Γενικά Με λένε Μία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Aiwa
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Την καλησπέρα μου! 😀! Σκηνικό ταινίας τρόμου θυμίζει η φωτογραφία! Δολοφόνος φράουλας! Και το αθώο και αδιάφορο βλέμμα της μικρής προσδίδει στην εικόνα χιούμορ! 😛😄
 
Λες και εγινε το φονικο στο σπιτακι της... Κυρια η Μια! Δεν ξερω τιποτα εγω εκανα κουνια! Οχι οχι δεν εφαγα εγω την φραουλα Γιωργο! 😀 κλαιω
Να τη χαιρεσαι, αυτες οι ταιστρες κανονικα δεν ειναι για παπαγαλους... Καλύτερα να παρεις εσωτερικές ανοιχτου τυπου...
Εχω κι εγω παροτλετ και τα δικα μου δεν μπορουν να φανε απο αυτες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι το ξερω αυτες ειναι προσωρινες οπως και του σπιτακι της ειναι για τα ταξιδια.
Καλου κακου, εγω στη θεση σου,θα εβαζα τροφη σε ενα πιατακι μικρο του ελληνικου καφε, η σε ενα μικρο μπολακι, που να χωραει μεσα στο κλουβι για ειμαι σιγουρη οτι τρωει κανονικα.. :)
 
Πέρα από τις ταιστρες που σου είπε η Εύα, να προσθέσω ότι καλύτερα να μην βάζεις τα φρούτα της στα κάγκελα. Αλλοιώνονται πολύ γρήγορα και λερωνεται όλο το κλουβί. Εάν δεν έχεις πάρει ακόμη τον κατάλληλο εξοπλισμό, μπορείς να τα βάζεις σε ένα πιατακι του ελληνικού καφέ. Εγώ ειδικά τις μπανάνες και τις φράουλες τις δίνω εκτός κλουβιου.
 
Επιστροφη! Και με νεα παιχνιδια στο σπιτακι και με μαρουλι που μου αρεσει παρα πολυ! Με ανοιχτη την πορτα σχεδον παντα βγαινω και εξω απο το σπιτακι μου κανω την βολτα μου και ξανα μπαινω μονη!
 

Συνημμένα

  • IMG_20190505_191605_HDR.webp
    IMG_20190505_191605_HDR.webp
    23,5 KB · Προβολές: 25
Το γελιο παιδια ειναι με το μαρουλι σημερα! Δεν το αφησε στιγμη! Της αρεσε παρα πολυ! Ειχα αφησει ενα φυλλο μαρουλι στην πορτα της ανοιχτη. Πηγαινε και ετρωγε μολις εμεινε λιγο, πηγα να το παρω και κατεβηκε σφαιρα απο εκει που ηταν και μου εριξε και μια καααλη τσιμπια για να μην της το παρω!
 
😀! Τέλεια! Το μαρούλι είναι αγαπητή λιχουδιά! Για αυτό η λαχτάρα και η κτητικότητα της! Την καλημέρα μου! 😛😁👍
Υπαρχει θεμα με την ποσοτητα η την συχνοτητα;
 
Υπαρχει θεμα με την ποσοτητα η την συχνοτητα;
Η σωστή απάντηση είναι, όχι. Όταν δίνουμε στο πτηνό μας ένα φρούτο, ένα λαχανικό ή και μία λιχουδιά δεν πρέπει να φοβόμαστε ότι θα πάθει κάτι εάν φάει πολύ. Εφόσον αυτό που του δίνουμε δεν συγκαταλέγεται στα μη τοξικά και ασφαλή τρόφιμα δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Έτσι και αλλιώς θα φάει όσο μπορεί και θέλει και το υπόλοιπο θα το αφήσει.
 
Σε σχέση με το μαρούλι έχω μια επιφύλαξη. Γνωρίζω πως ραντίζονται πολύ εν αντιθέσει με άλλα λαχανικά... Πχ το λάχανο είναι ανθεκτικό και δεν χρειάζεται πολλά φάρμακα.
 
Σε σχέση με το μαρούλι έχω μια επιφύλαξη. Γνωρίζω πως ραντίζονται πολύ εν αντιθέσει με άλλα λαχανικά... Πχ το λάχανο είναι ανθεκτικό και δεν χρειάζεται πολλά φάρμακα.

To αντίθετο Σίσυ, τουλάχιστον απο την εμπειρία μου. Το λάχανο έχει περισσότερες ασθένειες (μυκητολογικές κι εντομολογικές) απο το μαρούλι.
 
Υπαρχει θεμα με την ποσοτητα η την συχνοτητα;
Και εγώ αυτό ήθελα να απαντήσω στο ερώτημα, δηλαδή
Σε σχέση με το μαρούλι έχω μια επιφύλαξη. Γνωρίζω πως ραντίζονται πολύ εν αντιθέσει με άλλα λαχανικά...
Βέβαια, αν πλυθούν σχολαστικά, μουλιάσουν σε ξυδόνερο και στεγνώσουν καλά μπορούν άφοβα να προσφέρουν στα πτηνά. Υπάρχει και πλήθος άλλων ποικίλων λαχανικών που μπορείς να εντάξεις στο σιτηρέσιο τους και να τα προσφέρεις αρκετά συχνά. 😉
 
To αντίθετο Σίσυ, τουλάχιστον απο την εμπειρία μου. Το λάχανο έχει περισσότερες ασθένειες (μυκητολογικές κι εντομολογικές) απο το μαρούλι.
Ενός γεωπόνου η γνώση πάνω στο θέμα είναι και θεωρείται έγκυρη...άλλα είχα ακούσει εγώ για αυτό και είχα αυτή την άποψη, ευχαριστούμε Ανέστη!
 
Back
Top