Ασθένειες Μικρό κοκατίλ δεν τρώει τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μα έψαξα.Αυτό λέω. Αλλά όπως και να χει η ουσία είναι ότι έχω ένα μικρό παιδάκι στενοχωρημένο στο σπίτι γιατί γύρισε απ το σχολείο και έλειπε το πουλάκι, ένα πουλάκι που δεν ξέρω τι έχει και τι προβλήματα θα βγάλει. Αυτά...

Το καταλαβαινω! Πιθανοτατα ειναι αυτο που σας αναφεραμε οτι το πουλακι δεν εχει απογαλακτιστει! Οταν το παρετε και βεβαιωθειτε οτι τρωει κανονικα καντε μια επισκεψη σε καποιον πτηνιατρο για να δειτε αν υπαρχει κατι! Γιατι μπορει κ το πουλακι να ειναι υγειεστατο και να σας φυγει και η εννοια!
 
Το πουλάκι σίγουρα δεν είχε απογαλακτιστεί και αυτό που έκανε ο πωλητής είναι οτι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε ένα πουλάκι που αποφασίσαμε να το ταΐσουμε εμείς...η απότομη διακοπή της κρέμας είναι σοκ για το πουλάκι. Η διαδικασία γίνεται σταδιακά και παράλληλα το παρακολουθούμε οτι ασχολείται με τους σπόρους που του έχουμε.
Το οτι είναι πάνω από το μπωλάκι με τους σπόρους και τους τσιμπολογάει δε σημαίνει οτι τρέφεται κιόλας, συνήθως το πρώτο καιρό παίζουν... Δοκιμάζουν και δεν έχουν καν τη δύναμη ή δε ξέρουν τη τεχνική για να τους σπάσουν τους σπόρους.
Μάχη απλά στο πούλησε για να μη χάσει το πελάτη...χωρίς να τον νοιάζει στην ουσία το πουλάκι. Μάλιστα οταν πήγες σου είπε αν το είχες και σε ρεύμα, αφήνοντας να εννοηθεί οτι εσύ μπορεί να φταις που πιθανόν αρρώστησε..
Στο σπίτι το πουλάκι δεν έκανε το χαρακτηριστικό ήχο(κλάμα) που κάνουν τα μωρά κοκατιλ όταν πήγαινες κοντά του, ανεβοκατεβάζοντας το κεφάλι του;

Το οτι το ταΐζει παραπάνω αναγκάζοντας το να ξεχειλώσει το προλοβό του δε το σχολιάζω καν... Με κάνει έξαλλο απλά. Και ερωτώ εσύ σε ένα μωράκι θα του έδινες 2 μπουκάλια γάλα για για να ξεχειλώσει το στομάχι του και να μεγαλώσει πιο γρήγορα, απλή λογική και φυσικά οχι γιατί μόνο κακο θα προκαλούσες.;Και μόνο που άκουσες κάτι τέτοιο θα έπρεπε να τρέχεις μακρυά από αυτό το μαγαζί...

Μάχη δεν έψαξες αρκετά πριν προβείς στην αγορά αυτή... Με μια μόνο αναζήτηση να έκανες στο google ή μια απλή ερώτηση στο φβ σε ομάδες που ανάλογου ενδιαφέροντος θα έπαιρνες τις βασικές κατευθύνσεις στο τι να προσέξεις και στο τι να αποφύγεις. Ρώτα ανθρώπους που βλέπεις οτι έχουν ομορφα,ζωηρά και προσεγμένα κοκατιλ από που τα πήραν και αν ξέρουν κάποιον που εκτρέφει και είναι αξιόπιστος.

Το πουλάκι φοράει δαχτυλίδι στο πόδι;
Πριν το ταΐσει με τη σύριγγα είδες αν ζέστανε νερό και αν μέτρησε θερμοκρασία κατά τη παρασκευή της κρέμας;

Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις εκεί μέχρι να σταματήσει να τρώει κρέμα, αλώστε ότι κακό του έχει κάνει το έχει καταφέρει ήδη... Και αφού εσύ δε γνωρίζεις να το ταΐσεις με κρέμα θα πρέπει να μείνει εκεί.

Τι ποσό έδωσες για την αγορά αυτού του μικρού;(αν θέλεις λες)
 
Το πουλάκι σίγουρα δεν είχε απογαλακτιστεί και αυτό που έκανε ο πωλητής είναι οτι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε ένα πουλάκι που αποφασίσαμε να το ταΐσουμε εμείς...η απότομη διακοπή της κρέμας είναι σοκ για το πουλάκι. Η διαδικασία γίνεται σταδιακά και παράλληλα το παρακολουθούμε οτι ασχολείται με τους σπόρους που του έχουμε.
Το οτι είναι πάνω από το μπωλάκι με τους σπόρους και τους τσιμπολογάει δε σημαίνει οτι τρέφεται κιόλας, συνήθως το πρώτο καιρό παίζουν... Δοκιμάζουν και δεν έχουν καν τη δύναμη ή δε ξέρουν τη τεχνική για να τους σπάσουν τους σπόρους.
Μάχη απλά στο πούλησε για να μη χάσει το πελάτη...χωρίς να τον νοιάζει στην ουσία το πουλάκι. Μάλιστα οταν πήγες σου είπε αν το είχες και σε ρεύμα, αφήνοντας να εννοηθεί οτι εσύ μπορεί να φταις που πιθανόν αρρώστησε..
Στο σπίτι το πουλάκι δεν έκανε το χαρακτηριστικό ήχο(κλάμα) που κάνουν τα μωρά κοκατιλ όταν πήγαινες κοντά του, ανεβοκατεβάζοντας το κεφάλι του;

Το οτι το ταΐζει παραπάνω αναγκάζοντας το να ξεχειλώσει το προλοβό του δε το σχολιάζω καν... Με κάνει έξαλλο απλά. Και ερωτώ εσύ σε ένα μωράκι θα του έδινες 2 μπουκάλια γάλα για για να ξεχειλώσει το στομάχι του και να μεγαλώσει πιο γρήγορα, απλή λογική και φυσικά οχι γιατί μόνο κακο θα προκαλούσες.;Και μόνο που άκουσες κάτι τέτοιο θα έπρεπε να τρέχεις μακρυά από αυτό το μαγαζί...

Μάχη δεν έψαξες αρκετά πριν προβείς στην αγορά αυτή... Με μια μόνο αναζήτηση να έκανες στο google ή μια απλή ερώτηση στο φβ σε ομάδες που ανάλογου ενδιαφέροντος θα έπαιρνες τις βασικές κατευθύνσεις στο τι να προσέξεις και στο τι να αποφύγεις. Ρώτα ανθρώπους που βλέπεις οτι έχουν ομορφα,ζωηρά και προσεγμένα κοκατιλ από που τα πήραν και αν ξέρουν κάποιον που εκτρέφει και είναι αξιόπιστος.

Το πουλάκι φοράει δαχτυλίδι στο πόδι;
Πριν το ταΐσει με τη σύριγγα είδες αν ζέστανε νερό και αν μέτρησε θερμοκρασία κατά τη παρασκευή της κρέμας;

Εγώ θα έλεγα να το αφήσεις εκεί μέχρι να σταματήσει να τρώει κρέμα, αλώστε ότι κακό του έχει κάνει το έχει καταφέρει ήδη... Και αφού εσύ δε γνωρίζεις να το ταΐσεις με κρέμα θα πρέπει να μείνει εκεί.

Τι ποσό έδωσες για την αγορά αυτού του μικρού;(αν θέλεις λες)
Λοιπόν, στο σπίτι που του έβαζα να φάει σποράκια έπιανε ένα δύο στο στόμα του αυτά τα στενομακρα τα λευκά που είναι μικρά όμως. Όχι ηλιόσπορο ας πούμε. Τον ηλιόσπορο τον έπαιρνε και του έπεφτε δε μπορούσε να το σπάσει. Ακόμα και τα μικρά σποράκια κεχρι αν δεν κάνω λάθος δε μπορούσε να τα φάει του έπεφταν από το στόμα σα να μη μπορούσε να τα πάρει με το ράμφος δε ξέρω πως ακριβώς να σας το εξηγήσω. Από ήχους έκανε συνέχεια ένα ιιι ιιι αλλά το ίδιο έκανε όταν τον είχα αγκαλιά και τον άφηνα η αν με έχανε από το δωμάτιο. Σαν κλάμα κάπως. Εχθές το είδα να κάθεται αρκετές φορές με κλειστά ματάκια κυρίως και να ανοίγει το στοματάκι του και θεώρησα ότι χασμουριεται. Μη γελάσετε. Αυτό νόμιζα. Ενώ πιθανόν εκείνο εκλιπαρούσε για τροφη; Το κεφαλακι δεν το ανεβοκατεβαζε παντως.
Σίγουρα δε θα τάιζα το παιδί μου να ξεχειλωσει αλλά όταν μου το είπε το είχα ήδη αγοράσει.
Δαχτυλίδι Όχι δε φοράει. Η Παρασκευή της κρέμας έγινε ως εξης: σε ένα κρατήρα νερό ανακάτεψε σε ένα μπολ μετά τη σκόνη με το νερό έβαλε από ένα βρωμοποτηρο λίγο κρυο, μέτρησε με ένα θερμόμετρο και μετά με μια σύριγγα αυτές τις μεταλλικές που πάμε μέχρι μέσα άρχισε να το ταΐζει. Ο δικός μου τα έβγαζε και πήρε και τα άλλα δύο αδερφάκια του και άρχισε να τα ταΐζει και αυτά. Χωρίς να αλλάξει σύριγγα. Το ένα μετά το άλλο. Γι αυτό είπα πριν ότι και να μου δώσει άλλο είναι δώρον άδωρον εάν έχουν κάτι τελικά.
Το πήρα 75 ευρώ και μαζί με κλουβιά και τα συναφή του αφησα 150 ευρώ.
Μεγάλο δίκιο τελικά δεν το έψαξα τόσο. Δε φανταζόμουν ποτέ να συμβούν αυτά. Μου είχε πει ότι τρώει το πουλάκι κανονικά.
Εννοείται θα το αφήσω εκει. Εγώ δεν μπορώ να του προσφέρω τίποτα αυτή τη στιγμή πάρα μόνο να του κάνω περισσότερο κακο. Κόντεψα να το πεθάνω από ασιτία.
 
Εκείνος το καταδίκασε... Εσύ απλά δε γνώριζες και τον εμπιστεύτηκες.
το ιιι που λες υπολογίζω οτι είναι το κλάμα του... Μόνο που σκέφτομαι στεναχωριέμαι και νευριάζω ταυτόχρονα με "αυτόν".

Εγω θα έλεγα να το αφήσεις εκεί μέχρι να το δεις εσύ η ίδια οτι σπάει σπόρους και να πιάσεις τη κοιλίτσα του και να αισθανθείς ότι έχει σποράκια, φαίνεται ευκολα.

Κάπως έτσι έκανε;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Προσπαθώ να ψάξω να μάθω όσο μπορώ περισσότερα και διαβάζοντας μου δημιουργήθηκε μια απορία. Τώρα που δεν είναι εντελώς μωρό εννοώ ημερών διάβασα κάπου ότι μπορεί να φάει και λίγο πιο χλιαρή την κρέμα. Επίσης μπορεί να ταιστει και με την κανονική σύριγγα στο στοματάκι του και όχι κατευθείαν μέσα στον πρόλοβο. Βάση των συνθηκών ταισματος εκει Μήπως θα ήταν καλύτερα να το πάρω να το παίζω εγω; Που τουλάχιστον θα τηρώ τις συνθήκες υγιεινής και τις θερμοκρασίες που θα μου πείτε. Αλλά πάντα μιλάω να το τάιζε στο στοματάκι του αν γίνεται και όχι στον πρόλογο. Αυτό είναι εφικτό από κάποιον χωρίς γνώσεις όπως εγω; η πάλι θα του κάνω κακο;
Εγώ το λεω για καλύτερα.. Μήπως του παρέχω περισσότερη φροντίδα.
Η Επειδή έμαθε να τρώει με εκείνη τη σύριγγα πάλι δε θα τρώει σε μένα;

Κάπως έτσι έκανε;
Όχι αυτά βέβαια είναι πολύ μωρά και με μπερδεύουν. Κάνουν πολύ έντονα. Εμένα έκανε ένα ι ι ι διακεκομένο. Αυτό όλο και ολο.

Αυτό τον ήχο εκανε. Που κάνει όταν πετάει...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν είναι σωστό ταισμα αυτό και το μικρό είδες πόσο ταλαιπωρήθηκε να πετάει γύρω γύρω χτυπώντας στους τοίχους και τα επιπλα...
Το καλύτερο θα ήταν να σου δείξει κάποιος για κάποιες φορές και μετά να συνεχίσεις εσύ όταν νοιώσεις έτοιμη.
Η σύριγγα δεν είναι το πρόβλημα, αλλά η διαδικασία και η ποσότητα που πρέπει να δώσεις σε ένα μωρό... Καθως και η συχνότητα. Τηρούμε πρόγραμμα και δίνουμε κρέμα αφού έχει αδειάσει ο πρόλοβος...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Όχι Όχι το βίντεο το έβαλα για τον ήχο που κάνει το πουλάκι όταν πετάει. Αυτή τη φωνούλα ακριβώς έκανε. Αυτό το ι ι ι. Κλάμα είναι ετσι είναι η φωνή τους δεν ξέρω. Πάντως αυτό τον ήχο έκανε κανεναν άλλο. Και ένα χχχ την πρώτη μέρα που φοβόταν αλλά δεν το ξανάκανε το γλυκό μου

Πάντως ασχέτως του βίντεο δηλαδή Γιατί δεν αναφερόμουν στο τάισμα που δείχνει, να μην το πάρω να το ταίζω εγω; Εγώ το είπα για λόγους υγιεινής. Πρόγραμμα μπορώ να του κρατήσω και γω. Αν δεν είναι θέμα η σύριγγα... Και η ποσότητα μετριέται σε ml φανταζομαι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Να μην το πάρεις. Αγόρασε ένα άλλο κλουβί, αγόρασε εξοπλισμό ότι άλλο σου δώσει αφού δεν σου επιστρέφει χρήματα. Άσε που μετά απο όσα διάβασα έχω γενικότερα ένα κακό προαίσθημα για την κατάληξη που θα έχει η ιστορία.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Θα τα καταφέρει! Ετσι θελω να πιστευω. Αυτό το βίντεο μου το έστειλε αυτός. Είχε ήδη φάει τη δεύτερη δόση κρέμας. Και οι κουτσουλιες από μαύρες γίνονταν κίτρινες. Από ζωηραδα παντως το αγόρι καλα δεν ειναι;
 
Το κλουβάκι είναι μικρό και εντελώς ακατάλληλο για οποιοδήποτε πουλακι. Με άδειες ταιστρες πώς θα μάθει να τρώει; 👎
Όταν ήταν στο σπίτι σας στις ταιστρες του κλουβιού του βάζετε τροφή;
 
Και συνεχίζει να συμπεριφέρεται λάθος στο πουλάκι, στρογγυλό κλουβί εν έτη 20018;
Και απ ότι βλέπεις ουτε κάν του έχει μπωλάκι με τροφή και νερό..άρα ο "κυριος" ξέρει οτι τρώει αποκλειστικά κρέμα ακόμα και δε το βοηθάει να μεταβεί σιγά σιγά στα σπόρια...

Το πουλάκι είναι λουτίνο και αν δεν έχει γίνει τεστ DNA δε ξέρεις φύλο με σιγουριά... Και αρσενικά λουτινο συναντάμε πιο σπάνια.
 
Το κλουβάκι είναι μικρό και εντελώς ακατάλληλο για οποιοδήποτε πουλακι. Με άδειες ταιστρες πώς θα μάθει να τρώει; 👎
Όταν ήταν στο σπίτι σας στις ταιστρες του κλουβιού του βάζετε τροφή;
Ε προφανώς! Εγώ τροφή ήξερα ότι τρώει!

Και συνεχίζει να συμπεριφέρεται λάθος στο πουλάκι, στρογγυλό κλουβί εν έτη 20018;
Και απ ότι βλέπεις ουτε κάν του έχει μπωλάκι με τροφή και νερό..άρα ο "κυριος" ξέρει οτι τρώει αποκλειστικά κρέμα ακόμα και δε το βοηθάει να μεταβεί σιγά σιγά στα σπόρια...

Το πουλάκι είναι λουτίνο και αν δεν έχει γίνει τεστ DNA δε ξέρεις φύλο με σιγουριά... Και αρσενικά λουτινο συναντάμε πιο σπάνια.
Το κλουβάκια είναι δικό μου. Το χρησιμοποίησα για να τον μεταφέρω στο μαγαζί γιατί η κλουβαρα του δε μπαίνει στο αμάξι μου. Οταν τον πηγα εκει τον εβγαλε απ αυτο και τον εβαλε ξανα με τ αδερφια του σε αλλο κλουβακι. Και μαλιστα μου ειπε πως θα μαθει κιολας να τρωει γιατι θα βλεπει και τα αλλα. Τωρα γιατι το εβγαλε μετα και το εβαλε εδω δεν ξερω. Στο αλλο παντως τους ειχε ενα μπολ με ηλιοσπορους.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@maxi, Καλο θα ειναι να δεις αρχικα απο καποιον που ξερει πως ταιζει και *μετα* να μαθεις εσυ απο αυτον.

Μην ασχοληθεις ομως - δεν ειναι ευκολο - *και* το πιο σημαντικο δεν ειναι *παιχνιδι*. Μπορεις να ανοιξεις τρυπα στο πουλι εαν φτασεις 41 βαθμους για παραδειγμα. Επισης, δεν χρειαζεται το 'σωληνακι' για να ταιστει το πουλι στο χερι σωστα - η απλη συριγγα χωρις αυτο κανει τη δουλεια της..

Η αγαπη που εχεις δειξει για κατι που ακομα δεν το εχεις μαζι σου ειναι πολυ μεγαλη και, αυτη θα ειναι το καλυτερο 'φαρμακο' για οτι προβλημα προκυψει στη συνεχεια.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ξεχασα να προσθεσω οτι το κλουβι οπως εγραψαν και τα αλλα παιδια, ειναι ακαταλληλο για πολλους λογους - ενας σημαντικος ειναι οτι το πουλι σε τετοιο κλουβι 'αποπροσανατολιζεται'.
 
Ε προφανώς! Εγώ τροφή ήξερα ότι τρώει!
Προφανώς και του βάζατε τροφή. Αυτό που ρώτησα είναι εάν του τη βάζατε σε ταιστρες όπως αυτές που έχει το συγκεκριμένο κλουβί!
 
Ξεχασα να προσθεσω οτι το κλουβι οπως εγραψαν και τα αλλα παιδια, ειναι ακαταλληλο για πολλους λογους - ενας σημαντικος ειναι οτι το πουλι σε τετοιο κλουβι 'αποπροσανατολιζεται'.
Το κλουβάκι το είχα αγοράσει για το μπάτζι μου αλλά όταν μετά διάβασα ότι δεν κάνει το έβαλα σε ορθογώνιο και μου έμεινε το κλουβί. Δεν έχω εκει το πουλάκι αυτο προς θεού. Απλώς το μετέφερα εκει επειδή χωράει στο αυτοκίνητο.
 
Προφανώς και του βάζατε τροφή. Αυτό που ρώτησα είναι εάν του τη βάζατε σε ταιστρες όπως αυτές που έχει το συγκεκριμένο κλουβί!
Δεν καταλαβα την ερώτηση πριν!
Στο κλουβί του είχα φαγητό στις ταιστρες, μπολακι με φαγητο κατω στον πατο, μπολακι με φαγητο στον παγκο της κουζινας και τελικά τα 3 4 σποράκια που έτρωγε τα έτρωγε μόνο όταν τον - την (😀) είχα στα χέρια μου. Πότε μέσα στο κλουβί δεν πήγε να φάει μόνο του. Ξυπνούσα το πρωί να το βγάλω να φάει, μετά το μεσημέρι πάλι, το απόγευμα κ. Ο. Κ
 
Η Ζωή εννοεί αν είχες αυτές τις ταΐστρες κλειστού τύπου στο κλουβί.
Γιατί σε αυτές δεν χωράει το κεφαλάκι του και τα περισσότερα κοκατιλ δυσκολεύονται να φάνε.

@vagelis76 και @zack27 δε θα μπορούσε με τη δική σας καθοδήγηση να το πάρει να το ταΐσει η Μάχη;

Θεωρώ ότι καλύτερα θα τα καταφέρει κάποιος που δε ξέρει από αυτόν στο pet shop.
Τουλάχιστον θα τηρούνται οι κανόνες αποστείρωσης.
Και επειδή το θέμα είναι μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα, τι θα ήταν καλύτερο για το πουλάκι;
 
Η Ζωή εννοεί αν είχες αυτές τις ταΐστρες κλειστού τύπου στο κλουβί.
Καλημέρα Όχι οι ταιστρες του κλουβιού του είναι ανοιχτές από πανω
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top