Γενικά Με λένε Μία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aiwa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σας ευχαριστούμε πολυ! Σημερα κοψαμε λιγο τα φτερακια μας για να μην χτυπησουμε ετσι οπως πεταγαμε. Πηραμε βεβαια και 2 καινούργια παιχνιδακια μια σκαλιτσα και ενα μπαλακι!
 
Σημερα κοψαμε λιγο τα φτερακια μας για να μην χτυπησουμε ετσι οπως πεταγαμε.
Ποιος της τα έκοψε;
Θα συνήθιζε σιγά σιγά. Όλα στην αρχή σκουντουφληδες είναι.
 
...Σημερα κοψαμε λιγο τα φτερακια μας για να μην χτυπησουμε ετσι οπως πεταγαμε.
Μα με το κόψιμο δεν θα μάθει να πετάει ''καλύτερα'', δεν θα μπορεί να πετά μέχρι το ταβάνι, αλλά μπορεί να πετά πολύ πιο άτσαλα κι επικίνδυνα όταν τα φτερά δεν έχουν κοπεί σωστά.
Γνωρίζατε ποια φτερά και μέχρι πόσο θα έπρεπε να κοπούν; Πετά τώρα και πως (εννοώ απόσταση και ύψος).
Βρίσκεται σε καλή ψυχολογική κατάσταση μετά το κόψιμο; Πολλά πουλάκια παθαίνουν ''σοκ''
 
Το κοψιμο εγινε απο ανθρωπο που γνωριζει πως και ποσο, εγω δεν τολμουσα να το κανω ακομα και να ηξερα. Μετα το κοψιμο την βλεπω οτι μπορει να παει απο το ενα κλαδακι στο αλλο οπως πριν, και σοκ δεν νομιζω να επαθε εφαγε, επαιξε. Απο αυτο που μου ειπε ο ανθρωπος που τα εκοψε ειπε οτι θα μπορει να πεταξει περιπου 2 μετρα υψος και μηκος. Παιδια και εγω δεν το προτιμουσα αλλα δεν μπορουσα να την βλεπω να χτυπα σε τοιχο. Και αν καποια στιγμη το χτυπημα ηταν πιο δυνατο και μοιραιο;
 
... Απο αυτο που μου ειπε ο ανθρωπος που τα εκοψε ειπε οτι θα μπορει να πεταξει περιπου 2 μετρα υψος και μηκος. Παιδια και εγω δεν το προτιμουσα αλλα δεν μπορουσα να την βλεπω να χτυπα σε τοιχο. Και αν καποια στιγμη το χτυπημα ηταν πιο δυνατο και μοιραιο;

Εύχομαι (αφού δεν την είδατε να πετά με κομμένα φτερά), όλα να πάνε καλά... Το βασικό είναι να δείτε πως πετά τώρα πια

... Μετα το κοψιμο την βλεπω οτι μπορει να παει απο το ενα κλαδακι στο αλλο οπως πριν...

Αλίμονο, κάτι τέτοιο δεν το συζητάμε
 
Σε δυο τρεις μέρες θα είχε μάθει.
Όπως και να έχει να είστε το ίδιο προσεκτικοί και τωρα. Ποτέ μόνη η μικρή όταν είναι εκτός κλουβιου και πάντα κλειστά τα παράθυρα.
 
... Εχω μεγαλο αγχος και αγωνια..
Προσπάθησε οι πρώτες της πτήσεις να γίνουν σε πιο ''ασφαλή'' χώρο.
Εννοώ πως επειδή το πουλάκι δεν έχει αντιληφθεί ακόμα τις αλλαγές που θα επιφέρει το κόψιμο των φτερών, καλό θα είναι να ξεκινήσει τις πτήσεις κοντά σ΄ένα κρεβάτι ή καναπέ ώστε οι πτώσεις (αν υπάρξουν) να γίνουν κάπου στα μαλακά.
 
Ευχαριστα τα νεα με την Μια μου και το πεταγμα! Εκανε 2-3 πτησεις σε αποσταση 2 μετρα με πολλη καλη προσγειωση φαινεται να το συνηθιζει πολυ γρηγορα! Ουφ... ενα μικρο βαρος μου εφυγε θα περιμενω και τις επομενες μερες να δω την προοδο της
 
Ετοιμαζουμε και το πρωτο ταξιδι της μικρης για το πασχα. Πηραμε ενα πιο μικρο κλουβακι (οχι πολυ μικρο). Και επισης πηραμε και ενα σπρει της landmark ανθολουτρο με ριγανη βιολογικό για προστασία και χαλαρωση. Μπορεις να την ψεκασεις η να το βαλεις και μεσα στην μπανιερα της.
 
πηραμε και ενα σπρει της landmark ανθολουτρο με ριγανη βιολογικό για προστασία και χαλαρωση. Μπορεις να την ψεκασεις η να το βαλεις και μεσα στην μπανιερα της.

Tι συστατικά γράφει η συσκευασία; Η γνώμη μου είναι ότι αυτά τα σκευάσματα είναι το λιγότερο περιττά. Τα πουλιά κρατάνε απο τη φύση τους το φτέρωμά τους καθαρό χωρίς οσμές και οτιδήποτε άλλο πάνω του. Στη θέση σας δεν θα το χρησιμοποιούσα καθόλου.
 
Μπορειτε να μου πείτε γιατι μερικες φορες η Μια ριχνει τσιμπιες οταν βαζεις το δαχτυλο σου μπροστα της για να ανεβει, και πως να το αντιμετωπισω;
 
Μπορειτε να μου πείτε γιατι μερικες φορες η Μια ριχνει τσιμπιες οταν βαζεις το δαχτυλο σου μπροστα της για να ανεβει, και πως να το αντιμετωπισω;
Το κάνουν όταν ανεβαίνουν, δοκιμαζουν πρώτα με το ράμφος την σταθερότητα ακόμα κ στις πατηθρες το κάνουν, στα παιχνίδια παντού το ράμφος τους είναι σαν το χέρι το δικό μας
 
Back
Top