Ασθένειες Μικρό κοκατίλ δεν τρώει τίποτα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maxi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Και γω αυτά σκεφτόμουν.. Ξεκίνησα να πάρω ένα πουλάκι για τα γεννέθλια του μικρού μου, επειδή το ζήτησε και κατέληξα να αναβάλλω το να αλλάξω λάστιχα στο αυτοκίνητο μου, λόγω των εξόδων που προστέθηκαν. Χαλάλι άμα τα καταφέρει αλλά και εμένα δε μου περίσσευαν.
Είσαι αξιέπαινη πάντως... Μπράβο σου και ελπίζω και γω να επιστρέψει το πουλάκι σύντομα σπίτι υγιές και ζωηρό.
 
Αρχικά να πω οτι σήμερα το μεσημέρι διάβασα ολόκληρο το θέμα σου γιατί είμαι και γω νέος στην παρέα και στα πτηνά
και το μόνο που μπορώ να σου πω είναι συγχάρητήρια για τον κόπο σου και την υπομονή σου!
Σίγουρα στο μέλλον όλο αυτό θα σε ανταμείψει!

Και ρωτάω εγω τώρα. Γιατί βρε παιδιά να μπαίνουμε σε ένα τέτοιο Γολγοθά στη προσπάθεια μας να αποκτήσουμε ένα φτερωτό φιλαράκι; Γιατί να μένουν ατιμώρητοι αυτοί που επέλεξαν να κάνουν αυτή τη δουλειά χωρίς γνώσεις, με τόση προχειρότητα προκαλώντας μόνο κακό σε αυτά τα πλάσματα;
Τα έξοδα της γιατρού γιατί να σε επιβαρύνουν τωρα εσένα αφου αγόρασες ένα υγιέστατο μωρό κατά τον πωλητή;
Ακόμα και οι επόμενοι υποψήφιοι αγοραστές θα αντιμετωπίσουν τα ίδια θέματα, αγοράζοντας τα αδελφάκια που έχουν μείνει πίσω...

Βαγγέλη θα βγω λίγο off topic αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου :)
Ζούμε στην εποχή όπου η τεχνολογία μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε άφθονες πληροφορίες από πολλές πηγές(βιβλιογραφία,forum,blog,sites).
Θεωρώ δικό μας λάθος να αγοράζουμε κάποιο ζωντανό χωρίς να έχουμε ενημερωθεί πρώτα γι αυτό!Για τις ανάγκες του,τις απαιτήσεις του,την φροντίδα του κτλ κτλ κτλ
Δεν θα μακρυγορήσω αλλά αν κάποιος δεν καταλαβαίνει το σκεπτικό μου θα χαρώ να το συζητήσουμε σε ένα νέο θέμα για να μην χαλάμε της φίλης μας :)
Ας μην ξεχνάμε κάτι που πολύ σωστά αναφέρθηκε νωρίτερα και δυστυχώς δεν ισχύει μόνο για τα πτηνά "τα petshop/έμποροι τα βλέπουν σαν κωδικούς και όχι σαν ζωντανά".
 
Βαγγέλη θα βγω λίγο off topic αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου :)
Ζούμε στην εποχή όπου η τεχνολογία μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε άφθονες πληροφορίες από πολλές πηγές(βιβλιογραφία,forum,blog,sites).
Θεωρώ δικό μας λάθος να αγοράζουμε κάποιο ζωντανό χωρίς να έχουμε ενημερωθεί πρώτα γι αυτό!Για τις ανάγκες του,τις απαιτήσεις του,την φροντίδα του κτλ κτλ κτλ
Δεν θα μακρυγορήσω αλλά αν κάποιος δεν καταλαβαίνει το σκεπτικό μου θα χαρώ να το συζητήσουμε σε ένα νέο θέμα για να μην χαλάμε της φίλης μας :)
Ας μην ξεχνάμε κάτι που πολύ σωστά αναφέρθηκε νωρίτερα και δυστυχώς δεν ισχύει μόνο για τα πτηνά "τα petshop/έμποροι τα βλέπουν σαν κωδικούς και όχι σαν ζωντανά".
Στην ουσία δε διαφωνούμε φίλε μου. Γιατί κι εγω το επισήμανα νωρίτερα οτι δεν έψαξε η Μάχη αρκετά ώστε να έχει μια καλύτερη επιλογή... Και να μη τη κοροϊδέψουν.
Το τελευταίο σχόλιο μου αφορούσε τον "επαγγελματία" που δε κάνει σωστά τη δουλειά του, γιατί κατά βάση δεν έχει τις γνώσεις.. Αλλα το παίζει γνώστης. Και ως γνωστόν πιο επικίνδυνη είναι η ημιμάθεια από την αμάθεια. Γιατί ένας που δεν ξέρει δεν έχει να πεί κατι.
 
Θα πω κατι τελευταιο και δεν θα το συνεχισω γιατι σηκωνει μεγαλη συζητηση το ολο θεμα...
Σαφεστατα συμφωνουμε αλλα περα απο εναν “ασχετο” πωλητη ή μαγαζατορα δεν ειναι λιγες οι φορες που και συγκεκριμενοι αγανακτουν γιατι πεφτουν στον παντογνωστη πελατη ή ακομα χειροτερα σε πελατη που παρολο που δεν γνωριζει και δεν εχει ενημερωθει αν δεν ακουσει αυτο που θελει δεν ειναι ευχαριστημενος...
Η συνεχεια απλα καταστροφικη... ☹

@maxi
Sorry για τα offtopic! Σε καμια περιπτωση δεν αναφερομαι στην δικια σου κατασταση...
 
Εγω
Αρχικά να πω οτι σήμερα το μεσημέρι διάβασα ολόκληρο το θέμα σου γιατί είμαι και γω νέος στην παρέα και στα πτηνά
και το μόνο που μπορώ να σου πω είναι συγχάρητήρια για τον κόπο σου και την υπομονή σου!
Σίγουρα στο μέλλον όλο αυτό θα σε ανταμείψει!



Βαγγέλη θα βγω λίγο off topic αλλά θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω μαζί σου :)
Ζούμε στην εποχή όπου η τεχνολογία μας δίνει την δυνατότητα να έχουμε άφθονες πληροφορίες από πολλές πηγές(βιβλιογραφία,forum,blog,sites).
Θεωρώ δικό μας λάθος να αγοράζουμε κάποιο ζωντανό χωρίς να έχουμε ενημερωθεί πρώτα γι αυτό!Για τις ανάγκες του,τις απαιτήσεις του,την φροντίδα του κτλ κτλ κτλ
Δεν θα μακρυγορήσω αλλά αν κάποιος δεν καταλαβαίνει το σκεπτικό μου θα χαρώ να το συζητήσουμε σε ένα νέο θέμα για να μην χαλάμε της φίλης μας :)
Ας μην ξεχνάμε κάτι που πολύ σωστά αναφέρθηκε νωρίτερα και δυστυχώς δεν ισχύει μόνο για τα πτηνά "τα petshop/έμποροι τα βλέπουν σαν κωδικούς και όχι σαν ζωντανά".
Στον αντίποδα θα σου πω ότι η ημιμάθεια τελικά είναι όντως χειρότερη από την αμάθεια. Ειχα διαβάσει κάποια πράγματα και είχα ενημερωθεί σχετικά με τη φροντίδα του. Όμως αυτό που μου έτυχε δε μπορούσα να το προβλέψω ότι και να είχα διαβάσει. Εγώ ενημερωνομουν πως να φροντίσω ένα πουλάκι που είναι αυτόνομο. Που τρέφεται μόνο του. Και τώρα τι εννοώ με την ημιμάθεια. Όταν είδα ότι δεν τρώει άρχισα να ψάχνομαι. Κατά κύριο λόγο λοιπόν να σου πω ότι αυτά που διάβασα ξέρεις τι έλεγαν σαν πιθανή αιτια; Ότι το πουλάκι είναι στρεσαρισμενο από την αλλαγή περιβάλλοντος και θα φάει μόλις ηρεμήσει. Ετσι πέρασαν οι 2 μέρες.. Το κακο είναι ότι μετά μεσολάβησε και Σαββατοκύριακο. Γιατι Εγώ λοιπόν έψαχνα πληροφορίες για μια νορμάλ περίπτωση ενός πουλιού που ήξερε να φάει και όχι αυτο που μου προέκυψε.
Δεν ξερω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ αλλά κακά τα ψέμματα όταν είσαι άπειρος σε κάτι και τα βιβλία και το ίντερνετ ακόμα μπορεί να είναι παραπλανητικά. Όχι με την κακή έννοια...
 
Εγω

Στον αντίποδα θα σου πω ότι η ημιμάθεια τελικά είναι όντως χειρότερη από την αμάθεια. Ειχα διαβάσει κάποια πράγματα και είχα ενημερωθεί σχετικά με τη φροντίδα του. Όμως αυτό που μου έτυχε δε μπορούσα να το προβλέψω ότι και να είχα διαβάσει. Εγώ ενημερωνομουν πως να φροντίσω ένα πουλάκι που είναι αυτόνομο. Που τρέφεται μόνο του. Και τώρα τι εννοώ με την ημιμάθεια. Όταν είδα ότι δεν τρώει άρχισα να ψάχνομαι. Κατά κύριο λόγο λοιπόν να σου πω ότι αυτά που διάβασα ξέρεις τι έλεγαν σαν πιθανή αιτια; Ότι το πουλάκι είναι στρεσαρισμενο από την αλλαγή περιβάλλοντος και θα φάει μόλις ηρεμήσει. Ετσι πέρασαν οι 2 μέρες.. Το κακο είναι ότι μετά μεσολάβησε και Σαββατοκύριακο. Γιατι Εγώ λοιπόν έψαχνα πληροφορίες για μια νορμάλ περίπτωση ενός πουλιού που ήξερε να φάει και όχι αυτο που μου προέκυψε.
Δεν ξερω αν καταλαβαίνεις τι εννοώ αλλά κακά τα ψέμματα όταν είσαι άπειρος σε κάτι και τα βιβλία και το ίντερνετ ακόμα μπορεί να είναι παραπλανητικά. Όχι με την κακή έννοια...
Δεν είναι δικό σου το φταίξιμο σε καμία περίπτωση. Χρυσοπληρωσες ένα πουλακι για να κάνεις χαρούμενο το παιδάκι σου. Αυτοί είναι ανευθυνοι στην πλειοψηφία τους. Ακόμη και κάποιος έμπειρος θα σκεφτόταν ότι το πουλί δεν τρώει επειδή άλλαξε περιβάλλον. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και τόσο συχνό φαινόμενο πετσοπας να "εκτρέφει" πουλιά και να τα ταΐζει με κρέμα.
Μπράβο που προσπαθείς να κάνεις ό,τι καλύτερο για το κακόμοιρο αυτό πλασματακι.. Κάποια στιγμή θα σας ανταμείψει.
 
Eύχομαι να τα καταφέρει το κοκατιλάκι σου και να επιστρέψει στο σπίτι γερό και δυνατό. Αν πάρει τα σωστά αντιβοτικά πιστεύω πως δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ευτυχώς που το πήρες απο εκεί άμεσα. Είναι απο τις περιπτώσεις που λέω ότι κάποιοι δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν την ουρά απο το κεφάλι. Και βασανίζουν ζώα...
 
Να κάνω και ένα update . Μίλησα τώρα με την κλινική, ο μικρός πάει καλύτερα. Είναι στη θερμοκοιτίδα ( ! ), έχει όρεξη για να φάει και πριν λίγο έκανε και λίγα παιχνιδάκια. Η εικόνα του είναι καλύτερη και ο πρόλοβος έχει αρχίσει να αδειάζει. Φαίνεται ότι έχει αρχίσει να ανταποκρίνεται στην αγωγή.
Ρώτησα την κοπέλα που επικοινωνώ γιατί δε μιλάω με τη γιατρό απ ευθείας, αλλά δεν ήξερε να μου απαντήσει. Και σκέφτηκα μήπως ξέρει κάποιος από δω .
Αυτό το θέμα με τον πρόλοβο που δεν αδειάζει οφείλεται στους μύκητες. Αυτό το έχω καταλάβει. Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν θεραπεύοντας τους μύκητες ο πρόλοβος επανέρχεται ή μένει μόνιμη ζημιά; Θέλω να πω φεύγοντας οι μύκητες θα επανέλθει στη φυσιολογική λειτουργία του ή θα μας μείνει κουσούρι;
 
Όταν ξεπεραστεί το θέμα με τους μύκητες η λειτουργιά του προλοβου επανέρχεται... Θα χωνεύει κανονικά τη τροφή του.
Αυτό όμως που θα πρέπει να κάνεις στο μέλλον, είναι αναλύσεις στη γιατρό για τυχόν επιστροφής του θέματος..
Θα σου πεί όμως και η γιατρός τι πρέπει να προσέξεις από δω και πέρα.
 
Επιστρέψαμε! Τα πράγματα είναι πολύ πιο δύσκολα απ ότι το περίμενα, πρέπει να χάλασα τη μισή κρέμα μέχρι να καταλάβω πως να τη φέρω στη σωστή θερμοκρασία!
Και με τη σύσταση της το ίδιο και ακόμα δεν είμαι σίγουρη. Η κοπέλα εκει μου είπε 4 ml νερό με τη σύριγγα και μισό κουταλάκι κρέμα. Αλλά αυτό βγαίνει αρκετά πηχτό. Και δυσκολεύομαι να το τραβήξω με τη σύριγγα και τραβάει και αέρα μαζί.
Μας έδωσε και αντιβίωση 2 φορες την ημέρα όπως και ένα για τους μύκητες.
Θα τα παίρνουμε για 10 μέρες. Του έβγαλα για λίγο τα παιχνίδια από το κλουβί και του κατέβασα τις πατηθρες χαμηλά για να συνηθίσει τα μπολακια με τις τροφές να τα βρίσκει. Μου είπε και αγόρασα πελετ μικρά, πήρα τροφή της versele Laga την premium prestige, είναι καλη; και του εχω βαλει και τσαμπι κεχρι. Προς το παρων αυτο τσιμπαει.
Τον ταίζω κάθε 4 ώρες αλλά κλαψουριζει και νωρίτερα αλλά φοβάμαι μην τον σκάσω στο φαΐ. Από κει μου είπαν κάθε 4 ώρες. Το βράδυ θα τον ταίζω στις 12 και μετά στις 8 το πρωί ή πρέπει να σηκωθώ στις 4? Αυτο ξέχασα να το διευκρίνησω ...
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Έτσι κάνει όταν πειναει; :
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη
 
Δεν χρειάζεται να τρώει το βράδυ, θα κοιμάται.
Έζησα ακριβώς το ίδιο όταν το ζευγάρι μου στην πρώτη του γέννα πέταξε στις 25 μέρες το μικρό έξω από τη φωλιά για να ξαναζευγαρωσει. Θα σας πω μόνο ότι έμαθε να τρώει την τροφή του περίπου στους 4 μήνες. Μέχρι τότε έδινα κρέμα. Επίσης πατούσα με το πιρούνι βραστό αυγό με ρυζάλευρο ή φρυγανιά και μετά τους 2 μήνες έτριβα μέσα και καρότο ή κολοκύθι. Έτρωγε κανονικά από αυτό, αλλά με τους σπόρους δυσκολευτηκαμε πολύ.
 
Δεν χρειάζεται να τρώει το βράδυ, θα κοιμάται.
Έζησα ακριβώς το ίδιο όταν το ζευγάρι μου στην πρώτη του γέννα πέταξε στις 25 μέρες το μικρό έξω από τη φωλιά για να ξαναζευγαρωσει. Θα σας πω μόνο ότι έμαθε να τρώει την τροφή του περίπου στους 4 μήνες. Μέχρι τότε έδινα κρέμα. Επίσης πατούσα με το πιρούνι βραστό αυγό με ρυζάλευρο ή φρυγανιά και μετά τους 2 μήνες έτριβα μέσα και καρότο ή κολοκύθι. Έτρωγε κανονικά από αυτό, αλλά με τους σπόρους δυσκολευτηκαμε πολύ.
😀 σα να ξαναγινα μανα νιωθω! αφου γλιτωσα το 'γερμανικο ' το βραδυ παλι καλα. Αυτο με το αυγουλακι και την κρεμα σε μπολακι ετσι; οχι με συριγγα και αυτο!
 
😀 σα να ξαναγινα μανα νιωθω! αφου γλιτωσα το 'γερμανικο ' το βραδυ παλι καλα. Αυτο με το αυγουλακι και την κρεμα σε μπολακι ετσι; οχι με συριγγα και αυτο!
Αυτό το έβαζα σε πιατάκι του ελληνικού καφέ στον πάτο επειδή το δικό μου ήταν πολύ μικρό και δεν ανέβαινε σε πατηθρα. Προτίμησε ανοιχτό σκεύος και όχι αυγοθήκη για να μπορέσεις να το αφήσεις καμιά ώρα.
Αν βάλεις ρυζάλευρο, βάλε χωρίς ζάχαρη.
 
@ζιζι, Ευχαριστώ πολύ!

ΚΑΛΗΜΈΡΑ. Να ρωτήσω κάτι Γιατί το ιατρείο ανοίγει στις 10. Τον τάισα στις 8 το βράδυ τελευταία φορά και αφού μου είπατε όταν κοιμάται δε χρειάζεται δεν τον ξύπνησα στις 12. Και τώρα στις 8 που πήγα να τον ταίσω ενώ έπρεπε να πεινάει σαν τρελός με το ζόρι έφαγε 2 ml. Έκλεινε το στόμα. Του δίνω τα φάρμακα και του ξανακάνω κρέμα και έφαγε αλλά 2 ml αλλά πάλι σταμάτησε. Δεν άνοιγε το στόμα και μόλις έφαγε έκλαιγε. Τα ματάκια του είναι μισόκλειστα και κοιμήθηκε. Την ώρα που πήγαινε να κοιμηθεί έκανε ένα ήχο με το ράμφος όπως οι άνθρωποι όταν τρίζουν τα δόντια. Έπαθε κατι; Του έκανα εγώ κατι; Γιατί δεν έφαγε με όρεξη και Γιατί κοιμαται; δεν έπρεπε τώρα το πρωί να είναι ορεξατος;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Αυτό που τρίζουν το ράμφος δεν είναι κακό. Το κάνουν όταν είναι ευχαριστημενα και λίγο πριν κοιμηθούν.
Εχθές ήταν ζωηρός όλη την ημέρα και σήμερα θέλει να κοιμηθεί; Τα μικρά πουλάκια κουράζονται πιο εύκολα και κοιμούνται μέσα στην ημέρα. Η γιατρός είπε ότι πρέπει να τρώει 4 ml?
Το δικό μου έτρωγε τη μία 2 ml και την άλλη 2 σύριγγες. Του έδινα όσο ήθελε. Περίμενα όμως πάντοτε να αδειάσει εντελώς ο πρόλοβος
 
Στην ηλικια που ειναι... Και υπο νορμαλα συνθηκες δε ταιζουμε καθε 4 ωρες...ΑΛΛΑ εσυ θα ακολουθησεις τις οδηγιες της γιατρου γιατι το προγραμμα αυτο το εφτιαξε ετσι για καποιο λογο.. Πιθανον για να επαναφερει τη χωνεψη σε λειτογργια...
Του δινει μικρα και τακτικα γευματα για καποιο λογο...
Εμεις θα παρακολουθουμε χωρις να σε μπερδεψουμε..
Ο ηχος που περιγραφεις ειναι χαλαρωσης και το κανουν λιγο πριν κοιμηθουν συνηθως.
 
Στην ηλικια που ειναι... Και υπο νορμαλα συνθηκες δε ταιζουμε καθε 4 ωρες...ΑΛΛΑ εσυ θα ακολουθησεις τις οδηγιες της γιατρου γιατι το προγραμμα αυτο το εφτιαξε ετσι για καποιο λογο.. Πιθανον για να επαναφερει τη χωνεψη σε λειτογργια...
Του δινει μικρα και τακτικα γευματα για καποιο λογο...
Εμεις θα παρακολουθουμε χωρις να σε μπερδεψουμε..
Ο ηχος που περιγραφεις ειναι χαλαρωσης και το κανουν λιγο πριν κοιμηθουν συνηθως.
Ευχαριστώ παιδιά εννοείται θα κάνω ότι μου είπε απλά φοβαμαι Μήπως κάνω κάτι λάθος με το τάισμα και τον οδήγησα εγώ σ αυτή την κατάσταση. Ακόμα κοιμάται.. Ξυπνάει λίγο και ξανακοιμαται. Τι να πω ..
 
Back
Top