Γενικά Μου έφυγε παπαγαλάκι budgerigar από το κλουβί

Panagiotis Raik

PB New Member
Εγγραφή
5 Μαρ 2014
Μηνύματα
13
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΝ ΒΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΠΛΕ ΠΑΠΑΓΑΛΑΚΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΕ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΕΙ .ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΑΣΠΡΕΣ ΤΡΙΧΕΣ ΟΙ ΟΠΟΙΟΕΣ ΧΑΛΑΝ ΤΗΝ ΟΜΟΙΟΜΟΡΦΙΑ που εχει η εμφμανισή του. Ο ΠΑΠΑΓΑΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΜΠΛΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΚΙΤΡΙΝΟ ΠΟΛΥ ΑΝΙΧΤΟ (ΤΟ ΚΙΤΡΙΝΟ)(συγνώμη για τα κεφαλαία, τα έβαλα και να τονίσω το γεγονός διότι είναι σημαντικό για μένα. Ο ε πατέρας μου πήγε να καθαρίσει το κλουβι απο την κάτω μεριά αρκετά απρόσεκτα και δίνωντας χώρο διαφυγείσ στον παπαγάλο αποτέλεσμα να πετάξει πολυ μακρια χωρις να χρειαστει να καθισει κάπου( οχωρος ειναι ανοιχτος και φάνικε). το συμβάν έγινε στις 12 το πρωι με 1 . Παρολα αυτα ο παπαγαλος επέστρεψε κατα της 5 ωρα το απόγευμα. Δύσταζε να πατήσει στο μπαλκονι μαλλον λογο της Ελληνικης σημαιας που εβαλαν για την 25 μαρτιου. εκανε 2 προσπαθειες αλλα μετα εφευγε. Αργοτερα μη ξεροντας τον οροφο πηγαινε σε λαθος μπαλκονια. ακομα και στην διπλα πολοικατικια.Στο τέλος εφυγε και εχει μία μέρα που ειναι άφαντος. ☹
στο παρελθον εφυγε η μητέρα του και δεν γυρισε ποτέ.Αυτη ομως ειχε συρει το πορτακι της φωλια δεν ηταν
απο λαθος μας.
 
Κρίμα! Μπορείς να βάλεις alert εδώ Lost and Found Parrots / Birds - Parrot / Bird Reporting and Alerting Register με φωτογραφία καλύτερα αν έχεις και επίσης βγάλε μια ανακοίνωση να την πας στα petshops και να την κολλήσεις στους στύλους της γειτονιάς σου.Άσε το κλουβί με ανοιχτή την πόρτα στο μπαλκόνι και τροφή σε κάποιο τραπέζι μήπως γυρίσει και σταθεί
 
Κρίμα! Μπορείς να βάλεις alert εδώ Lost and Found Parrots / Birds - Parrot / Bird Reporting and Alerting Register με φωτογραφία καλύτερα αν έχεις και επίσης βγάλε μια ανακοίνωση να την πας στα petshops και να την κολλήσεις στους στύλους της γειτονιάς σου.Άσε το κλουβί με ανοιχτή την πόρτα στο μπαλκόνι και τροφή σε κάποιο τραπέζι μήπως γυρίσει και σταθεί
Εχω αφησει την φωλια σκετη εξω στο τραπεζι και σε μια σταχτοθικη εβαλα τροφη.. Το κλουβι δεν το ανοιγω γτ εχω τον αρσενικο και ενα μικρο παπαγαλο. Παντος μου προκαλει εντυπωση που ηρθε μετα απο τοσες ωρες. Αλλα και η δυναμη και η ταχυτητα που ειχε. Μου φαινεται πως παραδιναμωσε τα φτερα του οταν πετουσε μεσα στο σπιτι!
 
.. Παντος μου προκαλει εντυπωση που ηρθε μετα απο τοσες ωρες. Αλλα και η δυναμη και η ταχυτητα που ειχε. Μου φαινεται πως παραδιναμωσε τα φτερα του οταν πετουσε μεσα στο σπιτι!

Επεστρεψε;
 
Δυστυχώς μένω Καισαριανή! Θα ήθελα πολύ να σε βοηθήσω! Σε καταλαβαίνω απολύτως και πραγματικά νιώθω την αγωνία σου! Ελπίζω μόνο να ξαναγυρίσει και να χαίρεται ο ένας την παρουσία του άλλου! Φιλικά!
 
κριμα κριμα κριμα το λαθος εγινε και το εχουμε κανει σχεδων ολοι με το να στεναχωριεσε τωρα δεν βγενει κατι.
 
Πάντως μη το ξεγράφετε :) μπορεί να το βρήκε κάποιος και να το μάζεψε! Εμένα μου έχουν έρθει 2 φορές έτσι πουλιά, τη μία μάλιστα ήταν Budgie (εγγλέζικο απ' ότι μου είπαν σε pet shop), το οποίο και είχα μετά για 9-10 επιπλέον χρόνια! Γενικά νομίζω ή το βρίσκει κάποιος και το μαζεύει (όλοι τα λυπούνται).. ή τα βρίσκει κάποια γάτα κ γευματίζει 😵
 
επεστρεψε μετα απο 5 ΩΡΕΣ αλλα εκανε δυο φορες να ερθει στο μπαλκονι και τελευταια στιγμη γυρνουσε εγω δεν ημουν εξω για να παει στο κλουβι μονο του.. Μαλλον τον τρομαζε η ΕΛΛΗΝΙΚΗ σημαια που κουνιοταν λογο του αερα... Παντος μετα ανεβικε στον 5 οροφο, στον 4 οροφο, στην διπλα πολυκατικια 2 οροφο... Επισκεφτικε ποσα μπαλκονια :) και μετα απο μιση ωρα σηκωθηκε και εφυγε και ειναι αφαντος. Ελπιζω και ευχομαι να τον εχει πιασει καποιος που θα τον φροντιζει και θα τον αγαπαει οπως εγω! Λογικα επειδι θα πινασε θα καθισε να τον πιασει καποιος σε κανα μπαλκονι! Οταν τον ειδα να καθετε πανω στο κλαδι του δεντρου να με κοιταει και να τρυγιρναει με τα σπουργιτια τρελαθηκα!(πανέξυπνο παπαγαλακι bidgie!)
Πάντως μη το ξεγράφετε :) μπορεί να το βρήκε κάποιος και να το μάζεψε! Εμένα μου έχουν έρθει 2 φορές έτσι πουλιά, τη μία μάλιστα ήταν Budgie (εγγλέζικο απ' ότι μου είπαν σε pet shop), το οποίο και είχα μετά για 9-10 επιπλέον χρόνια! Γενικά νομίζω ή το βρίσκει κάποιος και το μαζεύει (όλοι τα λυπούνται).. ή τα βρίσκει κάποια γάτα κ γευματίζει 😵
Για γατα δυσκολο πεταει πολυ ξυλα και ο καιρος ηταν αψογος για τρεις μερες ευτυχως!
Δυστυχώς μένω Καισαριανή! Θα ήθελα πολύ να σε βοηθήσω! Σε καταλαβαίνω απολύτως και πραγματικά νιώθω την αγωνία σου! Ελπίζω μόνο να ξαναγυρίσει και να χαίρεται ο ένας την παρουσία του άλλου! Φιλικά!
Ευχαριστω αδερφε!
 
Κριμα...:/ και εγω καπως ετσι εχασα προσφατα τον πρασινο μου.. Παει ενας μηνας κοντα και δεν τον ξαναειδα...:/ ελπιζω να τον βρηκαν και ετσι να γινει και με τον δικο σου ωστε να ειναι ασφαλης και χαρουμενος...
 
Κριμα...:/ και εγω καπως ετσι εχασα προσφατα τον πρασινο μου.. Παει ενας μηνας κοντα και δεν τον ξαναειδα...:/ ελπιζω να τον βρηκαν και ετσι να γινει και με τον δικο σου ωστε να ειναι ασφαλης και χαρουμενος...
Μακάρι να ειναι και τα δυο χαρουμενα και να βρηκαν μια οικογενεια να τα φροντιζει!
 
Το έχω πάθει και εγώ και σε καταλαβαίνω...
Είναι δύσκολο να επιστρέψει γιατί δεν έχει δει ποτέ το σπίτι από έξω..
Τα παπαγαλάκια μπορούν να επιβιώσουν το χειμώνα έξω; Αν υποθέσουμε ότι βρίσκουν τροφή, αντέχουν στο κρύο που έχουμε εδώ;
 
Αν υποθέσουμε για εξαιρετικής αντοχής άτομα ότι λύνουν το θέμα τροφή και κρύο, υπάρχει και το θέμα "κοινωνία". Αυτά ζουν σε μεγάλα σμήνη.
Γι αυτό και επειδή όλα είναι παιδιά του κλουβιού, κινούνται σε κατοικημένες περιοχές πλησιάζοντας ανθρώπους και τα βρίσκουν άλλοι αν δεν προλάβει πριν κάποια γάτα ή κάποιο αρπακτικό.
Ας προσέχουμε τα κλουβιά μας όταν είναι σε εξωτερικό χώρο.
 
Back
Top