Ασθένειες Μπάτζι δεν μπορεί να φάει σπόρια ζει μόνο με ψωμί

Το καταλαβαινω για αυτο και το ανεφερα πριν!
 
Πολύ καλύτερα τα νέα σας! Σαφώς να μην ενθουσιάζεσαι πολύ γιατί πουλιά είναι και ποτέ δεν ξέρεις. Αλλά το ότι άρχισε να τρώει είναι καλο σημάδι.

οπως μας λεει ψιλαφιστα το χες ξαναρωτησει(γνωστη μεθοδος)
παντως και ο δευτερος γιατρος παραδεχεται οτι ειναι ασχετος στα πτηνα και εδωσε 2 φαρμακα στην τυχη μπας και το πιασουν. ελπιζω ολα να πανε καλα και να αυτοθεραπευτει

To είχα ξαναρωτήσει αλλά ήμουν πεπεισμένος ότι ήταν ΤΟΣΟ ΑΣΧΕΤΟΣ που τα οστά του λαιμού που σχηματίζουν καμπύλη τα χαρακτήρισε ως όγκο. Δεν είναι και το πιο σύνηθες 2 στα 2 πουλιά κάποιου να παθαίνουν εσωτερικούς όγκους.
 
Ξέρεις αγωγών, ειναι δυστυχώς πολλές οι φορες που τα πουλακια πριν πεθάνουν φαίνεται να έχουν μιας ημέρας αναλαμπή. Δεν στο λεω αυτο για να στενοχωρεθείς, αλλα βασικά για να παραμείνεις προετοιμασμένη για το χειρότερο, κι αν το καλύτερο έρθει, να εχεις μιαν ευχάριστη έκπληξη.
Επι του θέματος τωρα: γράψε μας ποια φάρμακα σου έδωσε, σε τι δοσολογικό σχήμα το καθένα, διάρκεια θεραπείας για το καθε σκεύασμα.
Λες για κοκκίδια. Έκανε μικροσκοπικό έλεγχο σε κουτσουλιές;
Στόμα ανοίξατε; Το εξέτασε;
Εννοειται οτι εσύ πραγματικά κανεις το καλύτερο που μπορει να γίνει αναλογα των δυνατοτήτων σου. Αλλά αν ας πουμε μιλάμε για κοκκίδια, θα πρεπει να γνωρίζεις οτι χρειάζεσαι καθημερινή ενδελεχή καθαριότητα σε όλο το κλουβί με αλλαγή υποστρώματος ειτε το βράδυ ή πολυ νωρίς το πρωί, για να μην κολλήσει πάλι και ιδανικά και το απόγευμα.
Τέλος η τροφή θα πρεπει να ειναι όχι χύμα, αλλά επώνυμη και συσκευασμένη την οποία θα ανοίξεις εσυ η ίδια.
Εύχομαι ειλικρινά να πάνε όλα κατι ευχήν.
 
Μόλις διάβασα το θέμα σας. Ευχομαι να πάνε όλα καλά μακάρι.στο Αλιβέρι υπάρχουν κτηνίατροι της κακιάς ώρας πραγματικά. Το παλικάρι που πρότεινα στη Βάσια να σας πει είναι νέος κτηνίατρος σχετικά Κ πολύ καλός πια στην περιοχή ο μόνος βασικά ακούς τα καλύτερα. Εμας μας είχε βοηθήσει παρά πολύ με το άλογο. Οντως δν ειδικεύεται στα πτηνά αλλά έχει παντα την καλή διάθεση να βοηθήσει. Ευχομαι να πάνε όλα καλά περιμένουμε καλή εξέλιξη :)
 
Σε ευχαριστω πολυ και ευχομαι να πανε ολα καλα η αληθεια ειναι οτι μου το ειπε πως δεν ειναι ειδικευμενος στα πτηνα αλλα ειχε παρα πολυ καλη διαθεση στο οτι μπορει να βοηθησει και αυτο για μενα ειναι αρκετο παντως και παλι ευχαριστω πολυ
 
Δυστυχως τα πράγματα δεν τα βλεπω καλα σημερα βρηκα παλι εμετο διασπαρτο μεσα στο κλουβι και συν την ταιστρα την εχει κανει φωλια και κοιμάται συνεχεια δεν τον βλεπω και πολυ καλα!
 
ασχημα νεα
μονο γνωστης πτηνιατρος ισως το βοηθουσε αλλα δυσκολο να κατεβεις αθηνα.
 
Δυστυχως τα πράγματα δεν τα βλεπω καλα σημερα βρηκα παλι εμετο διασπαρτο μεσα στο κλουβι και συν την ταιστρα την εχει κανει φωλια και κοιμάται συνεχεια δεν τον βλεπω και πολυ καλα!
Δεν θέλω ν φανώ Απαισιόδοξος αλλά δυστυχώ νομίζω είναι μη αναστρέψιμο
 
Δυστυχως τα πράγματα δεν τα βλεπω καλα σημερα βρηκα παλι εμετο διασπαρτο μεσα στο κλουβι και συν την ταιστρα την εχει κανει φωλια και κοιμάται συνεχεια δεν τον βλεπω και πολυ καλα!
Γωγώ, δεν υπάρχουν λόγια να απαλύνουν την αγωνία σου, το ξέρω, σε καταλαβαίνω όσο δεν μπορείς να διανοηθείς. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσπαθήσεις να του δώσεις νερό με ηλεκτρολύτες (λίγο νερό) δλδ νερό με αλμόρα από το φαρμακείο ή έστω λίγο ζαχαρόνερο, να τον βάλεις στο πιο ζεστό σημείο του σπιτιού (ίσως και μια λάμπα πυρακτώσεως σε μικρή απόσταση με ένα θερμόμετρο ενδιάμεσα ώστε να μην ανέβει η θερμοκρασία στο κλουβί άνω των 32 βαθμών). Επίσης αυτό που μπορείς επίσης να κάνεις είναι να ευχηθείς η ταλαιπωρία του να τελειώσει γρήγορα αν είναι το πουλάκι να φύγει ή να γίνει το καλύτερο που είναι δυνατό να συμβεί.
 
ασχημα νεα
μονο γνωστης πτηνιατρος ισως το βοηθουσε αλλα δυσκολο να κατεβεις αθηνα.
Ναι εχεις δικιο αλλα δυστυχως δεν μπορω πηρα και του εφτιαξα μια φωλια τουλάχιστον να νιωθει πιο ανετα και παει μεσα και κοιμαται πραγματικα λυπαμαι...
Νερο πινει τωρα πηγε και εφαγε λιγο και πηγε στη φωλιτσα του και κοιμαται παλι το σπιτι ειναι πολυ ζεστο. Στο νερο του εχω βαλει το φαρμακο που μου ειπε ο κτηνιατρος γιατι του κανω θεραπεια κανει να του βαλω και αλμορα; η αληθεια ειναι πως ειναι πολυ δυσκολο και στεναχωριεμαι που τον βλεπω ετσι
αν η κατασταση ειναι μην αναστρέψιμη ευχομαι να φυγει ηρεμα χωρις μεγαλη ταλαιπωρια για τον ιδιο τον φοιβο μου δεν θελω να φυγει αλλα... Ο πατερα μου μου εμαθε πριν φυγει απο την ζωη του. Οτι αγαπαω να μην συμπεριφερομαι εγωιστικα μονο και μονο για να το εχω εγω.. Ευχομαι ο θεος να το αφησει να φυγει ηρεμα και ευτυχισμενα χωρις μεγαλη ταλαιπωρια
 
Δώσε του μόνο το φάρμακο.
Θα του δωσω μονο το φαρμακο ευχαριστω πολυ!
Γωγώ, τι γίνεται; Καλημέρα.
Καλημερα σταθερη η κατασταση κοιμαται δεν εχει ορεξη και σημερα ειναι η τριτη ημερα θεραπειας τι να πω προς το παρον δεν εχει φαει ολο κοιμαται δεν βλεπω βελτιωση πραγματικα δεν ξερω τι να κανω το μονο ευχαριστω η κουτσουλιες βγαινουν πιο φυσιολογικες λες τα φαρμακα να του προκαλουν υπνηλια;
 
Θα του δωσω μονο το φαρμακο ευχαριστω πολυ!

Καλημερα σταθερη η κατασταση κοιμαται δεν εχει ορεξη και σημερα ειναι η τριτη ημερα θεραπειας τι να πω προς το παρον δεν εχει φαει ολο κοιμαται δεν βλεπω βελτιωση πραγματικα δεν ξερω τι να κανω το μονο ευχαριστω η κουτσουλιες βγαινουν πιο φυσιολογικες λες τα φαρμακα να του προκαλουν υπνηλια;

To φάρμακο πρέπει να το παίρνει στο στόμα καθώς τα μπάτζι μπορεί να μην πιουν νερό για καναδυο μέρες ή τουλάχιστον όχι τόσο όσο χρειάζονται για να πάρουν τη δόση του φαρμάκου. Αν δεν σου είπε δοσολογία για να το δώσεις στο στόμα του πάρε ένα τηλέφωνο να τον ρωτήσεις.
 
Σημερα εφαγε λιγο πιο πολυ η. Φλεγμονη επουλωθηκε απο κει που βγαινουν οι κουτσουλιες. Οι κουτσουλιες εχουν επανελθει σημερα που τον πηρα ηταν πιο επιθετικο μαζι μου σε σχεση με τις προηγουμενες μερες με δαγκωνε με τον ραμφος του. Δυνατα κατι που δεν εκανε πριν. Βεβαια ακομα δεν ειναι δραστηριος τρωει και Καθεται λιγο παραπανω απο χτες ξυπνιος και μετα κοιμαται αλλα σημερα τον βλεπω λιγο καλυτερα σε σχεση με χτες αυριο θα ειναι μια καινουρια μερα μακαρι να εχει μια ακομα εξελιξη
 
σημερα τον βλεπω λιγο καλυτερα σε σχεση με χτες αυριο θα ειναι μια καινουρια μερα μακαρι να εχει μια ακομα εξελιξη
Σας το εύχομαι ολόψυχα, παρακολουθώ και λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω, εύχομαι να ανακάμψει το πουλάκι!
Περιμένουμε τα ευχάριστα :)
 
Σας το εύχομαι ολόψυχα, παρακολουθώ και λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω, εύχομαι να ανακάμψει το πουλάκι!
Περιμένουμε τα ευχάριστα :)
Σε ευχαριστω πολυ μαρια μου και σε ολοι την ομαδα θα σας ενημερωσω για τις εξελιξεις να ειστε καλα και παλι ευχαριστω
 
Το οτι αντιδράει είναι καλό... Ανακτά τις δυνάμει του και νιώθει πιο δυνατός...
Ποτέ ξανά ψωμάκι όμως θα έλεγα εγω...

Ευχομαι τα καλύτερα και να γίνει σύντομα τελείως καλά !
 
Back
Top