Γενικά Με λένε Μία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aiwa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Το κάνουν όταν ανεβαίνουν, δοκιμαζουν πρώτα με το ράμφος την σταθερότητα ακόμα κ στις πατήθρες το κάνουν

Βάσω, είναι άλλο αυτό που περιγράφεις εσύ, το δοκιμαστικό κράτημα για να βεβαιωθούν ότι το χέρι/πατήθρα είναι σταθερά κι άλλο η κανονική τσιμπιά/δάγκωμα που περιγράφει ο Aiwa, απ' oτι καταλαβαίνω εγώ. Τo γιατί δαγκώνει πριν ανέβει προσωπικά δεν μπορώ να το εξηγήσω και γενικά πολλά είναι αυτά δεν μπορώ να εξηγήσω απο τα πουλάκια που είναι αποκλειστικά ταϊσμένα στο χέρι. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Βάσω, είναι άλλο αυτό που περιγράφεις εσύ, το δοκιμαστικό κράτημα για να βεβαιωθούν ότι το χέρι/πατήθρα είναι σταθερά κι άλλο η κανονική τσιμπιά/δάγκωμα που περιγράφει ο Aiwa, απ' oτι καταλαβαίνω εγώ. Τι γιατί δαγκώνει πριν ανέβει προσωπικά δεν μπορώ να το εξηγήσω και γενικά πολλά είναι αυτά δεν μπορώ να εξηγήσω απο τα πουλάκια που είναι αποκλειστικά ταϊσμένα στο χέρι. :)
Ανέστη αναφέρεται στο όταν της βάζει το χέρι για να ανέβει για αυτό έγραψα τα παραπάνω. Επισης είχε πει ότι θα πήγαιναν ταξίδι. Μηπως αλλαξε περιβάλλον και είναι στρεσσαρισμενη;
 
Ανέστη αναφέρεται στο όταν της βάζει το χέρι για να ανέβει για αυτό έγραψα τα παραπάνω.

To κατάλαβα, αλλά αυτό το "πιάσιμο" δεν θα έμοιαζε με δάγκωμα που προκαλεί πόνο. Θέλω να πω ότι δεν βάζουν τόση δύναμη για να σε πονέσουν όταν απλά θέλουν να βεβαιωθούν ότι δεν θα τους ρίξεις κάτω. Η μικρή ίσως κάτι δοκιμάζει ή προσπαθεί να τους δείξει σε αυτή τη φάση.
 
Ακομα δεν εχουμε φυγει. Πεταει μεσα στο σπιτι και οταν κατσει καπου και παω να την βαλω στο παρκο της η στο σπιτακι της τοτε κανει την κινηση και τσιμπαει, οχι πολυ δυνατα αλλα αλλες φορες την καταλαβαίνεις για τα καλα. Δεν μου φαινεται για τσιμπια ελεγχου για να ανεβει στο δαχτυλο.
 
... *Πεταει μεσα στο σπιτι και οταν κατσει καπου και παω να την βαλω στο παρκο της η στο σπιτακι της τοτε κανει την κινηση και τσιμπαει, **οχι πολυ δυνατα αλλα αλλες φορες την καταλαβαίνεις για τα καλα. Δεν μου φαινεται για τσιμπια ελεγχου για να ανεβει στο δαχτυλο.
😜Πες μου τώρα εσύ, την περνάς για χαζή;... 😀Το κορίτσι σου δείχνει πως περνά πολύ καλύτερα έξω απ΄ότι στο κλουβί-σπίτι της! Πες κι ευχαριστώ, που κάποιες φορές φέρεται **ευγενικά!

. *Τo γιατί δαγκώνει πριν ανέβει προσωπικά δεν μπορώ να το εξηγήσω και γενικά **πολλά είναι αυτά δεν μπορώ να εξηγήσω απο τα πουλάκια που είναι αποκλειστικά ταϊσμένα στο χέρι.:)

*Πιστεύω πως μπορώ να το εξηγήσω, εφόσον η περιγραφή γι αυτή της η αντίδραση αφορά την επιστροφή στο κλουβί της.
**Αν δε προσθέσεις πως το θέμα αφορά ταϊσμένο και... Πάροτλετ, τότε είναι που δεν θα καταλάβει κανείς μας ποτέ και απολύτως τίποτα Ανέστη! 🙄😜
 
Ο δικός μου την ημέρα όταν τον βάλω στο κλουβί μου ρίχνει δαγκωνιες αλλά όχι πολύ δυνατές όταν τον βάζω για ύπνο όμως μου το παίζει χαδιαρης προσπαθώντας να τρυπώσει και να γαντζωθει στο χέρι μου για να βγει και να χουχουλιασει πάνω στον λαιμό μου 😏
[automerge]1555961527[/automerge]
Ο δικός μου την ημέρα όταν τον βάλω στο κλουβί μου ρίχνει δαγκωνιες αλλά όχι πολύ δυνατές όταν τον βάζω για ύπνο όμως μου το παίζει χαδιαρης προσπαθώντας να τρυπώσει και να γαντζωθει στο χέρι μου για να βγει και να χουχουλιασει πάνω στον λαιμό μου 😏
Να σας πω την αλήθεια αν δεν φοβόμουν μην τον πλακωσω στον ύπνο μου θα ςστελνα τον άντρα μου.στον καναπέ...❣
 
Η συμπεριφορά της Μια ειναι λιγο περιεργη παντως. Ενω βαζεις το χερι σου μεσα στο σπιτακι της ανεβενει στο δαχτυλο σου ευκολα μολις πας να την βγαλεις εξω λιγο πριν την πορτα γυρναει ξανα πισω στο κλαδακι της και φτου και απο την αρχη, αυτο θα γινει καμια 10 φορες. Οταν θα ερθει η στιγμη που θα την βγαλεις εξω με λιγο κεχρι στο χερι, μολις καταλαβει οτι ειναι εξω απο το σπιτακι της τσουουπ θα παει σφαιρα μεσα. Γιατι να το κανει αυτο βρε παιδια;
 
Η συμπεριφορά της Μια ειναι λιγο περιεργη παντως. Ενω βαζεις το χερι σου μεσα στο σπιτακι της ανεβενει στο δαχτυλο σου ευκολα μολις πας να την βγαλεις εξω λιγο πριν την πορτα γυρναει ξανα πισω στο κλαδακι της και φτου και απο την αρχη, αυτο θα γινει καμια 10 φορες. Οταν θα ερθει η στιγμη που θα την βγαλεις εξω με λιγο κεχρι στο χερι, μολις καταλαβει οτι ειναι εξω απο το σπιτακι της τσουουπ θα παει σφαιρα μεσα. Γιατι να το κανει αυτο βρε παιδια;
Γιατί βάζεις το χέρι σου για να την βγάλεις; Αν ανοίξεις την πόρτα και φύγεις μακριά δεν θα πετάξει προς το μέρος σου;
 
Γιατί βάζεις το χέρι σου για να την βγάλεις; Αν ανοίξεις την πόρτα και φύγεις μακριά δεν θα πετάξει προς το μέρος σου;
Δυστυχώς οχι θα κατσει και θα παιξει με τα παιχνιδι της.. Εχω την πορτα της ανοιχτη και δεν εχει βγει ποτε μονη της.
 
Όσο την βγάζεις με το ζόρι (δεν είναι επιλογή της), τόσο πιο δύσκολα θ΄αποφασίσει να βγει μόνη της...

. μολις καταλαβει οτι ειναι εξω απο το σπιτακι της τσουουπ θα παει σφαιρα μεσα.Γιατι να το κανει αυτο βρε παιδια;
Δεν είναι απόλυτα λογικό; Το ίδιο θα έκανες κι εσύ στη θέση της :)
Το πουλάκι αισθάνεται ασφάλεια στο κλουβί του. Ακόμα κι εκείνα που επιλέγουν μόνα τους να βγουν, μέσα στο κλουβί τους νιώθουν ασφάλεια και κυριαρχία. Μη την βγάζεις αν δεν θέλει να βγει... Η ασφάλεια και η εμπιστοσύνη κερδίζονται, δεν μπορείς να της τα επιβάλεις. Με τον τρόπο αυτό μόνο πίσω θα πηγαίνεις τη σχέση σας 😉
 
Μπορείς και θα πρέπει να κάνεις ότι δεν την στρεσάρει και σου επιτρέπει... Οτιδήποτε δηλ δεν την αναγκάζει να σου αντιστέκεται.
Θα πρέπει να οπλιστείς με υπομονή και τρόπο, όπως θα έκανες σ΄ένα παιδάκι...
Κοιτάς πχ να το ξεγελάσεις ώστε να κάνει κάτι, αλλά όχι να του επιβάλεις αυτό που θες...
Χρειάζεται να επιστρατεύσεις υπομονή, επιμονή, ψυχολογία, πονηριά και ότι άλλο φαντάζεσαι😉
 
Θα συνηθίσει με τον καιρό.. Αισθάνεται ανασφάλεια.
Θα έρθει καιρός που θα πας να την βάλεις στο κλουβί και θα φεύγει σφαίρα μακριά :)
Ακριβώς αυτό έχω πάθει, δεν τον ενδιαφέρει καθόλου το κλουβί -σπιτι του... Το κοιτάζει απο μακριά όταν το καθαρίζω, σήμερα το σαπουνισω κ το έβγαλα στον ήλιο τόση ώρα ούτε που τον ένοιαζε... Μολις κάνω ότι πάω να τον βαλω μέσα... Φεύγει σφεντόνα για την κουρτίνα...
 
Το πουλάκι είναι ταϊσμένο στο χέρι ή εξημερωμένο;
Επίσης το κόψιμο των φτερών -για μένα κακώς το κάνατε- και όλη διαδικασία είναι ιδιαίτερα στρεσογόνα για τα πουλιά και αυτό σίγουρα σας έχει παέι πίσω καθώς το πουλάκι έχασε μέρος της ασφάλειας που ένιωθε. Πρέπει να ξανακερδίσετε την εμπιστοσύνη του.
 
Το πουλάκι είναι ταϊσμένο στο χέρι ή εξημερωμένο;
Επίσης το κόψιμο των φτερών -για μένα κακώς το κάνατε- και όλη διαδικασία είναι ιδιαίτερα στρεσογόνα για τα πουλιά και αυτό σίγουρα σας έχει παέι πίσω καθώς το πουλάκι έχασε μέρος της ασφάλειας που ένιωθε. Πρέπει να ξανακερδίσετε την εμπιστοσύνη του.
Η μικρη ειναι ταισμενη στο χερι με κρεμα. Ημερη ειναι απο την στιγμη που ανεβενει στο χερι και τρωει. Τα φτερα το καναμε για λογους προστασιας της Μια. Θα πρεπει να κανουμε προσπαθεια για να μπορει να νιωθει ασφαλεια και εξω απο το σπιτακι της. Αυτο δεν το ειχε ουτε πριν το κοψιμο τον φτερων. Ισως λανθασμενα να την εβγαζα εξω ενω δεν το ηθελε, και στρεσαριζοταν.
 
Υπομονή θέλει σίγουρα. Προσπαθείτε να την δελεάζετε με κάποιο κομμάτι millet ή κάποιο αγαπημένο της φρούτο ή λαχανικό. Μάλλον η όλη κατάσταση είναι συνδυαστικό αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ενεργειών.
 
Λες και εγινε το φονικο στο σπιτακι της... Κυρια η Μια! Δεν ξερω τιποτα εγω εκανα κουνια! Οχι οχι δεν εφαγα εγω την φραουλα Γιωργο! 😀 κλαιω
 

Συνημμένα

  • IMG-742287ce6926feb4360dc490312ea6fc-V.webp
    IMG-742287ce6926feb4360dc490312ea6fc-V.webp
    79,7 KB · Προβολές: 23
Λες και εγινε το φονικο στο σπιτακι της... Κυρια η Μια! Δεν ξερω τιποτα εγω εκανα κουνια! Οχι οχι δεν εφαγα εγω την φραουλα Γιωργο! 😀 κλαιω
😅 Τέλεια η Μια!
 
Back
Top