Φροντίδα Μπαούλιασμα - Σεντούκιασμα στα πουλιά

Πολλά από αυτά που γράφονται στα διάφορα μπλογκ και φόρουμ και μετά αναπαράγονται ως γνώση, καθώς επίσης και αυτά που λέγονται από διάφορους "γνώστες"... Πρέπει να τα φιλτράρουμε πολύ καλά πριν τα υιοθετήσουμε!
 
1. Από που προκύπτει ότι αυτή είναι μέθοδος που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί γαρδελάδες;
(με δεδομένο ότι τα κασετόφωνα ήρθαν στην ελλάδα στα μέσα της 10ετίας του '70 και τα cd πολύ αργότερα ενώ είναι γνωστό ότι δασκάλευαν πουλιά πολλές δεκαετίες πιο πριν)
Ασφαλώς την εποχή πριν το κασετόφωνο είχε εξαιρετικά μεγάλη αξία ο καλός "δάσκαλος"που συνήθως ήταν ένα μεγάλο και σταθερό σε κελάηδισμα πουλί. Από τη δεκαετία του 70 και μετά άρχισαν να μπαίνουν στο παιχνίδι και τα κασετόφωνα.

2. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λογική εξήγηση σε τι θα βοηθούσε η κουτσουλιά μέχρι την πατήθρα;
Πριν αρκετούς μήνες ένας θείος της γυναίκας μου έπρεπε να νοσηλευτεί για μερικές βδομάδες και ανέλαβα εγώ την περιποίηση των πτηνών του...
Η παρατήρησή του όταν επέστρεψε και ανέλαβε τα καθήκοντά του ήταν γιατί καθάρισα τους πάτους των κλουβιών (μιλάμε για μήνες ακαθάριστα). Και όταν ρώτησα απορημένος να μάθω τους λόγους της "κακής" πράξης μου η απάντηση ήταν πως με την κουτσουλιά κρατάει ποιο ζεστό το κλουβί και αποτελεί μόνωση για τις ασθένειες... Παρακαλώ.. είπατε κάτι;
3. Πιστεύετε πραγματικά ότι ένα μεγάλο πουλί, μπορεί με αυτή την διαδικασία να γίνει "καλλίφωνο" όπως λέει το άρθρο;
Δυστυχώς με αυτή τη μέθοδο αναγκάζουν το πουλί να επανεκτιμήσει τις ωδικές του νότες και να υιοθετήσει αυτές που του σερβίρουν... Ακόμη και σε βάρος της υγείας του.
 
Η παρατήρησή του όταν επέστρεψε και ανέλαβε τα καθήκοντά του ήταν γιατί καθάρισα τους πάτους των κλουβιών (μιλάμε για μήνες ακαθάριστα). Και όταν ρώτησα απορημένος να μάθω τους λόγους της "κακής" πράξης μου η απάντηση ήταν πως με την κουτσουλιά κρατάει ποιο ζεστό το κλουβί και αποτελεί μόνωση για τις ασθένειες... Παρακαλώ.. είπατε κάτι;

Ωραίο θέμα για συζήτηση.

Θα τον τρελάνω τον Paiana.😛
 
Kάτσε καλά ''μουρλέ'' και κλείσε το Dimple... Εδώ δεν υπάρχει ο μελισσοκόμος, ούτε ο δικηγόρος, ούτε ο ηλεκτρολόγος σου για να ''ανοίξει '' ο διάλογος.
Τι να συζητήσουμε; Αν πρέπει να καθαρίζουμε τα κλουβιά η είναι καλύτερα να κάνουν βουνό οι κουτσουλιές;
Είναι σα να ρωτάς.. Είναι καλό που πλένουμε τα παιδιά μας;... Μήπως μερικά γυφτάκια που πλένονται όταν βρέχει, αναπτύσσουν ανοσία στα μικρόβια;
 
Tο ακριβώς αντίθετο του μπαουλιασματος που ακολούθησα, με ήχους της αρεσκείας μου και το αποτέλεσμα στο βιντεάκι.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
ελεγα να μην ξαναναφερθω στο θεμα, αλλα φιλε γιαννη με αυτο το βιντεο προτρεπεις τον κοσμο να μην ''μπαουλιαζει''(χιουμορ μην με κραξετε);

βεβαια αν αρεσει σε σενα, σκασιλα σου μεγαλη τι λεω εγω 😉.
 
Εγώ δεν ειμαι τελείως αντίθετος γιατί η κάθε εποχή είχε την δική της κουλτούρα. Πολλα απανθρωπα πραγματα εχουν γινει κ αι γινοντε σε οικοσιτα ζωα και ορισμενα δεν μας πειραζουν καν, π.χ καποτε τα βοδια οργωνανε ασταματητα ατελειωτα στρεμματα χωραφιων και στην πεινα τα σφαζανε για να τραφουν. Οπως και η απαραδεκτη εκτροφη κοτοπουλων σε μποξ 40*40 εκ. Θα μου πειτε αυτα ειναι για επιβιωση και τροφη και δεν μας πολυπειραζει, ας παμε σε ζωα συντροφιας, εχετε παει σε εκτροφειο και εκπαιδευτηριο κυνηγοσκυλων; Δεν ειναι και οτι καλητερο οι τροποι εκπαιδευσης ομως οι κυνηγοι δεν εχουν προβλημα, οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπητα. Θα μπορουσα να γραφω σελιδες ολοκληρες αλλα μου ειναι δυσκολο χωρις αντιλογο και φυσικη συζητηση και φοβαμαι μην παρεξηγηθω. Στο θεμα μας, κατα για μενα ειναι γιατι τοτε δεν εκτιμουσαν τα πουλια και δεν τους ενοιαζε αν απο τα 10-20 πουλια που σεντουκιαζανε ειχανε 7-8 πουλια απωλειες,τα καλα ηταν2-3 και τα υπολοιπα τα'μολουσανε στην τυχη του (δεν τα αγοραζανε βλεπεται). Θα συμφωνουσα αν το σεντουκι γινοταν υπευθυνα (2-3 πουλια)μετα την καταληλη φροντιδα μετα και ακομα περισσοτερο αν τα πουλια ειναι εκτροφηςΣυγνωμη αν φανω λιγο απανθρωπος αλλα πιστευω οτι αν το σεντουκι γινει απο εκτροφεα υπευθυνο εχει καθε δικαιωμα να το κανει.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Εδω ενα βιντεο με πιο ορθο τροπο σεντουκιου απο μεγαλο εκτροφεα καναρινιων.
Υ. Γ Δεν ειμαι απολυτος σε οτι γραφω και φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις
 
Οπως και η απαραδεκτη εκτροφη κοτοπουλων σε μποξ 40*40 εκ.
Το ο,τι υπάρχουν αυτές οι απαράδεκτες συνθήκες διαβίωσης σε κάποια ζώα δε μας χαλαρώνει τη συνείδηση, ούτε προσωπικά με κάνει να αισθάνομαι καλύτερα και ασφαλώς και όχι δεν μου - μας επιτρέπει να εφαρμόζουμε αυτές τις μεθόδους
Έχετε παει σε εκτροφειο και εκπαιδευτηριο κυνηγοσκυλων; Δεν ειναι και οτι καλητερο οι τροποι εκπαιδευσης ομως οι κυνηγοι δεν εχουν προβλημα, οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπητα.
Και πάλι αναφέρεις παράδειγμα που σε καμία περίπτωση δεν θα βρει σύμφωνο κανέναν "άνθρωπο". Κάθε μέθοδος εκπαίδευσης που δεν στηρίζεται στο παιχνίδι, στην αγάπη και στην αλληλοαφοσίωση εμένα προσωπικά με τρομάζει. Και αν το ανοίξουμε περισσότερο το θέμα υπάρχουν και κάποιοι που ρίχνουν φόλες, που σπάνε με καρέκλες κεφάλια σκύλων κλπ... Και τι μ΄αυτό... αθωώνουμε το σεντούκιασμα;
Όσο για τον εκτροφέα καναρινιών στο video... Να ζήσει να τα χαίρεται... εμένα προσωπικά... η δημιουργία πρωταθλητών σε βάρος της υγείας των πτηνών... μ' αφήνει παγερά αδιάφορο.
 
Εγώ δεν ειμαι τελείως αντίθετος γιατί η κάθε εποχή είχε την δική της κουλτούρα. Πολλα απανθρωπα πραγματα εχουν γινει κ αι γινοντε σε οικοσιτα ζωα και ορισμενα δεν μας πειραζουν καν, π.χ καποτε τα βοδια οργωνανε ασταματητα ατελειωτα στρεμματα χωραφιων και στην πεινα τα σφαζανε για να τραφουν. Οπως και η απαραδεκτη εκτροφη κοτοπουλων σε μποξ 40*40 εκ. Θα μου πειτε αυτα ειναι για επιβιωση και τροφη και δεν μας πολυπειραζει, ας παμε σε ζωα συντροφιας, εχετε παει σε εκτροφειο και εκπαιδευτηριο κυνηγοσκυλων; Δεν ειναι και οτι καλητερο οι τροποι εκπαιδευσης ομως οι κυνηγοι δεν εχουν προβλημα, οποτε περι ορεξεως κολοκυθοπητα. Θα μπορουσα να γραφω σελιδες ολοκληρες αλλα μου ειναι δυσκολο χωρις αντιλογο και φυσικη συζητηση και φοβαμαι μην παρεξηγηθω. Στο θεμα μας, κατα για μενα ειναι γιατι τοτε δεν εκτιμουσαν τα πουλια και δεν τους ενοιαζε αν απο τα 10-20 πουλια που σεντουκιαζανε ειχανε 7-8 πουλια απωλειες,τα καλα ηταν2-3 και τα υπολοιπα τα'μολουσανε στην τυχη του (δεν τα αγοραζανε βλεπεται). Θα συμφωνουσα αν το σεντουκι γινοταν υπευθυνα (2-3 πουλια)μετα την καταληλη φροντιδα μετα και ακομα περισσοτερο αν τα πουλια ειναι εκτροφηςΣυγνωμη αν φανω λιγο απανθρωπος αλλα πιστευω οτι αν το σεντουκι γινει απο εκτροφεα υπευθυνο εχει καθε δικαιωμα να το κανει.

Υ. Γ Δεν ειμαι απολυτος σε οτι γραφω και φυσικα υπαρχουν και εξαιρεσεις

Billis Pap οι συγκρισεις που κανεις στο μηνυμα σου ειναι σκετη αποτυχια. Θεωρεις ενταξει να πετας ψοφια στα σκουπιδια τα 7-8 απο τα 10 αγρια πουλια που παρανομα αιχμαλωτισες; Η που πιαστηκαν παρανομα απο αλλους κι αγορασες προς 10 ευρω εκαστο; Ειμαστε σοβαροι; Κι ολα αυτα γιατι; Για να μην πεθανεις της πεινας ή για να ακους την καρδερινα πισω απο τα καγκελα να σου κελαηδαει; Ειναι αυτο αγαπη για το χομπι;
 
Billis Pap οι συγκρισεις που κανεις στο μηνυμα σου ειναι σκετη αποτυχια. Θεωρεις ενταξει να πετας ψοφια στα σκουπιδια τα 7-8 απο τα 10 αγρια πουλια που παρανομα αιχμαλωτισες; Η που πιαστηκαν παρανομα απο αλλους κι αγορασες προς 10 ευρω εκαστο; Ειμαστε σοβαροι; Κι ολα αυτα γιατι; Για να μην πεθανεις της πεινας ή για να ακους την Καρδερινα πισω απο τα καγκελα να σου κελαηδαει; Ειναι αυτο αγαπη για το χομπι;
Φυσικα και δεν συμφωνω, αν καταλαβες τι γραφω το εξηγω. Τα παραδειγματα τα εφερα απλα και μονο για δειξω την διαφορα κουλτουρας του τοτε με το τωρα, εξου και το βιντεο. Γιαννη δεν ξερω αν ειδες ολο το βιντεο αλλα δεν σεντουκιαζει τα καναρινια για μερες συνεχομενες αλλα για καποιες ωρες καθε μερα και συγνωμη αλλα εμενα μου φανηκε καλη μεθοδος διδασκαλιας που την εφαρμοσα και στα φλωροκαναρα μου με καλα αποτελεσματα.
 
Φυσικα και δεν συμφωνω, αν καταλαβες τι γραφω το εξηγω. Τα παραδειγματα τα εφερα απλα και μονο για δειξω την διαφορα κουλτουρας του τοτε με το τωρα, εξου και το βιντεο. Γιαννη δεν ξερω αν ειδες ολο το βιντεο αλλα δεν σεντουκιαζει τα καναρινια για μερες συνεχομενες αλλα για καποιες ωρες καθε μερα και συγνωμη αλλα εμενα μου φανηκε καλη μεθοδος διδασκαλιας που την εφαρμοσα και στα φλωροκαναρα μου με καλα αποτελεσματα.

Για εμενα ο σκοπος δεν αγιαζει τα μεσα. -

Και για να σου φερω ενα ασχετο παραδειγμα οπως εκανες κι εσυ, κατα την ιδια λογικη θα μπορουσαμε ολοι να βαλουμε ηλεκτρικα κολαρα στα σκυλια μας και να μαθουν τις βασικες εντολες με 3-4 χτυπηματα με ρευμα. Η να αστραψεις 2-3 χαστουκια στο παιδι σου επειδη εφερε κακους βαθμους και να καμαρωσεις που θα τα εχεις καταφερει με την μεθοδο σου οταν φερει το 20 την αλλη φορα. Δεν ειναι ομως ετσι τα πραγματα.
 
Αν δηλαδή ξεκινούσαμε το σχολείο... Ο καθένας σε ένα σκοτεινό και κλειστό χώρο, με ένα δάσκαλο που θα μας μιλούσε συνέχεια. Για πολλές ώρες... Ξέρεις πόσο καλή εκπαίδευση θα είχαμε; Ξέρεις πόσα θα μαθαίναμε;
Για το τι κάνει ο καθένας μας θα απολογηθεί πρώτα στον εαυτό του και μετά στα παιδιά του.
Γνώμη μου είναι πως η μέθοδος εκπαίδευσης θα μπορούσε να αμβλυνθεί και να πάρει μεγαλύτερο χρόνο για τα ίδια αποτελέσματα.
Κάνω συχνά λάθη... λυπάμαι στη συνέχεια γι΄αυτά... αλλά στο να βασανίσω συνειδητά ένα ον. Για να απολαύσω τις ροζέτες ή εγωιστικά το κελάηδημά του... ε όχι... ας μείνω στο "μηδέν" και ποτέ να μην ανέβω από αυτό.
 
Φοιβο οπως σου ειπα δεν συμφωνω και αυτο φαινεται και απο το πρωτο ποστ μου, δεν ξερω γιατι κολλησες. Συγνωμη αν δεν εγινα πολυ κατανοητος.Αλλα η εξελιξη του σεντουκιου οπως περιγραφει το βιντεο εμενα προσωπικα με βρισκει συμφωνο,το δοκιμασα και τουλαχιστον μεχρι τωρα δεν ειχα παρενεργειες.
 
Αν δηλαδή ξεκινούσαμε το σχολείο... Ο καθένας σε ένα σκοτεινό και κλειστό χώρο, με ένα δάσκαλο που θα μας μιλούσε συνέχεια. Για πολλές ώρες... Ξέρεις πόσο καλή εκπαίδευση θα είχαμε; Ξέρεις πόσα θα μαθαίναμε;
Για το τι κάνει ο καθένας μας θα απολογηθεί πρώτα στον εαυτό του και στα παιδιά του.
Γνώμη μου είναι πως η μέθοδος εκπαίδευσης θα μπορούσε να αμβλυνθεί και να πάρει μεγαλύτερο χρόνο για τα ίδια αποτελέσματα.
Κάνω συχνά λάθη... λυπάμαι στη συνέχεια γι΄αυτά... αλλά στο να βασανίσω συνειδητά ένα ον. Για να απολαύσω τις ροζέτες ή εγωιστικά το κελάηδημά του... ε όχι... ας μείνω στο "μηδέν" και ποτέ να μην ανέβω από αυτό.
Το να βαζεις το πουλι σου στο σκοταδι για 2-3 ωρες για να μην αποσπατε και να αποστηθιζει καλητερα τις φωνες που θες δεν το βρισκω βαναυσο. Μου θυμιζει οταν πιτσιρικας καθομουνα με τις ωρες κλεισμενος σε ενα δωματιο αποκομενος με τον εξω κοσμο να διαβαζω για τις πανελληνιες εξετασεις. Θα μου πεις ηθελες και το 'κανες! Περιπου! Τωρα αν το θεωρεις τοσο βαναυσο τοτε παω πασο και ζηταω συγνωμη. Εγω απλα εγραψα την προσωπικη μου γνωμη στον δημιουργο του θεματος αυτου.
 
Αυτά που σου γράφω δεν τα γράφω για να ζητήσεις συγνώμη.
Απόψεις αντιπαραθέτουμε για να αποκτά ουσία και αξία ο διάλογος. Θα ήταν απελπιστικά μονότονο να συμφωνούμε όλοι. Από το διάλογο βγαίνουν συμπεράσματα, ζυμώνονται γνώμες και στο μυαλό του καθένα αποτυπώνεται και η άποψη που πιθανόν να μην είχε ποτέ σκεφτεί.
Όπως για παράδειγμα σκέφτηκες πριν συγκρίνεις τις πανελλήνιες έστω και με το "εν μέρη ημιμπαούλιασμα" αν υπήρχε η δυνατότητα επιλογής και στους δύο εκπαιδευόμενους;. Αν το καναρίνι "συμφωνούσε" στην εκπαίδευση... ας έμενε κλεισμένο σε όλη του ζωή... αλλά δυστυχώς είμαι σίγουρος πως δεν ρωτήθηκε.
Κι αν είσαι δίκαιος και με το εαυτό σου... Ούτε εσένα σου άρεσε το "σεντούκιασμα" εκείνο το διάστημα πριν τις εξετάσεις, άσχετα αν είχε τελικά "καλό" αποτέλεσμα.
 
Να επέμβω λίγο εκτός θέματος; (σαν δημιουργός του θέματος... Και μόνο)

Ο καθένας μπορεί να λέει την γνώμη του ελεύθερα. (έχω τέτοια εντύπωση)

Αυτό σημαίνει όμως ότι θα πρέπει να δέχεται και την κριτική... Αν θέλουμε να γίνεται υγιής διάλογος.

Δεν απευθύνομαι συγκεκριμένα σε κάποιον...Απλά να μην το ξεχνάμε.
 
Back
Top