Φροντίδα Μπαούλιασμα - Σεντούκιασμα στα πουλιά

Στις άλλες χώρες, τις προηγμένες, κάνουν τα ίδια;
 
Δυστυχώς (η ευτυχώς), δεν έχουμε εδώ ένα ''μέντορα'' -εκπαιδευτή, να γίνει μπουρλότο η κουβέντα.

Είναι δυνατόν να μην έχουμε;

Το αποκλείω.

Αλλά που να μιλήσει;

Παλικάρια το αποτέλεσμα θαυμάζουν οι λάτρεις των φωνών.

Δεν νομίζω να επικροτεί κανείς την πράξη. Δεν έναι λογικό...

Στις άλλες χώρες, τις προηγμένες, κάνουν τα ίδια;

Εννοείται.
 
Στην Τουρκία να δεις γλέντια...

Από κει ξεκίνησε άλλωστε αυτή η τακτική.
 
  • Like
Αντιδράσεις: maiko
Εσύ το σκέφτεσαι ακόμα, μετά τη γενικότερη κατακραυγή; :D
 
Παλικάρια το αποτέλεσμα θαυμάζουν οι λάτρεις των φωνών.
Κι εδώ το αποτέλεσμα ήταν υπέροχο. Υπάρχει κανένα πρόβλημα;
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εσύ το σκέφτεσαι ακόμα, μετά τη γενικότερη κατακραυγή; :D

Εγώ ήδη ψάχνω μία νέα τακτική. Για δασκάλεμα.

Ασε που αν σου πω και άλλη τακτική θα σου σηκωθεί η τρίχα κάγκελο.

Τελικά όλοι οι μουρλοί με τα πουλιά ασχολούνται;

Απορώ πραγματικά.
 
εγω αυτο που λεει ο ian 32 θεωρω μπαουλιασμα, οι ''παλιοι '' οταν αιχμαλωτιζαν πουλι το περναγαν απο μουτο για να το ''ηρεμησουν'' και οχι τοσο πολυ για να του περασουν φωνες, μιας και τοτε η φυση ηταν απλοχερη σε αυτο το θεμα.
η κουτσουλια μεχρι την πατηθρα (θεωρουσαν οτι εκανε καλο) και ποτιστρα απλυτη καμια βδομαδα.

αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εκπαιδευση για φωνες, μα καμια σχεση 😉.

μαλλον δεν ειδε κανεις τα εισαγωγικα '' '' που εβαζα πανω απο καποιες λεξεις.

εγω ειπα τι συμβαινει με τον μουτο,θα ηταν καλυτερα να μην ελεγα τιποτα;
και για να βγει ενα συμπερασμα απο ολα αυτα, δεν προτεινω σε κανενα νεο παιδι να δοκιμασει παρομοια μεθοδο, γιατι απλα θα εχει νεκρα πουλια.
 
τα παλιοτερα παιδια ειναι μεγαλα παιδια βασιλη, δεν θα τους πω εγω τι θα κανουν.

ενα νεο παιδι ομως που πιστευει οτι θα βαλει ενα πουλακι σε μια κουτα και οταν θα βγει θα του κελαιδαει σαν αηδονι, το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχει ενα νεκρο πουλακι.
 
τα παλιοτερα παιδια ειναι μεγαλα παιδια βασιλη, δεν θα τους πω εγω τι θα κανουν.

ενα νεο παιδι ομως που πιστευει οτι θα βαλει ενα πουλακι σε μια κουτα και οταν θα βγει θα του κελαιδαει σαν αηδονι, το πιθανοτερο ειναι οτι θα εχει ενα νεκρο πουλακι.

Το πρόβλημα όμως είναι με τους μεγάλους.

Ισως εκεί θα έπρεπε να επικεντρωθούμε... Και αυτό νομίζω ότι κάνουμε.
 
Οι μεγάλοι δυστυχώς δεν αλλάζουν αγύριστα κεφάλια!
Έχουν μάθει να κάνουν κάτι και θα το κάνουν μέχρι τέλος τους...
 
Αν σε 2 μέρες μάθει ένα παιδί την Α΄Β έτσι θα πει και μια καρδερίνα τουρλί αηδόνι κλπ
 
εγω ειπα τι συμβαινει με τον μουτο,θα ηταν καλυτερα να μην ελεγα τιποτα;
Ότι θέλεις να λες βρε Βαγγέλη, δεν καταφερόμαστε εναντίον σου προσωπικά.

Εγώ προσωπικά αναφέρθηκα στο μήνυμα σου #18, που ενώ θέτεις ένα προβληματισμό που "ξεσκεπάζει" μια κατάσταση η οποία αποσιωπάται υποκριτικά από όλους μας εδώ και χρόνια:
δεν ακουσα ομως γνωμες για τους διαγωνισμους (που ειναι και ηθικοι και νομιμοι) και θα αρχισουν σε λιγο καιρο.
Στη συνέχεια αναιρείς την εντύπωση που σχημάτισα με αυτό το μήνυμα:
αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εκπαιδευση για φωνες, μα καμια σχεση 😉.
Μόλις στο τέλος κατάλαβα ποια είναι η θέση σου.
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
Υποθέτω ότι έχει καταλαγιάσει λίγο ο θυμός σχετικά με το μπαούλο και μπορώ να ζητήσω κάποιες διευκρινήσεις.

1. Από που προκύπτει ότι αυτή είναι μέθοδος που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί γαρδελάδες;
(με δεδομένο ότι τα κασετόφωνα ήρθαν στην ελλάδα στα μέσα της 10ετίας του '70 και τα cd πολύ αργότερα ενώ είναι γνωστό ότι δασκάλευαν πουλιά πολλές δεκαετίες πιο πριν)

2. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λογική εξήγηση σε τι θα βοηθούσε η κουτσουλιά μέχρι την πατήθρα;

3. Πιστεύετε πραγματικά ότι ένα μεγάλο πουλί, μπορεί με αυτή την διαδικασία να γίνει "καλλίφωνο" όπως λέει το άρθρο;
 
1. Από που προκύπτει ότι αυτή είναι μέθοδος που χρησιμοποιούσαν οι παλιοί γαρδελάδες;
(με δεδομένο ότι τα κασετόφωνα ήρθαν στην ελλάδα στα μέσα της 10ετίας του '70 και τα cd πολύ αργότερα ενώ είναι γνωστό ότι δασκάλευαν πουλιά πολλές δεκαετίες πιο πριν)

εγω αυτο που λεει ο ian 32 θεωρω μπαουλιασμα, οι ''παλιοι '' οταν αιχμαλωτιζαν πουλι το περναγαν απο μουτο για να το ''ηρεμησουν'' και οχι τοσο πολυ για να του περασουν φωνες, μιας και τοτε η φυση ηταν απλοχερη σε αυτο το θεμα.
η κουτσουλια μεχρι την πατηθρα (θεωρουσαν οτι εκανε καλο) και ποτιστρα απλυτη καμια βδομαδα.

αυτο δεν εχει καμια σχεση με την εκπαιδευση για φωνες, μα καμια σχεση 😉.


2. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια λογική εξήγηση σε τι θα βοηθούσε η κουτσουλιά μέχρι την πατήθρα;

Προχωράει πιο γρήγορα η διαδικασία της αλλαγής του πτερόματος του πουλιού.


3. Πιστεύετε πραγματικά ότι ένα μεγάλο πουλί, μπορεί με αυτή την διαδικασία να γίνει "καλλίφωνο" όπως λέει το άρθρο;

Τα μεγάλα πουλιά τα μπαουλιάζουν για να διατηρήσουν το υπάρχον κελάηδημά τους.

Συνήθως αυτή η διαδικασία γίνεται στα μικρά πουλιά.
 
Back
Top