Ασθένειες Μικρό κοκατίλ δεν τρώει τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

maxi

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2018
Μηνύματα
71
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα. Όπως σας είχα πει πήρα ένα μικρό κοκατίλ την προηγούμενη Πέμπτη. Ο πετσοπας μου είπε πως είχε τρεις μέρες που είχε αρχίσει να τρώει σπόρια και είχε κόψει την κρέμα.
Από τη στιγμή που ήρθε σπίτι λοιπόν δεν έτρωγε τίποτα μέσα στο κλουβί του. Όταν τον έβγαζα τις 2 πρώτες μέρες τσιμπούσε κανα δυο σποράκια και αυτό ήταν όλο αλλά από το χέρι μου ή αν το μπολάκι ήταν έξω. Οι κουτσουλιές του τις πρώτες μέρες ήταν καθαρή διάρροια. Κανένας σχηματισμός και στην ουσία ένα πράσινο υγρό.
Από χθες δεν ήθελε να φάει καθόλου. Τίποτα. Και σήμερα το πρωί οι κουτσουλιές του ήταν σκέτο άσπρο. Από αυτά που διαβάζω κατάλαβα ότι είναι τελείως νηστικό γι αυτό είναι έτσι οι κουτσουλιές.
Τον πήρα λοιπόν και πήγαμε στο μαγαζί που τον πήρα. Στο μαγαζί εντωμεταξύ έκανε μια πολύ σκούρα κουτσουλιά, σχεδόν μαύρη, προτού τον ταίσει αυτός.
Αυτός με ρώτησε αν τον έχω σε ρεύμα, μήπως κρύωσε. Μετά μου είπε πως η διάρροια είναι φυσιολογική λόγω της μετάβασης από την κρέμα στην τροφή. Πήρε λοιπόν μια σύριγγα, την έχωσε βαθιά μες το λαιμό του μικρού και του έδινε κρέμα. Το πουλάκι μόλις έβγαζε τη σύριγγα έκανε εμετό την κρέμα. Την έβγαζε, έτρεχε παντού. Τον ρώτησα γιατί και μου λέει πιάσε εδώ. Γέμισε ο πρόλοβος του απλά εγώ του δίνω παραπάνω για ν ανοίξει, να τρώει περισσότερο. Γι αυτό τη βγάζει. Και κάτι μου είπε για σόδα αλλά δεν κατάλαβα. Θα του δώσει σόδα;
Τον άφησα εκεί τον μικρό, όπως μου είπε για να τον ταίζει να συνέλθει.
Και μου λέει μη φοβάσαι δεν είναι τίποτα μια χαρά θα είναι.
Εγώ διαβάζοντας εδώ υποθέτω ότι μπορεί να έχει μύκητες γι αυτό να μην τρώει; δν είχε μάθει τελικά να τρώει σπόρια;
Εγώ τι κάνω τώρα; Εάν τον ταίσει δυο μέρες και μου τον δώσει και μετά πάθει κάτι στα χέρια μου;
Πείτε μου σας παρακαλώ τι μου προτείνετε να κάνω; Και τι μπορεί να έχει ο μικρός μου γιατί αυτός εκεί μπορεί και να μη μου λέει αλήθεια
 
  • Like
Αντιδράσεις: lina
Λοιπον καταρχας τι ειναι αυτο που ειπε; το ταιζει παραπανω για να ανοιξει να τρωει περισσοτερο; Που τα εχει αμθει αυτα τα πραγματα; δεν ισχυει κατι τετοιο! Οτι μπορει να μην εφαγε κατευθειαν τις πρωτες 2-3 μερες οκ δεκτο! αλλα τωρα θα επρεπε να τρωει το πουλακι! Οπως επισης και χωρις να τρεφεται δ εμπορει να κανει κανονικες κουτσουλιες! Υποθεσεις δε μπορουμε να κανουμε για το αν εχει κατι! Πιστευω οτι δεν εχει μαθει ακομα να τρεφεται μονο του και οτι στο εδωσε πριν να ειναι πληρως απογαλακτισμενο το πουλακι! Ο μονο που μπορει να σου πει για το αν εχει κατι το μικρο ειναι εξειδικευμενος πτηνιατρος!
 
Λοιπον καταρχας τι ειναι αυτο που ειπε; το ταιζει παραπανω για να ανοιξει να τρωει περισσοτερο; Που τα εχει αμθει αυτα τα πραγματα; δεν ισχυει κατι τετοιο! Οτι μπορει να μην εφαγε κατευθειαν τις πρωτες 2-3 μερες οκ δεκτο! αλλα τωρα θα επρεπε να τρωει το πουλακι! Οπως επισης και χωρις να τρεφεται δ εμπορει να κανει κανονικες κουτσουλιες! Υποθεσεις δε μπορουμε να κανουμε για το αν εχει κατι! Πιστευω οτι δεν εχει μαθει ακομα να τρεφεται μονο του και οτι στο εδωσε πριν να ειναι πληρως απογαλακτισμενο το πουλακι! Ο μονο που μπορει να σου πει για το αν εχει κατι το μικρο ειναι εξειδικευμενος πτηνιατρος!

Οπότε καλύτερα μου προτείνετε να πάω να τον πάρω πίσω τώρα που είναι νωρίς και να τον πάω σε κτηνίατρο;
 
Οπότε καλύτερα μου προτείνετε να πάω να τον πάρω πίσω τώρα που είναι νωρίς και να τον πάω σε κτηνίατρο;
Αν το πουλακι δε τρωει μονο του σωστα και χρειαζεται κρεμα πως θα το παρεις πισω;
 
Αν το πουλακι δε τρωει μονο του σωστα και χρειαζεται κρεμα πως θα το παρεις πισω;
Να το πάρω πίσω και να πάω σε κτηνίατρο. Να δούμε αρχικά ότι είναι υγιές και ότι δεν τρώει απλά γιατί δεν έχει μάθει και όχι γιατί είναι άρρωστο. Αυτή ήταν η σκέψη μου.
Και αν είναι όλα καλά και απλώς δεν έχει απογαλακτιστεί ακόμα τους το πάω τότε μέχρι να μάθει να τρώει. Γιατί εγώ αποκλείεται να το ταίσω κρέμα, δεν έχω τις γνώσεις
 
Οποιοδηποτε πουλακι πρεπει πρωτα να απογαλακτιστει, και μετα να παει σε νεο σπιτι. Εαν αυτος που το ταιζει δεν προσεξει την θερμοκρασια, μπορει να καψει τον προλοβο του η, να δημιουργηθουν μυκητες εαν η κρεμα ειναι πιο 'κρυα' απο 38 βαθμους κελσιου.

Η αλλαγη απο το ενα μερος στο αλλο 'στρεσαρει' το πουλι και μπορει να μην φαει αρχικα για παραδειγμα μεταξυ αλλων - μεχρι να εγκλιματιστει.

Πιστευω οτι το πουλακι δεν ειναι *πληρως* απογαλακτισμενο και χρειαζεται να μεινει εκει απο οπου το αγορασες *μεχρι* να απογαλακτιστει πληρως. Εαν μετα απο μερες σου επιβεβαιωσει οτι τρωει 100%, τοτε το παιρνεις πισω.
 
Εντάξει σίγουρα κάτι παραπάνω ξέρετε... Θα το αφήσω λοιπόν εκεί να δούμε πώς θα πάει. Πάντως εγώ προληπτικά μόλις το πάρω θα το πάω σε ένα γιατρό. Ελπίζω να μην είναι κάτι και δεν το προλάβω μόνο.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)
 
Αν χρειάζεται και μια τρίτη γνώμη, θα συμφωνήσω κι εγώ με τα παιδιά παραπάνω. Το πουλάκι μάλλον δεν είναι πλήρως απογαλακτισμένο και θα πρέπει να μείνει με τον "εκτροφέα" εώς ότου απογαλακτιστεί πλήρως. Και τα επιχείρηματα του "εκτροφέα" παραμύθια. Προσοχή λοιπόν από που παίρνουμε πουλάκια και από ποιον.
 
Το προβλημα με τα *περισσοτερα* πετσοπαδικα - αν οχι σχεδον ολα - ειναι οτι βλεπουν τα πουλια σαν 'κωδικους'. Αυτο, πρεπει να ισχυει μονο για τα προιοντα που πουλανε *ΟΧΙ* για τα ζωντανα.
 
Τι να πω... Πως θα μπορούσα να το ξέρω... Πριν λίγο καιρό όταν έψαχνα για παπαγαλάκι πήρα δυο μπατζάκια από ένα άθλιο μαγαζί, μόνο και μόνο για να μην είναι εκεί.. μιλάμε για άθλιες συνθήκες. Πήγε να μου βάλει τροφή και βγήκε ποντικάκι μέσα από το τσουβάλι. Ευτυχώς τα παπαγαλάκια τα πήρε η μαμά μου που τα είδε και ενθουσιάστηκε και είναι μια χαρά τώρα, υγιέστατα.
Αυτό το μαγαζί μου φάνηκε εντάξει, καθαρό τι να πω...
Όπως και να χει τον πήρα τηλέφωνο τώρα να δω πως πάει και μου είπε ότι ξαναέφαγε κρέμα και τώρα οι κουτσουλιές του από μαύρες γίνονται κίτρινες σιγά σιγά και ότι αυτό είναι καλό δείγμα και να μην ανησυχώ.
Όντως έτσι είναι; Είναι καλό σημάδι αυτό;
 
Τι να πω... Πως θα μπορούσα να το ξέρω... Πριν λίγο καιρό όταν έψαχνα για παπαγαλάκι πήρα δυο μπατζάκια από ένα άθλιο μαγαζί, μόνο και μόνο για να μην είναι εκεί.. μιλάμε για άθλιες συνθήκες. Πήγε να μου βάλει τροφή και βγήκε ποντικάκι μέσα από το τσουβάλι. Ευτυχώς τα παπαγαλάκια τα πήρε η μαμά μου που τα είδε και ενθουσιάστηκε και είναι μια χαρά τώρα, υγιέστατα.
Αυτό το μαγαζί μου φάνηκε εντάξει, καθαρό τι να πω...
Όπως και να χει τον πήρα τηλέφωνο τώρα να δω πως πάει και μου είπε ότι ξαναέφαγε κρέμα και τώρα οι κουτσουλιές του από μαύρες γίνονται κίτρινες σιγά σιγά και ότι αυτό είναι καλό δείγμα και να μην ανησυχώ.
Όντως έτσι είναι; Είναι καλό σημάδι αυτό;
Ναι, όταν τρώνε κρέμα οι κουτσουλιές είναι ανοιχτόχρωμες.
 
Παρολα αυτα μια διερευνιση θα μπορουσες να κανεις πριν το παρεις! Στην Αθηνα που απο οτι ειδα βρισκεσαι υπαρχουν εκτροφεις κοκατιλ! Πλεον υπαρχει η δυνατοτητα μρσω του διαδικτυου να βρεις αυτο που θες και να ψαξεις να ρωτησεις! το θεμα ειναι το πουλακι να ειναι καλα!
 
Μηπως θα ηταν καλυτερα να μην το επαιρνες καθολου; Να περιμενες λιγο μεχρι καποιο απο τα παιδια εδω να πουλαγε ενα πουλακι; Δεν ξερω φυσικα αν εχεις τη δυνατοτητα να το κανεις αυτο, αλλα νομιζω οτι ειναι η πιο σωστη λυση.

Σκεψου οτι αν το πουλακι εχει καποιο προβλημα και αυτο θα ταλαιπωρηθει και εσυ.
 
Παρολα αυτα μια διερευνιση θα μπορουσες να κανεις πριν το παρεις! Στην Αθηνα που απο οτι ειδα βρισκεσαι υπαρχουν εκτροφεις κοκατιλ! Πλεον υπαρχει η δυνατοτητα μρσω του διαδικτυου να βρεις αυτο που θες και να ψαξεις να ρωτησεις! το θεμα ειναι το πουλακι να ειναι καλα!
Έκανα.. Τώρα όσων αφορά το ίντερνετ δεν καταλαβαίνω και πάλι γιατί κάποιος που και πάλι δε θα γνώριζα θα ήταν πιο αξιόπιστος. Και έχω παράδειγμα να σου αναφέρω όπου για κάποιον στη σελίδα του στο φεισμπουκ γράφουν τα καλύτερα κάποιοι που φαινομενικά έχουν αγοράσει από εκείνον, σε κάποια φόρουμ διάβασα τα χειρότερα για εκείνον και παίρνοντας έναν άλλον τηλέφωνο από χρυσή ευκαιρία χωρίς να πω τίποτα άρχισε να κατηγορεί τον πρώτο. Οπότε επέλεξα να πάω σε ένα φυσικό κατάστημα θεωρώντας ότι έχω μεγαλύτερη πιθανότητα να μην την πατήσω.
Κλείνοντας έχω να πω πως για μας που δεν ασχολούμαστε και τόσο πολύ και που απλά θέλαμε να πάρουμε ένα ζωάκι να φροντίζουμε και να αγαπάμε καταλήγει εφιάλτης λόγω της κερδοσκοπίας και της ασυνειδησίας που υπάρχει.
Ίσως λοιπόν εσείς οι γνώστες του θέματος να ήταν καλό να συγκεντρώνατε κάπου αξιόπιστες πληροφορίες λοιπόν για το ποιοι έχουν τις κατάλληλες προδιαγραφές για την πώληση αυτών των ζώων, ώστε να ενημερωνόμαστε και εμείς οι υπόλοιποι.
 
Μηπως θα ηταν καλυτερα να μην το επαιρνες καθολου; Να περιμενες λιγο μεχρι καποιο απο τα παιδια εδω να πουλαγε ενα πουλακι; Δεν ξερω φυσικα αν εχεις τη δυνατοτητα να το κανεις αυτο, αλλα νομιζω οτι ειναι η πιο σωστη λυση.

Σκεψου οτι αν το πουλακι εχει καποιο προβλημα και αυτο θα ταλαιπωρηθει και εσυ.
Η αλήθεια είναι ότι το σκέφτηκα. Αλλά δε μου επιστρέφει τα χρήματα. Λέει πως δεν έχει πρόβλημα το πουλάκι και θα το κάνει να τρώω και πως αν δεν το θέλω να μου δώσει ένα άλλο, που όμως και πάλι δε θέλω γιατι είδα σήμερα ότι τα ταίζει όλα μαζί οπότε θεωρώ πως ότι έχει το δικό μου είναι θέμα χρόνου να το αποκτήσουν και τα άλλα, αφού τρώνε από την ίδια σύριγγα. Αν έχει κάτι βέβαια και δεν είναι απλά αυτό που λέτε ότι απλώς δεν έχει απογαλακτιστεί τελείως.
οπότε δεν μπορώ να κάνω και πολλά μάλλον...
 
Τωρα που το πηρε το πουλακι δε ξερω αν γινεται κατι τετοιο! Και να σου οω ειναι κρι
Έκανα.. Τώρα όσων αφορά το ίντερνετ δεν καταλαβαίνω και πάλι γιατί κάποιος που και πάλι δε θα γνώριζα θα ήταν πιο αξιόπιστος. Και έχω παράδειγμα να σου αναφέρω όπου για κάποιον στη σελίδα του στο φεισμπουκ γράφουν τα καλύτερα κάποιοι που φαινομενικά έχουν αγοράσει από εκείνον, σε κάποια φόρουμ διάβασα τα χειρότερα για εκείνον και παίρνοντας έναν άλλον τηλέφωνο από χρυσή ευκαιρία χωρίς να πω τίποτα άρχισε να κατηγορεί τον πρώτο. Οπότε επέλεξα να πάω σε ένα φυσικό κατάστημα θεωρώντας ότι έχω μεγαλύτερη πιθανότητα να μην την πατήσω.
Κλείνοντας έχω να πω πως για μας που δεν ασχολούμαστε και τόσο πολύ και που απλά θέλαμε να πάρουμε ένα ζωάκι να φροντίζουμε και να αγαπάμε καταλήγει εφιάλτης λόγω της κερδοσκοπίας και της ασυνειδησίας που υπάρχει.
Ίσως λοιπόν εσείς οι γνώστες του θέματος να ήταν καλό να συγκεντρώνατε κάπου αξιόπιστες πληροφορίες λοιπόν για το ποιοι έχουν τις κατάλληλες προδιαγραφές για την πώληση αυτών των ζώων, ώστε να ενημερωνόμαστε και εμείς οι υπόλοιποι.


Εσυ και ο καθενας μας οφειλει να ψαξει και να βρει πληροφοριες οταν θελει να παρει ενα ζωακι! Εδω (ουτε πουθενα νομιζω)δε μπορει να φτιαχτει μια λιστα που να λεει αυτος ειναι καλος η αυτος ειναι κακος! Ο καθενας καταθετει τις εμπειριες του και τις αποψεις του! Αυτο μονο πιστευω οτι μπορει να γινει που γινεται ετσι κι αλλιως!
Τωρα οσον αφορα το πρωτο σκελος ειδες οτι βρηκες πληροφοριες για καποιον στα φορουμ! Εξισου μπορουσες να βρεις και για καποιον αλλο θετικες πληροφοριες! Σε καποια καταστηματα μπορει να βρεις και καποιον που να γνωριζει αλλα στη πλειοψηφια δε γνωριζουν !
 
Μάχη μου όλοι κάνουμε λάθη όταν αγοράζουμε πρώτη φορά ένα πουλάκι.
Κανείς δεν γεννήθηκε να ξέρει.
Όλοι μέσα από το διάβασμα και την παρατηρητικότητα γίναμε καλύτεροι.

Ένα καλό θέμα που μπορείς να διαβάσεις και να ξέρεις πέντε πράγματα παραπάνω αν αποφασίσεις κάποια στιγμή να του πάρεις παρέα είναι αυτό.

@zack27 σε ποια ηλικία απογαλακτίζονται τα κοκατιλ?
 
Στους 2 μηνες περιπου! Εξαρταται και απο το πουλι! Μου εχει τυχει και λιγο πιο νωρις(για λιγες μερες μιλαω) ή και πιο αργα! Γενικα αν δε βεβαιωθουμε οτι το πουλακι τρεφεται μονο του με σπορους δε σταματαμε τη κρεμα!
 
Τωρα που το πηρε το πουλακι δε ξερω αν γινεται κατι τετοιο! Και να σου οω ειναι κρι



Εσυ και ο καθενας μας οφειλει να ψαξει και να βρει πληροφοριες οταν θελει να παρει ενα ζωακι! Εδω (ουτε πουθενα νομιζω)δε μπορει να φτιαχτει μια λιστα που να λεει αυτος ειναι καλος η αυτος ειναι κακος! Ο καθενας καταθετει τις εμπειριες του και τις αποψεις του! Αυτο μονο πιστευω οτι μπορει να γινει που γινεται ετσι κι αλλιως!
Τωρα οσον αφορα το πρωτο σκελος ειδες οτι βρηκες πληροφοριες για καποιον στα φορουμ! Εξισου μπορουσες να βρεις και για καποιον αλλο θετικες πληροφοριες! Σε καποια καταστηματα μπορει να βρεις και καποιον που να γνωριζει αλλα στη πλειοψηφια δε γνωριζουν !
Μα έψαξα.Αυτό λέω. Αλλά όπως και να χει η ουσία είναι ότι έχω ένα μικρό παιδάκι στενοχωρημένο στο σπίτι γιατί γύρισε απ το σχολείο και έλειπε το πουλάκι, ένα πουλάκι που δεν ξέρω τι έχει και τι προβλήματα θα βγάλει. Αυτά...
 
Back
Top