Ασθένειες Μπήκαν οι παπαγάλοι μου στην πτερόρροια ή όχι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stefan
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Stefan

PB Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2008
Μηνύματα
418
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Πρωσφατα (χθες) παρατηρεισα πολλα πουπουλα(οχι φτερα)(γυρω στα 7)στον πατο του Ζακο μου και στον πατο των Budgies της αδερφης μου. Ειναι πτεροοια ή κατι αλλο; Αν ειναι οντως πτεροροια τι μετρα πρεπει να παρω;
 
Θα σου ηταν ευκολο να βαλεις μια φωτογραφια για να σου πουν τα παιδια σιγουρα; Αν οντως ειναι πτεροροια χρειαζεται καθημερινο μπανακι. Η πτεροροια ειναι επωδυνη για τα πουλια και το μπανιο τα ανακουφιζει! Να τους δινεις φρουτα και λαχανικα, σουπιοκοκαλο για ασβεστιο. Και παρε πολυβιταμινες να τις βαλεις στο νερο. Σου προτεινω της Bogena multivit που χρησιμοποιω και εγω. Να διαβασεις τη δοσολογια ποσες σταγονες ακριβως χρειαζεται στο νερο.
Διαβασε λιγο και εδω https://community.petbirds.gr/threads/Παθολογική-πτερόρροια-των-πτηνών.17665/
 
ευχαριστω!Φρουτα και σουπιοκοκαλο δεν τρωνε... Τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
 
Oσον αφορα τα φρουτα και τα λαχανικα δοκιμασε το κολπο που εκανα και εγω στα δικα μου και τωρα τρωνε φρουτα και λαχανικα <Link Removed>
Διαβασε για σουπιοκοκαλο https://community.petbirds.gr/threads/Σουπιοκόκκαλο-στα-πουλιά.17816/ Θα μπορουσες τωρα που το σκεφτομαι να το τριψεις σε ψιλα κομματακια και να το βαλεις μεσα στην κυρια τροφη αφου δεν το τρωνε σκετο.
 
Και κατι ακομα:Ειδα στο αρθρο οτι η φυσιολογικη πτεροροια ειναι μεταξυ Αυγουστο και Σεπτεμβριο. Ο πτηνιατρος μου, μου ειπε οτι μπορει να αρχισει και απο τον Μαιο.Ισχυει κατι τετοιο;
 
Κι εμενα το Κοκατιλ μου απο την ημερα που το ψεκασα με νερακι, για μπανακι (και δεν του αρεσε καθολου) παρατηρισα οτι καθε ημερα πλέον καθαρίζετε στα φτερά και πεφτουν κατω μικρά πολυ μικρά πουπουλακια, τα βγάζει το ιδιο και τα πετάει. Αυτο τι ειναι;
(* Του δίνω αυγο αντι για βιταμινες)
 
Και κατι ακομα:Ειδα στο αρθρο οτι η φυσιολογικη πτεροροια ειναι μεταξυ Αυγουστο και Σεπτεμβριο. Ο πτηνιατρος μου, μου ειπε οτι μπορει να αρχισει και απο τον Μαιο.Ισχυει κατι τετοιο;
Στέφανε από τον δικό μας έπεφταν φτερά και πούπουλα το Φεβρουάριο, τον πήγαμε στο γιατρό κρατώντας τα φτερά που είχα μαζέψει, και μας είπε ότι άνοιξη προς καλοκαίρι γίνεται η μια πτερόπτωση και φθινόπωρο προς χειμώνα η άλλη, αλλά έγινε, είπε, πρόωρα, επειδή έχουν τα σπίτια μας ζέστη, και δεν ήταν ανησυχητικό. Ό άλλος γιατρός μας είπε, ότι φυσιολογική πτερόπτωση μπορεί να συμβεί και 3 φορές το χρόνο.
Bluewinter, μήπως είναι ο φυσιολογικός καθαρισμός τους αυτό που βλέπεις; Πάντως τα ανακουφίζει ο ψεκασμός, το καλό βρέξιμο, μπανάκι, μαλακώνει το δέρμα τους, ευχαριστιούνται!
 
Παρεπιπτοντος μετα απο καθε μπανιο πρεπει να τα σκουπιζουμε κιολας;(Παντως εγω τον εκανα με ψεκασμους και δεν του αρεσε καθολου.Απο τοτε ομως χανει πολυ λιγοτερα πουπουλα)
 
Το χειμώνα εγώ τον σκουπίζω το καλοκαίρι στεγνώνει μόνος του και γρήγορα λόγω ζέστης.
 
Ο γιατρός μας είπε ότι σ'αυτό το είδος δεν πολυαρέσει το μπάνιο, αλλά μπορούμε να τους το κάνουμε ευχάριστο, τακτικά και θα το συνηθίσουν. Χρειάζεται αρκετό νερό για να φθάσει μέχρι το δερματάκι τους. Εμάς το κρατάει από τα ποδαράκια ο ένας, το αναποδογυρίζει, -γίνεται συνέχεια αυτό, και σαν παιχνίδι και του αρέσει-, εκείνο φτεροκοπάει αδιάκοπα, οπότε πηγαίνει παντού, πάνω κάτω, κάτω από τα φτερά το νερό, το απολαμβάνει! (Όταν βρεθεί και τρίτος εκείνη την ώρα θα γράψουμε youtube, είναι πραγματικά απόλαυση!). Μετά, επειδή είναι αδιάβροχα τα φτερά, με το τίναγμα στεγνώνουν. Κάποιες φορές το ακουμπάμε με την πλάτη πάνω σε πετσέτα, το κυλάμε! Προσοχή στα ρεύματα, μετά.
 
Εγω τον αφηνω να πλατσουριζει μεσα στην λεκανη και τον ψεκαζω, επειτα του ρειχνω μια πετσετα και αυτος μεσα στην πρωσπαθεια του να φυγει αυτοσκουπιζεται... Παντως μετα απο το "ντουζ" τους,τους αφηνω μεσα στο μπανιο να στεγνωσουν γιατι εχει ζεστη απο τους υδρατμους που δημιουργηθηκαν. Κανω καλα; Και τι θερμοκρασια πρεπει να εχει το νερο;
 
Όντως ο δικός μου μου δινει την αίσθηση οτι αυτοκαθαρίζεται αλλαόταν τον ψεκασα έδειχνε να κρυωνει μετα και φτερνιζόταν, εκτος και αν το κανει επειδη ποτε του δεν ειχε κανει μπανιο και ψιλοσοκαρίστικε.. Κανει να τα κανουμε μπάνιο απο τωρα; Και πόσες φορές τον μήνα μπορούμε!
 
Χρειάζονται συχνό μπάνιο. Στέφανε με κρύο νερό εμείς το ψεκάζουμε, αρκετά, σα ντουζάκι - βροχούλα και με χλιαρό του πλένουμε τα πόδια, κάθε μέρα κάτω απ'τη βρύση. Υδρατμούς καθόλου, απ'ότι γνωρίζω, δεν πρέπει να έχουν! Βluewinter ξαφνιάζεται λίγο στην αρχή, κάθε φορά, φτεροκοπά, αλλά δεν σοκάρεται, έχω δει πολλά πουλιά να πετάνε στη βροχή, μέρα παρά μέρα εμάς τώρα, το καλοκαίρι του βάζουμε ρηχό διαφανές pyrex, τσαλαβουτά, πίνει, πετά εδώ κι εκεί και προσπαθεί να μπει όλος μέσα!
 
Α οκ!Eυτυχως που μου το ειπες για τους υδρατμουσ αλλιως... Τα ποδια ομως πως να τα πιασουμε;
 
Με τις εναλλαγές χεριών, θα ανεβάσει και τα δύο ποδαράκια του στο δείκτη σου, θα τα κρατάς, καλά, με τον αντίχειρα, (εμάς έχει συνηθίσει γιατί του κάνει ο γιός μου αναποδογυρίσματα & ανεβοκατεβάσματα που του αρέσουν). Και ενώ τον κρατά με αυτό τον τρόπο και όταν αντιδρά τον παίρνει στο στήθος του, ψεκάζει ο βοηθός συνεχώς. Το μικρό φτερουγίζει, κουνώντας το με το χέρι (γυρίζοντάς το ανάποδα) πέφτει και από κάτω του η βροχούλα και κάτω απ'τις φτερούγες, μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα τελειώνουμε! Το αφήνουμε ηρεμεί, τινάζεται, έχει απαλλαγεί από τα ασπράκια - πούδρα και αρχίζει να τραγουδά! Βοηθά πολύ στην πτερόρροια! (Βγήκαμε off topic?)
 
παιδια να ρωτησω κατι... Ολα τα πουλια παιρνουν πεπτοροια; Αν ναι καθε χρονο; Κ σε καθε ηλικια; Εμενα μαλλον ειναι 4χρ...
 
Εγω τον χειμωνα την ψεκαζω, ενω τωρα βαζω λιγο νερο στην μπανιερα, την βαζω μεσα και με το χερι μου της ριχνω νερο παντουκαι κατω απο τις φτερουγες. Της αρεσει και μαλιστα τωρα εχει μαθει και λεει " θα κανεις μπανακι; ". Μετα την αφηνω και στεγνωνει μονη της, χωρις ρευματα φυσικα.
 
Back
Top