Φροντίδα Μερικές ερωτήσεις για τα νέα μου κοκατίλ

Bloodyfear

PB New Member
Εγγραφή
18 Ιουν 2018
Μηνύματα
23
Πόλη
Αθήνα
καλησπέρα σας καινούριο μέλος εδώ σήμερα αποφάσισα να πάρω παπαγαλάκια στην αρχή έλεγα για ευρωπαϊκά αλλα μετά είδα τα κοκατιλ και μου άρεσαν πιο πολύ δεν πήρα ένα αλλα πήρα και τα δυο που ήταν μαζί στο ίδιο κλουβί αν έκανα καλά ή όχι δεν ξέρω εσείς θα μου πείτε.

293ugbs.webp

αυτά που θέλω να μάθω και αν μπορείτε να βοηθήσετε

1) δεν κεηλαειδανε πολύ

2)δεν του βλέπω να πίνουν νερό παρα μονο να τρώνε (το νερό είναι σε μπολάκι)

3) τα βραδια πρέπει να τα σκεπάσω;

4) είναι αρσενικό και θηλυκό πρέπει οπωσδήποτε να πάρω φωλια;

5) μπανιέρα και αυτο για το ράμφος πρέπει να πάρω άμεσα;

αυτά για τώρα 😛
 
Να σου ζήσουν. Είναι πολύ όμορφα. Είναι λογικό αφού τα πήρες σήμερα να μην κελαηδάνε. Να ξέρεις ότι τα αρσενικά μόνο κελαηδάνε. Δεν χρειάζεται να βάλεις φωλιά τώρα. Η αναπαραγωγικη περίοδος τελείωσε. Εάν δεν πιουν νερό και αύριο, δοκίμασε να βάλεις μεγάλη ποτίστρα, κατάλληλη για αυτά τα πουλιά.
Για το ράμφος αλλά και για ασβέστιο πρέπει να υπάρχει πάντοτε μέσα στο κλουβί σουπιοκοκκαλο.

Είσαι σίγουρος ότι δεν είναι αδέρφια; Ρωτάω γιατί είπες ότι ήταν στο ίδιο κλουβί.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
η αλήθεια είναι επειδή βιαζόμουνα δεν ρώτησα όσες ερωτήσεις θα ήθελα ήταν στο ίδιο κλουβί μου είπε ζευγάρι xD θα τον ρωτήσω αύριο που θα πάω ξανά για να πάρω μπανιέρα και αλλα πραγματάκια
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
To δέρμα στα πόδια και οι εκφράσεις των προσώπων τους δείχνουν νεαρά πουλιά. Τώρα πως αυτός που σου τα πούλησε ξέρει ότι είναι ζευγάρι δεν το γνωρίζω. Το pied (άσπρο με λίγο γκρι) δεν δείχνει το φύλου του οπτικά λόγω της μετάλλαξής του αλλά και επειδή δεν ξέρεις τα χρώματα των γονιών του. Ίσως ο Ζάχος @zack27 να μπορέσει να σου πει περισσότερα.

p.s. ευρωπαϊκά παπαγαλάκια δεν υπάρχουν. Μάλλον εννοείς τα αυστραλέζικα budgies.
 
To δέρμα στα πόδια και οι εκφράσεις των προσώπων τους δείχνουν νεαρά πουλιά. Τώρα πως αυτός που σου τα πούλησε ξέρει ότι είναι ζευγάρι δεν το γνωρίζω. Το pied (άσπρο με λίγο γκρι) δεν δείχνει το φύλου του οπτικά λόγω της μετάλλαξής του αλλά και επειδή δεν ξέρεις τα χρώματα των γονιών του. Ίσως ο Ζάχος @zack27 να μπορέσει να σου πει περισσότερα.

p.s. ευρωπαϊκά παπαγαλάκια δεν υπάρχουν. Μάλλον εννοείς τα αυστραλέζικα budgies.
Εάν πει ότι είναι ζευγάρι θα τα πουλήσει πιο εύκολα και τα δύο. Σε όλα τα πετ σοπ όλοι οι παπαγάλοι ζευγάρια είναι και κάπως έτσι πουλάνε αδέρφια. Τραγικό.
 
To δέρμα στα πόδια και οι εκφράσεις των προσώπων τους δείχνουν νεαρά πουλιά. Τώρα πως αυτός που σου τα πούλησε ξέρει ότι είναι ζευγάρι δεν το γνωρίζω. Το pied (άσπρο με λίγο γκρι) δεν δείχνει το φύλου του οπτικά λόγω της μετάλλαξής του αλλά και επειδή δεν ξέρεις τα χρώματα των γονιών του. Ίσως ο Ζάχος @zack27 να μπορέσει να σου πει περισσότερα.

p.s. ευρωπαϊκά παπαγαλάκια δεν υπάρχουν. Μάλλον εννοείς τα αυστραλέζικα budgies.


Ναι αυτά ενόω τώρα που το έψαξα επειδή είχα πάει σε πολλά petshop παντού έτσι τα έλεγαν ευρωπαϊκά και κοκατιλ δεν ξέρω γιατί xD επίσης είδε κάτω στο φτερό για να δει αν είναι αρσενικό η θηλυκό δεν κοίταξε το δεύτερο και είπε ζευγάρι είναι... Τώρα το πως του ήρθε. Δεν έχω ιδέα
 
Ναι αυτά ενόω τώρα που το έψαξα επειδή είχα πάει σε πολλά petshop παντού έτσι τα έλεγαν ευρωπαϊκά και κοκατιλ δεν ξέρω γιατί xD επίσης είδε κάτω στο φτερό για να δει αν είναι αρσενικό η θηλυκό δεν κοίταξε το δεύτερο και είπε ζευγάρι είναι... Τώρα το πως του ήρθε. Δεν έχω ιδέα

Την απάντηση στην έδωσε η Ζωή.
Εάν πει ότι είναι ζευγάρι θα τα πουλήσει πιο εύκολα και τα δύο. Σε όλα τα πετ σοπ όλοι οι παπαγάλοι ζευγάρια είναι και κάπως έτσι πουλάνε αδέρφια. Τραγικό.

Η μετάλλαξη πάιντ δεν ακολουθεί τον κανόνα της οπτικής διάκρισης του φύλου.
 
λοιπόν ήθελα να αγοράσω πραγματάκια για το κλουβί μου βγήκε η πιστη και ακόμα δεν το έφτιαξα όπως το θέλω εγώ το κλουβί είναι πολύ μεγάλο και δεν χωράνε τίποτα μέσα όπως πρέπει τα έφτιαξα όπως μπορώ, την μπανιέρα την έβαλα κάτω όσο για να ποιούν νερό εκεί στη γωνια βρήκα τρόπο να το σφηνώσω έβαλα και ένα παιχνιδάκι δεν ξέρω αν έκανα σωστά που το έβαλα η πιάνει πολύ χώρο και πρέπει να το βγάλω

παρακάτω οι φωτογραφίες να μου πείτε ευχαριστώ εκ τον προτερων.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Πολύ ωραίο το κλουβι. Δεν έχει σχάρα κάτω για να μην έρχονται σε επαφή τα πουλιά με τα περιττώματα;
Την μπανιέρα θα τη βάζεις κάθε πρωί για λίγο και μετά θα την αφαιρείς.
 
Όχι δεν έχει από τι φαίνεται θα πρέπει να αγοράσω και σχάρα καλά πάμε xD
 
Έγινε θα προσέχω έχω και ένα μικρό καθρεφτάκι θα το βάλω απέξω άπο ο κλουβί επιτέλους πίνουν νερό τελικά το μπολάκι δεν το ήθελαν xD
 
Μπανιερα τα κοκατιλ δε χρησιμοποιουν συνηθως!Βαζε τη εσυ αλλα χλωμο το βλεπω! Οι πατηθρες αυτες θελουν αλλαγη, καλο θα ηταν να βαλεις απο φυσικο ξυλο! Πιθανοτατα να ειναι μικρα σε ηλικια οντως! Τωρα οσον αφορα το φυλο σιγουρα στο pied δε μπορουμε να ξερουμε! Μονο με dna η αν αρχισει να κελαηδαει θα καταλαβεις οτι ειναι αγορι.Απο οτι βλεπω δαχτυλιδι δε φορανε οποτε δε μπορουμε να ξερουμε και την ηλικια τους! Αν ειναι πανω απο 8 μηνων τοτε το σινναμον ειναι κοριτσι.
 
Back
Top