Ασθένειες Μαύρες κουτσουλιές Κοκατίλ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kiki kk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Απο εκει που ψωνιζω τροφες μου ειχε πει να του δινω σταγονες tabernil προληπτικα, καθε 6μηνο νομιζω εναν κυκλο για τυχον σκουλήκια! Βεβαια οι αποψεις στο φορουμ ηταν αρνητικες για προληπτικη αντιβιωση και ενω αγορασα, δεν εδωσα τελικα! Προβληματιζομαι ομως με συμβαντα οπως το δικο σου, που δεν τα προλαβαινεις!
 
Λυπάμαι πολύ😔... Οι περισσότεροι νιώθουμε πως αισθάνεσαι...
Έστω και κατόπιν ''εορτής'' θέλω ν΄αναφερθώ σ΄ένα δυο θέματα, τα οποία μ΄έβαλαν σε σκέψεις... Κάποια στιγμή θα ρωτήσω γιατρό για να πάρω απαντήσεις...

Να τον ξανά πάω αύριο στον γιατρό; Ή δεν θα μου πει τίποτα παρά πάνω; Με καθησυχάζουν οι απαντήσεις σας. Ελπιζω να έχει πάμε καλύτερα από αύριο.
Ο γιατρός εξ αποστάσεως συνέστησε αντιβίωση και πολύ σωστά...
Γνωρίζουμε όμως ότι το πουλί σίγουρα δεν είχε πχ δηλητηρίαση;
, δεν κουνιέται απλά αναπνέει και βγάζει μαύρες κουτσουλιές με νερό.
Οι μαύρες αραιές κουτσουλιές=αίμα, ως σύμπτωμα την δικαιολογούν.
Το ερώτημα είναι θα μπορούσε ο γιατρός να διαγνώσει αν πρόκειται για δηλητηρίαση; (πιθανά ίσως από το φάρμακο για τα σκουλήκια ή από κάτι άλλο). Και αν ναι, η αντιβίωση ενδείκνυται για τις δηλητηριάσεις; Μπορεί δηλαδή να δράσει κατά της τοξικότητας... (δεν πιστεύω, αλλά δεν είμαι γιατρός, γι΄αυτό θα ρωτήσω ειδικό κάποια στιγμή).
Λόγω της αργίας και της ήδη προχωρημένης ασθένειας, δεν μπορούσαν να γίνουν πολλά, αυτό είναι σίγουρο!

Απο εκει που ψωνιζω τροφες μου ειχε πει να του δινω σταγονες tabernil προληπτικα, καθε 6μηνο νομιζω εναν κυκλο για τυχον σκουλήκια! Βεβαια οι αποψεις στο φορουμ ηταν αρνητικες για προληπτικη αντιβιωση και ενω αγορασα, δεν εδωσα τελικα!

Η γνώμη μου είναι πως καλά έκανες Τάκη.
Εφόσον ως κάτοχος πουλιού οφείλεις
να γνωρίζεις-είσαι υποψιασμένος και καθημερινά συνειδητά παρακολουθείς ένα-δυο πράγματα:
τις κουτσουλιές, την διάθεση του πουλιού καθώς και την γενική εικόνα του... Με το παραμικρό, ακόμα καλύτερα με την υποψία... Τρέχεις στον γιατρό!
 
Απο εκει που ψωνιζω τροφες μου ειχε πει να του δινω σταγονες tabernil προληπτικα, καθε 6μηνο

Το ιδιο μου εχει προταθει και εμενα ΑΛΛΑ απο πτηνιατρο(στο γνωστο διαγνωστικο), προσωπικα ακολουθησα την οδηγια καθως οπως μου εξηγηθηκε η διαδικασια της αποπαρασιτωσης πρεπει να γινεται.
Αυτο σε οτι αναφορα καναρινια και ιθαγενή.
 
Το ιδιο μου εχει προταθει και εμενα ΑΛΛΑ απο πτηνιατρο(στο γνωστο διαγνωστικο), προσωπικα ακολουθησα την οδηγια καθως οπως μου εξηγηθηκε η διαδικασια της αποπαρασιτωσης πρεπει να γινεται.
Αυτο σε οτι αναφορα καναρινια και ιθαγενή
.
Αυτό ας το τονίσουμε, γιατί εμένα πχ για παπαγάλο ποτέ κανείς γιατρός δεν μου πρότεινε προληπτικά αποπαρασίτωση...
Σημαντικό ίσως πως γνώριζαν για το ποιος είναι ο εκτροφέας μου (είναι απ΄αυτούς που παρακολουθεί ανελλιπώς την εκτροφή του, όπως μου είχε εξηγήσει η κ Gray).
 
Αυτό ας το τονίσουμε, γιατί εμένα πχ για παπαγάλο ποτέ κανείς γιατρός δεν μου πρότεινε προληπτικά αποπαρασίτωση...
Σημαντικό ίσως πως γνώριζαν για το ποιος είναι ο εκτροφέας μου (είναι απ΄αυτούς που παρακολουθεί ανελλιπώς την εκτροφή του, όπως μου είχε εξηγήσει η κ Gray).


Αν δουμε ομως το μηχανισμο μολυνσης δε νομιζω οτι εχει να κανει με το ειδος Σισσυ, καθως ειναι ο ιδιος μηχανισμος που υφισταται και στους ανθρωπους.

Αρκει ενα μη επιμελως πλυμένο λαχανικο ή φρουτο να κανει ολη την ζημια.
 
Έχεις δίκιο, δεν διαφωνώ Αντώνη μου, απλά μεταφέρω ότι δυο εκ των καλυτέρων κτηνιάτρων που έχουμε και ασχολούνται με πουλιά δεν μου ανέφερε κανείς τους για προληπτική αποπαρασίτωση...
(από περιέργεια και επειδή γνωρίζω πως ο Ερνέστο έχει την ίδια γιατρό)... Εσύ Διονύση, του κάνεις προληπτική αποπαρασίτωση κατόπιν εντολής της γιατρού; ErnestoTheParrotlet
 
Έχεις δίκιο, δεν διαφωνώ Αντώνη μου, απλά μεταφέρω ότι δυο εκ των καλυτέρων κτηνιάτρων που έχουμε και ασχολούνται με πουλιά δεν μου ανέφερε κανείς τους για προληπτική αποπαρασίτωση...
(από περιέργεια και επειδή γνωρίζω πως ο Ερνέστο έχει την ίδια γιατρό)... Εσύ Διονύση, του κάνεις προληπτική αποπαρασίτωση κατόπιν εντολής της γιατρού; ErnestoTheParrotlet


Το καταλαβα Σισσυ, απλα το κουβεντιαζουμε :)
Ουτως η αλλως οπως συμβαινει και με τους δικους μας γιατρους,10 να ρωτησεις 10 διαφορετικες αποψεις θα λαβεις!
 
Έχεις δίκιο, δεν διαφωνώ Αντώνη μου, απλά μεταφέρω ότι δυο εκ των καλυτέρων κτηνιάτρων που έχουμε και ασχολούνται με πουλιά δεν μου ανέφερε κανείς τους για προληπτική αποπαρασίτωση...
(από περιέργεια και επειδή γνωρίζω πως ο Ερνέστο έχει την ίδια γιατρό)... Εσύ Διονύση, του κάνεις προληπτική αποπαρασίτωση κατόπιν εντολής της γιατρού; ErnestoTheParrotlet
Κι ο δικός μας πτηνιατρος εδώ λέει όχι στην προληπτική αποπαρασιτωση όταν έχουμε 2-3 πουλάκια, οταν δεν βάζουμε νέα πτηνά στον χώρο χωρίς καραντίνα και είμαστε προσεκτικοί με την καθαριότητα. Γνωρίζω όμως ότι εδω οι εκτροφείς που έχουν πολλά πουλιά κανουν προληπτική αποπαρασιτωση.
 
*Το καταλαβα Σισσυ, απλα το κουβεντιαζουμε :)
Ουτως η αλλως οπως συμβαινει και με τους δικους μας γιατρους,**10 να ρωτησεις 10 διαφορετικες αποψεις θα λαβεις!
* 😛... Δεν διαφωνώ Αντώνη μου😊
** Έτσι ακριβώς! (μάλλον δηλ)
Και η Δουκάκη μου είχε πει να περιοριστώ στην πρόληψη και ποτέ φάρμακα (ούτε καν βιταμίνες αν τρέφεται **επαρκώς). Για κοκατίλ.
... Και το βρίσκω απολύτως λογικό (με τις δυο γνώσεις που έχω)...
**και υπάρχει η λογική στο πως καθαρίζεις-πλένεις επαρκώς τα λαχανικά-κλουβιά-σκεύη κτλ)
Κι ο δικός μας πτηνιατρος εδώ λέει όχι στην προληπτική αποπαρασιτωση όταν έχουμε 2-3 πουλάκια, οταν δεν βάζουμε νέα πτηνά στον χώρο χωρίς καραντίνα και είμαστε προσεκτικοί με την καθαριότητα. Γνωρίζω όμως ότι εδω οι εκτροφείς που έχουν πολλά πουλιά κανουν προληπτική αποπαρασιτωση.
... λογικότατα κι αυτά...
 
Ο μαγαζατωρ που μου τοπε εχει ζακο και μου ειπε βαλε τις σταγονες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! Οταν ξαναπαω την αλλη εβδομαδα θα τον ρωτησω εκτενέστερα για το ποιος του το προτεινε!
 
Γνωρίζω όμως ότι εδω οι εκτροφείς που έχουν πολλά πουλιά κανουν προληπτική αποπαρασιτωση.

. Σημαντικό ίσως πως γνώριζαν για το ποιος είναι ο εκτροφέας μου (είναι απ΄αυτούς που παρακολουθεί ανελλιπώς την εκτροφή του, όπως μου είχε εξηγήσει η κ Gray).
Με εξετάσεις και επισκέψεις στη συγκεκριμένη γιατρό (τότε τουλάχιστον),
μπορεί να έκανε και προληπτική αποπαρασίτωση (αν και δεν το πιστεύω για τον συγκεκριμένο)...
Η γιατρός μου ανέφερε επί λέξη...
<Ο Ν έχει σίγουρα ''καθαρά'' πουλιά, το γνωρίζω γιατί εγώ τα παρακολουθώ>.
 
Ο μαγαζατωρ που μου τοπε εχει ζακο και μου ειπε βαλε τις σταγονες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! Οταν ξαναπαω την αλλη εβδομαδα θα τον ρωτησω εκτενέστερα για το ποιος του το προτεινε!

Δεν έχει ''σημασία'' (για μένα) ποιος το πρότεινε Τάκη μου, το για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο τα λέει όλα, στο σωρό δηλ
Εδώ που τα λέμε δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την αντίληψη του καθενός σε σχέση με την καθαριότητα... Δώσε λοιπόν (ουσιαστικά ''λίγο'' δηλητήριο, λέει ο Χ) για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

**και υπάρχει η λογική στο πως καθαρίζεις-πλένεις επαρκώς τα λαχανικά-κλουβιά-σκεύη κτλ)
. κάτι δηλ που ευθύνεται άμεσα για το αποτέλεσμα (πχ σκουλήκια).
 
Ο μαγαζατωρ που μου τοπε εχει ζακο και μου ειπε βαλε τις σταγονες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο! Οταν ξαναπαω την αλλη εβδομαδα θα τον ρωτησω εκτενέστερα για το ποιος του το προτεινε!

Αν ο μαγαζάτορ πουλάει και το σκεύασμα καταλαβαίνεις και το γιατί στο λέει. 25+ χρόνια που έχω πουλιά ποτέ δεν έχω δώσει προληπτικά αποπαρασίτωση. Δεν το κάνουν ούτε στην κλινική για πτηνά που έχουμε εδώ.
 
Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Το ζευγαράκι του η Μίκα δεν το έχει πάρει πολύ καλά. Είναι πολύ δύσκολο...
Εγω θα έστελνα για νεκροψία το νεκρό πουλάκι, εφ'οσον υπάρχει κι άλλο που ζούσαν μαζί, για να μάθβ=ω τα ακρινβή αίτια του θανάτου και να γνωρίζω πως να αντιμετωπίσω τη παραμικρή ένδειξη-σύμπτωμα της ασθένειας στο άλλο αλλο πουλάκι..
Λυπάμαι πολύ για τη απώλεια του μικρου σου..
 
**και υπάρχει η λογική στο πως καθαρίζεις-πλένεις επαρκώς τα λαχανικά-κλουβιά-σκεύη κτλ)
Τα μουλιαζω σε ξύδι πρώτα και μετά τα πλένω σε βρύση με φίλτρο. Το αγοράκι δεν έτρωγε ποτέ πολλά λαχανικά. Η θηλυκιά τρώει πάρα πολύ από τα πάντα. Άρα άμα ήταν από φαγητό σίγουρα θα ήταν και αυτή πολύ άσχημα.
 
Τα μουλιαζω σε ξύδι πρώτα και μετά τα πλένω σε βρύση με φίλτρο. Το αγοράκι δεν έτρωγε ποτέ πολλά λαχανικά. Η θηλυκιά τρώει πάρα πολύ από τα πάντα. Άρα άμα ήταν από φαγητό σίγουρα θα ήταν και αυτή πολύ άσχημα.
Πιθανότατα... Εγώ πάντως όπως ανέφερα, δεν είμαι σίγουρη πως δεν υπήρξε δηλητηρίαση... Μόνο η νεκροψία και οι εξετάσεις ρίχνουν φως.
 
Back
Top