Φροντίδα Μπαούλιασμα - Σεντούκιασμα στα πουλιά

Ναι κάτι παροιμίο γίνεται και στα καναρίνια φωνής.
Το μπαουλιασμα είναι πως το εννοεί κάνεις άλλο δηλαδή ένα μέρος με περιορισμένο φως για δύο εβδομάδες ένα μήνα και άλλο πιασμένο πουλί που έχει στερηθεί ελευθερία να μπαίνει στους δεκαπέντε πόντους χωρίς να καθαρίζεται με μια ποτιστρα μια εβδομάδα αυτό είναι πραγματικά απάνθρωπο και βασανιστήριο.
Ο καθένας έχει την άποψη του, ούτε εμένα μου αρέσει το μπαουλιασμα όπως περιγράφεται...
 
μας δινει ομως το δικαιωμα να το εχουμε σε ενα κλουβι 40 cm.

αν αυτο δεν ειναι κακοποιηση εγω σηκωνω τα χερια ψηλα.

δεν ακουσα ομως γνωμες για τους διαγωνισμους (που ειναι και ηθικοι και νομιμοι) και θα αρχισουν σε λιγο καιρο.

Έτερον εκάτερον.
Ο μούτος όμως δεν είναι απλά ενα μικρό κλουβί, είναι απομόνωση στο σκοτάδι, με δυσάρεστα και αμφίβολα αποτελέσματα.
Όποιο πουλί μπει εκεί ποτέ δεν βγαίνει το ίδιο!
Για μένα αυτό δεν είναι Τέχνη, όπως θέλουν να το παρουσιάζουν μερικοί. Είναι σαδισμός.
 
Ειναι η πρωτη μου φορα που το ακουω αυτο το μπαουλιασμα. Παρ ολα αυτα δεν συμφωνω καθολου μα καθολου με αυτο.
 
εγω αυτο που λεει ο ian 32 θεωρω μπαουλιασμα, οι ''παλιοι '' οταν αιχμαλωτιζαν πουλι το περναγαν απο μουτο για να το ''ηρεμησουν'' και οχι τοσο πολυ για να του περασουν φωνες, μιας και τοτε η φυση ηταν απλοχερη σε αυτο το θεμα.
η κουτσουλια μεχρι την πατηθρα (θεωρουσαν οτι εκανε καλο) και ποτιστρα απλυτη καμια βδομαδα.

αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εκπαιδευση για φωνες, μα καμια σχεση 😉.
 
εγω αυτο που λεει ο ian 32 θεωρω μπαουλιασμα, οι ''παλιοι '' οταν αιχμαλωτιζαν πουλι το περναγαν απο μουτο για να το ''ηρεμησουν'' και οχι τοσο πολυ για να του περασουν φωνες, μιας και τοτε η φυση ηταν απλοχερη σε αυτο το θεμα.
η κουτσουλια μεχρι την πατηθρα (θεωρουσαν οτι εκανε καλο) και ποτιστρα απλυτη καμια βδομαδα.

αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εκπαιδευση για φωνες, μα καμια σχεση 😉.

Και γιατί τότε χρησιμοποιείται στην εκπαίδευση των καναρινιών φωνής;
 
δεν κανουν κατι τετοιο, αλλα εχει μεινει το σκοτεινο μερος σαν εννοια ''μουτος''.
 
Τα καναρίνια φωνής μέχρι τον έκτο μήνα συνήθως είναι μαζί στην κλούβα πτήσης.
Λίγο καιρό πριν τον διαγωνισμό ανάλογα πότε έχει οριστεί από τον σύλλογο σταδιακά μπαίνουν σε ημισκοτεινο χώρο ώστε όταν βγουν στο φως και συνεπώς μπροστά στον κριτη να τραγουδήσουν και να πουν ότι έχουν.
Δεν το κάνουν για να πάρουν έξτρα φωνές απλά για να τραγουδήσουν την κατάλληλη στιγμή αλλά και να ναι συγκεντρωμενα σε αυτο που ακούνε για να τελειοποίησουν το ρεπερτόριο τους!
 
οι ''παλιοι '' οταν αιχμαλωτιζαν πουλι το περναγαν απο μουτο για να το ''ηρεμησουν'' και οχι τοσο πολυ για να του περασουν φωνες, μιας και τοτε η φυση ηταν απλοχερη σε αυτο το θεμα.
Προφανώς γι' αυτό και άφηναν την κουτσουλιά μέχρι την πατήθρα για... Να κάνουν καλό. Τι θα πείραζε άλλωστε αν έχαναν καμιά διακοσαριά πουλιά το χρόνο; Ενα ποσοστο 2% πούλαρων δεν θα έμεναν; Του χρόνου άλλα, ήρεμα επίσης. 🙄
 
Οι παλιοί πλάκωναν και τις γυναίκες τους στο ξύλο, δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση.
Πάντως προσωπικά είχα μαύρα μεσάνυστα για όλ' αυτά. Μου δημιουργεί αμηχανία και οργή αυτή η γνώση και δεν θέλω να τοποθετηθώ παραπάνω γιατί θα "χαλαστούμε" με ανθρώπους που δεν γνωριζόμαστε καν.
Δεν γίνεται φυσιολογικός άνθρωπος να χειρίζεται την ζωή και τον θάνατο με τέτοια ευκολία, χωρίς περίσκεψη και θλίψη, έστω και αν αφορά ένα ταπεινό πουλάκι.
Ειλικρινά πιστεύω ότι άτομα που "κολλάνε" και πορώνονται εν είδη χόμπυ σ' αυτές τις διαδικασίες, πρέπει να τύχουν ψυχιατρικής υποστήριξης.
 
Eγώ γι αυτό ''φυτίλιασα'' τον φίλο μου (και ποδοσφαιρικό ομοϊδεάτη :D), γιατί αν δείτε να μιλήσουν στο νήμα αυτοί που ''αγαπούν'' τις φωνές, θα διαπιστώσουμε όλοι ότι γίνεται η ''ανάγκη φιλότιμο'' , στρογγυλοποιείται η κατάσταση και αμβλύνονται οι αντιστάσεις...
Το ερώτημα είναι ''ο σκοπός αγιάζει τα μέσα'';
Για μένα ΟΧΙ . Άλλο εκτροφή, άλλο βασανιστήρια!
 
Οι παλιοί πλάκωναν και τις γυναίκες τους στο ξύλο, δεν είναι παράδειγμα προς μίμηση.
Ναι αλλά ήρεμες δεν ήταν;
Δεν το κάνουν για να πάρουν έξτρα φωνές απλά για να τραγουδήσουν την κατάλληλη στιγμή αλλά και να ναι συγκεντρωμενα σε αυτο που ακούνε για να τελειοποίησουν το ρεπερτόριο τους!
Γιάννη, αυτά τα "στρογγυλέματα" τα χρησιμοποιούμε για να πούμε στην καλύτερη περίπτωση μισές αλήθειες. Σαφώς και το κάνουν για να ξεχάσουν να "σβήσουν" ότι πρόλαβαν να βγάλουν στους έξι μήνες της ζωής τους όλα μαζί ακούγοντας το ένα το άλλο και πλέον μέσα στο απόλυτο σκοτάδι όντας "ναρκωμένα", να γράφεται καθαρό ρεπερτόριο στο μυαλό τους, ακούγοντας το πουλί που έχει επιλεγεί ως δάσκαλος για να τους περάσει το πρότυπο, χωρίς άλλου είδους ηχητικές παρεμβάσεις. Ούτε καν από τα ίδια πουλιά μεταξύ τους.

Εάν αυτό το ονομάζουμε συγκέντρωση, τότε και το μπαούλιασμα είναι ένα είδος συγκέντρωσης που θα επιφέρει ηρεμία. Ακόμη και αν ακούγεται ευκολότερα έτσι, η αλήθεια είναι πως στην πραγματικότητα η μόνη διαφορά που υπάρχει είναι ότι στην πρώτη περίπτωση τα πουλιά είναι αιχμάλωτισμενα, άρα διπλό το κακό, ενώ στη δεύτερη τα πουλιά είναι εκτροφής.
 
*Και για να μην υπάρξει παρανόηση, ο vag21 ότι καλό πουλί έχει πάρει, το ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕ ! δεν μετέρχεται τέτοιες μεθόδους και δεν κάνει τέτοιου είδους ''εκπαίδευση'' .. Απλά (όπως και πολλοί από μας) γνωρίζει -ουμε πρόσωπα και πεπραγμένα.
 
Και για να μην υπάρξει παρανόηση, ο vag21 ότι καλό πουλί έχει πάρει, το ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΣΕ
Μα δε μιλάμε επί προσωπικού βρε Νίκο. Απόψεις και επιχειρήματα αντιπαραθέτουμε. :)
 
Στον πρωταθλητισμό νομίζω πως δεν υπάρχει ηθική, ή για να είμαι δίκαιος απουσιάζει αισθητά σε αρκετές περιπτώσεις.
Μα εδώ στον ανθρώπινο πρωταθλητισμό ντοπάρουν τα πιτσιρίκια. Πολλοί γονείς τις γενιάς μου πήραμε τα παιδιά μας από τους ομίλους γιατί ήταν αναπόφευκτο. Βέβαια υπάρχουν και γονείς που συναινούν, τι να πει κανείς; Εγκληματικές φιλοδοξίες.
 
Δυστυχώς (η ευτυχώς), δεν έχουμε εδώ ένα ''μέντορα'' -εκπαιδευτή, να γίνει μπουρλότο η κουβέντα.
Αλλά τελικά αν δε σπάσεις αυγά, δεν φτιάχνεις ομελέτα. Κάποια στιγμή, θα'πρεπε να γίνει σοβαρή συζήτηση (κυρίως μέσα στους συλλόγους), σχετικά με θέματα φωνητικής εκπαίδευσης.. Αλλά πάλι, ακόμα κι αν απαγορευόταν ρητώς, ποιός θα μπορούσε να ελέγξει με ποιό τρόπο φτιάχνονται οι πρωταθλητές;
Πιθανώς, ίσως μόνο η όποια ανθρωπιά η συνείδηση του εκτροφέα.
 
Back
Top