάτω ο Πατρίκιος είναι ότι αν δώσουμε κουτσουλιές ενός υγιούς καναρινιού για εργαστηριακή εξέταση, θα βρεθούν ένα σωρό μικροοργανισμοί, ακόμη και παθογόνοι σε κάποιους αριθμούς. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να πάρει φάρμακα. Η κλινική εικόνα είναι αυτή που μας λέει αν χρειάζεται θεραπεία ή όχι.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχουμε ένα πουλάκι που δεν είναι σίγουρο αν ασθενεί καν. Επομένως, μήπως πρέπει να διορθωθούν άλλα πράγματα πριν ξεκινήσουμε μια διαδικασία που κατά πάσα πιθανότητα θα που μας στρέψει σε λάθος κατεύθυνση;
Εντάξει, μπορεί να είναι λάθος η συμβουλή μου για εξέταση κοπράνων στην παρούσα φάση. Βέβαια αν με αλλαγές στις συνθήκες διαβίωσης και στην διατροφή δεν επιτευχθεί κάποια βελτίωση θεωρώ πως μια εξέταση του πτηνού είναι απαραίτητη προκειμένου να μην δοθούν φάρμακα για την αντιμετώπιση κάτι που δεν γνωρίζουμε καν τι είναι. Με λίγα λόγια για να μην βγαίνουμε εκτός θέματος, ας γίνουν ορισμένες αλλαγές στις συνθήκες διαβίωσης και στην διατροφή του συγκεκριμένου καναρινιού και αν δεν αλλάξει κάτι προτείνω την εξέταση κοπράνων.

Παρ' όλα αυτά, θεωρώ πως γενικότερα καλό θα ήταν να κάνουμε έναν έλεγχο της υγείας των πτηνών μας μέσω της εξέτασης κοπράνων, η οποία μπορεί να μας δώσει με αρκετή ευστοχία μια εικόνα για την γενικότερη εικόνα των πτηνών μας.
 
Κεχρί και καναβουρι. Εχω βγαλει τελείως την βιταμίνη γιατι μου ειπαν οτι ειναι και παχουλος.
[automerge]1579776340[/automerge]
Δώρα, πρέπει να κοιτάξεις λιγάκι την καθαριότητα του κλουβιού. Το συγκεκριμένο χρειάζεται σχολιαστική απολύμανση, αφού πρώτα μεταφερθεί το πουλάκι προσωρινά σε άλλο κλουβί. Η καθαριότητα είναι ο κυριότερους λόγος πρόκλησης ασθενειών. Φοβάμαι ότι, όσες θεραπείες και αν κάνει, δεν θα αλλάξει η κατάσταση της υγείας του αν δεν αλλάξει ή υγιεινή στο χώρο του.
Το καθαριζω καθε τρις μέρες. Χρειάζεται περισσότερο;
 
Αν είναι εφικτό επικοινώνησε με κάποιον πτηνίατρο ο οποίος θα κάνει έναν εργαστηριακό έλεγχο κοπράνων. Αν δεν μπορείς να επισκεφθείς κάποιον στην περιοχή σου, μπορείς να στείλεις δείγμα για εξέταση στην Κομοτηνή, όπως κάνουμε πολλοί εδώ μέσα
Τον πηγα σε πτηνιατρο. Του εκανε εξέταση κοπράνων και μας ειπε οτι έχει μύκητες. Και μας εδω να του κανουμε αγωγη για ένα μήνα το παρακατω φαρμακο που θα σας στείλω σε φωτογραφία.
 

Συνημμένα

  • IMG_20200123_135520.webp
    IMG_20200123_135520.webp
    13,9 KB · Προβολές: 16
Τον πηγα σε πτηνιατρο. Του εκανε εξέταση κοπράνων και μας ειπε οτι έχει μύκητες. Και μας εδω να του κανουμε αγωγη για ένα μήνα το παρακατω φαρμακο που θα σας στείλω σε φωτογραφία.
Πριν πόσο καιρό έγινε η συγκεκριμένη επίσκεψη;
 
Να του βαλω κία και καρβουνακι; Ή θα το κανει χειρότερα;
[automerge]1579789552[/automerge]
Πριν πόσο καιρό έγινε η συγκεκριμένη επίσκεψη;
Πριν τις γιορτές των Χριστουγέννων.
 
Back
Top