Γενικά Με λένε Σάχαμπ

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ποσο δίκιο έχεις! Άνοιξα το τάπερ για να του βάλω στην ταιστρα του και μέχρι να βάλω την ταιστρα μέσα στο κλουβί είχε μπει ολόκληρος μέσα 😂 το κλεμμένο είναι πιο νόστιμο!
😀! Στην απατεωνιά ο Σάχαμπ! 😛😁

Επειδή τον βλέπω κάθε μέρα δεν μπορώ να καταλάβω αλλά μου φαίνεται κι εμένα ότι είναι πιο έντονο 😊
Άρα δεν είναι οφθαλμαπάτη! Φανταστικό τα χρώμα του! Αποχρώσεις του μπλε και του θαλασσί!
 
Θεος. Λιωνω Ζωητσα λιωνω... Τελειος ο μικρουλης σου. Αντε να δω ποτε θα παρω κ εγω τον δικο μου! 😘
Σε ευχαριστώ Βάσω μου.
Σύντομα θα τον έχεις και θα λιώνουμε εμείς με τις φωτογραφίες του μπέμπη σου 💗
 
Για να το λες τέτοιο θα είναι 😋😂
Πέταξα τις συσκευασίες και δεν θυμάμαι πως λέγεται ο κάθε σπόρος 🤫
Ψάχνοντας τώρα φωτογραφίες στο ίντερνετ είδα ότι είναι φαγοπυρο 🧐
Με συγχωρείς που εισβαλλω έτσι 😇 από που το προμηθευεσαι αυτό;
 
Με συγχωρείς που εισβαλλω έτσι 😇 από που το προμηθευεσαι αυτό;
Εγώ μένω στην Πόλη και το παίρνω από ένα μαγαζί με βιολογικά που εμπιστεύομαι.
Παίρνω διάφορους σπόρους για να δίνω πέρα από το βασικό μιγμα.
Μπορείς να βρεις σε οποιοδηποτε μαγαζί με βιολογικά.
 
Εγώ μένω στην Πόλη και το παίρνω από ένα μαγαζί με βιολογικά που εμπιστεύομαι.
Παίρνω διάφορους σπόρους για να δίνω πέρα από το βασικό μιγμα.
Μπορείς να βρεις σε οποιοδηποτε μαγαζί με βιολογικά.
Τέλεια! 🙂
 
Εδώ και πάνω από μια εβδομάδα τα δύο τερατινια ζουν στο ίδιο δωμάτιο. Ο Σαχαμπ κάθε μέρα βγαίνει από το κλουβί του αλλά ούτε καν προσπάθησε ποτέ να πάει προς το μέρος της. Σήμερα λοιπόν τον πήρα και πηγαμε μαζί μια επίσκεψη στη μικρή μας Εσμεράλντα.
IMG_20190313_130219_4_800x400.webp

Η μικρή στην αρχή αγριεψε λίγο αλλά σχεδόν αμέσως πρόσεξε τον ομορφαντρα που καθόταν στο χέρι μου. Κοιταχτηκαν για λίγο. Η μικρή κυριολεκτικά έλιωσε. Προσπαθούσε να βγει από το κλουβί και χόρευε πάνω στην πατηθρα.
IMG_20190313_130238_4_800x400.webp

Ο Σαχαμπ που δεν εγκατέλειψε ούτε λεπτό το χέρι μου, αδιαφόρησε για όσα έκανε η μικρή για να τον πλησιάσει. Άρχισε να παίζει με τη μπλουζα μου ή να φτιάχνει τα πουπουλινια του 🙄
IMG_20190313_130417_4_800x400.webp
Τι έχω κάνει λάθος και έγινε μαμακιας; 😱
 
Εδώ και πάνω από μια εβδομάδα τα δύο τερατινια ζουν στο ίδιο δωμάτιο. Ο Σαχαμπ κάθε μέρα βγαίνει από το κλουβί του αλλά ούτε καν προσπάθησε ποτέ να πάει προς το μέρος της. Σήμερα λοιπόν τον πήρα και πηγαμε μαζί μια επίσκεψη στη μικρή μας Εσμεράλντα.
View attachment 61382

Η μικρή στην αρχή αγριεψε λίγο αλλά σχεδόν αμέσως πρόσεξε τον ομορφαντρα που καθόταν στο χέρι μου. Κοιταχτηκαν για λίγο. Η μικρή κυριολεκτικά έλιωσε. Προσπαθούσε να βγει από το κλουβί και χόρευε πάνω στην πατηθρα.
View attachment 61383

Ο Σαχαμπ που δεν εγκατέλειψε ούτε λεπτό το χέρι μου, αδιαφόρησε για όσα έκανε η μικρή για να τον πλησιάσει. Άρχισε να παίζει με τη μπλουζα μου ή να φτιάχνει τα πουπουλινια του 🙄
View attachment 61384
Τι έχω κάνει λάθος και έγινε μαμακιας; 😱
Λιωωνωωω! Ζωή μου άντρας είναι τι περιμένεις;😜
 
Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, φαντάστηκα ότι θα συμβεί το αντίστροφο! Ότι δηλαδή ο Σάχαμπ θα προσέγγισε πρώτα την δεσποινίδα Σμαραγδένια, όντας αρσενικό και ότι εκείνη θα έκανε πείσματα! Όλο εκπλήξεις και ανατροπές είναι τα ζωάκια μας! Με τον καιρό σίγουρα θα ενδώσει και ο Σάχαμπ! Καλά ξεκίνησαν!:D👍
 
Ζωή μου άντρας είναι τι περιμένεις;😜
Λες να της το παίζει άγριο αρσενικό;


Εγώ, για να είμαι ειλικρινής, φαντάστηκα ότι θα συμβεί το αντίστροφο! Ότι δηλαδή ο Σάχαμπ θα προσέγγισε πρώτα την δεσποινίδα Σμαραγδένια, όντας αρσενικό και ότι εκείνη θα έκανε πείσματα!
Να σου πω την αλήθεια Αμβροσιε αρχικα κι εγώ αυτό πιστευα. Όταν είδα όμως ότι τόσες μέρες βγαίνει από το κλουβακι του και δεν πλησιάζει ούτε από περιέργεια το ψιλιαστηκα ότι θα ειχε αυτή την αντίδραση όταν πήγαινε κοντά της.


Ο μικρος εχει ξεχασει την ρατσα του με εσενα,
Δυστυχώς έτσι είναι. Εδώ και 3-4 μέρες σταμάτησε να μιλάει. Όλη την ημέρα κοιτάζονται με τη Σμαραγδένια μου και επικοινωνούν με τις φωνουλες τους αλλά μάλλον δεν είναι έτοιμος ακόμη.
Ήταν μόλις 5 μηνών όταν ήρθε η μικρή στο σπίτι μας. Άργησα τόσο πολύ; 😐
 
Επιτέλους!
Και καλούς απογόνους! :)
Μακάρι Γιώργο αλλά υποψιάζομαι ότι μόνο υιοθετημενους απογόνους μπορώ να δω από τον Σαχαμπ 🤣
 
Καλή αρχή στην κοινή ζωή τους! :D Η μικρή φαίνεται απο τις φώτο ότι ενδιαφέρεται περισσότερο, πιστεύω όμως ότι κι ο Σάχαμπ θα συνηθίσει την παρουσία της, είναι μικρός ακόμη κι αυτός. Το γεγονός ότι ξεκίνησε μπροστά της να φτιάχνει τα φτερά του δείχνει χαλαρή στάση σώματος κι ασφάλεια απο μέρους του με την παρουσία της.
 
ασφάλεια απο μέρους του με την παρουσία της.
Λες Ανέστη; Κι εγώ επειδή όταν πλησιάσαμε η μικρή άνοιξε το ραμφακι για να μας μαλώσει σκέφτηκα μήπως τον τρόμαξε και για αυτό δεν την πλησίασε.
Σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω πως να συνεχίσω. Να τον ξαναπάω κοντά της ή να περιμένω να γνωριστούν όταν θα βγει εκτός κλουβιου και η μικρή; 🤔
 
Λες Ανέστη; Κι εγώ επειδή όταν πλησιάσαμε η μικρή άνοιξε το ραμφακι για να μας μαλώσει σκέφτηκα μήπως τον τρόμαξε και για αυτό δεν την πλησίασε.
Σε κάθε περίπτωση δεν ξέρω πως να συνεχίσω. Να τον ξαναπάω κοντά της ή να περιμένω να γνωριστούν όταν θα βγει εκτός κλουβιου και η μικρή; 🤔

Όπως και να έχει είναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα. Εγώ στη θέση σου κι αφού το ξεκίνησες θα τους έφερνα σε επαφή κάθε μέρα όσο έχουν ανάμεσα τους τα κάγκελα ακόμη. Είναι μικρά σε ηλικία και πιστεύω δεν θα δυσκολευτείτε πολύ και στο μετά.
 
Όπως και να έχει είναι νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα. Εγώ στη θέση σου κι αφού το ξεκίνησες θα τους έφερνα σε επαφή κάθε μέρα όσο έχουν ανάμεσα τους τα κάγκελα ακόμη. Είναι μικρά σε ηλικία και πιστεύω δεν θα δυσκολευτείτε πολύ και στο μετά.
Θα συνεχίσουμε τις επισκέψεις τότε.
Ευχαριστώ πολύ 🙂
 
Back
Top