Ασθένειες Μπάτζι με αναπνευστικό πρόβλημα

Στελακι93

PB New Member
Εγγραφή
21 Ιουν 2019
Μηνύματα
39
Χαιρετώ τον κόσμο του petbirds! Χθες είχαμε την πρώτη μας επίσκεψη σε γιατρό καθως το μπατζι μου φτερνιζόταν εδώ κ 3 μήνες δλδ από τότε που το πήρα κουνώντας το κεφάλι του μπρος πισω το είχα δει κ μια φορά να πετάει κ ένα σπορακι την ίδια στιγμή αλλά παρο όλα αυτά έτρωγε κ έπινε κανονικά απο τότε μέχρι κ τώρα κελαηδαει κανονικά έχει όρεξη εκτός από τις ώρες που χαλαρώνει και μου καμπουριαζει ελαφρά μερικές φορές.. λοιπόν πήγαμε και ζιγιστηκαμε είδανε τα κόπρανα μας είδανε κ την κοιλίτσα μας κ ήταν όλα καλα αλλά όταν μας ακροαστηκαν άκουσε η ντοκτορεσα ένα μικρό σφύριγμα κ είπε ότι είναι το αναπνευστικό του.. Μου έγραψε tabernil doxiciclina και tafarm antistress και τα 2 για μια εβδομάδα στο νεράκι. Αντιβίωση πρωί 7 σταγόνες σε 100ml και το απόγευμα να αλλάζω νεράκι μου είπε κ να βάζω το συμπλήρωμα 5 σταγόνες σε 100 ml. Και έρχομαι εγώ τώρα να ζητήσω την γνώμη σας για το αν μπορώ να δώσω και τα 2 μαζι εννοώ ίδια μέρα δεν θα μου εξασθενήσει η επίδραση της αντιβίωσης αν δώσω κ συμπλήρωμα; Προφανώς ο γιατρός για να μου τα είπε μαζί πιστεύει ότι είναι οκ αλλά θα ήθελα και την γνώμη σας αν έχετε άποψη στα συγκεκριμένα σκευάσματα ακόμα δεν έχω ξεκινήσει την θεραπεία θα ξεκινήσω αύριο πρωί. Να συμπληρώσω ότι περνάμε και πτερορροια ξέχασα να το πω!
 
Ευχαριστούμε.. μου είπαν ότι αν δεν σταματήσει το φτέρνισμα με αυτό θα κάνουμε τεστ για ψιττακωση 😔 δυστυχώς δεν γνωρίζω αν έχει ασβέστιο η σίδηρο αλλά θα ρωτήσω όταν πάω να το πάρω
 
Ναι το γνωρίζω κ για αυτόν τον λόγο έχω αγχώθει!

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Το έχεις ήδη 3 μήνες, αν ήταν να έχεις κολλήσει οτιδήποτε θα είχες ήδη κολλήσει. Δεν θέλει ταραχή. :)
 
*ντοκτορεσα...
**πρωί 7 σταγόνες σε 100ml και το απόγευμα να αλλάζω νεράκι μου είπε κ να βάζω το συμπλήρωμα 5 σταγόνες σε 100 ml.
*Θέλεις να μας πεις ποια είναι η γιατρός που εξέτασε το πουλάκι;
Αν κατάλαβα, σου είπε:
**Το πρωί σε 100 νερό βάζεις 7 σταγόνες αντιβίωσης
Και το απόγευμα σε 100 νερό βάζεις 5 σταγόνες από το antistress
Εγώ παρατηρώ τα εξής
α)Με αυτό τον τρόπο, η αντιβίωση δίνεται μόνο για ένα 12ωρο (εκτός ότι και γι΄αυτό δεν είμαστε σίγουροι,
δηλ δεν γνωρίζουμε πόσο θα πιεί, από την στιγμή που δεν παίρνει το φάρμακο κατευθείαν στο στόμα).
β)Λογικά το πουλί το 12ωρο αυτό (της ημέρας) θα πίνει από τα 100 νερού που θα περιέχουν 7 σταγόνες αντιβίωσης
γ)Λογικά πρέπει να κοιμάται ένα 12ωρο, οπότε τότε σε 100 νερού θα πρέπει να έχεις βάλει 5 σταγόνες αντιβίωσης
δ)Από το νερό αυτό (βραδινό), λογικά δεν θα πιει...
🤔
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Το έχεις ήδη 3 μήνες, αν ήταν να έχεις κολλήσει οτιδήποτε θα είχες ήδη κολλήσει. Δεν θέλει ταραχή. :)
Το σκέφτηκα κ εγώ αυτό αλλά δεν ξέρω...😒
[automerge]1571505544[/automerge]
Ναι κ εγώ σκέφτηκα το ίδιο με σένα επίσης το συμπλήρωμα έχει ασβέστιο κ σίδηρο κ ενώ ξέρω κ μ είπαν ότι χάνεται η ενέργεια της αντιβίωσης αν την δεινή μαζί με το συμπλήρωμα ξανά πήρα την γιατρό κ Μ είπε ότι μπορώ να τα δώσω μαζί κ μάλιστα μου λέει για πιο λόγο να μην το κάνω. Ενώ το λέει κ στις οδηγίες της αντιβίωσης. Δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτηκα να τα δώσω ξεχωριστά πρώτα αντιβίωση 7 μέρες κ μετά συμπλήρωμα τις άλλες 7. Η γιατρός ήταν η κύρια Δουκάκη
 
. Ξανά πήρα την γιατρό κ Μ. Η γιατρός ήταν η κύρια Δουκάκη
Η γιατρός κ Μ; (ποια είναι)
Η κ Δουκάκη σου έδωσε τα φάρμακα και τις οδηγίες λήψης (που μας έγραψες);
 
Η γιατρός κ Μ; (ποια είναι)
Η κ Δουκάκη σου έδωσε τα φάρμακα και τις οδηγίες λήψης (που μας έγραψες);
Το 'Μ' συντακτικό λάθος η κύρια Δουκάκη είναι η γιατρός και να διορθώσω ότι το αντιστρες μου είπε να το δεινω μετά τις 4-5 το απόγευμα ώστε να πίνει λίγο πριν κοιμηθεί
 
. Είπε ότι μπορώ να τα δώσω μαζί *κ μάλιστα μου λέει για πιο λόγο να μην το κάνω.
*Ενώ το λέει κ στις οδηγίες της αντιβίωσης. Δεν ξέρω τι να κάνω σκέφτηκα να τα δώσω ξεχωριστά πρώτα αντιβίωση 7 μέρες κ μετά συμπλήρωμα τις άλλες 7. Η γιατρός ήταν η κύρια Δουκάκη
*Της απάντησες ότι αυτές είναι οι οδηγίες της εταιρείας; (της αντιβίωσης) τι απάντησε;
, δεν μπορεί κανένας μας να σου προτείνει κάτι διαφορετικό από τις οδηγίες της γιατρού τότε...
 
δυστυχώς δεν γνωρίζω αν έχει ασβέστιο η σίδηρο αλλά θα ρωτήσω όταν πάω να το πάρω
Περιέχει και μάλιστα και τα συνοδά του, μαγνήσιο, φώσφορο. Να την ρωτήσεις και μάλιστα περισσότερο συγκεκριμένα, αν είναι σωστό να δώσεις τετρακυκλίνη μαζί με ασβέστιο. Στη συνέχεια αν θέλεις ενημέρωσε κι εμάς.

Edit. Το διάβασα αργότερα.
ξανά πήρα την γιατρό κ Μ είπε ότι μπορώ να τα δώσω μαζί κ μάλιστα μου λέει για πιο λόγο να μην το κάνω
 
*Της απάντησες ότι αυτές είναι οι οδηγίες της εταιρείας; (της αντιβίωσης) τι απάντησε;
, δεν μπορεί κανένας μας να σου προτείνει κάτι διαφορετικό από τις οδηγίες της γιατρού τότε...
Δεν της απάντησα γιατί αργότερα πήρα τα φάρμακα και διάβασα τις οδηγίες αλλά θα ξανά πάρω αύριο τηλ και θα την ξαναρωτήσω
[automerge]1571508559[/automerge]
Περιέχει και μάλιστα και τα συνοδά του, μαγνήσιο, φώσφορο. Να την ρωτήσεις και μάλιστα περισσότερο συγκεκριμένα, αν είναι σωστό να δώσεις τετρακυκλίνη μαζί με ασβέστιο. Στη συνέχεια αν θέλεις ενημέρωσε κι εμάς.

Edit. Το διάβασα αργότερα.
Δοξυκικλινη δεν είναι η αντιβίωση που μου είπε;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δοξυκυκλίνη για πτηνά
ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ: Αποφύγετε να το χορηγήσετε μαζί με συμπληρώματα ασβεστίου και/ή σιδήρου κατά την διάρκεια της θεραπείας, καθώς η απορρόφηση του αντιβιοτικού μπορεί να μειωθεί.
πηγή
Οι οδηγίες αναφέρουν τα ίδια και γι΄ανθρώπινη χρήση...
*Της απάντησες ότι αυτές είναι οι οδηγίες της εταιρείας; (της αντιβίωσης) τι απάντησε;
, δεν μπορεί κανένας μας να σου προτείνει κάτι διαφορετικό από τις οδηγίες της γιατρού τότε...
Το έψαξα παντού... oπότε τώρα λοιπόν μπορώ να σου πω πως : Εγώ δεν θα έδινα μαζί με την αντιβίωση τα συμπληρώματα 😉
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μου πρότεινε επίσης να πάρω πατηθρα που μοιάζει με τσιμέντο για να ακονίζει τα νύχια του μόνο του όταν χρειάζεται.. αλλά δεν έχω βρεί κάτι τέτοιο Μ είπε να μην ξεγελαστω από αυτές που μοιάζουν με υαλοχαρτο
[automerge]1571509890[/automerge]
Δοξυκυκλίνη για πτηνά
ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΕΙΣ: Αποφύγετε να το χορηγήσετε μαζί με συμπληρώματα ασβεστίου και/ή σιδήρου κατά την διάρκεια της θεραπείας, καθώς η απορρόφηση του αντιβιοτικού μπορεί να μειωθεί.
πηγή
Οι οδηγίες αναφέρουν τα ίδια και γι΄ανθρώπινη χρήση...

Το έψαξα παντού... oπότε τώρα λοιπόν μπορώ να σου πω πως : Εγώ δεν θα έδινα μαζί με την αντιβίωση τα συμπληρώματα 😉
Κ εγω το έχω ψάξει κ βλέπω παντού το ίδιο αλλά δεν μπορώ να καταλάβω. Πιθανότατα ούτε κ εγώ θα τα δώσω μαζί δεν θέλω να του δώσω στην ουσία και τα 2 μαζι και να είναι σαν να μην παίρνει αντιβίωση δλδ χωρίς λόγο να ποτίσω το πουλί τσάμπα φάρμακα... Ακόμα κ αν είναι και τα 2 σε σταγόνες
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Μου πρότεινε επίσης να πάρω πατηθρα που μοιάζει με τσιμέντο για να ακονίζει τα νύχια του μόνο του όταν χρειάζεται.. αλλά δεν έχω βρεί κάτι τέτοιο Μ είπε να μην ξεγελαστω από αυτές που μοιάζουν με υαλοχαρτο
Διάβασε κι αυτό Ποια η γνώμη σας για τις πατήθρες ασβεστίου;
 
Back
Top