Ασθένειες Μαύρες κουτσουλιές σε αρσενικό καναρίνι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Doradim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Γι'αυτό κι εγώ σε ρώτησα για μυρωδιά στην αρχή γιατί η δυσοσμία με μαύρα κόπρανα χωρίς διάρροια παραπέμπει εκεί συνήθως. Σε τι δόση το εδινες το nustamycin;
 
Γι'αυτό κι εγώ σε ρώτησα για μυρωδιά στην αρχή γιατί η δυσοσμία με μαύρα κόπρανα χωρίς διάρροια παραπέμπει εκεί συνήθως. Σε τι δόση το εδινες το nustamycin;
Διαλυμενο 1ml σε ενα λιτρο νερό μου ειπε η πτηνιατρος. Για ένα μήνα.
 
Εντάξει, μπορεί να είναι λάθος η συμβουλή μου για εξέταση κοπράνων στην παρούσα φάση
Κώστα, δεν είπα ότι είναι λάθος. Δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη λάθος. Αναφέρθηκα σε προτεραιότητες.

Παρ' όλα αυτά, θεωρώ πως γενικότερα καλό θα ήταν να κάνουμε έναν έλεγχο της υγείας των πτηνών μας μέσω της εξέτασης κοπράνων, η οποία μπορεί να μας δώσει με αρκετή ευστοχία μια εικόνα για την γενικότερη εικόνα των πτηνών μας.
Σε αυτό διαφωνώ. Πιστεύω ότι απλά δεν χρειάζεται. Ο λόγος είναι επειδή ο έλεγχος της υγείας υγειών πτηνών μέσω της εξέτασης κοπράνων θα δώσει μια ψευδή σε εμάς εικόνα για την υγεία τους, δεδομένου ότι η εκτίμηση των αποτελεσμάτων δεν θα γίνει σε συνδυασμό με την κλινική του εξέταση από κάποιον ειδικό.
 
Διαλυμενο 1ml σε ενα λιτρο νερό μου ειπε η πτηνιατρος. Για ένα μήνα.

Κοιτα, Γενικά υπάρχει διάσταση απόψεων στη δοσολογία του συγκεκριμένου σκευάσματος. Άλλοι λένε αυτό που είπε εσένα, έχω ακούσει Εγώ ο ίδιος από κτηνίατρο να λέει 1 ml σε 100ml νερό. Και υπάρχει και η εκδοχή των 4ml σε 100 ml η οποία προκύπτει υπολογίζοντας την ποσότητα του φαρμάκου που προτείνουν τα εγχειρίδια για χορήγηση νυστατιτινης κατευθείαν στο στόμα συνδιαστκα με το ποσό νερό πίνει περίπου ένα πουλάκι την ημέρα.

Μηλοξυδο του έχεις δώσει;

Και σίγουρα πάρε μια τροφή που να είναι πλήρης και ισορροπημένη και Μην του δίνεις "βιταμίνες" και φρούτα.
 
Κοιτα, Γενικά υπάρχει διάσταση απόψεων στη δοσολογία του συγκεκριμένου σκευάσματος. Άλλοι λένε αυτό που είπε εσένα, έχω ακούσει Εγώ ο ίδιος από κτηνίατρο να λέει 1 ml σε 100ml νερό. Και υπάρχει και η εκδοχή των 4ml σε 100 ml η οποία προκύπτει υπολογίζοντας την ποσότητα του φαρμάκου που προτείνουν τα εγχειρίδια για χορήγηση νυστατιτινης κατευθείαν στο στόμα συνδιαστκα με το ποσό νερό πίνει περίπου ένα πουλάκι την ημέρα.

Μηλοξυδο του έχεις δώσει;

Και σίγουρα πάρε μια τροφή που να είναι πλήρης και ισορροπημένη και Μην του δίνεις "βιταμίνες" και φρούτα.
[automerge]1579798977[/automerge]
Δεν του δινω βιταμίνη καθόλου. Μηλοξυδο δεν του εχω δωσει καθόλου.
 
Κώστα, δεν είπα ότι είναι λάθος. Δεν ανέφερα πουθενά τη λέξη λάθος. Αναφέρθηκα σε προτεραιότητες.
Δεν είπα ότι είναι λάθος επειδή ανέφερες κάπου την λέξη λάθος, αλλά επειδή ίσως πρέπει να γίνουν άλλες ενέργειες προτού φτάσουμε στην εξέταση κοπράνων διαβάζοντας τις απαντήσεις του @patrickios και στην συνέχεια την επεξήγηση των λεγόμενων του από εσένα συμφωνώ ότι στην παρούσα φάση άλλες είναι οι ενέργειες που έχουν προτεραιότητα γύρω από το συγκεκριμένο καναρίνι.
Δεν θέλω να χαλάσουμε το θέμα, απλά να βρεθεί μια λύση για το πουλάκι και να μάθουμε όσοι ακόμα είμαστε νέοι στο χόμπι κάποια πράγματα από τις συμβουλές πιο έμπειρων. Έτσι ανέφερα αυτά που θεωρούσα σωστά και μέσω του διαλόγου κατάλαβα ότι δεν είναι η εξέταση κοπράνων το πρώτο πράγμα που πρέπει να γίνει στο συγκεκριμένο καναρίνι στην παρούσα φάση.
Τώρα όσον αφορά το αν και το πότε πρέπει να γίνεται η εξέταση κοπράνων ίσως πρέπει να ανοίξουμε άλλο θέμα προκειμένου να μην χαλάσουμε το συγκεκριμένο. Διάθεση για διάλογο υπάρχει 🙂
 
Back
Top