Φροντίδα Μερικές ερωτήσεις για τα νέα μου κοκατίλ

Bloodyfear Αυτό εδώ είναι κενό; Αν ναι επείγει να το καλύψεις άμεσα για την ασφάλεια τους.

Τι εννοείς κενό; Με σκάλωσες xD Δεν έχει τρυπα i κάτι τέτοιο, αν λες για επιπλέον ξυλάκι όχι δεν έχει, έχω βάλει την πατήθρα αρκετά κοντά και πίνει μια χαρά από εκεί

Μπανιερα τα κοκατιλ δε χρησιμοποιουν συνηθως!Βαζε τη εσυ αλλα χλωμο το βλεπω! Οι πατηθρες αυτες θελουν αλλαγη, καλο θα ηταν να βαλεις απο φυσικο ξυλο! Πιθανοτατα να ειναι μικρα σε ηλικια οντως! Τωρα οσον αφορα το φυλο σιγουρα στο pied δε μπορουμε να ξερουμε! Μονο με dna η αν αρχισει να κελαηδαει θα καταλαβεις οτι ειναι αγορι.Απο οτι βλεπω δαχτυλιδι δε φορανε οποτε δε μπορουμε να ξερουμε και την ηλικια τους! Αν ειναι πανω απο 8 μηνων τοτε το σινναμον ειναι κοριτσι.

Ok ευχαριστώ, θα τα αλλάξω αύριο, τώρα μου έχουν πει και για κόψιμο φτερών αλλα προσωπικά εγώ ΔΕΝ θέλω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Στα κάγκελα εννοώ, φαίνονται πιο αραιά σε εκείνο το σημείο.
Είναι το πορτάκι απο τις ταΐστρες;

αα sorry δεν είχα καταλάβει ναι αυτο είναι έχω ένα έξτρα που πήρα είναι αυτό εδώ να το βάλω; δεν θα πιάνει πολύ χώρο με την ποτίστρα;

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Ok ευχαριστώ, θα τα αλλάξω αύριο, τώρα μου έχουν πει και για κόψιμο φτερών αλλα προσωπικά εγώ ΔΕΝ θέλω

Δεν υπαρχει λογος να κοψεις φτερα στα πουλακια!
 
Δεν υπαρχει λογος να κοψεις φτερα στα πουλακια!

έτσι και αλλιώς όταν μου το πρότειναν τους το έκοψα τελείως δεν του άφησα να ολοκληρώσουν τους είπα ξεκάθαρα όχι δεν το κάνω απλά σας το λέω για μου πείτε και εσείς την άποψη σας
 
Μήπως να έβαζες την ποτήστρα από την απέναντι μεριά και να έβαζες εκεί αλλη μια ταΐστρα όπως έχεις και στο άλλο πορτάκι;

ok θα το κάνω πιο μετά γιατί τώρα κοιμούνται θα βγάλω το μπολάκι που έχω για φαγητό και θα βάλω εκεί στο πορτάκι και το νερό απέναντι κοντό στο σουπιοκοκκαλο η να μην το βγάλω και να έχω τρία; , εντωμεταξύ την εχει βρει ο συγκεκριμένος στο μπολακι πάντα εκεί κοιμάται 😛

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Προσωπικά το παιχνιδάκι με τα καμπανάκια και τους κρίκους θα το έβγαζα χθές. Είναι μεταλλικό και πολύ φοβάμαι ότι θα το δαγκώνουν με άγνωστα αποτελέσματα για τον οργανισμό τους. Π.χ. Θα μπορούσαν στο μέλλον να μην πάθουν κάτι, αλλά επίσης θα μπορούσαν να πάθουν τοξίκωση, να καταπιούν κάποιο κομματάκι αν το μέταλλο είναι σχετικά μαλακό κλπ.
Το δε μπολάκι - κρεββάτι δεν θα το χρησιμοποιούσα με τίποτα διότι πιθανά θα έχει ήδη μικρόβια. Στην πραγματικότητα θα του άλλαζα θέση, αφού το έπλενα διεξοδικά.
 
Για τα καμπανάκια και τους μεταλλικούς κρίκους παιδιά δεν είδα να υπάρχει κάποια απάντηση αν και κατά πόσο μπορεί να επιφέρουν κινδύνους. @Sissy @Φοίβος , έχετε άποψη επ' αυτού;

@Bloodyfear , απλώς ρωτώ για την περίπτωση που γράφω κάτι εσφαλμένο, ώστε να μην το διαβάσει άλλο μέλος και παρασυρθεί, αλλά και για να γνωρίζω ο ίδιος κατά πόσο μπορεί να ισχύει ή όχι η υπόθεση που έκανα.
Προσωπικά το παιχνιδάκι με τα καμπανάκια και τους κρίκους θα το έβγαζα χθές. Είναι μεταλλικό και πολύ φοβάμαι ότι θα το δαγκώνουν με άγνωστα αποτελέσματα για τον οργανισμό τους. Π.χ. Θα μπορούσαν στο μέλλον να μην πάθουν κάτι, αλλά επίσης θα μπορούσαν να πάθουν τοξίκωση, να καταπιούν κάποιο κομματάκι αν το μέταλλο είναι σχετικά μαλακό κλπ.
 
Για τα καμπανάκια και τους μεταλλικούς κρίκους παιδιά δεν είδα να υπάρχει κάποια απάντηση αν και κατά πόσο μπορεί να επιφέρουν κινδύνους. @Sissy @Φοίβος , έχετε άποψη επ' αυτού;

@Bloodyfear , απλώς ρωτώ για την περίπτωση που γράφω κάτι εσφαλμένο, ώστε να μην το διαβάσει άλλο μέλος και παρασυρθεί, αλλά και για να γνωρίζω ο ίδιος κατά πόσο μπορεί να ισχύει ή όχι η υπόθεση που έκανα.

Sorry ξέχασα να σου απαντήσω έχεις κάποια προτίμηση για παιχνιδάκι; Πάντως με το ξύλο παίζουν μονο και από τι διάβασα και μου έχουν πει να προσέχω απλός μην σκουριάσουν όπως είπα πιο πάνω έχεις να προτείνεις;
 
Sorry ξέχασα να σου απαντήσω έχεις κάποια προτίμηση για παιχνιδάκι;
Προσωπικά δεν είμαι εγώ που θα παίζω για να έχω προτίμηση 😛 αστειεύομαι φυσικά.
Πάντως με το ξύλο παίζουν μονο και από τι διάβασα και μου έχουν πει να προσέχω απλός μην σκουριάσουν όπως είπα πιο πάνω έχεις να προτείνεις;
Δυστυχώς δεν γνωρίζω από το θέμα για να σου προτείνω, αλλά είμαι βέβαιος ότι άλλα μέλη πολύ πιο σχετικά από εμένα θα σου πουν με σιγουριά τι να χρησιμοποιήσεις ή αν και κατά πόσο το συγκεκριμένο ενέχει κινδύνους στο παρόν ή στο μέλλον. Αν όμως θολώσει, σκουριάσει κλπ, με την ιδιότητα του χημικού θα σου πω να το πετάξεις.
 
Πολύ όμορφο και περιποιημένο κλουβί.
Κάθε τόσο να τους αλλάζεις παιχνιδάκια για να μην βαριούνται :)
Είναι πανέμορφα, να τα χαίρεσαι :D

Ευχαριστώ πολύ :) ναι θα αλλάζω κάθε τόσο γιατί βαριούνται εύκολα όπως είπες
 
Ευχαριστώ πολύ :) ναι θα αλλάζω κάθε τόσο γιατί βαριούνται εύκολα όπως είπες
Η @anatolia , δυστυχώς δεν μπορώ τώρα να το βρω, έχει ανοίξει ένα θέμα στο πρόσφατο (μου φαίνεται) παρελθόν με παιχνίδια που έχει φτιάξει η ίδια και ο σύντροφός της για τους παπαγάλους της (έχει και κοκατιλ) και τα οποία είναι πολύ φιλικά και διασκεδαστικά για τους χρήστες, μάλλον φθηνά και κυρίως κρατούν τα πουλιά ευχάριστα απασχολημένα και βασικά ασφαλή. Πιστεύω ότι είτε η ίδια είτε κάποιο άλλο μέλος θα σε παραπέμψουν στο θέμα αυτό.
 
Για τα καμπανάκια και τους μεταλλικούς κρίκους παιδιά δεν είδα να υπάρχει κάποια απάντηση αν και κατά πόσο μπορεί να επιφέρουν κινδύνους. @Sissy @Φοίβος , έχετε άποψη επ' αυτού;

@Bloodyfear , απλώς ρωτώ για την περίπτωση που γράφω κάτι εσφαλμένο, ώστε να μην το διαβάσει άλλο μέλος και παρασυρθεί, αλλά και για να γνωρίζω ο ίδιος κατά πόσο μπορεί να ισχύει ή όχι η υπόθεση που έκανα.


Γιάννη αν αφαιρεθούν άμεσα μόλις αρχίσουν να δείχνουν σημάδια οξείδωσης (σκουριάς) δεν βλέπω το λόγο να τα βγάλει άμεσα. Απλά πρέπει να αποφύγει να τα βρέχει αν ψεκάζει τα πουλιά. Αυτά τα μικρά παιχνίδια δεν ζουν συνήθως τόσο ώστε να προλάβουν να σκουριάσουν μέσα στο κλουβί.
 
Για τα καμπανάκια και τους μεταλλικούς κρίκους παιδιά δεν είδα να υπάρχει κάποια απάντηση αν και κατά πόσο μπορεί να επιφέρουν κινδύνους. Sissy Φοίβος, έχετε άποψη επ' αυτού;
Εάν το πουλί ασχολείται ιδιαίτερα δηλ δαγκώνει και παίζει συχνά με τα καμπανάκια καλύτερα ν'αφαιρεθούν. Τα περισσότερα καμπανάκια αν όχι όλα, δεν είναι πραγματικά ανοξείδωτα, για αυτό άλλωστε και σκουριάζουν (πολύ γρήγορα όταν βρέχονται).

αα sorry δεν είχα καταλάβει ναι αυτο είναι έχω ένα έξτρα που πήρα είναι αυτό εδώ να το βάλω; δεν θα πιάνει πολύ χώρο με την ποτίστρα;

tinypic-no-longer-available.jpg
Αυτή την αλουμινένια ποτίστρα να μην την βάλεις. Μαυρίζει εσωτερικά από το νερό-χρήση και οπωσδήποτε θα ''βγάζει'' στοιχεία που δεν ωφελούν την υγεία των πουλιών...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτή την αλουμινένια ποτίστρα να μην την βάλεις. Μαυρίζει εσωτερικά από το νερό-χρήση και οπωσδήποτε θα ''βγάζει'' στοιχεία που δεν ωφελούν την υγεία των πουλιών...

Δεν το έβαλα όπως βλέπεις στην φωτογραφία πήρα κανονικό το θέμα είναι κάθεται πάνω σαν να είναι κλάδι
και μου πέφτει κάτω συνεχεια μετά
 
... Το θέμα είναι κάθεται πάνω σαν να είναι κλάδι
και μου πέφτει κάτω συνεχεια μετά
Δέσε την ποτίστρα στο κλουβί τότε, όπως σου δείχνω (ψηλά).

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Back
Top