Ασθένειες Μαύρες κουτσουλιές Κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiki kk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σίγουρα δεν έφταιγε το φαγητό. Αρχικά σταμάτησε να κελαηδαει τόσο συχνά αλλά υπέθεσα πως λόγο πτερροροιας είναι φυσιολογικό. Καθόταν κανονικά στον ένα πόδι μέχρι που για μια μέρα κοιμόταν υπερβολικά πολύ και έκανε διάρροια. Τότε τον πήγα στον γιατρό. Είδε την Κουτσουλια και μου είπε πως έχει πολλά σκουλίκια αλλά είχαμε ξεπεράσει τον κίνδυνο. Μου έδωσε οδηγίες διατροφής ( μόνο σπόρους, μπάρες, ηλιόσπορους και γενικά ότι παχυντικο μπορω να του δίνω) και μου είπε πως θα αναρρώσει σε τρεις μήνες. Καλυτερέψει με τις σταγόνες για τα παράσιτα και μετά με τα αντιβιοτικά και τον ξανά πήγα για έλεγχο όπου ήταν καθαρός αλλά πολύ αδύνατος ακόμα. Μου έδωσε τις αντί στρες σταγόνες και την επόμενη μέρα άρχισαν οι μαύρες κουτσουλιές. Γενικά μου έχει πει να δίνω για αποπαρασιτωση προληπτικά κάθε δύο μήνες δύο σταγόνες σε 50ml
[automerge]1558556581[/automerge]
Πιθανότατα... Εγώ πάντως όπως ανέφερα, δεν είμαι σίγουρη πως δεν υπήρξε δηλητηρίαση... Μόνο η νεκροψία και οι εξετάσεις ρίχνουν φως.
Δεν θα έπρεπε να νοσήσει και το άλλο όμως; Αφού από τα ίδια τρώνε και πίνουν κ όλας η θηλυκιά τρώει πολύ πολύ περισσότερο.
 
Δεν θα έπρεπε να νοσήσει και το άλλο όμως; Αφού από τα ίδια τρώνε και πίνουν κ όλας η θηλυκιά τρώει πολύ πολύ περισσότερο.

Όχι απαραίτητα

Πιθανότατα... Εγώ πάντως όπως ανέφερα, δεν είμαι σίγουρη πως δεν υπήρξε δηλητηρίαση... Μόνο η νεκροψία και οι εξετάσεις ρίχνουν φως.
 
Γενικά πιστεύω πως την ζημιά την έκανε το anti stress. Μέχρι τότε ήταν μια χαρά άρχισε να ανεβαίνει ψηλά στο κλουβί και να τρώει περισσότερο. Τελικά όμως πρέπει να δίνουμε προληπτικά σταγόνες;
 
Τελικά όμως πρέπει να δίνουμε προληπτικά σταγόνες;
Η γνώμη των γιατρών που επισκέπτομαι (τα τελευταία χρόνια) είναι πως όχι.
Άσχετα με αυτό ποτέ δεν έδωσα τίποτα προληπτικά στα πουλιά, ούτε βιταμίνες...
 
Η γνώμη των γιατρών που επισκέπτομαι (τα τελευταία χρόνια) είναι πως όχι.
Άσχετα με αυτό ποτέ δεν έδωσα τίποτα προληπτικά στα πουλιά, ούτε βιταμίνες...
Συμφωνώ, είναι ευαίσθητο το θέμα βέβαια. Γενικά και εγώ δεν δίνω τίποτα έξτρα, μόνο το φαγητό φρούτα και λαχανικά.
 
Δεν θα έπρεπε να νοσήσει και το άλλο όμως; Αφού από τα ίδια τρώνε και πίνουν κ όλας η θηλυκιά τρώει πολύ πολύ περισσότερο.
Αν είχε σκουλήκια το ένα πουλί απο τα δύο που ζουν στο ίδιο κλουβί και μάλιστα σε βαθμό τέτοιο που να το κάνουν να πεθάνει, θεωρώ απίθανο να μην είχε κολλήσει και το άλλο. Για την δηλητηρίαση δεν θα γινόταν απαραίτητα όμως το ίδιο όπως είπε και η Σίσυ.
 
Την καλημέρα μου! Λυπάμαι για τον χαμό του παπαγάλου σου... Πολύ κρίμα... Είναι πολύ στενόχωρο... Έκανες ότι καλύτερο μπορούσες και αυτό πρέπει να σε παρηγορεί. 😥

Εύχομαι το ταίρι του να συνέλθει σύντομα από την μελαγχολία της απώλειας του και να επανέλθει στους παλιούς, καλούς ρυθμούς του!
 
Back
Top