Γενικά Μισοσπασμενο ραμφος μπατζι

Στη τριτη φωτο φαινεται ενα κοκκινο σημαδι αυτο ειναι αιμα

για δες ειναι καπως ετσι;

Κυριε Γιαννη ειναι ετσι μονο που ο χαλινος ειναι λιγο κοκκινοε και στο ραμφος εχει λιγο αιμα
 
Ποιο σημείο είναι αυτό που αιμορραγεί;
Το αίμα είναι ξερό ή συνεχίζει ακόμη και τώρα η αιμορραγία;

Αιμορραγει το δεξι σημειο στο ραμφος και στο χαλινο εκει που ενωνεται με το ραμφος τωρα ξεραθηκε.

εκει που ειναι το μαυρο εχει φυγει το ραμφος εκει που ειναι οι βουλες ειναι που αιμορραγει και στο χαλινο η κοκκινη γραμμη ειναι εκει που ειναι κοκκινος ο χαλινος.
23933-05bb3eb4fbcdf237281fe5f765307dac.jpg
 
Δεν είμαι ειδικός...
Μέχρι να απαντήσουν οι γνώστες μπορείς να διαβάσεις τα Actions στο σύνδεσμο https://www.beautyofbirds.com/brokenbeaks.html
Αν δεις πως το πρόβλημα συνεχίζεται ίσως χρειαστείς τις συμβουλές πτηνίατρου.
 
Το πουλί βγήκε έξω από το κλουβί του; Θέλω να πω ότι η εικόνα του μου ''δείχνει'' σα να έπεσε και χτύπησε στο ράμφος του... Το είδες εσύ να τρώει ενώ είναι σε αυτή την κατάσταση; Το ξεφλούδισμα το έχει μέρες ή όλα έγιναν μαζί;
Γενικά πως είναι η διάθεση του;
 
Τρωει, πινει νερο και ναι υπαρχει αιμα

εφοσον εχει αιματα και βλεπεις οτι υπαρχει καποιο προβλημα το πρωτο πραγμα που πρεπει να κανεις ειναι καραντινα και να το απομονωσεις μακρια απο το αλλο παπαγαλακι, οχι στο ιδιο κλουβι οχι στον ιδιο χωρο.
παρατηρεις κουτσουλιες, διαθεση, αν τρωει, ποσο κοιμαται κλπ και προσπαθεις να βρεις ενα πτηνιατρο στη περιοχη σου να το πας. Απο τις φωτο δεν βοηθανε να καταλαβουμε τι εχει και το μικρο σου πρεπει να ξεκινησει θεραπεια αν εχει παρασιτα ή ειναι αρρωστο ή να δει απο κοντα το σπασιμο του ραμφους

Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι
 
Nαι βγηκε εξω,το ειδανα τρωει και να πινει νερο, η διαθεση του ειναι κανονικη δεν παρατηρησα κατι διαφορετικο και το ξεφλουδισμα ειναι μερες.
 
Από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι έχει χτυπήσει το ράμφος του μετωπικά σε κάποια προσγείωση ή σε κάποιο τοίχο μετά από πτήση στο δωμάτιο.
Αυτό είναι σοβαρό τραύμα και το καλύτερο είναι να το πας σε γιατρό.
Μην του επιτρέπεις να ξαναβγεί εκτός κλουβιού. Να το κρατήσεις μέσα μέχρι να βελτιωθεί.
 
Από την περιγραφή καταλαβαίνω ότι έχει χτυπήσει το ράμφος του μετωπικά σε κάποια προσγείωση ή σε κάποιο τοίχο μετά από πτήση στο δωμάτιο.
Αυτό είναι σοβαρό τραύμα και το καλύτερο είναι να το πας σε γιατρό.
Μην του επιτρέπεις να ξαναβγεί εκτός κλουβιού. Να το κρατήσεις μέσα μέχρι να βελτιωθεί.

Ενταξει σας ευχαριστω ολους
 
Ευχαριστω ολους ειναι καλυτερα μοο που το εχω ξεχωριστα απο τα αλλα δυο
 
Back
Top